Self Studies

IMO - Mock Test - 5

Result Self Studies

IMO - Mock Test - 5
  • Score

    -

    out of -
  • Rank

    -

    out of -
TIME Taken - -
Self Studies

SHARING IS CARING

If our Website helped you a little, then kindly spread our voice using Social Networks. Spread our word to your readers, friends, teachers, students & all those close ones who deserve to know what you know now.

Self Studies Self Studies
Weekly Quiz Competition
  • Question 1
    1.2 / -0
    Jessie has a class test every 6th day of the month. If he has the first test on 4th June, when will he have the last test in that month?

    Solution
    Starting from 4th June, the test dates will be: 10th June, 16th June, 22nd June and 28th June.
    Hence, 28th June is the required answer.
  • Question 2
    1.2 / -0
    What would be the right side view of this figure?

    Solution
    When we look the given image from right hand side, we can only see two boxes; so, this would be the correct answer.
  • Question 3
    1.2 / -0
    What is the correct pattern followed in the given number series?

    75, 65, 56, 48, 41, 35, 30, 26, 23, ...
    Solution
    The pattern is as follows:
    75 - 10 = 65
    65 - 9 = 56
    56 - 8 = 48
    48 - 7 = 41, and so on
    Hence, we are subtracting 10, 9, 8, and so on from the terms.
  • Question 4
    1.2 / -0
    Shen is putting stickers in a sticker book. He put 1 sticker on the first page, 3 stickers on the second page, 9 stickers on the third page, and 27 stickers on the fourth page. If this pattern continues, how many stickers will Shen put on the fifth page?
    Solution
    The pattern is as follows:

    Shenwill put 81 stickers on the fifth page.
  • Question 5
    1.2 / -0
    What will be the water image of the given word/figure?
    Solution
  • Question 6
    1.2 / -0
    Karan decided to have a cup of coffee. He moved 500 m towards north from his house and then turned right and walked 300 m more, and reached the coffee house. In which direction is the coffee house from Karan's House?
    Solution



    The coffee house is in the north-east direction from Karan's house.
  • Question 7
    1.2 / -0
    Solve the following:

    Solution
    Given:
    and

    So, value of upward arrow = 20 - 5 = 15

    Now, putting the value, we get

  • Question 8
    1.2 / -0
    Complete the following series:

    AT, BS, CR, _____
    Solution
    AT, BS, CR, ____
    The pattern followed is as below:
    AT
    (A + 1) (T - 1) = BS
    (B + 1) (S - T) = CR
    (C + 1) (R - 1) = DQ
    The second letter in each pair moves backward, while the first letter moves forward.
    A, B, C, D and T, S, R, Q
    Hence, the next pair will be DQ.
  • Question 9
    1.2 / -0
    If FRUIT is coded as 28691, then how will FUR be coded?
    Solution
    F stands for 2, U stands for 6 and R stands for 8.
    FUR = 268
  • Question 10
    1.2 / -0
    If the following series is written in the reverse order, what will be the 7thletter from the right side?

    ASDFGHJKL
    Solution
    Reverse order for ASDFGHJKL will be LKJHGFDSA.



    So, the 7th letter from the right side is J.
  • Question 11
    1.2 / -0
    Which of the following will suitably come in place of the question mark?

    Keyboard : Computer : : ? : Notebook
    Solution
    As keyboard is used to type anything on computer, we use pen to write on a notebook.
    Hence, 'pen' is the correct word.
  • Question 12
    1.2 / -0
    There are three cats. The brown cat is smaller than the white cat but larger than the black cat. Which of the following cats is the largest?
    Solution
    1. The brown cat (Br) is smaller than the white cat (W), means Br < W.
    2. But the brown cat (Br) is larger than the black cat (B), means B < Br.
    From 1 and 2, the increasing order is: B < Br < W.
    Hence, the white cat is the largest cat.
  • Question 13
    1.2 / -0


    How many triangles are there in the figure given above?
    Solution
    There are 13 triangle in the given figure.
    △ABC, △ADF, △AEG, △DEH, △DFH, △DBJ, △FGH, △FIC, △EBI, △EIH, △HIJ, △HJG, △GJC
  • Question 14
    1.2 / -0
    Mike has been given a number series, as shown below, following some pattern:

    321, 310, 298, 285, 271, 256

    Find out the next term in the series.
    Solution
    321, 310, 298, 285, 271, 256
    The pattern followed by the series is:
    321
    310 = 321 - 11
    298 = 310 - 12
    285 = 298 - 13
    271 = 285 - 14
    256 = 271 - 15
    So, next term = 256 - 16 = 240
  • Question 15
    1.2 / -0
    Count the number of cubes given below:

    Solution
    Total number of cubes = 8
  • Question 16
    1.2 / -0
    Find the value of the following expression:

    W X Y Z

    Solution


    W X Y Z = 4 2 7 1 = 8 7 = 1
  • Question 17
    1.2 / -0
    Raj is studying Roman numerals questions. He got confused in how to write the given number in digits. Can you help him?

    XXXV
    Solution
    X = 10
    V = 5
    XXXV = 35
  • Question 18
    1.2 / -0
    What is the length of the rectangle, if its width is twice of 10 cm and area is 200 cm2?
    Solution
    Area of the rectangle = Length × width
    200 = Length × (2 × 10) cm
    200 cm2 = Length × 20
    Length = 10 cm
  • Question 19
    1.2 / -0
    What is the difference between the place values of '6' and '7' in the given number?

    4, 56, 789
    Solution
    Place value of 6 in the given number is 6000 and and that of 7 is 700.
    Hence, required difference = 6000 - 700 = 5300
  • Question 20
    1.2 / -0
    Add and .
    Solution
  • Question 21
    1.2 / -0
    If a factory dyed 97,419 metres of silk cloth and 93 metres cotton cloth in 1 day, how many centimetres of cloth did it dye in that day?
    Solution
    Length of silk cloth dyed = 97,419 m
    Length of cotton cloth dyed = 93 m
    Total length of cloth dyed = (97,419 + 93) m = 97,512 m
    Now, 1 m = 100 cm
    So, 97,512 m = 97,51,200 cm
  • Question 22
    1.2 / -0
    Following is the data chart of total marks scored by David in different years. Find the difference between the marks scored in 2003 and 2001.

    Year Marks
    2001 450
    2002 250
    2003 550
    Solution
    Marks scored in year 2003 = 550
    Marks scored in year 2001 = 450
    So, 550 - 450 = 100
  • Question 23
    1.2 / -0
    In a garden, there are two varieties of flowers (Rose and Lily). If 2 out of every 22 flowers are Rose flowers, find the percentage of Rose flowers in the garden.
    Solution
    Here, we have
    Percentage of Rose flowers = = 9.09%
    So, the percentage of Rose flowers in the garden is 9.09%.
  • Question 24
    1.2 / -0
    Mauli has 16 balls and 24 bats. She wants to sell packages of balls and bats bundled together. What is the greatest number of packages she can sell (with no leftover balls or bats)?
    Solution
    Number of balls = 16 = 2 8
    Number of bats = 24 = 3 8
    To find the greatest number of packages, we need to find out the HCF.
    Therefore, she can make 8 bundles of bats and balls.
  • Question 25
    1.2 / -0
    What will be the successor of the number obtained by adding 1234 to 3245 and then subtracting 49 from its resultant?
    Solution
    3245 + 1234 = 4479
    Then, 4479 - 49 = 4430
    Successor of 4430 is 4431.
  • Question 26
    1.2 / -0
    Find the LCM and HCF of the following numbers:

    19, 11, 47
    Solution
    19 = 1 × 19
    11 = 1 × 11
    47 = 1 × 47
    LCM = 1 × 1 × 1 × 19 × 47 × 11 = 9,823
    HCF = 1
  • Question 27
    1.2 / -0
    How many metres of fence would 18 workers paint in an hour if 12 workers can paint 317 m in that time?
    Solution
    According to the question:
    12 workers = 317 m
    18 workers = x m





    x =

    x = 158.5 × 3
    x = 475.5 m
  • Question 28
    1.2 / -0
    How many boys will there be in 36 classes, if there are 1184 boys in 37 classes and the number of boys in each class is the same?
    Solution
    According to the question:
    37 classes = 1184 boys
    36 classes = x boys

    =

    x =

    x = 32 × 36
    x = 1152 boys
  • Question 29
    1.2 / -0
    Maddie has a jug which can contain 7 litres of liquid. What will be its capacity in centilitres?
    Solution
    As, 1 litre = 100 centilitres
    So, 7 litres = 7 × 100 centilitres = 700 centilitres
    So, the capacity of the jug is 700 centilitres.
  • Question 30
    1.2 / -0
    Ronnie is wondering how many numbers can be formed by the digits 2, 3 and 4. What will be his answer?
    Solution
    Numbers formed will be:
    234, 243, 324, 342, 423, 432
    So, total numbers formed = 6
  • Question 31
    1.2 / -0
    Jeff draws a scale drawing of a volleyball court. He uses the scale, 1 centimetre = 4 metres. The volleyball court is 2 centimetres wide in the drawing. How wide is the actual volleyball court?
    Solution
    As, 1 cm = 4 m in the scale.
    So, 2 cm wide volleyball court will be (4 × 2) m = 8 m wide in actual.
  • Question 32
    1.2 / -0
    Find the difference between the largest two-digit odd number and 49.
    Solution
    Largest two-digit odd number is 99.
    So, 99 - 49 = 50
  • Question 33
    1.2 / -0
    What will come in place of ?

    862, 318, 263 862, 418, 263
    Solution
    862,318,263 is less than 862,418,263.
  • Question 34
    1.2 / -0
    What is the height of a triangle if the area of the triangle is 54 cm2 and its base is 12 cm?
    Solution
    Area of triangle = × base × height
    54 cm2 = × 12 × height
    54 cm2 = 6 cm × height

    cm = height

    Height = 9 cm
  • Question 35
    1.2 / -0
    Using the digits 5, 4, 2, 6, Rohan made the biggest possible 3-digit number and wrote it down in roman numerals. Which of the following was the number that Rohan wrote?
    Solution
    The largest possible 3-digit number is 654.
    The correct way to write it is 600 + 50 + 4 = DCLIV.
  • Question 36
    1.2 / -0
    Luci is playing in a rectangular park. She wants to calculate the width of the park as she knows that the perimeter of the park is 300 m and length of the park is 50 m. What is the width of the rectangular park?
    Solution
    Let 'l' be the length and 'b' be the breadth of the rectangle.
    Now, Perimeter = 2(l + b)
    300 m = 2(50 + b)
    b = 100 m
  • Question 37
    1.2 / -0
    A worker can carry 8 bricks in one turn. If he takes 40 turns in a day, then how many bricks will he carry in three weeks?
    Solution
    Number of days in three weeks = 21
    Number of bricks carried by him in one turn = 8
    Number of turns = 40
    Number of bricks carried by him in 1 day = 40 × 8 = 320
    Number of bricks carried by him in 21 days = 320 × 21 = 6720
  • Question 38
    1.2 / -0
    Jack goes to school at 8:20 am everyday and comes back home at 3:40 pm. If the one way journey takes 40 minutes, then for how many hours does Jack stay at school?
    Solution
    Start time = 8:20 am
    Time taken to go from home to school = 40 minutes
    So, starting time of school = 8:20 am + 00:40 minutes
    = 9:00 am
    Time at which he reaches home = 3:40 pm
    Time taken from school to home = 40 minutes
    Ending time of school = 3:40 – 00:40 = 3:00 pm
    Duration of school time from 9:00 am to 3:00 pm is 6 hours.
  • Question 39
    1.2 / -0
    There are 9 rows of seats in a classroom. Each row has the same number of seats. If there is a total of 126 seats, then how many seats are there in each row?
    Solution
    Number of rows = 9
    Total number of seats = 126
    So, number of seats in a row = = 14
  • Question 40
    1.2 / -0
    Sandy hits 11 fours and 5 sixes. If he scores a total of 103 runs, then how many runs does he score by running between the wickets?
    Solution
    Number of runs scored by Sandy from 11 fours = 4 × 11 = 44
    Number of runs scored by Sandy from 5 sixes = 5 × 6 = 30
    Total number of runs scored from fours and sixes = 74
    Total runs scored by Sandy = 103
    Number of runs he scored by running between the wickets = 103 – 74 = 29.
  • Question 41
    1.2 / -0
    Rahul goes for trekking. He walks for hours every day. He finally reaches the destination point after 8 days. Find the total number of hours taken by Rahul to reach the destination point.
    Solution
    Rahul walks for hours every day.

    And reaches the destination point after 8 days.

    So, number of hours taken by him to reach the destination point =

    = hours = hours = 46 hours
  • Question 42
    1.2 / -0
    Which of the following is a pyramid?


    Solution
    A pyramid is a polyhedron formed by connecting a polygonal base and a point, called the apex. Each base edge and apex form a triangle, called a lateral face.
    This shape is a pyramid as its base is a polygon, the sides are triangles which meet at the top.
  • Question 43
    1.2 / -0
    What is the half of the quarter of 400?
    Solution
    Quarter of 400 = 400 ÷ 4 = 100
    Then, half of 100 = 100 ÷ 2 = 50
  • Question 44
    1.2 / -0
    Alia wants to buy muffins, each costing Rs. 20. If she has Rs. 60 with her, then how many muffins can she buy?
    Solution
    Total amount Alia has = Rs. 60
    Cost of each muffin = Rs. 20
    Number of muffins she can buy = 60 ÷ 20 = 3
  • Question 45
    1.2 / -0
    How much distance will a car cover with 10 litres of petrol, if it covers 250 km with 50 litres?
    Solution
    With 50 litres of petrol, distance covered = 250 km

    With 1 litre of petrol, distance covered = km

    With 10 litres of petrol, distance covered = km
    Therefore, with 10 litres of petrol, distance covered = 50 km
  • Question 46
    1.2 / -0


    Jack is counting the number of cars that pass in front of his house for different time intervals.

    How many cars have passed in front of his house from 11 am to 1 pm?
    Solution
    As given, 1 car symbol = 3 cars
    So, number of cars that pass at 11 am = 8 × 3 = 24 cars
    Number of cars that pass at 12 noon i.e., 12 pm = 10 × 3 = 30 cars
    Number of cars that pass at 1 pm = 6 × 3 = 18
    Total number of cars that pass from 11 am to 1 pm = 24 + 30 + 18 = 72
  • Question 47
    1.2 / -0


    Rohan is the owner of a fruit shop. The given chart shows the variety of fruits in his shop. If he adds 10 more papayas and takes away 25 cherries, then what will be the total number of fruits in his shop?
    Solution
    There are 5 kinds of fruits in Rohan's shop.
    Number of apples = 49
    Number of mangoes = 30
    Number of bananas = 27
    Number of papayas = 32
    Number of cherries = 60
    Then, Rohan adds 10 more papayas and takes away 25 cherries.
    So, total number of papayas = 32 + 10 = 42
    Number of cherries left = 60 - 25 = 35
    So, total number of fruits = 49 + 30 + 27 + 42 + 35 = 183
  • Question 48
    1.2 / -0
    Anjum has 386 football cards. Divya has 257 football cards. Gaurav has as many cards as the difference between the number of football cards Anjum has and the number of football cards Divya has, plus 1 extra card for every 10 cards he has.

    How many football cards does Gaurav have?
    Solution
    Number of football cards Anjum has = 386
    Number of football cards Divya has = 257
    Difference = 386 - 257 = 129
    Number of 10s = 12
    Number of extra cards = 12
    Number of cards Gaurav has = (386 - 257) + 12 = 129 + 12 = 141 cards
  • Question 49
    1.2 / -0
    Part of a scale is shown below. What is the reading at Y?

    Solution
    Every unit is divided in 5 equal sub-parts.
    Length of 1 unit = 44.60 - 44.50 = 0.10
    So, length of 1 sub-unit = 0.10/5 = 0.02
    So, the marking on the scale is as follows:



    Hence, the reading at 'Y' is 44.56 m.
  • Question 50
    1.2 / -0

    From the given pie chart of marks obtained by students of class 10, find out how many more marks have Nitika and Shrey obtained than Rahul and Namita have?
    Solution
    The marks obtained from the pie chart are as:
    Shrey = 289 Rahul = 257
    Nitika = 198 Namita = 156
    Total marks obtained by Nikita and Shrey = 289 + 198 = 487
    Total marks obtained by Rahul and Namita = 257 + 156 = 413
    The required difference between their marks = 487 – 413 = 74.
Self Studies
User
Question Analysis
  • Correct -

  • Wrong -

  • Skipped -

My Perfomance
  • Score

    -

    out of -
  • Rank

    -

    out of -
Re-Attempt Weekly Quiz Competition
Self Studies Get latest Exam Updates
& Study Material Alerts!
No, Thanks
Self Studies
Click on Allow to receive notifications
Allow Notification
Self Studies
Self Studies Self Studies
To enable notifications follow this 2 steps:
  • First Click on Secure Icon Self Studies
  • Second click on the toggle icon
Allow Notification
Get latest Exam Updates & FREE Study Material Alerts!
Self Studies ×
Open Now