Self Studies

Some Basic Concepts Of Chemistry Test 16

Result Self Studies

Some Basic Concepts Of Chemistry Test 16
  • Score

    -

    out of -
  • Rank

    -

    out of -
TIME Taken - -
Self Studies

SHARING IS CARING

If our Website helped you a little, then kindly spread our voice using Social Networks. Spread our word to your readers, friends, teachers, students & all those close ones who deserve to know what you know now.

Self Studies Self Studies
Weekly Quiz Competition
  • Question 1
    1 / -0

    1 g of Mg is burnt in a closed vessel containing 0.5 g of O2. Which reactant is limiting reagent and how much of the excess reactant will be left?

    Solution


    48 g of Mg requires 32 g of O2
    1 g of Mg requires 32/48 = 0.66 g of O2
    Oxygen available = 0.5 g
    Hence, O2 is limiting reagent.
    32 g of O2 reacts with 48 g of Mg
    0.5 g of O2 will react with 48/32 x 0.5 = 0.75 g of Mg
    Excess of Mg = (1.0 - 0.75) = 0.25 g

  • Question 2
    1 / -0

    In a reaction container, 100 g of hydrogen and 100 g of CI2 are mixed for the formation of HCl gas. What is the limiting reagent and how much HCl is formed in the reaction?

    Solution


    2 g of H2 reacts with 71 g of CI2
    100 g of H2 will react with 71/2 x 100 = 3550g of CI2
    Hence, CI2 is the limiting reagent.
    71 g of CI2 produces 73 g of HCl
    100g of CI2 will produce 73/71 x 100 = 102.8 g of HCl

  • Question 3
    1 / -0

    If 40 g of CaCO3 is treated with 40 g of HCl, which of the reactants will act as limiting reagent?

    Solution


    100 g of CaCO3 reacts with 73 g of HCl
    40 g of CaCO3 will react with 73/100 x 40 = 29.2 g of HCl
    Since CaCO3 is completely consumed and some amount (40 - 29.2 = 10.8g) of HCl remains unreacted and hence, CaCO3 is limiting reagent.

  • Question 4
    1 / -0

    The weight of AgCl precipitated when a solution containing 5.85 g of NaCl is added to a solution containing 3.4 g of AgNO3 is

    Solution

    AgNO3 + NaCl → AgCl + NaNO3
    No. of moles of AgNO3 = 3.4/170 = 0.02
    No, of moles of NaCl = 5.85/58.5 = 0.1
    Limiting reagent = AgNO3
    1 mole of AgNO3 produces 1 mole of AgCl
    0.02 mole of AgNO3 will produce 0.02 mole of AgCl
    Weight of AgCl produced = 0.02 x 143.5 = 2.870 g.

  • Question 5
    1 / -0

    How much oxygen is required for complete combustion of 560 g of ethene?

    Solution


    28 g of C2H4 requires 96 g of O2
    560 g of C2H4 requires 96/28 x 560
    = 1920 g or 1.92 kg of O2

  • Question 6
    1 / -0

    What is the mass percent of oxygen in ethanol?

    Solution

    Molecular formula of ethanol = C2H5OH
    Molar mass of ethanol of 2 x 12.01 + 6 x 1.008 + 16 = 46.068g
    Mass percent of oxygen = 16/46.068 x 100 = 34.73%

  • Question 7
    1 / -0

    How much mass of sodium acetate is required to make 250 mL of 0.575 molar aqueous solution?

    Solution

    Molar mass of sodium acetate (CH3COONa)
    = 82.0245 g/mol
    Mass of CH3COONa required to make 250 mL of 0.575 M solution 

  • Question 8
    1 / -0

    How much copper is present in 50 g of CuSO4?

    Solution

    Molar mass of CuSO4 = 63.5 + 32 + 4 x 16 = 159.5 g
    Mass of copper present in 159.5 g of CuSO4 = 63.5 g
    ∴ Mass of copper present in 50 g of CuSO4

  • Question 9
    1 / -0

    A solution is prepared by adding 5 g of a solute 'X' to 45 g of solvent 'Y'. What is the mass per cent of the solute 'X'?

    Solution

    Mass percent of X

  • Question 10
    1 / -0

    An impure sample of silver (1.5 g) is heated with S to form 0.124 g of Ag2S. What was the per cent yield of Ag2S?

    Solution

    216 g of Ag forms 248 g of Ag2S
    1.5 g of Ag forms 248/216 x 1.5 = 1.722 g of Ag2S
    % yield of Ag2S = 0.124/1.722 x 100 = 7.2%

  • Question 11
    1 / -0

    2.82 g of glucose is dissolved in 30 g of water. The mole fraction of glucose in the solution is

    Solution

    No. of moles of glucose = 2.82/180 = 0.01567
    No. of moles of water = 30/18 = 1.667
    Total no. of moles of solution = 0.01567 + 1.667 = 1.683
    Mole fraction of glucose = 0.01567/1.683 = 0.0093 = 0.01

  • Question 12
    1 / -0

    What volume of water is to be added to 100 cm3 of 0.5 M NaOH solution to make it 0.1 M solution?

    Solution

    M1V1 = M2V2
    0.5 x 100 = 0.1 x V2
    V2 = 500 cm3
    Volume of water to be added to 100 cm3 of solution
    = 500 - 100 = 400 cm3

  • Question 13
    1 / -0

    The final molarity of a solution made by mixing 50 mL of 0.5 M HCl, 150 mL of 0.25 M HCl and water to make the volume 250 mL is

    Solution

    M1V= M2V= MV
    0.5 x 50 + 0.25 x 150 = M x 250
    M = (25 + 37.5)/250 = 0.25 M

  • Question 14
    1 / -0

    A solution is made by dissolving 49 g of H2SO4 in 250 mL of water. The molarity of the solution prepared is

    Solution

    Molarity

    = 2 M

  • Question 15
    1 / -0

    What is the concentration of copper sulphate (in mol L-1) if 80 g of it is dissolved in enough water to make a final volume of 3 L?

    Solution

    Molar mass of CUSO4 = 63.5 + 32 + 64 = 159.5
    Moles of CUSO4 = 80/159.5 = O.50
    Volume of solution = 3 L

    = 0.167 mol L-1

  • Question 16
    1 / -0

    4.28 g of NaOH is dissolved inwater and the solution is made to 250 cc. What will be the molarity of the solution?

    Solution

    No. of moles of NaOH = 4.28/40 = 0.107 Volume of solution = 250 cm3
    M = n/V(in L) = 0.107/250 x 1000 = 0.428 mol L-1

  • Question 17
    1 / -0

    What volume of 5 M Na2SO4 must be added to 25 mL of 1 M BaCl2 to produce 10 g of BaSO4?

    Solution

    Na2SO4 + BaCI2 → BaSO4 + 2NaCl
    No. of moles of BaSO4 = w/M = 10/233 = 0.0429
    ∴ No. of moles of Na2SO4 needed = M x V/1000
    Or 0.0429 = 5 x V/1000
    V = 8.58 mL

  • Question 18
    1 / -0

    What will be the molarity of the solution in which 0.365 g of HCl gas is dissolved in 100 mL of solution?

    Solution

    No. of moles in 0.365 g of HCl = 0.365/36.5 = 0.01
    Volume of solution in L = 100/1000 = 0.1 L
    Molarity = n/V (in L) = 0.01/0.1 = 0.1 M

  • Question 19
    1 / -0

    What will be the molality of the solution made by dissolving 10 g of NaOH in 100 g of water?

    Solution

    Molality =

  • Question 20
    1 / -0

    What will be the molality of chloroform in the water sample which contains 15 ppm chloroform by mass?

    Solution

    15 ppm = 15/106 x 102 = 1.5 x 10-3g
    Molality of CHCl3 solution = 1.5 x 10-3/100 x 1000/119.5
    = 1.25 x 10-4 m

Self Studies
User
Question Analysis
  • Correct -

  • Wrong -

  • Skipped -

My Perfomance
  • Score

    -

    out of -
  • Rank

    -

    out of -
Re-Attempt Weekly Quiz Competition
Self Studies Get latest Exam Updates
& Study Material Alerts!
No, Thanks
Self Studies
Click on Allow to receive notifications
Allow Notification
Self Studies
Self Studies Self Studies
To enable notifications follow this 2 steps:
  • First Click on Secure Icon Self Studies
  • Second click on the toggle icon
Allow Notification
Get latest Exam Updates & FREE Study Material Alerts!
Self Studies ×
Open Now