Self Studies

IMO - Mock Test - 5

Result Self Studies

IMO - Mock Test - 5
  • Score

    -

    out of -
  • Rank

    -

    out of -
TIME Taken - -
Self Studies

SHARING IS CARING

If our Website helped you a little, then kindly spread our voice using Social Networks. Spread our word to your readers, friends, teachers, students & all those close ones who deserve to know what you know now.

Self Studies Self Studies
Weekly Quiz Competition
  • Question 1
    1.15 / -0
    Find the odd number from the given series:

    2, 4, 6, 8, 9, 10, 12, 14
    Solution
    All the numbers in the list are multiples of 2, except 9, which is a multiple of 3.
  • Question 2
    1.15 / -0
    In the series below, find the next number:

    123, 234, 345, 456, 567, ____
    Solution
    123 + 111 = 234
    234 + 111 = 345
    345 + 111 = 456
    456 + 111 = 567
    567 + 111 = 678
    Thus, answer option 3 is correct.
  • Question 3
    1.15 / -0
    From the given options, find a figure in which the question figure is embedded.

    Solution


    Hence, option (3) is correct.
  • Question 4
    1.15 / -0
    What day will be tomorrow, if yesterday was Friday?
    Solution
    As yesterday was Friday, today is Saturday.
    Thus, tomorrow will be Sunday.
  • Question 5
    1.15 / -0
    Six friends are sitting in a row facing you to get their photograph clicked by you as shown below:

    Rajveer, Sachin, Rohan, Rohit, Rahul, Pulkit

    Rahul is sitting ____ from the left of Sachin.
    Solution
    If all the persons are facing you, then

    Rahul is sitting 3rd from the left of Sachin.
  • Question 6
    1.15 / -0


    This is the calendar for September 2015. If Rajesh is starting his training for shooting on day 5th of the month and his training will be every 6th day, which will be the last date of his training of the month?
    Solution
    Rajesh is starting his training from 5th September, so his training days will be as follows:
    11, 17, 23, 29
    So, 29th September will be the last day of his training.
  • Question 7
    1.15 / -0
    Directions: In the following question, there is a relationship between the two terms to the left of (: :) and the same relationship holds between the two terms to its right, of which one term is missing. Choose the missing term from the given options.

    3 : 9 : : 4 : ?
    Solution
    In the given question, on the left hand side of : : we have
    3 : 9 which means 3 : 3 × 3
    Or
    Number : Number × 3
    Accordingly, on the right hand side we have
    4 : 4 × 3
    Or
    4 : 12
    Hence, option 3 is correct.
  • Question 8
    1.15 / -0
    What is the smallest 4-digit whole number that you can make using the following digits?

    5, 6, 3, 0
    Solution
    For the smallest whole number, we require the smallest digit first.
    But we cannot use the smallest digit as '0' because it will form a 3-digit number.
    So, the required answer is 3056.
  • Question 9
    1.15 / -0
    Out of the given numbers, which two numbers need to be added to make a sum of 130?

    84, 121, 16, 09, 66
    Solution
    Two numbers need to be added to make a sum of 130 are '121' and '09'.
    130 = 121 + 09
  • Question 10
    1.15 / -0
    What is the mirror image of the following figure?

    Solution
  • Question 11
    1.15 / -0
    The digit 9 in the number 215973 is at which place?
    Solution
    The place value of digit 9 is hundreds.
  • Question 12
    1.15 / -0
    Sharry buys two books for Rs. 532. How much total money will she need, if she wants to buy seven books?
    Solution
    Cost of two books = Rs. 532
    Cost of one book = Rs. (532/2) = Rs. 266
    Cost of seven books = Rs. (266 × 7) = Rs. 1862
  • Question 13
    1.15 / -0
    Length of a pencil is 10 cm and there is another pencil of length 90 mm. What is the total length of both the pencils in mm?
    Solution
    Length of the first pencil = 10 cm = 10 × 10 = 100 mm
    Length of the second pencil = 90 mm
    Total length = 90 + 100 = 190 mm
  • Question 14
    1.15 / -0
    Jamie's house is 946 m away from Mary's house. Find the distance between the two houses in km.
    Solution
    1 km = 1000 m
    Distance = 946 m
    946 ÷ 1000 = 0.946 km
  • Question 15
    1.15 / -0
    How will you write "twenty three thousand, four hundred and five" in digits?
    Solution
    "Twenty three thousand, four hundred and five in digits is written as follows:
    23,000 + 400 + 5 = 23,405
  • Question 16
    1.15 / -0
    17 photo frames are to be put in a row. Length of 1 frame is 6 cm. What is the total length of 17 frames?
    Solution
    Length of 1 frame = 6 cm
    Total number of frames = 17
    Length of 17 frames = 17 × 6 cm = 102 cm
  • Question 17
    1.15 / -0
    The weights of two students are 45 kg and 51 kg. What is the total weight of both the students?
    Solution
    Weight of student 1 = 45 kg
    Weight of student 2 = 51 kg
    Total weight of both the students = (45 + 51) kg = 96 kg
  • Question 18
    1.15 / -0
    Ajay multiplied a number by 7 and got the answer as 560. Find the number.
    Solution
    According to the question:
    ___ × 7 = 560
    80 × 7 = 560
  • Question 19
    1.15 / -0
    Anil is wearing his birthday cap shown below. What is the shape of his birthday cap?

    Solution
    Birthday cap is in the form of a cone.
    So, cone is the correct answer.
  • Question 20
    1.15 / -0
    Sam is thinking of a 3-digit number. He says, "5 is at hundreds place and 1 is at units place". Which of the following can be that number?
    Solution
    According to the place value chart, as 5 is at the hundreds place and 1 is at the units place, so the 3-digit number that Sam is thinking of is 501.
  • Question 21
    1.15 / -0
    Amanjot was travelling to Mumbai, and he reached there at 12:30 a.m. He had started his journey 7 hours before. Find out the time at which he started his journey by choosing the right option from the given images.
    Solution
    We will first write 7 hours as 7:30 hours. Now, we will subtract 7:30 hours out of the time at which he reached Mumbai.
    = 12:30 – 7:30 = 5:00 p.m.
    So, the time at which he started his journey was 5:00 p.m.
  • Question 22
    1.15 / -0
    Bag 1 contains 60 kg of rice and bag 2 weighs 15 kg less than the weight of bag 1. Find the total quantity of rice in both the bags in grams.
    Solution
    Weight of bag 1 = 60 kg
    Weight of bag 2 = 60 kg - 15 kg = 45 kg
    Total weight = 60 kg + 45 kg = 105 kg
    As, 1 kg = 1000 g
    So, 105 kg = 105 × 1000 g = 1,05,000 g
  • Question 23
    1.15 / -0
    Ronit and his friend started planting saplings in a garden. They planted 9 rows of saplings with 7 saplings in each row. How many saplings did Ronit and his friend plant altogether?
    Solution
    They planted 9 rows of saplings with 7 saplings in each row.
    So, altogether they planted 9 × 7 = 63 samplings.
  • Question 24
    1.15 / -0
    Jamie buys a milk container containing 3 litres of milk each day. How much milk does he buy in 8 days?
    Solution
    Litres of milk he buys in 1 day = 3 litres
    Litres of milk he buys in 8 days = 3 × 8 = 24 l
    1 l = 1000 ml
    24 l = 24 × 1000 ml = 24,000 ml
  • Question 25
    1.15 / -0
    It takes Nishu 20 sec to ice one cupcake. How many cupcakes can she ice in 10 min?
    Solution
    First step is to make the units same.
    1 min = 60 sec
    10 min = (10 × 60) = 600 sec
    Number of cupcakes iced in 20 sec = 1
    Number of cupcakes iced in 600 sec = 600 ÷ 20 = 30
  • Question 26
    1.15 / -0
    Seema started watching a movie at 5:15 p.m. The movie was 2 hours and 30 minutes long. At what time would the movie finish?
    Solution
    The movie started at 5:15 p.m.
    5:15 p.m. + 1 hour = 6:15 p.m.
    6:15 p.m. + 1 hour = 7:15 p.m.
    7:15 p.m. + 30 minutes = 7:45 p.m.
    Therefore, movie would finish at 7:45 p.m.
  • Question 27
    1.15 / -0
    Which of the following is true?
    Solution
    This is the correct option as 2016 - 1290 = 726.
  • Question 28
    1.15 / -0
    Which rule has been followed in the following table from Column 1 to Column 2?

    Column 1 Column 2
    17 12
    8 3
    11 6
    14 9
    6 1
    Solution
    In the given table, the rule is to subtract 5 as-
    17 - 5 = 12
    8 - 5 = 3
    11 - 5 = 6
    14 - 5 = 9
    6 - 5 = 1
  • Question 29
    1.15 / -0


    What is the above shape known as?
    Solution
    The given shape is a cylinder.
  • Question 30
    1.15 / -0
    How would you write "nine thousand, nine hundred and one" in figures?
    Solution
    Nine thousand, nine hundred and one is 9000 + 900 + 1 = 9901
  • Question 31
    1.15 / -0
    If A × A = 49, A + B = 19, then find the value of A × B.
    Solution
    As,
    A × A = 49 = 7 × 7
    So, A = 7
    Now, A + B = 19 and A = 7
    So, B = 12
    Therefore, A × B = 7 × 12 = 84
  • Question 32
    1.15 / -0
    A music academy has five rooms and in each room there are 32 students. Chahat wants to distribute 640 candies fairly between all the students of the academy. How many candies will each student get?
    Solution
    Number of rooms = 5
    Number of students in each room = 32
    Total number of students = 32 × 5 = 160
    Chahat wants to distribute 640 candies fairly between all the students of the academy.
    Thus, each student will get 640 ÷ 160 candies.
    640 ÷ 160 = 4 candies
  • Question 33
    1.15 / -0
    Manish thinks of a number and then adds 5 to it. The answer that he gets is 14. What is the number he thought of?
    Solution
    Let the missing number be A.
    So, according to the question,
    A + 5 = 14
    So, A = 14 - 5 = 9
    A is equal to 9.
  • Question 34
    1.15 / -0
    Look at the number bond below, then find the answer for C + D, if C is 6 less than D.

    Solution
    In the given number bond,
    12 + 5 + 8 × C + 2 × D = 49
    17 + 8C + 2D = 49
    8C + 2D = 49 - 17 = 32 ... (i)
    Now, C = D - 6
    So, equation (i) becomes as follows:
    8(D - 6) + 2D = 32
    8D - 48 + 2D = 32
    10D = 32 + 48 = 80
    So, D = 8
    And C = D - 6 = 8 - 6 = 2
    Hence, C + D = 2 + 8 = 10
  • Question 35
    1.15 / -0
    Solve the following:

    Solution
    Value of one hexagon = 780 ÷ 2 = 390

    Value of one pentagon = 569 – 390 = 179

    Value of two pentagons = 179 + 179 = 358
Self Studies
User
Question Analysis
  • Correct -

  • Wrong -

  • Skipped -

My Perfomance
  • Score

    -

    out of -
  • Rank

    -

    out of -
Re-Attempt Weekly Quiz Competition
Self Studies Get latest Exam Updates
& Study Material Alerts!
No, Thanks
Self Studies
Click on Allow to receive notifications
Allow Notification
Self Studies
Self Studies Self Studies
To enable notifications follow this 2 steps:
  • First Click on Secure Icon Self Studies
  • Second click on the toggle icon
Allow Notification
Get latest Exam Updates & FREE Study Material Alerts!
Self Studies ×
Open Now