Self Studies
Selfstudy
Selfstudy

Statistics Test - 6

Result Self Studies

Statistics Test - 6
  • Score

    -

    out of -
  • Rank

    -

    out of -
TIME Taken - -
Self Studies

SHARING IS CARING

If our Website helped you a little, then kindly spread our voice using Social Networks. Spread our word to your readers, friends, teachers, students & all those close ones who deserve to know what you know now.

Self Studies Self Studies
Weekly Quiz Competition
  • Question 1
    1 / -0
    If we increase the mean of the given data by adding 3 to each observation, then by what percentage would the mean increase when compared to the original mean?

    3, 5, 9, 12, 5, 7, 3, 4 and 6
    Solution
    Given,
    3, 5, 9, 12, 5, 7, 3, 4 and 6 are 9 observations.

    Mean of 9 observations =

    =
    = = 6

    So when 3 is added to each observation, the mean would also be increased by 3 and for 9 observations, 3 × 9 = 27 will be added to the sum.
    Therefore, new mean = 9
    Percentage of the new mean to the previous mean can be calculated as:

    × 100 = 150%

    Percentage increase of the new mean to that of the previous mean = 150% - 100% = 50%
    Hence, option 4 is the answer.
  • Question 2
    1 / -0
    If the mode of the given data is 2, then what would be the mean of the given data?

    2, x, 4, 2, 3, 4, 5, 7, 9, 2, 7, 4
    Solution
    Given,
    The mode of 2, x, 4, 2, 3, 4, 5, 7, 9, 2, 7, 4 is 2.
    We know that,
    Mode = Maximum number of repeated values in the data.
    In this data, 2 and 4 are repeated values and are repeated three times each.
    But as the mode is 2, it is clear that 'x' should be 2 so as to get our mode as 2.
    Therefore, the sum of all the values = 2 + 2 + 4 + 2 + 3 + 4 + 5 + 7 + 9 + 2 + 7 + 4 = 51
    Total number of observations = 12

    Mean =

    Therefore, mean = = 4.25

    Hence, option 2 is the answer.
  • Question 3
    1 / -0
    If the median of p + 2, p + 3, p + 8, p + 4 and p + 5 is 12, then what would be the difference between the median and the mean of the data (Where p is a positive number)?
    Solution
    Given,
    The median of p + 2, p + 3, p + 8, p + 4 and p + 5 is 12.
    p is a positive number.
    So, we have to arrange the data in the ascending order, i.e. p + 2, p + 3, p + 4, p + 5 and p + 8.
    As there are 5 observations, the median will be:
    = 3rd term i.e. p + 4
    Given median = 12
    Therefore, p + 4 = 12
    p = 8
    Now put the value of p in all the observations.
    P + 2 = 10
    p + 3 = 11
    p + 4 = 12
    p + 5 = 13
    and p + 8 = 16
    Mean =

    Now, mean = = 12.4

    Therefore, the difference between the mean and the median of the data = 12.4 – 12 = 0.4
    Hence, option 3 is the answer.
  • Question 4
    1 / -0
    Mean of 30 observations was 56 when one number, that is 42 was misread as 24. If the mistake is corrected and each observation is multiplied by 3, what will be the new mean?
    Solution
    Given, mean of 30 observations was 56 when one number 42 was misread as 24.
    Therefore, the sum of all the 30 observations is = (56 × 30) = 1680
    But as one of the values was misunderstood, 18 (42 - 24) must be added to the sum in order to find the new mean.
    Therefore, new sum = 1680 + 18 = 1698
    Now, multiply new sum by 3 = 5094
    Hence, new mean = = 169.8
    Hence, 169.8 is the answer.
  • Question 5
    1 / -0
    If the mode is 18, what would be the ratio of the missing value and the median of the data?

    11, 12, 8, 10, 16, 18, 24, 21, 18, x, 11, 31, 43, 36, 39, 41, 42, 28, 45, 46 and 30.
    Solution
    Given observations are:
    11, 12, 8, 10, 16, 18, 24, 21, 18, 11, 31, 43, 36, 39, 41, 42, 28, 45, 46 and 30.
    and 'x' has no fixed position.
    As mode = 18, i.e. maximum number of times repeated value.
    Therefore, x = 18 as all the values are written once except for 11 and if x = 18, then 18 would be repeated thrice and hence will be the mode.
    The data is arranged in the ascending order.
    8, 10, 11, 11, 12,16, 18, 18, 18, 21, 24, 28, 30, 31, 36, 39, 41, 42, 43, 45 and 46.
    Hence, there are 21 values in total and the median is the middle value of the data which equals 24.
    Now, the ratio of the missing value and the median of the data = 18 : 24
    = 3 : 4
    Hence, option 2 is the answer.
  • Question 6
    1 / -0
    Find the value of x from the following scores (out of 10), scored by 30 kabaddi players in the series of matches where mean is 10 and median is 9:

    5, 5, 6, 7, 9, 5, 4, 5, 6, 5, 9, 5, 6, 5, 7, 1, 2, 4, 7, 3, 2, x, 7, 7, 4, 3, 1, 0, 7.
    Solution
    Given : Mean = 10 and median = 9
    Mode = 3 median – 2 mean
    = 3 × 9 – 2 × 10
    = 27 – 20 = 7
    Therefore, Mode = 7
    x = 7 {Mode, which means the number which appears most often in a set of numbers, is 7.}
  • Question 7
    1 / -0
    If the average time taken by 12 students for making project A is 5 hours and the average time taken by 8 students for making project B is 3 hours, then what would be the mean time of the students for both the projects?
    Solution
    Given,
    Average time of 12 students for making project A = 5 hours
    Total time = 12 × 5 = 60 hours
    Average time of 8 students for making project B = 3 hours
    Total time = 8 × 3 = 24 hours
    Total time taken = (60 + 24) hours = 84 hours
    Now, mean time for both the projects = = 4.2 hours
  • Question 8
    1 / -0
    In a data of 50 observations, the mean of the first 35 observations is 53 and the last 15 observations is 25. If 5 is added to each of the first 35 observations and 3 is subtracted from each of the last 15 observations, then what is the mean of the 50 observations altogether?
    Solution
    Mean of 35 observations after adding 5 = 53 + 5 = 58
    New sum of 35 observations = 58 × 35 = 2030
    Similarly, mean of 15 observations after subtracting 3 = 25 - 3 = 22
    New sum of 15 observations = 22 × 15 = 330
    Now, total sum of 50 observations = 2030 + 330 = 2360
    New mean == 47.2
  • Question 9
    1 / -0
    The students in a school are arranged in a queue in descending order as per their heights. If the median of heights (in cm) of students are 197, 195, 192, 187, 185, 183, 181, 180, p, 178, 174, 172, 169, 162, 150, 149, 145, q is 179, where p is double in height as compared to q, then what is height (in cm) of q?
    Solution
    Here number of terms (n) = 18 (even)

    Median will be the average of (n/2)th term and {(n/2) +1}th terms

    Median = average of term and
    (+ 1)th term
    Median = average of 9th and 10th term
    179 =(178 + p)
    179 × 2 = 178 + p
    358 – 178 = p
    p = 180
    Then, q =[p is double of q]
    q = 90
  • Question 10
    1 / -0
    Given that p is the mean of a1, a2, ... , an. If we add z (not equal to zero) in each observation and after that multiply each observation with z, what will be the new mean?
    Solution
    If z is added to each observation, then mean would also increase by z and become p + z. Then if each observation is multiplied by z, the mean would also become z times, i.e. z(p + z) = zp + z2
  • Question 11
    1 / -0
    If the mean of the following marks is 30, then what will be the number of students who scored the highest marks?

    Marks Number of students
    10 2
    15 5
    20 10
    25 A
    35 9
    45 A + 2
    Solution
    10 2 20
    15 5 75
    20 10 200
    25 A 25A
    35 9 315
    45 A + 2 45A + 90
    Total 2A + 28 70A + 700

    Mean =

    30 =

    60A + 840 = 70A + 700
    840 – 700 = 70A – 60A
    140 = 10A

    A =

    A = 14
    Therefore, total number of students who scored 45 marks, which is the highest score = 14 + 2 = 16
  • Question 12
    1 / -0
    In a class there are 40 students and their mean marks are 80. If 20 students who have mean marks equal to 15, leave the class and after that 15 more student who have mean marks 30, admit in the class, find the new mean (approximate).
    Solution
    Mean marks of 40 students = 80
    Sum of marks of 40 students = 80 × 40 = 3200
    Now, mean marks of 20 students who leave = 15
    Sum of marks of 20 students who leave = 15 × 20 = 300
    Now, mean marks of 15 students who take admission = 30
    Sum of marks of 15 students who take admission = 15 × 30 = 450
    Total students = 40 – 20 + 15 = 35
    Sum of marks of 35 students = 3200 – 300 + 450 = 3350
    New mean =
    = 95.71 (approximately)
  • Question 13
    1 / -0
    Find the difference between the median and the mean of all the two-digit numbers in which the ones digit is one more than the tens digit.
    Solution
    Given,
    The two-digit numbers are such that the second digit is the consecutive number after the first digit.
    Therefore, the numbers would be:
    12, 23, 34, 45, 56, 67, 78, 89
    Now, as the numbers are already arranged in the ascending order and there are 8 numbers in total,

    Median =

    = = 50.5

    Now, Mean =

    = = 50.5

    Now, the difference between the median and the mean of these two-digit numbers = 50.5 – 50.5 = 0
    Hence, 0 is the answer.
  • Question 14
    1 / -0
    Which of the following terms in the given series must not be changed in order to keep the median same?

    78, 23, 56, 1, 22, 89, 101, 103
    Solution
    The median is the middle of a sorted list of numbers.
    If we have 'n' terms, median when number of observations is:
    • Even: Average of th term and th term.
    • Odd: ()th term
    If we arrange the numbers in ascending order; 1, 22, 23, 56, 78, 89, 101, 103 (Total 8 terms).
    The median is the average of the 4th and 5th terms.
    So, these terms should not be changed to keep the median same.
  • Question 15
    1 / -0
    Directions: This question is based on the table below:

    Number of shares Price of each share ($)
    10 15
    15 18
    12 12
    23 5

    What is the median price of shares?
    Solution


    Number of shares = 60
    Median =
    = (30th + 31st) = (12 + 12) = 12
  • Question 16
    1 / -0
    The frequencies of numbers 3, 5, 6 and 4 are x, x + 2, x - 8 and x, respectively. If their mean is 4, then the value of x will be
    Solution
    xi fi xifi
    3 x 3x
    5 x + 2 5x + 10
    6 x - 8 6x - 48
    4 x 4x
    4x - 6 18x - 38

    Now, according to the question:
    = 4
    18x - 38 = 16x - 24
    2x = - 24 + 38
    2x = 14
    x = 7
  • Question 17
    1 / -0
    A shop-keeper made a list of the weights of the cakes (in grams) sold by him in a day, which is as follows:
    200, 250, 500, 200, 500, 1000, 550, 750, 200, 1000, 950, 900, 850, 750, 650, 650, 500, 200, 350, 450, 400, 500, 550, 750, 500, 850, 950, 1000
    If the intervals in the data are maintained in such a way: 1 - 200, 201 - 400, 401 - 600, 601 - 800, 801 - 1000, find the ratio of the frequency of the number of cakes sold in category 201 - 400 to 401 - 600.
    Solution
    Weights of the cakes sold by the shop-keeper: 200, 250, 500, 200, 500, 1000, 550, 750, 200, 1000, 950, 900, 850, 750, 650, 650, 500, 200, 350, 450, 400, 500, 550, 750, 500, 850, 950, 1000

    After sorting this data we have, 200, 200, 200, 200, 250, 350, 400, 450, 500, 500, 500, 500, 500, 550, 550, 650, 650, 750, 750, 750, 850, 850, 900, 950, 950, 1000, 1000, 1000

    From given data this table is formed:

    Mass (in grams) frequency
    1 - 200 4
    201 - 400 3
    401 - 600 8
    601 - 800 5
    801 - 1 000 8

    From the above table it is clear that the ratio required = 201 - 400 : 401 - 600 = 3 : 8 = 3 : 8
  • Question 18
    1 / -0
    The mean of x + a, x + 2, x + 4, x + 13 and 2(x + 5) is 16. Given, 10 > a > 4, 10 > x > 4 and (x + 4) < (x + a) < (x + 13). The median of the given data is the same as that of the mean.

    Find the value of 'a'.
    Solution
    Given, the mean of x + a, x + 2, x + 4, x + 13 and 2(x + 5) is 16.
    Number of observations = 5

    Mean =

    Mean of the given observations =
    =

    But the given mean = 16

    Therefore, 16 =
    80 = 6x + a + 29
    6x + a = 80 – 29 = 51
    6x + a = 51 … Eq 1
    Now, x < 10 > a
    Also, here (x + 4) < (x + a) < (x + 13)
    Therefore, it is clear that the smallest value would be (x + 2).
    Also (x + 4) < (x + a) < (x + 13) and at last 2(x + 5) for 10 > x > 4 and 10 > a > 4.
    Therefore, the order is:
    (x + 2) < (x + 4) < (x + a) < (x + 13) < (2 x + 10)
    Here it is clear that the data is arranged in the ascending order and as number of observations is 5,
    Median = = 3rd term.
    As median is the same as mean = 16
    16 = (x + a) (Because 3rd term) … Eq 2
    Subtracting equation 2 from equation 1 we get:
    5 x = 35
    x = 7
    As x + a = 16
    7 + a = 16
    a = 16 – 7 = 9
    Hence, option 2 is the answer.
  • Question 19
    1 / -0
    In a departmental store on Wednesday, 15 candies, 11 chocolates, and 15 t-shirts were sold. On the same day, there was a sale of denims and jackets where the sale of denims was double the sale of jackets. If the average count of all the products sold was 16, find the number of denims and jackets sold together.
    Solution
    According to question, average count of all the products sold on Wednesday = 16
    Number of different products available = 5
    So, total goods sold = 16 × 5 = 80
    Let the number of jackets sold be x.
    So, the number of denims sold = 2x (given)
    According to the given instructions,
    15 candies + 11 chocolates + 15 t-shirts + 2x denims + x jackets = 80
    So, 15 + 11 + 15 + 2x + x = 80
    41 + 3x = 80
    3x = 80 – 41 = 39
    x = 39 ÷ 3 = 13
    Number of jackets = x = 13
    Number of denims = 2x = 2 × 13 = 26
    So, number of denims and jackets sold together = 26 + 13 = 39
  • Question 20
    1 / -0
    In a park there are 120 marbles in which red, blue and green marbles are in the ratio 5 : 4 : 3. The average weight of the blue marbles is 30 grams, that of the red marbles is 60 grams and that of the green marbles is half that of the blue marbles. Find the mean weight of all the marbles.
    Solution
    Total marbles = 120
    Ratio of all type of marbles = Red : Blue : Green = 5 : 4 : 3
    Mean weight = (60 × 5 + 30 × 4 + 15 × 3) ÷ 12
    = (300 + 120 + 45) ÷ 12 = 38.75 grams
  • Question 21
    1 / -0
    Directions: Read the following frequency table carefully and answer the question.

    Xi (fi)
    150 15
    300 13
    450 9
    600 p
    750 6
    900 9
    1050 6
    1200 5
    Total 63 + p

    If the mean is , find the value of p.
    Solution
    Xi (fi) fixi
    150 15 2250
    300 13 3900
    450 9 4050
    600 p 600p
    750 6 4500
    900 9 8100
    1050 6 6300
    1200 5 6000
    Total 63 + p 35100 + 600 p

    Mean =

    =

    Solving this we get,

    p = 7
  • Question 22
    1 / -0
    The arithmetic mean of 7n and 9 is a, that of 8n and 38 is b and that of 6n and 28 is c. According to this information, what would the arithmetic mean of a, b and c be?
    Solution
    a =

    b =

    c =

    Arithmetic mean of a, b, c =


    =

    =

    = (7n + 25)
  • Question 23
    1 / -0
    Match the following:

    Column - I Column - II
    (I) The frequency of a certain set of observations can be found by using the _____. (P) Median
    (II) In data arranged in ascending order, _____ will be the value of observations which will divide the data into two equal groups. (Q) Mode
    (III) In a class of 30 students, the highest marks in a Science test are 78 and the lowest marks are 13. ______of the marks of these students will be 65. (R) Tally marks
    (IV) In a class of 20 students, the weight of 16 students is approximately 30 kg each which represents the _____ of 20 students. (S) Range
    Solution
    (I) The frequency of a certain data can be found by using the tally marks.
    (II) A median is that value of the observation which divides the data into two equal parts when the data is arranged in ascending order.
    (III) Range = Highest value – Lowest value = 78 – 13 = 65
    (IV) The observation that occurs most frequently, i.e. the observation with maximum frequency is called mode.
    So, 30 kg is the mode.
  • Question 24
    1 / -0
    State 'T' for true and 'F' for false for the following statements:
    (1) The mean of a certain set of observations is. If each observation is multiplied by, the new value of the mean will be.
    ( 2) The scores of A are 35 which can be represented in tally as.
    (3) The following data has been arranged in ascending order. If the median of the data is 9, the value of x is 4.
    8, 2x, x + 6, 25
    (4) The mean of 7, 5, 18, 24, n + 4 and n is 13. The value of n is 10.
    (5) The marks of 30 students of a class in a Science test are as follows:

    32 23 18 33 42 11 24 29 34 5
    49 23 22 44 45 28 22 44 30 33
    12 45 45 33 48 34 35 49 26 13

    The frequency of the students who obtained the highest marks is 3.
    Solution
    (1) Mean =
    New mean =×
    = (False)
    If each observation is multiplied by 1/4 then the mean would also be reduced to one quarter.

    (2) His marks are = 6 × 5 = 30 (False)
    (3) Median =
    9 =
    18 = 3x + 6
    12 = 3x
    x = 4 (True)

    (4) Mean == 13
    = 13
    58 + 2n = 78
    2n = 78 – 58
    n = 10 (True)

    (5) Highest marks = 49
    Frequency = Number of times 49 occurs in the given data = 2 (False)
  • Question 25
    1 / -0
    Fill in the blanks.

    (1) If the highest points scored by a person in a game are 5 more than the lowest marks scored by him, the range of this data is ____A____.
    (2) If the frequencies of a class interval are a, 4a and 3a + 1, then the cumulative frequency of this class interval is ____B___.
    (3) If the mean and the median of a certain set of observations are 4m and 6n respectively, then the mode is __C___.
    (4) If the ratio of the mean and the median of a certain set of observations is 5 : 7, then the ratio of its mode to mean will be ____D____.
    Solution
    (A) Let lowest scores = x
    Highest scores = 5 + x
    Range = Highest marks – Lowest marks
    = 5 + x – x
    = 5
    The range of a set of data is the difference between the largest and smallest values.

    (B) Cumulative frequency of a class interval is obtained by adding all the frequencies up to that class interval.
    So, a + 4a + 3a + 1
    = 8a + 1

    (C) Mode = 3Median – 2Mean
    Median = 6n, Mean = 4m
    Mode = (6n × 3) - ( 2 × 4m)
    = 18n – 8m
    = 2(9n – 4m)

    (D) Mean : Median = 5 : 7
    Let,
    Mean = 5x
    Median = 7x
    Mode = 3Median – 2Mean
    = 3 × 7x – 2 × 5x
    = 21x – 10x
    = 11x
    Ratio = 11x : 5x
    = 11 : 5
Self Studies
User
Question Analysis
  • Correct -

  • Wrong -

  • Skipped -

My Perfomance
  • Score

    -

    out of -
  • Rank

    -

    out of -
Re-Attempt Weekly Quiz Competition
Self Studies Get latest Exam Updates
& Study Material Alerts!
No, Thanks
Self Studies
Click on Allow to receive notifications
Allow Notification
Self Studies
Self Studies Self Studies
To enable notifications follow this 2 steps:
  • First Click on Secure Icon Self Studies
  • Second click on the toggle icon
Allow Notification
Get latest Exam Updates & FREE Study Material Alerts!
Self Studies ×
Open Now