Question 1 1.2 / -0
In the given question, two rows of numbers are given. The resultant number in each row is to be worked out separately based on the following rules and the question below the rows of numbers is to be answered. The operations on numbers progress from left to right.
Rules: (i) If an odd number is followed by another composite odd number, they are to be multiplied.
(ii) If an even number is followed by an odd number which is not a perfect square, they are to be added.
(iii) If an even number is followed by a number which is a perfect square, the even number is to be subtracted from the perfect square.
(iv) If an odd number is followed by a prime odd number, the first number is to be divided by the second number.
(v) If an odd number is followed by an even number, the even number is to be subtracted from the odd number.
If the resultant of the first row is k, then what will be the resultant of the second row?
Solution
Here we have two rows: 27, 12, 5 and 28, 64, k First we solve for 27, 12, 5. So, from the given condition (v) we get 27 - 12 = 15 Now, we have 15, 5, So, from the given condition (iv) we get = 15/5 = 3 Given result of first row is equal to k, then k = 3 From the second row 28, 64 So, from the given condition (iii) we get 64-28 = 36 From the given condition (ii), the result of second row is 36 + k = 36 + 3 = 39
Question 2 1.2 / -0
P is the mother of Q and daughter of R. S is the daughter of Q and sister of T. How is P related to T?
Solution
We get the following diagram:
P is the maternal grandmother of T.
Question 3 1.2 / -0
P, Q and R are three points on the ground. Point P is north of point Q and
PQR is 135° in anticlockwise direction. In which direction is point R from point Q?
Question 4 1.2 / -0
Find the water image of Fig. (X).
Solution
The reflected image will be upside down.
Question 5 1.2 / -0
Select a figure from the options which satisfies the same conditions of placement of the dots as in Fig. (X).
Solution
First dot lies on square and circle.
Second dot lies on square, circle, rectangle and triangle.
Third dot lies on triangle only.
All these dot appear in the same manner in figure 4 only.
Question 6 1.2 / -0
Select a figure from the option figures which will continue the same series as established by the five Problem Figures.
Solution
Since the series completes with OSWAEI, option 2 is the correct answer.
Question 7 1.2 / -0
Directions : Study the following information carefully and answer the question. Eight friends Q, R, S, T, V, W, Y and Z sit around a circular table, facing the centre. There are three males and five females in the group of friends. No two males are immediate neighbours of each other. (i) V sits second to the right of his wife. (ii) S sits third to the right of V. (iii) W sits second to the right of her husband Z. Z is not an immediate neighbour of V's wife. (iv) T is a male and Y is not an immediate neighbour of V. (v) R sits second to the right of Q. Which of the following statements is/are true regarding T?
Solution
We get the following arrangement:
Hence, all the statements are true.
Question 8 1.2 / -0
Vijay is fifteenth from the front in a column of boys. There are thrice as many behind him as there are in front. How many boys are there between Vijay and the seventh boy from the end of the column?
Solution
Vijay being 15th in position, there are 14 boys in front of him and 42 (3 ×14) boys behind him. Hence there are 14 + 1 + 42 = 57 boys altogether standing. Now, 7th from the end of the line is the 51st boy. Vijay is the 15th boy from the beginning. Therefore, there are 50 - 15 = 35 boys or 51 - 16 = 35 boys in between Vijay and the seventh boy from the end of the column.
Question 9 1.2 / -0
Select a figure from the options, which when placed in the blank space of Fig. (X) would complete the pattern.
Solution
Hence, correct image is:
Question 10 1.2 / -0
Find out which of the options completes the figure matrix.
Solution
Observing the main body parts, we see that there are 3 figures/categories of different body parts (chest and stomach). Also the shape of the head is also changing in each. If we look at the foot of each category, we find that two figures in each have shoes.
Question 11 1.2 / -0
If 12% people in a village are suffering from cancer and 13% from blood pressure, which of the following diagram best represents the sick population of the village?
Solution
Clearly, 12% + 13% = 25%, i.e.
th (or a quarter) of the total area of the circle.
Question 12 1.2 / -0
If all the consonants starting from B are given sequentially the value of even numbers such as B = 2, C = 4 and so on, and all the vowels are given double the value of the preceding vowel and the value of A is 5, then what is the value of REASONING?
Solution
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S 5 2 4 6 10 8 10 12 20 14 16 18 20 22 40 24 26 28 30
Now, REASONNG = 28 + 10 + 5 + 30 + 40 + 22 + 20 + 22 + 10 = 187
Question 13 1.2 / -0
Two positions of a dice are shown below. What number will be opposite to the number 4?
Solution
The numbers 1. 2, 3, 6 are adjacent to 4. So, 5 will be opposite to the number 4.
Question 14 1.2 / -0
If 2 is subtracted from each odd digit and 3 is added to each even digit in the number 3675249, then how many digits will appear twice in the new number thus formed?
Solution
The digits 7 and 5 appear twice.
Question 15 1.2 / -0
Select the figure in which figure (X) is exactly embedded as one of its part.
Solution
The figure X can be embedded exactly on (1) from the top as it is.
Question 16 1.2 / -0
Find the value of I, so that y - 2p is a factor of
- 2y + lp.
Solution
Given,
(y- 2p) is factor of
At y = 2p we get given polynomial equation equal to zero.
2p-2(2p) + lp = 0
2p- 4p + lp = 0
2p - 4p + lp = 0
-2p + lp = 0
lp = 2p
l = 2
Question 17 1.2 / -0
If x
4 +
= 47, then find the value of x
3 +
.
Solution
x4 + (1/x4 ) = 47 x4 + (1/x4 ) + 2 = 49 (x2 + (1/x2 ))2 = 49 x2 + (1/x2 ) = 7 x2 + (1/x2 ) + 2 = 9 x + (1/x) = 3 x3 + (1/x3 ) + 3 × 3 = 27 x3 + (1/x3 ) = 18
Question 18 1.2 / -0
How many planes can be made to pass through three distinct points?
Solution
If the points are collinear then an infinite number of planes can be made to pass through them. If three distinct points are non-collinear then exactly one plane passes through them.
Question 19 1.2 / -0
In the given figure,
B <
A and
C <
D.
Which of the following statements is true regarding the relationship between AD and BC?
Solution
B <
A and
C <
D
A greater angle of a triangle is opposite a greater side.
Hence, we can conclude that side OB > OA.
Also, OC > OD
Thus, AD < BC
Question 20 1.2 / -0
In the given figure, AB II CD II EF. CE is joined and produced to G. If
BAC = 130°,
ACE = 140°, then find
DCE and
FEG respectively.
Solution
Angle ACD = 180° - 130° = 50° Angle ECD = 140° - 50° = 90° Angle FEG = 90° (Corresponding angle)
Question 21 1.2 / -0
The graph of line y = 6 is
Solution
Parallel to x-axis at a distance of 6 units from the origin.
Question 22 1.2 / -0
Directions: The given question is followed by three statements. You have to study the question and all the three statements to decide whether any information provided in the statement(s) is redundant and can be dispensed with while answering the given question. What is the marked price of the suitcase? I. When a discount of 15% is offered, the profit earned is 10.5%. II. The cost price of the suitcase is 1500. III. The marked price is 30% above the cost price.
Solution
Using the cost price and discount, we can calculate the marked price. (Using I and II) Also, using the cost price and the information in statement III that marked price is 30% above the cost price, we can calculate the marked price. (Using II and III)
Question 23 1.2 / -0
The line BE is a diameter of the given circle. If
BAC = 33° and
EBC = 57°. Then
CAE =
Solution
Since
BAE is a right angle in the semicircle,
BAE =
EAC +
CAB {
CAB = 33°}
Therefore,
CAE = 90° - 33° = 57°
Question 24 1.2 / -0
ABCD is a field in the form of a quadrilateral whose sides are AB = 40 m, BC = 15 m, CD = 28 m and AD = 9 m. If
DAB = 90°, than the area of the field is
Solution
Area of triangular part BAD = (1/2) x 9 x 40 = 180 m
2 In triangular part BCD,
s = (41 + 15 + 28)/2 = 42
Area of triangular part BCD =
Arae of the field = 180 + 126 = 306 m
2
Question 25 1.2 / -0
If
then the value of k is
Solution
= k,
3
2r + 0.5 + 0.5 - 0.5r - 1 + 0.5r = k
r (3
2 )
r = k
r k = 3
2
Question 26 1.2 / -0
The number of zeros of the zero polynomial is
Solution
A polynomial function of degree has n zeros, provided multiple zeros are counted more than once and provided complex zeros are counted.
Question 27 1.2 / -0
The sum of a number and its reciprocal is thrice the difference between the number and its reciprocal. The number is ________.
Solution
y
2 + 1 = 3y
2 - 3
2y
2 = 4
y =
Question 28 1.2 / -0
The probability of selecting a boy in a class is 0.6 and there are 45 students in a class. Find the number of girls in the class.
Solution
Total number of students = 45 Number of boys = 0.6 of 45 = 27 Number of girls = 45 - 27 = 18
Question 29 1.2 / -0
What percentage of a day is six hours and 45 minutes?
Solution
Given time is 6 hours 45 minutes
This can also be represented as
hours
As percentage of 'a day', i.e. 24 hours, it could be represented as,
= 28.125%
Question 30 1.2 / -0
Find the value of a and b respectively, if
Solution
By rationalising, we get
=
=
Comparing with RHS of the given statement, we get
a = 1 and b = 27
Question 31 1.2 / -0
In the given figure (not drawn to scale), LMNO is a parallelogram and OPQR is a rhombus. Find
NMH given that LMH is a straight line.
Solution
OPQR is a rhombus, PQ = QR = RO = OP
ROP = 180° - 70°
= 110°
POQ = 110°/2 = 55°
LMN =
LON = 45° + 55° = 100°
∴
NMH = 180° - 100° = 80°
Question 32 1.2 / -0
In the given figure, 'O' is the center of circle,
CAO = 25° and
CBO = 35°. What is the value of
AOB?
Solution
Since OA = OC = radius and
OAC =
OCA = 25°
AOC = 180° - (25° + 25°) = 130°
and OC = OB = radius,
OBC =
OCB = 35°
BOC = 180° - (35° + 35°) = 110°
Hence,
AOC +
BOC = 130°
+ 110° = 240°,
AOB = 360° - 240° = 120°.
Question 33 1.2 / -0
John is of the same age as Mohan. Ram is also of the same age as Mohan. State the Euclid's axiom that illustrates the relative ages of John and Ram.
Solution
John is of the same age as Mohan and Ram is also of the same age as of Mohan. Therefore, by First Euclid Axiom, "Things which are equal to the same thing are equal to one another". By this axiom, we can state that John is also of the same age as Ram.
Question 34 1.2 / -0
Directions: The pie chart below shows the number of fruits sold on a particular day at a fruit stall.
The ratio of the number of mangoes sold to the number of apples sold is 6 : 5. What percentage of the total sales came from the sale of mangoes?
Solution
Ratio of the number of mangoes sold to the number of apples sold = 6 : 5 = 6x : 5x 5x = 25% x = 5% 6x = 30% The correct answer is 30%.
Question 35 1.2 / -0
A cuboidal metal block of dimensions 20 cm × 16 cm × 12 cm weighs 6 kg. Find the weight of a block of the same metal of size 10 cm × 8 cm × 8 cm.
Solution
Given dimensions of the 6 kg block are 20 cm × 16 cm × 12 cm
So, volume of block = 20 cm × 16 cm × 12 cm = 3840 cm
3 Weight per cubic cm = 6/3840 kg
Given dimensions of the 2
nd block are 10 cm × 8 cm × 8 cm
So, volume of the 2
nd block = 10 cm × 8 cm × 8 cm = 640 cm
3 Therefore, weight of the 2
nd block =
× 640 = 1 kg
Question 36 1.2 / -0
Ajay has a certain amount in his account. He gives half of it to his eldest son and one third of the remaining to his youngest son. What fraction of the original amount is left with him now?
Solution
Let the certain amount in his account be x. Eldest son gets = x/2 Youngest son gets = 1/3 × (x/2) = x/6 Amount left with him now = (x/2) - (x/6) = x/3 The fraction of original amount left with him now = 1/3
Question 37 1.2 / -0
The average age of 6 sons of a family is 8 years. The average age of the sons together with their parents is 22 years. If the father is older than the mother by 8 years, then the age of the mother is
Solution
Total Age of Sons = 6 × 8 = 48 Total age of the sons together with their parents = 22 × 8 = 176 Total Age of parents = 176 - 48 = 128 Since father is older than the mother by 8 years, Mother's age = (128 - 8)/2 = 120/2 = 60 Father's age is 68 years. Mother's age is 60 years.
Question 38 1.2 / -0
A sum of Rs. 1550 is lent in two parts, one at 8% and another one at 6%. If the total annual income is Rs. 106, then find the money lent at each rate.
Solution
According to the question, 8x/100 + (1550 - x) × 6/100 = 106 8x + 9300 - 6x = 10600 2x = 10600 - 9300 x = 1300/2 = Rs. 650 (1550 - x) = Rs. 900
Question 39 1.2 / -0
A train travelling at 48 km/hr. completely crosses another train having half its length and travelling in opposite direction at 42 km/hr in 12 seconds. It also passes a railway platform in 45 seconds. The length of the platform is ________
Solution
Let the length of the train traveling at 48 kmph be 2x meters. And length of the platform is y meters. Relative speed of train = (48 + 42) kmph = (90 × 5/18) = 25 m/sec; and 48 kmph = 48 × 5/18 = 40/3 m/sec. According to the question, (2x + x)/25 = 12; or, 3x = 12 × 25 = 300; or, x = 300/3 = 100 m Then, length of the train = 2x = 100 × 2 = 200 m. (200 + y )/(40/3) = 45; 600 + 3y = 40 × 45; or, 3y = 1800 - 600 = 1200 y = 1200/3 = 400 m. Length of the platform = 400 m
Question 40 1.2 / -0
Savita has Rs. 27 in the form of fifty-paisa and twenty-five paisa coins. She has twice as many twenty-five paisa coins as she has fifty-paisa coins. How many coins of each kind does she have?
Solution
Let the number of 50p coins be 'x'.
Then, the number of 25p coins = 2x
Hence, the total valuation is
= 27
(x/2) + (x/2) = x = 27
OR
x = 27; (50p coins)
2x = 54; (25p coins)
Question 41 1.2 / -0
Four runners started running the race in the same direction around a circular path of 7 km. Their speeds are 4 km/hr, 3 km/hr, and 9 km/hr and 3.5 km/hr individually. If they have started their race at 6 o'clock in the morning, then at what time they will be at the starting point?
Solution
First we will find the time to be taken to complete one lap for each. For 1st , The time taken to complete one lap =( 60 × 7 × 60 )/4 = 6300 seconds For 2nd , The time taken to complete one lap = (60 × 7 × 60)/3 = 8400 seconds For 3rd , The time taken to complete one lap = (60 × 7 × 60)/9 = 2800 seconds For 4th , The time taken to complete one lap = (60 × 7 × 60)/3.5 = 7200 seconds Now, LCM of these (6300, 8400, 2800, 7200) = 50400 Seconds = 14 hours
Question 42 1.2 / -0
In a bag, there are coins of 25 paisa, 10 paisa and 5 paisa in the ratio of 1 : 2 : 3. If there are Rs. 30 in all, then how many 5 paisa coins are there?
Solution
Let us suppose the number of coins of 25 paisa = x Number of coins of 10 paisa = 2x And number of coins of 5 paisa = 3x So, 25 x + 10(2x) + 5(3x) = 3000 or x = 50 So, 3x = 150.
Question 43 1.2 / -0
A shopkeeper earns a profit of 12% on selling a book at 10% discount on the printed price. The ratio of the cost price and the printed price of the book are
Solution
Let the CP be 100
Hence, SP = 100 + 12% of 100 = 112
If the marked price be X, then 90% of X = 112
The required ratio = 100 : X = 90 : 112 = 45 : 56
Question 44 1.2 / -0
Twenty women can do a work in sixteen days. Sixteen men can complete the same work in fifteen days. What is the ratio between the capacity of a man and a woman?
Solution
20W x 16 = 16M x 15
M : W = 20 : 15 = 4 : 3
Question 45 1.2 / -0
The dimensions of a photograph are 4 cm and 1.8 cms. If the breadth of the enlarged photo is 4.5 cm and it was enlarged proportionally, then what is the new length of new photograph?
Solution
Length of the enlarge photograph = (4.5/1.8) × 4 = 10 cm
Question 46 1.2 / -0
The polynomial p(x) = x4 - 2x3 + 3x2 - ax + 3a - 7 when divided by x + 1 leaves the remainder 19. Find (a) The value of a. (b) The remainder when p(x) is divided by x + 2.
Solution
According to question, If the polynomial is divided by (x +1), then it leaves the remainder 19. So, (-1)4 - 2(-1)3 + 3(-1)2 + a + 3a - 7 = 19 This gives a = 5 Now, putting the value of 'a' in the given polynomial, we get p(x) = (x)4 - 2(x)3 + 3(x)2 - 5x + 8 Again, p(x) is divided by (x + 2). So, putting x + 2 = 0 or x = -2 in p(x), we get 16 + 16 + 12 + 10 + 8 = 62
Question 47 1.2 / -0
Which of the following options hold(s)?Statement-1: If any two angles and the non-included side of one triangle are equal to the corresponding angles and side of another triangle, then the triangles are congruent (AAS congruence criterion).Statement-2: If in two right triangles, hypotenuse and one side of a triangle are equal to the hypotenuse and one side of the other triangle, then the two triangles are congruent (RHS congruence criterion).
Solution
AAS stands for "angle, angle, side" and means that we have two triangles where we know that two angles and the non-included side are equal. If two angles and the non-included side of one triangle are equal to the corresponding angles and side of another triangle, the triangles are congruent. Therefore, Statement-I is true. The RHS criterion means that two triangles are congruent if they are both right-angled triangles, their hypotenuses are equal, and one other side is equal. Therefore, Statement-II is true as well. Hence, option (3) is the correct answer.
Question 48 1.2 / -0
In the figure, A and B are the centres of two intersecting circles. Which Euclid's axiom will prove that
ABC is an equilateral triangle?
Solution
Since AB is the common radius for both the circles, we can conclude that AC = BC = AB = Radius. Therefore, using Euclid's axiom, which states that "Things which are equal to the same thing are also equal to one another", we can prove that △ABC is an equilateral triangle.
Question 49 1.2 / -0
Solution
A die is rolled initially.
If even number occurs on the die,a coin is tossed once.
If odd number occurs on the die,a coin is tossed twice.
We get following events:
(P) Probability that two heads appear = 3/18 = 1/6
(Q) Probability that at least one heads appears = 12/18 = 2/3
(R) Probability that the die shows an even number and the coin shows exactly two heads = 0/18 = 0
(S) Probability that the die shows an odd number and the coin shows at least one tails = 9/18 = 1/2
Question 50 1.2 / -0
The volume of the space inside a right circular conical tent is 138
m
2 and its vertical height is 4 m. Find the canvas required to make the tent and the cost of the canvas at the rate of Rs. 120 per m
2 .
Solution
Given, h = 4m
V = 138
m
3 = 968/7 m
3 V (cone) =
33 = r
2 r = 5.74 m
We know, I =
=
= 7 m = I
Area of the canvas = CSA = πrI =
× 5.74 × 7
CSA = 126.28 ≈ 126.3 m
2 Cost = 120 × 126.28
S = Rs. 15,153.6 ≈ Rs. 15,154