Self Studies

Mathematics (Paper-1) Mock Test - 1

Result Self Studies

Mathematics (Paper-1) Mock Test - 1
  • Score

    -

    out of -
  • Rank

    -

    out of -
TIME Taken - -
Self Studies

SHARING IS CARING

If our Website helped you a little, then kindly spread our voice using Social Networks. Spread our word to your readers, friends, teachers, students & all those close ones who deserve to know what you know now.

Self Studies Self Studies
Weekly Quiz Competition
  • Question 1
    4 / -0

    If z denotes a digit in the given number 789z45, such that the number is divisible by 3, then what can be the value of z?

    Solution

    Given that 789z45 is a multiple of 3.
    So, (7 + 8 + 9 + z + 4 + 5) is a multiple of 3, or (z + 33) is a multiple of 3.
    So, z could be 0, 3 , 6 and 9.
    From the options we can say z can be 0.

     

  • Question 2
    4 / -0

    (23 + 6) : 4is same as

    Solution

    23 + 6 : 42
    = (8 + 6) : 42
    = 14 : 16
    = 7 : 8

     

  • Question 3
    4 / -0

    Find the simplified form of (x2 – 3)(x + 3) + 9.

    Solution

    (x2 – 3) (x + 3) + 9
    = x3 + 3x2 – 3x – 9 + 9
    = x3 + 3x2 – 3x
    = x(x2 + 3x – 3)

     

  • Question 4
    4 / -0

    The mean consumption of petrol of a group of 20 cars is 65 litres. 2 other cars with consumption as 89 litres and 85 litres, respectively were added to the group. What is the new mean consumption for the group of cars?

    Solution

    Total consumption of petrol = Mean × Number of cars

    Total consumption of petrol of the original group = 65 × 20 = 1300

    Total consumption of petrol of the new group = Total consumption of petrol of the original group + Consumption of petrol of the 2 new cars
    = 1300 + 89 + 85 = 1474

    Number of cars in the new group = Number of cars in the original group + Number of cars from the new data
    = 20 + 2 = 22
    New average consumption = 1474 / 22 = 67 litres

     

  • Question 5
    4 / -0

    A dice is rolled and a coin is tossed. What is the probability of getting heads and an even number?

    Solution

    Possible outcomes are {(1, H), (2, H), (3, H), (4, H), (5, H), (6, H), (1, T), (2, T), (3, T), (4, T), (5, T), (6, T)}
    Favourable outcomes = {(2, H), (4, H), (6, H)}
    Hence, required probability = Number of favourable outcomes/Total number of outcomes
    Required Probability = 3/12 = 1/4

     

  • Question 6
    4 / -0

    What will be the value of 562 - 142?

    Solution

    We know
    a2 - b2 = (a + b) (a - b)
    Here, a = 56 and b = 14
    So, 562 - 142
    = (56 + 14)(56 - 14)
    = (70) × (42) = 2940

     

  • Question 7
    4 / -0

    Which of the following is a perfect cube?

    Solution

    216000 is a perfect cube because 216000 = 6 x 6 x 6 x 10 x 10 x 10, which means 216000 is a cube of 60.

     

  • Question 8
    4 / -0

    A batch of troopers was in a camp for 1 month and 20 days from 1st June. There was enough food for 70 troopers, but 10 of them left after 20th day. How long will the food last, if they consume food at the same rate?

    Solution

    1 month and 20 days = 50 days
    Number of troopers after 20th day = (70 - 10) = 60

    70 troopers and food for 50 days.
    One trooper had food for (70 × 50) days.

    So, we have 70 × 50 = 70 × 20 + 60 × x
    70 × 30 = 60 × x
    x = 35

    Total number of days food will last = 20 + 35 = 55 days

     

  • Question 9
    4 / -0

    Mohak is travelling from one part of Toronto to another, which is 30 km away. He began his journey in a metro at the speed of 50 km/h and covered half of the distance. Then, he covered the rest of the distance in a local bus at a speed of 20 km/h. How much time did he take to reach from one part of Toronto to another?

    Solution

    As you know, time = Distance / Speed
    Total time = Time in metro + Time in local bus
    By substituting the values in the formula, we get (15 / 50) + (15 / 20)
    or, 0.30 + 0.75 = 1.05
    Mohak took 1.05 hours to finish his journey.

     

  • Question 10
    4 / -0

    How many 2-digit numbers are possible such that the sum of their digits is equal to twice the difference between the digits?

    Solution

    Let xy be the number.
    x + y = 2(x - y) or x + y = 2(y - x)
    ⇒ x = 3y or y = 3x
    So, different numbers are 31, 62, 93, 13, 26 and 39.
    Therefore, 6 different numbers are possible.

     

  • Question 11
    4 / -0

    If 0.48 + 1(8a + 3) = 0.96(0.5 + 9a), then a is equal to

    Solution

    0.48 + 1(8a + 3) = 0.96(0.5 + 9a)

    0.48 + 8a + 3 = 0.48 + 8.64a

    8a - 8.64a = - 3

    -0.64a = -3

    a = 4.6875

     

  • Question 12
    4 / -0

    A person has a rope and he wants to make a square from that rope. The square that he makes using the rope has an area of 225 m2. Find the length of the rope.

    Solution

    Area = side2
    225 = side2
    Side = (225)1/2
    = 15 m
    Length of rope = Perimeter of square
    Perimeter = 4 × Side
    = 4 × 15
    = 60 cm

     

  • Question 13
    4 / -0

    The perpendicular distance between the parallel sides of a trapezium is 15 cm. If the area of the trapezium is 495 cm2, then find the length of the larger of parallel sides, if they are in ratio of 6 : 5.

    Solution

    Let us say length of parallel sides is 5x and 6x.
    So, sum of length of parallel sides = 5x + 6x = 11x cm
    Perpendicular distance between two sides = 15 cm
    Area (A) = 495 cm²
    Area of trapezium = (1/2) × (Sum of lengths of parallel sides) × (Perpendicular distance between parallel sides)
    So, 495 = (1/2) × (11x) × 15
    165x = 990
    x = 6
    So, parallel sides = 5x = 5 × 6 = 30 cm
    6x = 6 × 6 = 36 cm
    Larger side = 36 cm

     

  • Question 14
    4 / -0

    Which of the following least numbers must be added to 621 to make it a perfect square?

    Solution

    Perfect square closer to 621 = 625
    Given number = 621
    Therefore, least number must be added = 625 – 621 = 4

     

  • Question 15
    4 / -0

    A person is filling fuel in the car. The tank of the car is in the form of a cylinder. If height of tank is 80 cm and diameter is 84 cm, then calculate the fuel that a person can fill in that car.

    Solution

    To find the capacity of the cylindrical tank, we would find its volume.
    Volume of the cylinder = πr2h (where r = Radius of cylinder and h = Height of cylinder)
    Given diameter = 84, radius (r) = (84/2) = 42 cm
    Volume = (22/7) × 42× 80 = 4,43,520 cm= 0.443520 m3
    Now, 1 m3 = 1000 L
    Thus, 0.443520 m3 = 0.443520 × 1000 = 443.52 litres

     

  • Question 16
    4 / -0

    By what least number should 13718 be divided to get a perfect cube?

    Solution

    Given number is 13718.
    13718 = 2 × 19 × 19 × 19
    Least number that should be divided from 13718 to get a perfect cube = 2

     

  • Question 17
    4 / -0

    A sold a watch to B at a gain of 5% and B sold it to C at a gain of 4%. If C paid Rs. 1,092 for it, the price paid by A is

    Solution

    Given: C paid Rs. 1,092.
    Let the sum paid by A be Rs. X.
    Then, amount paid by B to A = Rs. 1.05X
    Amount paid by C to B = 1.04 × 1.05X = Rs. 1,092
     X = Rs. 1,000
    Short Cut method:
    From options:
    Suppose A paid Rs. 1,000.
    Then, B paid to A = 1,000 × 5/100 + 1,000 = Rs. 1,050
    Moreover, C paid to B = 1,050 + (1050 × 4/100) = Rs. 1092
    It satisfies the given condition.

     

  • Question 18
    4 / -0

    Adolf can do a task in 15 days, but Beggie can do the same task in 25 days. Both started working together, but after 6 days, Adolf left. In how many days will Beggie complete the remaining task?

    Solution

    Adolf does 1/15 of work in a day.
    Beggie does 1/25 of work in a day.
    When they work together, total work will be done in a day
    = 1/15 + 1/25 = 8/75
    So, in 6 days, total work will be done by them = 8 / 75 × 6 = 48 / 75
    Let the amount of work done left be 'x'.
    48/75 + x = 1
    x = 1 - 48/75
    x = (75 - 48) / 75 = 27 / 75
    x = 9/25
    So, the remaining task will be completed by Beggie in 25 × (9/25) = 9 days.

     

  • Question 19
    4 / -0

    There are 96 square tiles which make up the floor of the hall in a wedding palace. If the perimeter of each tile is 8 m, what is the area of the floor of the hall?

    Solution

    Perimeter of each square tile = side x number of sides
    8 = side x 4
    8 ÷ 4 = side
    side = 2 m
    Area of each tile = side2
    = 22
    = 4 m2
    Area of 96 tiles on the floor = 4 x 96
    = 384 m2

     

  • Question 20
    4 / -0

    Find the number of small cubes of 100 cm edge that can be cut out from a cube of 5 m edge.

    Solution

    Side of bigger cube = 5 m
    Side of smaller cube = 100 cm = 1 m
    Then, number of small cubes = Volume of big cube/Volume of small cube = (5 × 5 × 5)/(1 × 1 × 1) = 125 cubes

     

  • Question 21
    4 / -0

    Ella is trying to find the volume of a cuboid whose edges are in ratio of 2 : 3 : 4. Find the volume of the cuboid, if the surface area is 1300 cm2.

    Solution

    Ratio of edges of cuboid = 2 : 3 : 4
    Let l = 4x, b = 3x and h = 2x
    Surface area = 1300 cm2
    2(lb + bh + hl) = 1300
    2(12x2 + 6x2 + 8x2) = 1300
    (12x2 + 6x2 + 8x2) = 650
    26x2 = 650
    x2 = 25
    x = 5
    ∴ l = 20 cm, b = 15 cm and h = 10 cm
    ∴ Volume = lbh
    = 20 × 15 × 10 = 3000 cm3

     

  • Question 22
    4 / -0

    A cyclist started with a speed of 30 km/hr in a race. After every lap of one hour each, he increased his speed by 5 km/h. In how many laps will he cover 450 km?

    Solution

    According to question, a cyclist started with a speed of 30 km/hr in a race and after every lap, he increased his speed by 5 km/h.
    So, 30 + 35 + 40 + 45 + 50 + 55 + 60 + 65 + 70 = 450 km
    It means there are 9 laps in which he will cover 450 km.

     

  • Question 23
    4 / -0

    The average of 21 results is 54. If the average of the first 11 results is 51 and that of the last 11 is 57, find the 11th result.

    Solution

    Average of 21 results = 54
    Total of 21 results = 54 x 21 = 1134
    Average of the first 11 results = 51
    Total of the first 11 results = 51 x 11 = 561
    Average of the last 11 results = 57
    Total of the last 11 results = 57 x 11 = 627
    Therefore, 11th result = 561 + 627 - 1134 = 1188 - 1134 = 54

     

  • Question 24
    4 / -0

    What will be the value of (z + 2)(z2 + 2)(z - 4)?

    Solution

    (z + 2)(z+ 2)(z - 4)

    = (z(z+ 2) + 2(z2 + 2))(z - 4)

    = (z3 + 2z2 + 2z + 4) (z - 4)

    = z(z3 + 2z2 + 2z + 4) - 4(z3 + 2z2 + 2z + 4)

    = z4 + 2z3 + 2z2 + 4z - 4z3 - 8z2 - 8z - 16

    = z4 - 2z3 - 6z2 - 4z - 16

     

  • Question 25
    4 / -0

    What is the value of 9x - 52 + x2?

    Solution

    9x - 52 + x2
    = x+ 13x - 4x - 52
    = x(x + 13) - 4(x + 13)
    = (x - 4)(x + 13)

     

  • Question 26
    4 / -0

    If (x + y + z) = 5 and xy + yz + xz = 8, then what is the value of x+ y+ z2?

    Solution

    As we know,
    (x + y + z)2 = x+ y+ z+ 2(xy + yz + xz)
    (5)= x+ y+ z+ 2(8)
    x+ y+ z= 25 - 16 = 9

     

Self Studies
User
Question Analysis
  • Correct -

  • Wrong -

  • Skipped -

My Perfomance
  • Score

    -

    out of -
  • Rank

    -

    out of -
Re-Attempt Weekly Quiz Competition
Self Studies Get latest Exam Updates
& Study Material Alerts!
No, Thanks
Self Studies
Click on Allow to receive notifications
Allow Notification
Self Studies
Self Studies Self Studies
To enable notifications follow this 2 steps:
  • First Click on Secure Icon Self Studies
  • Second click on the toggle icon
Allow Notification
Get latest Exam Updates & FREE Study Material Alerts!
Self Studies ×
Open Now