Question 1 1.15 / -0
What will come at the place of question mark? 5, 6, 8, 11, 15, ?
Solution
The pattern followed in the given series is as given be as given below: 5 + 1 = 6 6 + 2 = 8 8 + 3 = 11 11 + 4 = 15 15 + 5 = 20
Question 2 1.15 / -0
What will be the next shape in the given diagram?
Solution
The number of sides increases in the next level.
Question 3 1.15 / -0
A child goes to school from Monday to Friday. For how many days does the child need to go to school in the month of April?
Solution
Weknow that there are 30 days in the month of April, out of which 4 are Sundays and 4 are Saturdays. So, number of days the child goes to school in April month = 30 - (4 + 4) = 22
Question 4 1.15 / -0
If APPLE is coded as BQQMF, then how will PUPPY be coded?
Solution
The pattern followed in the given series is as below: A + 1 = B P + 1 = Q P + 1 = Q L + 1 = M E + 1 = F Similarly, P + 1 = Q U + 1 = V P + 1 = Q P + 1 = Q Y + 1 = Z So, PUPPY = QVQQZ
Question 5 1.15 / -0
Which of the following options would have a sum of 163?
Solution
87 + 76 = 163 So, the correct option is (3).
Question 6 1.15 / -0
What is the water-image of the given figure?
Solution
The water-image of the given object will be as follows:
Therefore, image in the option 2 will be the correct water-image of the given image.
Question 7 1.15 / -0
Find the odd one out.
Solution
All the given numbers are odd numbers, except 1286.
Question 8 1.15 / -0
Directions: In this problem, four figures lettered A, B, C and D are given. Below them is a complex drawing. You have to determine which lettered figure is embedded in the given complex drawing.
The given image is embedded in which of the following images?
Solution
The given figure is embedded in the figure given in option (1).
Question 9 1.15 / -0
Samantha had an exam on 15th April, which was Tuesday. Her next exam is after 4 holidays. What day will it be on her next exam?
Solution
Previous exam was on Tuesday on 15t h April. Next exam is after 4 holidays, i.e. 15 + 4 = 19th April. According to 7-day cycle of a week, 16th April - Wednesday 17th April - Thursday 18th April - Friday 19th April - Saturday
Question 10 1.15 / -0
How would the given block model look like if it is seen from the side where arrow is marked?
Solution
When the above object is seen from the arrow, it will look like the figure given below:
Hence, option 2 is correct.
Question 11 1.15 / -0
How many faces does the following shape have?
Solution
The above figure is nothing but a cube or a die, and there are 6 faces in a die as shown below:
Hence, option 3 is correct.
Question 12 1.15 / -0
John had Rs. 5450 in his pocket. How much money would one needy person get if John distributed the money equally among 5 needy people?
Solution
Total amount with John = Rs. 5450
Number of needy people = 5
Amount that each needy person will get = Rs.
= Rs. 1090
Question 13 1.15 / -0
Rohan has 3 m 55 cm long ribbon. What is the length in centimetres?
Solution
First, '3 m' is converted into 'cm' and then given 'cm' is added to it. (3 × 100) cm + 55 cm [As 1 m = 100 cm] = 300 cm + 55 cm = 355 cm
Question 14 1.15 / -0
The product of 7 and a number is 1071. Find the number.
Solution
Let the number be X. Then, X × 7 = 1071 So, X = 1071/7 = 153
Question 15 1.15 / -0
What is the standard form of '6000 + 900 + 30 + 2'?
Solution
Standard form of '6000 + 900 + 30 + 2' = 6932
Question 16 1.15 / -0
Vidyut was watching a football match on the T.V. and the match started at 3:00 pm. After 50 minutes, the electricity went off, but actual time for the football match to be end was 4:35 pm. For how many minutes is the match missed by Vidyut?
Solution
Starting time of the match = 3:00 pm Ending time of the match = 4:35 pm Total duration of the match = 1 hour and 35 minutes or 95 minutes (1 hour = 60 minutes) Duration for which Vidyut watched the match = 50 minutes Total duration of the match missed by Vidyut = (95 - 50) minutes = 45 minutes
Question 17 1.15 / -0
There are 1,39,230 students in a school. If 63,596 students are absent on a particular day, how many students are present on that day?
Solution
Total number of students = 1,39,230 Number of students who are absent = 63,596 So, number of students who are present = (1,39,230 - 63,596) = 75,634
Question 18 1.15 / -0
What number will come in place of the question mark '?' in the following equation? 56 ÷ 7 = 10 - ?
Solution
Let the missing number be 'X'. 56 ÷ 7 = 10 - X 8 = 10 - X X = 2 So, the missing number is 2.
Question 19 1.15 / -0
Which of the following shapes has 5 sides?
Solution
A hexagon has 6 sides. A pentagon has 5 sides. A rectangle has 4 sides. A triangle has 3 sides. So, the required answer is 'pentagon'.
Question 20 1.15 / -0
Sharry buys 2 books for Rs. 532. How much total money will she need, if she wants to buy 7 books?
Solution
Cost of 2 books = Rs. 532 Cost of 1 book = Rs. (532 ÷ 2) = Rs. 266 Cost of 7 books = Rs. (266 × 7) = Rs. 1862
Question 21 1.15 / -0
Two kids, Rahul and Manish, weigh 32 kg and 24 kg, respectively. Find who is heavier and by how much.
Solution
Weight of Rahul = 32 kg Weight of Manish = 24 kg Weight of Rahul > Weight of Manish Required difference = (32 – 24) kg = 8 kg
Question 22 1.15 / -0
A pack of juice costs Rs. 110. What will be the cost of 7 such packs?
Solution
Cost of 1 pack of juice = Rs. 110 Cost of 7 packs of juice = Rs. (110 × 7) = Rs. 770
Question 23 1.15 / -0
Arpit travelled from point A to point B and covered 1750 km. While returning, he took a shortcut, in which he just travelled 1250 km. What is the difference between the two distances travelled?
Solution
Distance travelled while returning = 1250 km Distance travelled from point A to point B = 1750 km So, required difference = (1750 – 1250) km = 500 km
Question 24 1.15 / -0
Rahul's cow gives 95 litres of milk, while Manish's cow gives 75 litres of milk. What is the total milk produced by the both the cows?
Solution
Milk produced by Rahul's cow = 95 litres Milk produced by Manish's cow = 75 litres Total milk produced by both the cows = Milk produced by Rahul's cow + Milk produced by Manish's cow = (95 + 75) litres = 170 litres As 1 litre = (1/1000) kilolitres So, 170 litres = (170/1000) kilolitres = 0.17 kilolitres
Question 25 1.15 / -0
Rahul makes 32 cookies. If he shares this equally among his four friends, how many cookies will each friend receive?
Solution
Number of cookies = 32 Number of friends = 4 Number of cookies with each friend = 32 ÷ 4 = 8
Question 26 1.15 / -0
There are 467 bird families living near a mountain. If 32 bird families fly away for winter, how many bird families are left near the mountain?
Solution
Total number of bird families = 467 Number of bird families that fly away = 32 Number of bird families left = 467 - 32 = 435
Question 27 1.15 / -0
Ravneet goes to buy a model of a house. She observes the prices of the models of two houses as Rs. 8299 and Rs. 8999. If she buys both the models, then how much money does she need to pay to the shopkeeper?
Solution
Total money needs to be paid to the shopkeeper = 8299 + 8999 = Rs. 17,298
Question 28 1.15 / -0
What fraction of the given figure is unshaded?
Solution
Total parts in the figure = 9
Number of unshaded parts = 5
Fraction of unshaded parts =
Question 29 1.15 / -0
I am greater than 360 and less than 390. If you add my first and third digits, you will get 9. What am I?
Solution
The number lies between 360 and 390, so it is a three-digit number whose hundreds digit is 3. Also, the sum of the first and third digits is 9. So, ones digit is 6. So, numbers can be 366, 376, or 386. Hence, 376 is the required answer.
Question 30 1.15 / -0
Rohit buys two toys, one for Rs. 48 and the other for Rs. 36. If he gives Rs. 100 to the shopkeeper, then how much money will he receive back?
Solution
Total amount of the two toys = Rs. (48 + 36) = Rs. 84 Amount of money received back from the shopkeeper = Rs. (100 – 84) = Rs. 16
Question 31 1.15 / -0
Which number am I? There is 6 at my hundreds place. There is 2 at my ones place. There is 4 at my thousands place. There is 7 at my tens place.
Solution
There is 2 at my ones place. There is 7 at my tens place. There is 6 at my hundreds place. There is 4 at my thousands place. So, I am '4672'.
Question 32 1.15 / -0
Solve the following:
Solution
As
So, 2
= 624
Or
=
= 312
Now,
So,
= 2148 -
= 2148 - 312 = 1836
Hence,
= 1836 + 1836 = 3672
Question 33 1.15 / -0
There are 12 classrooms in a school and in each classroom, there are 40 students. How many benches are required for the school if 2 students can sit on one bench?
Solution
Number of classes in the school = 12 Number of students in each class = 40 Total number of students = 12 × 40 = 480 Number of benches required for two students = 1 Number of benches required for 480 students = 480 ÷ 2 = 240
Question 34 1.15 / -0
Look at the number bond below and then find the answer for 2A.
Solution
According to the question, 25 + 6A + 2A = 105 8A = 80 A = 10 So, 2A = 20
Question 35 1.15 / -0
There are 40 flowers in a bouquet. Sam picks 11 flowers and his brother picks 3 flowers, but his mother adds 4 more flowers in the bouquet. Find the number of flowers in the bouquet now.
Solution
Initially, there were 40 flowers. Sam picks 11 and his brother picks 3 flowers. So, total flowers picked = 11 + 3 = 14 Number of flowers left in the bouquet = 40 - 14 = 26 The mother adds 4 more flowers. So, now, total flowers in the bouquet = 26 + 4 = 30