Self Studies

Mathematical Skills Test - 2

Result Self Studies

Mathematical Skills Test - 2
  • Score

    -

    out of -
  • Rank

    -

    out of -
TIME Taken - -
Self Studies

SHARING IS CARING

If our Website helped you a little, then kindly spread our voice using Social Networks. Spread our word to your readers, friends, teachers, students & all those close ones who deserve to know what you know now.

Self Studies Self Studies
Weekly Quiz Competition
  • Question 1
    1 / -0.25

    \(\frac{\sin 7 x+6 \sin 5 x+17 \sin 3 x+12 \sin x}{\sin 6 x+5 \sin 4 x+12 \sin 2 x}\) equals:

    Solution

    Given:

    \(\frac{\sin 7 x+6 \sin 5 x+17 \sin 3 x+12 \sin x}{\sin 6 x+5 \sin 4 x+12 \sin 2 x}\)

    \(=\frac{\sin 7 x+\sin 5 x+5 \sin 5 x+5 \sin 3 x+12 \sin 3 x+12 \sin x}{\sin 6 x+5 \sin 4 x+12 \sin 2 x}\)

    As we know, 

    \(\sin x+\sin y=2 \sin \left(\frac{x+y}{2}\right) \cos \left(\frac{x-y}{2}\right)\)

    \(=\frac{2 \sin 6 x \cos x+10 \sin 4 x \cos x+24 \sin 2 x \cos x}{\sin 6 x+5 \sin 4 x+12 \sin 2 x}\)

    \(=\frac{2 \cos x(\sin 6 x+5 \sin 4 x+12 \sin 2 x)}{\sin 6 x+5 \sin 4 x+12 \sin 2 x}\)

    \(=2 \cos x\)

  • Question 2
    1 / -0.25

    In a mixture of milk and water the proportion of water by weight was 70%. If in the 50 gm mixture, 10 gm water was added, what would be the percentage of water in the new mixture?

    Solution

    Water in original mixture \(=70 \%\) of \(50=35 \mathrm{gm}\)

    Milk in original mixture \(=(100-70 \%)=30 \%\)

    Milk in original mixture \(=50-35=15 \mathrm{gm}\)

    Milk in new mixture \(=\frac{15}{50+10}=\frac{15}{60}=\frac{5}{20} \times 100=25 \%\)

    Water in new mixture \(=(100-25) \%=75 \%\)

    Thus, If \(10 \mathrm{gm}\) of water is added then in new mixture contains \(75 \%\) of water in it.

  • Question 3
    1 / -0.25

    A, B, C entered a business by investing Rs. 10000 each. After 6 months, A and C withdraws Rs. 5000 of their investment. At the end of the year, the total profit is Rs. 100000. Find the Share of A and C in the profit.

    Solution

    For 1st Six months A, B, C all three have equal share of Rs. 10000

    ⇒ As after 6 months A & C Withdraw Rs. 5000/- each from the business hence for next 6 months the Share in business ⇒ A = 5000, B = 10000, C = 5000 Respectively

    So, the ratio Becomes:

    ⇒ A : B : C = (10000 × 6 + 5000 × 6) : (10000 × 12) : (10000 × 6 + 5000 × 6)

    ⇒ A : B : C = 90000 : 120000 : 90000 = 3 : 4 : 3

    ⇒ A's Share in Profit =33+4+3×100000

    =310×100000

    =30,000

     ⇒ B's Share in Profit =43+4+3×100000

    =410×100000

    =40,000

    ⇒ C's Share in Profit =33+4+3×100000

    =310×100000

    =30,000

    So, profit of A and C = 60000

  • Question 4
    1 / -0.25

    If any leap year is selected at random, then the probability of containing \(53\) Fridays in that year will be:

    Solution

    We know that there are \(366\) days in a leap year.

    \(\Rightarrow 52\) weeks \(+2\) days

    These \(2\) days can \(\mathrm{b}\):

    (a) Monday, Tuesday

    (b) Tuesday, Wednesday,

    (c) Wednesday, Thursday

    (d) Thursday, Friday

    (e) Friday, Saturday

    (f) Saturday, Sunday

    (g) Sunday, Monday.

    \(\therefore\) Total sample space \(\mathrm{n}(\mathrm{s})=7\)

    \(\Rightarrow\) Let \(\mathrm{A}\) be the event that a leap year contains \(53\) Fridays.

    \(\mathrm{n}(\mathrm{A})=\{\) Thursday, Friday \(\},\{\) Friday, Saturday\(\}\)

    \(=2 \)

    Required probability \(\mathrm {p(B)=\frac{n(B)} {n(S)}}\)

    \(=\frac{2}{7}\)

  • Question 5
    1 / -0.25

    50 employees in a company can complete a work in 23 days. They start work together and after every 5 days, 5 employees more join them. Then in how much time work will be completed?

    Solution

    Given:

    Total employees \(=50\)

    Time is taken by 50 employees to complete work \(=23\) days

    After every 5 days, 5 employees more join them.

    Total work is always equal to the product of time and number of people.

    Total employees \(=50\)

    Time is taken by 50 employees to complete work \(=23\) days

    Then total work \(=50 \times 23=1150\) units

    So, work that done in the first 5 days by 50 employees \(=5 \times 50=250\) units

    After every 5 days, 5 employees more join them.

    After 5 days total employees \(=50+5=55\)

    So, work that done in the next 5 days by 45 employees \(=5 \times 55=275\) units

    Again after 5 days total employees \(=55+5=60\)

    So, work that done in next 5 days by 60 employees \(=5 \times 60=300\) units

    Again after 5 days total employees \(=60+5=65\)

    So, work that done in the next 5 days by 65 employees \(=5 \times 65=325\) units

    Total work that done \(=250+275+300+325=1150\) units

    Thus, the total work is done.

    Now, time taken by employees to complete work \(=5+5+5+5=20\) days

    \(\therefore\) In 20 days the work will be completed.

  • Question 6
    1 / -0.25

    Tap A can fill a tank in 12 hours and tap B can emptied it is 15 hours. Tap A starts filling and they opened for 1 hour each alternatively in what time will the tank be full?

    Solution

    If the tank is filled in 12 hours and emptied in 15 hours.

    LCM of 12 and 15 = 60

    So, we let the tank capacity is 60 ltr.

    So, tap A can fill it in 12 hours

     Tap A can fill per hours = 6012 = 5 ltr

    Tap B can emptied it in 15 hours-

     Tap B can empty per hours = 6015 = 4 ltr

    Tank filled after 2 hour = 5 - 4 = 1 ltr

    (If taps open alternatively)

    In last hour tap A filled tank 5 ltr

    So, rest part of tank need to be filled is = 60 - 5 = 55 ltr

    In 2 hours tank filled = 1 ltr

    So, 55 ltr to be filled in = 55 × 2 = 110

    Therefore, total time = 110 + 1 = 111 hours

  • Question 7
    1 / -0.25

    Find the area of the quadilateral whose vertices are \(\mathrm{A}(0,0), \mathrm{B}(0,10), \mathrm{C}(8,2)\) and \(\mathrm{D}(8,7) ?\)

    Solution

    Given: 

    \(A(0,0), B(0,10), C(8,2)\) and \(D(8,7)\) are the vertices of a quadilateral \(A B C D\).

    Here, we have to find the area of quadilateral \(\mathrm{ABCD}\)

    Area of quadilateral \(\mathrm{ABCD}=\) Area of \(\triangle \mathrm{ABC}+\) Area of \(\triangle \mathrm{ACD}\)

    Let's find out the area of \(\triangle \mathrm{ABC}\).

    \(\because \mathrm{A}(0,0), \mathrm{B}(0,10), \mathrm{C}(8,2)\) are the vertices of \(\triangle \mathrm{ABC}\)

    As we know that, if \(\mathrm{A}\left(\mathrm{x}_{1}, \mathrm{y}_{1}\right), \mathrm{B}\left(\mathrm{x}_{2}, \mathrm{y}_{2}\right)\) and \(\mathrm{C}\left(\mathrm{x}_{3}, \mathrm{y}_{3}\right)\) be the vertices of a \(\triangle \mathrm{ABC}\), then area of \(\triangle\)

    \(\mathrm{ABC}=\frac{1}{2}\cdot \left|\begin{array}{lll}x_{1} & y_{1} & 1 \\ x_{2} & y_{2} & 1 \\ x_{3} & y_{3} & 1\end{array}\right|\)

    Area of \(\triangle \mathrm{ABC}=\frac{1}{2} \cdot\left|\begin{array}{ccc}0 & 0 & 1 \\0 & 10 & 1 \\8 & 2 & 1\end{array}\right|\)

    Area of \(\triangle \mathrm{ABC}=40\) sq. units

    Similarly, let's find out the area of \(\triangle \mathrm{ACD}\)

    \(\because \mathrm{A}(0,0), \mathrm{C}(8,2)\) and \(\mathrm{D}(8,7)\)

    Area of \(\triangle \mathrm{ACD}=\frac{1}{2} \cdot\left|\begin{array}{lll}0 & 0 & 1 \\8 & 2 & 1 \\8 & 7 & 1\end{array}\right|\)

    Area of \(\triangle \mathrm{ACD}=20\) sq. units

    Area of quadilateral \(\mathrm{ABCD}=\) Area of \(\triangle \mathrm{ABC}+\) Area of \(\triangle \mathrm{ACD}=[40+20]\) sq. units \(=60 \) sq. units

  • Question 8
    1 / -0.25

    The value of \(\cos 20^{\circ}+\cos 100^{\circ}+\cos 140^{\circ}\) is:

    Solution

     

  • Question 9
    1 / -0.25

    Two pipes A and B can fill an empty tank in 8 hours and 12 hours respectively. They have opened alternately for 1 hour each, starting with pipe A first. In how many hours will the empty tank be filled?

    Solution

    Given:

    Pipe A alone can fill the tank = 8 hrs

    Pipe B alone can fill the tank = 12 hrs

    Time ratio of Pipe A and B = 8 ∶ 12 = 2 ∶ 3

    Concept used:

    Efficiency is inversely proportional to time.

    Calculation:

    Efficiency ratio of pipe A and B = 3 ∶ 2

    Total work = 3 × 8 = 24

    Both pipes opened alternately for 1 hr.

    Total work in 2 hrs = 3 + 2 = 5

    Work in 8 hrs = 5 × 4 = 20

    Work in next 1 hr (9th) = 20 + 3 = 23

    Remaining work = 24 - 23 = 1

    B alone can work in 1 hr = 2

    B alone can work in \(\frac{1}{2}\) hr = 1

    So, the total work complete in \(9 \frac{1}{2}\) hrs.

  • Question 10
    1 / -0.25

    It is given that DEG=4a° and GEF=11a2+9°. If DEF is a straight line then find the value of 7a°-15°?

    Solution

     

Self Studies
User
Question Analysis
  • Correct -

  • Wrong -

  • Skipped -

My Perfomance
  • Score

    -

    out of -
  • Rank

    -

    out of -
Re-Attempt Weekly Quiz Competition
Self Studies Get latest Exam Updates
& Study Material Alerts!
No, Thanks
Self Studies
Click on Allow to receive notifications
Allow Notification
Self Studies
Self Studies Self Studies
To enable notifications follow this 2 steps:
  • First Click on Secure Icon Self Studies
  • Second click on the toggle icon
Allow Notification
Get latest Exam Updates & FREE Study Material Alerts!
Self Studies ×
Open Now