Question 1 1.2 / -0
Question 2 1.2 / -0
If Anita goes for swimming class on every 7
th day in the month of April, starting from April 2, then which date would be her last day of practice for the month?
Solution
As per the given data, the dates of April on which she goes for swimming are: 2, 9, 16, 23, and 30. So, the last date of the practice will be 30th April.
Question 3 1.2 / -0
Complete the pattern: 6, 24, 54, 96, 150, ?
Solution
3 × 2 = 6 6 × 4 = 24 9 × 6 = 54 12 × 8 = 96 15 × 10 = 150 18 × 12 = 216
Question 4 1.2 / -0
What is the mirror image of the following figure?
Solution
Mirror image is an image that has its parts arranged with a reversal of right and left, as it would appear if seen in a mirror. This is the correct mirror image.
Question 5 1.2 / -0
The following picture represents the children who like to travel by bus, train and aeroplane:
How many children like to travel both by bus and aeroplane?
Solution
The two circles which represent the number of students travelling by bus and aeroplane are shown. The region which is common to both represents the children who like to travel both by bus and aeroplane. This region has the number 5 that gives us the total number of students.
Question 6 1.2 / -0
Rearrange the following letters to make a single word and then choose the category to which it belongs: E I N L C P
Solution
E I N L C P = PENCIL; which is a stationery item.
Question 7 1.2 / -0
Which of the following options replaces the question mark in the given figure-matrix?
Solution
The logic here is to add 2 in both the letter and the number of the 1st column to get the corresponding term of the 2nd column, and add 3 in both the letter and the number of the 2nd column to get the corresponding term of the 3rd column. A + 2 = C and 2 + 2 = 4 After that, C + 3 = F and 4 + 3 = 7 Similarly, K + 2 = M and 11 + 2 = 13 (answer) After that, M + 3 = P and 13 + 3 = 16 Similarly, for the third row, C + 2 = E and E + 3 = H; 7 + 2 = 9 and 9 + 3 = 12 Therefore, M13 is the correct answer.
Question 8 1.2 / -0
Haider said to Henry, "George is the son of the only son of my mother." How is Haider related to George?
Solution
From the flow chart, Haider is the father of George.
Question 9 1.2 / -0
Which of the following will replace the question mark? EFG : VUT : : JKL : ?
Solution
There are three alphabetical series. Notice that E is the 5th letter of the English alphabet and V is the 5th last letter of the English alphabet. Similarly, F and G are the 6th and 7th letters, and U and T are the 6th and 7th last letters. J, K and L are the 10th , 11th and 12th letters from the starting, and Q, P and O are the 10th , 11th and 12th last letters. Thus, answer option 1 is correct.
Question 10 1.2 / -0
Which of the following terms will replace the question mark in the given series?
9, 3, 1,
, ?
Solution
This is a simple division series; each number is one-third of the previous number. In other terms to say, the number is divided by 3 successively to get the next result.
9 ÷ 3 = 3, 3 ÷ 3 = 1, 1 ÷ 3 =
So, next term =
Question 11 1.2 / -0
What will come in place of the question mark? 0, 1, 8, 27, 64, 125, ?
Solution
03 = 0, 13 = 1,23 = 8, 33 = 27, 43 = 64, 53 = 125, 63 = 216
Question 12 1.2 / -0
Aleena went for a picnic with her friends on 5th April (Wednesday). She will go for a movie on 21st April. What day will it be on 21st April?
Solution
According to 7 days cycle of a week, it will be Wednesday on 5th , 12th , 19th and 26th of April. If 19th is a Wednesday, 21st will be a Friday.
Question 13 1.2 / -0
Which of the following options should come in place of the question mark so that it is logically prudent?
Solution
The positions of figure 1 and 2 are interchanged. Figure 2 is rotated by an angle of 180
o . This results in figure 5.
Applying the same logic to figures 3 and 4, we will get the figure as shown in answer option 4, which will replace the question mark.
Question 14 1.2 / -0
Which of following options will replace the question mark? 23 : 529 : : ? : 729
Solution
23 : 529 : : ? : 729 529 = 23 × 23 So, 729 = 27 × 27
Question 15 1.2 / -0
Find the odd one out of the following:
Solution
Except Foot, all other units are metric units. Foot is an imperial unit of measurement.
Question 16 1.2 / -0
Identify the shape of the mirror in the dressing table.
Solution
Since the mirror in this dressing table has 6 sides, so it is a hexagon.
Question 17 1.2 / -0
The circumference of a circle is 176 cm, find the diameter of the circle.
Solution
Circumference of the circle = 2πr 176 = 2πr r = 28 cm So, diameter of the circle = 2r = 56 cm
Question 18 1.2 / -0
What fraction of the squares is shaded?
Solution
Fraction of the squares shaded =
Question 19 1.2 / -0
Raveena can bake 34 cupcakes in 2 hours. How many cupcakes can she bake in 9 hours?
Solution
Number of cupcakes baked by Raveena in 2 hours = 34 Number of cupcakes baked by Raveena in 1 hour = 34 ÷ 2 = 17 Number of cupcakes baked by Raveena in 9 hours = 17 × 9 = 153
Question 20 1.2 / -0
Jack went for a party, which started at 10:15 p.m. and came back after 04:20 hours. At what time did the party end?
Solution
Starting time = 10:15 p.m. Duration = 4:20 End time = 10:15 + 4:20 = 14:35 End time in analog format = 14:35 – 12 = 2:35 p.m.
Question 21 1.2 / -0
If x is a number, then the equation for the statement: 'Half of the number added to 10 is 15' is:
Solution
Let x be the number.
Half of the number =
According to the question,
Question 22 1.2 / -0
The marks obtained by 40 students of a class in an examination are given below: 8, 47, 22, 31, 17, 13, 38, 26, 3, 34, 29, 11, 22, 7, 15, 24, 38, 31, 21, 35, 42, 24, 45, 23, 21, 27, 29, 49, 25, 48, 21, 15, 18, 27, 19, 45, 14, 34, 37, 34 How many students got marks in the multiple of 4?
Solution
Multiple is a number that when divided by another number does not give any remainder. So, there are 4 multiples of 4. (8, 24, 24, 48)
Question 23 1.2 / -0
If the perimeter of a rectangle is 88 cm and the length of the rectangle is thrice its breadth, find out the area of the rectangle.
Solution
Let the breadth be b and the length be 3b.
Perimeter = 2(l + b)
88 cm = 2(3b + b)
44 cm = 4b
b =
cm
b = 11 cm
l = 3b
l = 3 × 11 cm = 33 cm
Area of the rectangle = 11 cm × 33 cm = 363 cm
2
Question 24 1.2 / -0
The angles in a quadrilateral are in ratio 2 : 5 : 8 : 15. Find the sum of the largest and the smallest angles.
Solution
2x + 5x + 8x + 15x = 360°
30x = 360°
x = 12°
2 x 12° = 24°
5 x 12° = 60°
8 x 12° = 96°
15 x 12° = 180°
Sum of the smallest and the largest angles = 24° + 180° = 204°
Question 25 1.2 / -0
Find the LCM and HCF of the following numbers: 24, 12, 20
Solution
24 = 2 × 2 × 2 × 3 12 = 2 × 2 × 3 20 = 2 × 2 × 5 LCM = 2 × 2 × 2 × 3 × 5 = 120 HCF = 4
Question 26 1.2 / -0
What is the half of the quarter of one-eighth of 256?
Solution
One-eighth of 256 = 256 ÷ 8 = 32 Quarter of 32 = 32 ÷ 4 = 8 So, half of 8 = 8 ÷ 2 = 4
Question 27 1.2 / -0
What is the product of first five prime numbers?
Solution
A prime number has exactly 2 factors, 1 and the number itself. First five prime numbers = 2, 3, 5, 7, 11 Product = 2 × 3 × 5 × 7 × 11 = 2310 [1 is not a prime number]
Question 28 1.2 / -0
What is the value of the Roman numeral MMMMCCLVI?
Solution
MMMM CC L VI 4000 200 50 6
= 4256
Question 29 1.2 / -0
What is the value of 27,324 rounded to the nearest ten thousand?
Solution
For rounding to the nearest ten thousand, look at the digit at thousands place. If it's more than 5, round up, if it's less than 5, round down. In 27,324, digit at thousands place is 7, so we will round it up i.e., 30,000.
Question 30 1.2 / -0
What fraction of a day is 6 hours?
Solution
Number of hours in a day = 24
Fraction for 6 hours in a day =
Both these numbers 6 and 24 can be divided by 6, so it will be simplified to
.
Question 31 1.2 / -0
What is the value of
+ 2.354?
Solution
First, convert this fraction into a decimal number
Now, add these two decimal numbers
0.25 + 2.354 = 2.604
Question 32 1.2 / -0
What will be the perimeter of a regular pentagon whose side is 10 cm?
Solution
A pentagon has 5 sides. Length of one side = 10 cm Perimeter = Length × Number of sides = 10 cm × 5 = 50 cm
Question 33 1.2 / -0
If D = 12, O = 6, L = 25, then what is the value of D ÷ O + L x L?
Solution
According to BODMAS, 12 ÷ 6 + 25 x 25 = 2 + 625 = 627
Question 34 1.2 / -0
A number has 8 tens, 9 ones, 5 tenths, 7 hundredths and 3 thousandths. What is the number?
Solution
89.573 has 8 tens, 9 ones, 5 tenths, 7 hundredths and 3 thousandths.
Question 35 1.2 / -0
Calculate: 4,89,736 – 18 × 16,739
Solution
According to BODMAS,18 × 16,739 = 3,01,302 So, 4,89,736 – 3,01,302 = 1,88,434
Question 36 1.2 / -0
A biker starts riding at 7:05 AM and reaches his destination after 13 hours and 35 minutes. At what time will he reach his destination according to analog clock?
Solution
Starting time = 7:05 AM Duration of journey = 13 hours 35 minutes. = 13:35 End time = 13:35 + 7:05 = 20:40 According to analog clock = 20:40 – 12:00 = 8:40 PM
Question 37 1.2 / -0
What will be the price of 135 chocolates, if price of one chocolate box is Rs. 780 and each box contains 12 chocolates?
Solution
Price of 12 chocolates = Rs. 780
Price of 1 chocolate =
= Rs. 65
So, price of 135 chocolates = 135 × 65
= Rs. 8,775
Question 38 1.2 / -0
Jack received Rs. 13,880 a month for tutoring 4th grade students. One-fourth of his earnings came from Science tutoring. How much money did he make tutoring Science?
Solution
Total earnings = Rs. 13,880
One-fourth = Rs.
= Rs. 3,470
Question 39 1.2 / -0
A can contains 440 ml of soft drink. The total quantity of soft drink in 25 such cans will be
Solution
Quantity of soft drink in 1 can = 440 ml Quantity of soft drink in 25 such cans = 440 × 25 ml = 11,000 ml As, 1 ml = 0.001 litres So, Required quantity = 11,000 × 0.001 = 11 litres
Question 40 1.2 / -0
A machine manufactures 2,825 screws a day. After a month (30 days), the total manufactured screws are distributed equally among five dealers in different parts of the city. The number of screws that each dealer gets is
Solution
A machine manufactures 2,825 screws a day.
So, in 30 days, machine manufactures = 2,825 × 30 = 84,750 screws
The number of screws that each dealer gets =
= 16,950 screws
Question 41 1.2 / -0
Mr. Ajay gets a commission of Rs. 50 on selling one blanket. If he earned Rs. 950 as commission, then how many blankets did he sell?
Solution
Total commission earned = Rs. 950 Commission earned on selling one blanket = Rs. 50 Number of blankets sold = 950 ÷ 50 = 19
Question 42 1.2 / -0
If a person eats 750 gm of broilers in one day, then how many grams of broilers will two friends with the same capacity eat in one week?
Solution
Capacity of one person for one day = 750 gm Capacity of two persons for one day = 1500 gm Capacity of 2 persons for 7 days = 1500 gm × 7 = 10,500 gm
Question 43 1.2 / -0
Sushil has Rs. 593.40 and his brother Ram has Rs. 605.60. His elder sister Ruhi has twice as much money as Sushil has. Ram decides to give Ruhi his money as well. How much money does she have now?
Solution
Sushil has Rs. 593.40. Ram has Rs. 605.60. Ruhi has Rs. (2 × 593.40) + Rs. 605.60 = Rs. (1186.8 + 605.60) = Rs.1792.40
Question 44 1.2 / -0
Price of 4 cheese pizzas is Rs. 1000 and that of a Coke is Rs. 50. Yuvi and his sister Ruhi have Rs. 550 with them. How many pizzas and Cokes can they buy so that they spend maximum of the available amount?
Solution
Price of 4 pizzas = Rs. 1000 Cost of 1 pizza = 1000 ÷ 4 = Rs. 250 Cost of 2 pizzas = 250 × 2 = Rs. 500 Cost of 1 Coke = Rs. 50 Total amount = 500 + 50 = Rs. 550 So, they can buy 2 pizzas and 1 Coke with the available amount.
Question 45 1.2 / -0
There are 100 candies in a jar. 70 of the candies are of red colour and the rest are of blue colour. Find the ratio of the red candies to the blue candies in the jar.
Solution
Number of red candies = 70 Number of blue candies = 30 Ratio of red candies to blue candies = 70 : 30 Both 70 and 30 are multiples of 10. Therefore, the ratio is 7 : 3.
Question 46 1.2 / -0
Sanjam is planning to plant grass in a rectangular park. If the green part represents where grass is to be planted, then find its area.
Solution
Area of a rectangle = L × B, where L is the length of the rectangle and B is its breadth. Length of rectangle EFGH = 13.7 m; Breadth = 5.3 m Area of rectangle EFGH = 13.7 m × 5.3 m = 72.61 m2 Breadth of rectangle ABCD = 3 m; Length = 9 m. Area of rectangle ABCD = 3 m × 9 m = 27 m2 Area where grass is to be planted = Area of rectangle EFGH – Area of rectangle ABCD = (72.61 – 27) m2 = 45.61 m2
Question 47 1.2 / -0
Part of a scale is shown below:
What will be the reading at the arrow?
Solution
Number line is divided into tenths, which are further subdivided into 5 equal parts, each of which represents 0.2. Therefore, the reading at the arrow will be 103.6.
Question 48 1.2 / -0
For long distance telephone calls, a telephone company charges 72 paise per minute. What will be the cost for a call of duration 4 minutes and 20 seconds?
Solution
Cost for a 1 sec call =
paise
Cost for a 4 min 20 sec call = (72 × 4) +
× 20
= 312 paise
= Rs. 3.12
Question 49 1.2 / -0
The pictograph below shows the modes of transportation used by the employees of a company.
How many more people come by cycle than by car?
Solution
Total number of people who come by car = 12 Total number of people who come by cycle = 18 So, 18 - 12 = 6 more people come by cycle than by car.
Question 50 1.2 / -0
Amit spends Rs. 60 on breakfast at his college each day. He is charged extra Rs. 10/week for pick and drop service. How much money does Amit spend on breakfast in 5 working days?
Solution
Cost of breakfast for each day = Rs. 60 Extra charges for 5 days = Rs. 10/week = Rs. 10 Total cost = (5 × Cost of breakfast for each day) + Extra charges = Rs. (5 × 60) + Rs. 10 = Rs. (300 + 10) = Rs. 310