Self Studies

IMO - Mock Test - 2

Result Self Studies

IMO - Mock Test - 2
  • Score

    -

    out of -
  • Rank

    -

    out of -
TIME Taken - -
Self Studies

SHARING IS CARING

If our Website helped you a little, then kindly spread our voice using Social Networks. Spread our word to your readers, friends, teachers, students & all those close ones who deserve to know what you know now.

Self Studies Self Studies
Weekly Quiz Competition
  • Question 1
    1 / -0

    Find the odd one out from the following:

    8, 27, 125, 333, 1331, 2197

    Solution

    2= 8

    33 = 27

    5= 125

    7= 343

    11= 1331

    13= 2197

    Series contains the cube of prime numbers.

    Thus, 333 is the odd one in this series as it is not a cube number.

     

  • Question 2
    1 / -0

    Complete the following series:

    59, 71, 95, 131, 179, 239, ?

    Solution

    59

    59 + 12 = 71

    71 + (12 × 2) = 95

    95 + (12 × 3) = 131

    131 + (12 × 4) = 179

    179 + (12 × 5) = 239
    So, the next term will be: 239 + (12 × 6 ) = 239 + 72 = 311

     

  • Question 3
    1 / -0

    In a certain code language, "GLASS" is coded as HMBTT. How will you code MIC in that language?

    Solution

    GLASS is coded as HMBTT.

    The pattern followed is:

    G is H (G + 1)
    L is M (L + 1)
    A is B (A + 1)
    S is T (S + 1)
    S is T (S + 1)

     

  • Question 4
    1 / -0

    Goel drove a longer distance than Anil drove, but a shorter distance than Arnav drove. Who drove the longest distance?

    Solution

    Distance covered by Geol > Distance covered by Anil
    Distance covered by Arnav > Distance covered by Goel
    Hence, Distance covered by Arnav > Distance covered by Goel > Distance covered by Anil

     

  • Question 5
    1 / -0

    Complete the following series:

    6, 9, 18, 21, 42, 45, ___

    Solution

    6 + 3 = 9
    9 × 2 = 18
    18 + 3 = 21
    21 × 2 = 42
    45 + 3 = 45, and so on.

    So, the missing number is (45 × 2) = 90.

     

  • Question 6
    1 / -0

    Complete the series:

    233, 250A, 284B, 335C, 403D, ?

    Solution

    Here we have two series:

    The 1st series is a number series:

    233 + 0 = 233

    233 + 17 = 250

    250 + 34 = 284

    284 + 51 = 335

    335 + 68 = 403

    403 + 85 = 488

    Hence, the last term is 488.

    The 2nd series is an alphabet series:

    A + 1 = B
    B + 1 = C
    C + 1 = D
    D + 1 = E...and so on.

     

  • Question 7
    1 / -0

    Find the smallest number by which 243 must be multiplied to obtain a perfect cube.

    Solution

    243 = 3 × 3 × 3 × 3 × 3
    Here, two 3's are left. Therefore, it does not complete the triplet. So, to make 243 a cube, one more 3 is required.
    In that case, 243 × 3 = 3 × 3 × 3 × 3 × 3 × 3 = 729, which is a perfect cube.
    Hence, the smallest natural number by which 243 must be multiplied to make it a perfect cube is 3.

     

  • Question 8
    1 / -0

    Find the value of 'a' if 32a × 3-2 = 34.

    Solution

    32a × 3-2 = 34.

    Since bases are the same, the powers can be added.
    Therefore,
    32a - 2 = 34.

    On both sides, the bases are the same, so we can equate the powers.
    2a - 2 = 4,
    2a = 4 + 2 = 6
    a = 3

     

  • Question 9
    1 / -0

    Find out the roots of the given quadratic equation:

    x2 + x – 56 = 0

    Solution

    x2 + 8x – 7x + 56 = 0

    x(x + 8 ) - 7(x + 8) = 0

    (x + 8) (x – 7) = 0

    x = -8, 7

     

  • Question 10
    1 / -0

    Which of the following are the factors of 8xy - 4y + 6 - 12x ?

    Solution

    8xy - 4y + 6 - 12x = 4y(2x - 1) + 6(1 - 2x)

    = 4y(2x - 1) - 6(2x - 1)
    = (2x - 1)(4y - 6)

     

  • Question 11
    1 / -0

    Nakul sold 2 cars. First car he sold at 22% profit and the second one he sold at 18% loss. If the total cost price of each car is Rs. 80,000, find the total profit.

    Solution

    Profit on selling the first car = 80000 + 17600 (22% of 80000) = Rs. 97,600

    Profit on selling the second car = 80000 – 14400 (18% of 80000) = Rs. 65,600

    Total cost of both the cars = 80000 + 80000 = Rs. 1,60,000

    Total selling price = 97600 + 65600 = Rs. 1,63,200

    Total profit = 163200 – 160 000 = Rs. 3200

     

  • Question 12
    1 / -0

    Find the largest angle in a quadrilateral if the angles are in the ratio 2 : 4 : 3 : 1.

    Solution

    Let the angles be 2x, 4x, 3x and x.
    According to the angle sum property of quadrilateral,
    2x + 3x + 4x + x = 360°
    10x = 360°
    x = 36°
    Therefore, largest angle = 4(36o) = 144o

     

  • Question 13
    1 / -0

    What minimum number should be divided by 392 to make the number a perfect cube?

    Solution

    The prime factorisation of 392 is 2 x 2 x 2 x 7 x 7.
    In the given prime factorisation, the number 7 occurs only two times and hence, we need to remove these 7s.
    So, we need to divide 7 × 7 by the prime factorisation to make it a perfect cube. Hence, the required number is 49.

     

  • Question 14
    1 / -0

    Ussen is 3 years older than Salman and 3 years younger than Sohail, while Salman and Arbaaj are twins. How many years older is Sohail than Arbaaj?

    Solution

    Let the age of Useen be A years, the age of Salman be B years, the age of Sohail be C years and the age of Arbaaj be D years.
    Since Salman and Arbaaj are twins, so B = D.

    Now, A = B + 3 and A = C - 3

    Thus, B + 3 = C - 3
    Or D + 3 = C - 3 (as B = D)
    C - D = 6
    C = D + 6

     

  • Question 15
    1 / -0

    What is the solution for the following equation if we substitute the value of variable as 2?

    5x2 – x – 5

    Solution

    Putting the value of x = 2 in the equation, we get

    5 × 22 - 2 - 5 = 20 - 7 = 13

     

  • Question 16
    1 / -0

    Ramakant makes a cuboid of sides 14 cm, 7 cm, 7 cm. How many such cuboids will he need to form a cube.

    Solution

    Ramakant makes a cuboid of sides 14 cm, 7 cm, 7 cm.

    So, Volume of the cube = 2 × 7 × 7 × 7

    To make it a perfect cube we need 2 × 2 = 4 cuboids.

     

  • Question 17
    1 / -0

    Simplify the following expression:

    (7xy- 8x2y + 3xy) - (-6x2y + 9xy+ 5xy)

    Solution

    Subtracting:

    (7xy- 8x2y + 3xy) - (-6x2y + 9xy+ 5xy)

    = -2xy- 2x2y - 2xy

    = -2xy(y + x + 1)

     

  • Question 18
    1 / -0

    A cricketer scored a total of 82 runs in 104 balls. He hit 6 sixes, 9 fours, 3 twos and 4 singles. Find the percentage of the total runs that came through sixes.

    Solution

    Total runs = 6 × 6 + 9 × 4 + 3 × 2 + 4 × 1 = 36 + 36 + 6 + 4 = 82
    Number of runs scored by sixes = 6 × 6 = 36

    Required percentage = 36/82× 100

    = 43.90%

     

  • Question 19
    1 / -0

    The average of marks obtained by 10 students is x. If each observation is increased by 5, then what is the new average?

    Solution

    Average of marks obtained 10 students = x
    Sum of 10 students = 10x
    If each observation is increased by 5, then
    New sum = 10x + (10 × 5) = 10(x + 5)
    Then, new average = 10(x + 5)/10
    = x + 5

     

  • Question 20
    1 / -0

    A metro train passes through a station every 5 minutes. How many trains will pass through the station in 2/3 of an hour if a train has just passed now?

    Solution

    There are 60 minutes in an hour.
    In 2/3 of an hour, there are 60 × 2/3 = 40 minutes.
    A metro train passes the station every 5 minutes.
    Number of trains which pass through the station in 40 minutes = 40/5 = 8
    Total number of trains passed = 9 (including the 1 train that has just passed)

     

  • Question 21
    1 / -0

    What will be the lateral surface area (in sq. units) of the cube if its volume is 216 cu. units?

    Solution

    Let the side of the cube be 'S'.
    Volume of the cube = 216 cu. units
    S3 = 216 cu. units
    S3 = 6 × 6 × 6 = 63
    So, S = 6 units
    Hence, lateral surface area = 4S2 = (4 × 62) sq. units = 4 × 36 sq. units = 144 sq. units

     

  • Question 22
    1 / -0

    Which of the following numbers is not a perfect cube?

    Solution

    5184 = 2 × 2 × 2 × 2 × 2 × 2 × 3 × 3 × 3 × 3

    As it has one 3 extra which is not making a group of 3, so it is not a perfect cube.

     

  • Question 23
    1 / -0

    Study the statements given below and choose the correct option.

    Statement-1: A line segment joining two points on a circle's circumference and passing through the circle's centre is known as the longest chord of the circle.
    Statement-2: (56.32)² lies between 3150 and 3450.

    Solution

    Statement-1: A line segment joining two points on a circle's circumference and passing through the circle's centre is known as diameter, which is the longest chord of the circle.
    So, statement-1 is true.
    Statement-2: (56.32)² = 3171.9424
    So, yes it lies between 3150 and 3450.

     

Self Studies
User
Question Analysis
  • Correct -

  • Wrong -

  • Skipped -

My Perfomance
  • Score

    -

    out of -
  • Rank

    -

    out of -
Re-Attempt Weekly Quiz Competition
Self Studies Get latest Exam Updates
& Study Material Alerts!
No, Thanks
Self Studies
Click on Allow to receive notifications
Allow Notification
Self Studies
Self Studies Self Studies
To enable notifications follow this 2 steps:
  • First Click on Secure Icon Self Studies
  • Second click on the toggle icon
Allow Notification
Get latest Exam Updates & FREE Study Material Alerts!
Self Studies ×
Open Now