Self Studies

Computation Operations Test - 1

Result Self Studies

Computation Operations Test - 1
  • Score

    -

    out of -
  • Rank

    -

    out of -
TIME Taken - -
Self Studies

SHARING IS CARING

If our Website helped you a little, then kindly spread our voice using Social Networks. Spread our word to your readers, friends, teachers, students & all those close ones who deserve to know what you know now.

Self Studies Self Studies
Weekly Quiz Competition
  • Question 1
    1 / -0
    Find the value of MMMXC - MDC.
    Solution
    MMMXC = 1000 + 1000 + 1000 + 90 = 3090
    MDC = 1000 + 500 + 100 = 1600
    MMMXC - MDC = 3090 - 1600 = 1490
    1490 = 1000 + 400 + 90 = M + CD + XC = MCDXC
    1490 in Roman numerals is MCDXC.
  • Question 2
    1 / -0
    Joy is climbing a rock of 60 feet height. Which of the following calculations must he perform to find out the exact height of the rock in metres?
    (Take 1 metre = 3 feet)
    Solution
    To find out the exact height of the rock in metres, we would convert feet into metres.
    1 metre = 3 feet
    So, 60 feet = 60 ÷ 3 = 20 metres
    i.e. Divide 60 by 3
  • Question 3
    1 / -0
    Which of the following options is true?

    Statement 1: Hari went shopping and bought presents for his 9 nephews. He spent Rs. 1,82,745 in total. This means that he bought a present worth Rs. 20,305 for each nephew.
    Statement 2: Max paid Rs. 2,12,835 as his fee of 7 months. This means he paid Rs. 30,450 per month.
    Solution
    Statement 1:

    Hari spent Rs. 1,82,745 on buying presents for his 9 nephews.

    So, cost of one present = , which is correct.

    Statement 2:

    Max paid Rs.2,12,835 as his fee of 7 months.

    So, fee per month =

    Bit it is given as Rs. 30,450, which is incorrect.
  • Question 4
    1 / -0
    Which of the following number sentences is incorrect?
    Solution
    (249 x 5) + 1 = 1245 + 1 = 1246, so the number sentence given in option 1 is correct.
    (249 x 5) + 2 = 1245 + 2 = 1247, so the number sentence given in option 2 is correct
    (249 x 5) x 1 = 1245 x 1 = 1245, so the number sentence given in option 3 is incorrect.
    (249 x 5) x 2 = 1245 x 2 = 2490, so the number sentence given in option 4 is correct.

    Hence, option 3 is the correct answer.
  • Question 5
    1 / -0
    Which of the following options will make the given statement true?

    8,88,777 + 4,44,333 8,80,666 + 5,44,433

    Solution
    8,88,777 + 4,44,333 8,80,666 + 5,44,433


    = 13,33,110 < 14,25,099

    Therefore, option 1 is correct.

  • Question 6
    1 / -0
    Ragz, a wholesaler, bought 11,447 apples to sell them in the market. Later, he found that 1,258 apples were rotten. Find out the number of apples that were not rotten.
    Solution
    Total number of apples = 11,447
    Number of apples rotten = 1,258
    Number of apples not rotten = 11,447 - 1,258 = 10,189
  • Question 7
    1 / -0
    What will come in place of the question mark (?) in the given statement?
    Solution
    Let the missing number (?) be A.

    Now, the statement can be written as:

    A 14 x 30 = 3,06,090

    It can be simplified as:

    A 14 = = 10,203

    A = 10,203 x 14 = 1,42,842

    Therefore, the missing number is 1,42,842.

    Hence, option 4 is correct.
  • Question 8
    1 / -0
    Jex purchased 330 chocolates, out of which he donated 90 to a foster home and rest he distributed among his 12 friends. Find the number of chocolates each friend got.
    Solution
    Total number of chocolates = 330

    Total number of chocolates donated = 330 - 90 = 240

    Number of chocolates each friend got =
  • Question 9
    1 / -0
    If a number X is twice the difference between the 5th and the 9th multiple of 6, find the value of X.
    Solution
    5th multiple of 6 = 30

    9th multiple of 6 = 54

    Now, X = 2 x (54 - 30) = 2 x 24 = 48
  • Question 10
    1 / -0
    Solution

  • Question 11
    1 / -0
    A number when multiplied by 5 gives Y. The sum of 34 and Y is 2459. Find the number.
    Solution
    According to the question:

    Y + 34 = 2459

    Y = 2459 - 34 = 2425

    Required number = 2425 ÷ 5 = 485
  • Question 12
    1 / -0
    The value of (15 + 8 ÷ 4 + 17 x 6) is
    Solution
    15 + 8 ÷ 4 + 17 x 6 = 15 + 2 + 102 = 119
  • Question 13
    1 / -0
    The highest common factor of 63 and 144 is
    Solution

    HCF = 3 x 3 = 9
  • Question 14
    1 / -0
    In a football stadium, the number of tickets sold for 30 days is 76,43,670. If each day, equal number of tickets were sold, then how many tickets were sold each day?
    Solution
    Total number of tickets sold = 76,43,670
    Number of days = 30
    Number of tickets sold each day = 76,43,670 ÷ 30 = 2,54,789
  • Question 15
    1 / -0
    The least common multiple of 9, 18 and 36 is
    Solution

  • Question 16
    1 / -0
    There are 910 tiles to be laid in 26 rooms of an office. How many tiles would be laid in each room, if equal number of tiles are laid in every room?
    Solution
    Total number of tiles = 910
    Number of rooms = 26
    Number of tiles in each room = 910 ÷ 26 = 35
  • Question 17
    1 / -0
    Find the sum of 74,85,941 and the difference between 89,47,562 and 75,94,876.
    Solution
    Difference between 89,47,562 and 75,94,876 is:
    89,47,562 - 75,94,876 = 13,52,686

    Sum of 74,85,941 and 13,52,686 is:
    74,85,941 + 13,52,686 = 88,38,627
  • Question 18
    1 / -0
    Which of the following questions can be solved by using the sentence '6 x B'?
    Solution
    (1) Age of Priya =
    (2) Age of Rama = 6 x B
    (3) Age of Seema = 6 + B
    (4) Age of Tina = B - 6

    Hence, option 2 is the answer.
  • Question 19
    1 / -0
    What will be the quotient when 1,50,604 is divided by 23?
    Solution


    Thus, when 1,50,604 is divided by 24, the quotient we get is 6548.
  • Question 20
    1 / -0
    The income of a football stadium in the year 1999 was Rs. 1,54,789. In 2000 it earned Rs. 87,941. In 2001 it earned Rs. 7,58,415. What was the total income (in Rs.) of the stadium in the three years?
    Solution
    Income in the year 1999 = Rs. 1,54,789
    Income in the year 2000 = Rs. 87,941
    Income in the year 2001 = Rs. 7,58,415
    Total income of the football stadium = 1,54,789 + 87,941 + 7,58,415 = Rs. 10,01,145
  • Question 21
    1 / -0
    In Bangarmau, voting was held to choose the mayor of the city among three candidates. The total votes polled were 45,897, and out of this, 29,418 were for the winning candidate. If the lowest vote count was 3,959, then how many votes did the second candidate get?
    Solution
    Total votes polled = 45,897
    Number of votes for the first candidate = 29,418
    Remaining votes = 45,897 - 29,418 = 16,479
    Number of votes for the third candidate = 3,959
    Remaining votes = 16,479 - 3,959 = 12,520
    So, the second candidate got 12,520 votes.
  • Question 22
    1 / -0
    Flinston has 150 gems, which he wants to pack in 30 boxes equally. How many gems should he put in each box?
    Solution
    Total number of gems = 150
    Number of boxes = 30
    Number of gems in each box = 150 ÷ 30 = 5
  • Question 23
    1 / -0
    Esme gets Rs. 15,698 for her monthly expenses. She spends Rs. 8976 on her vacations and Rs. 1235 on her food. How much amount is now left with her?
    Solution
    Total money = Rs. 15,698
    Her expenses = 8976 + 1235 = Rs. 10,211
    Amount left = 15,698 - 10,211 = Rs. 5487
  • Question 24
    1 / -0
    Rajesh has 76,358 chocolates in his shop. He wants to pack them in boxes having 146 chocolates in each box. What is the total number of boxes he requires to pack all the chocolates?
    Solution
    Number of chocolates in the shop = 76,358

    Number of chocolates in each box = 146

    Total number of boxes required = = 523

  • Question 25
    1 / -0
    40 panels of thermocol are used to make a room soundproof. A contractor gets an order in which he has to make 15 rooms soundproof in one building. If he has to work on 23 buildings with the same number of rooms, how many panels of thermocol will he require to do the job?
    Solution
    Number of thermocol panels required to make one room soundproof = 40
    Number of rooms in 1 building = 15
    Number of panels required for 1 building with 15 rooms = 15 x 40 = 600
    If number of buildings is 23, then the number of thermocol panels required for 23 buildings = 23 x 600 = 13,800
  • Question 26
    1 / -0
    Find the result of (D + B - C + A).
    Solution
    To find the values of A, B, C and D, we will multiply 20456 by 56:



    From the above multiplication, we get the values as:
    A = 0
    B = 5
    C = 2
    D = 6
    Now, D + B - C + A = 6 + 5 - 2 + 0 = 9

  • Question 27
    1 / -0
    Ramesh is a builder. He gets a contract of fitting lights in one of the city's prominent malls. The mall has 195 shops of same area, and in each shop, 10 lights are required. It also has some theatres, and in each theatre, 20 lights are required. He buys 2050 lights in total. Find out the number of theatres in the mall.
    Solution
    Total number of lights = 2050
    Total number of shops = 195
    Number of lights in each shop = 10
    Total number of lights in 195 shops = 195 x 10 = 1950

    Number of lights to be fitted in the theatres = 2050 - 1950 = 100
    Number of lights required in each theatre = 20
    Number of theatres = 100 ÷ 20 = 5
  • Question 28
    1 / -0
    A factory consumes 33,333 wrappers in one day to wrap three products - Chocolate Chip Muffin, Chocolate Lava Muffin and Blueberry Muffin - before packing them in a box. Each box contains 2 Chocolate Lava Muffins, 5 Chocolate Chip Muffins and 11 Blueberry Muffins, respectively. The number of wrappers required to wrap each product is as follows: Chocolate Chip Muffin = 18, Chocolate Lava Muffin = 30 and Blueberry Muffin = 11. Find out the number of boxes that the factory can produce in one day.
    Solution
    Total number of wrappers used = 33,333
    Total number of wrappers used for products in 1 box
    = (30 x 2) + (11 x 11) + (18 x 5)
    = 60 + 121 + 90
    = 271
    Total number of boxes that can be produced = = 123
  • Question 29
    1 / -0
    During the election for the new city mayor, a total of 4589 votes were cast. But on the second day it was found that from some wards, there was fake voting. The total count of votes from those wards was 1568, out of which 1286 votes were fake. So, to get the fair election, voting was held again in those wards and this time the vote count was 654 more than the count of valid votes of the previous time without any fake votes. What is the total count of votes after the new result?
    Solution
    Total number of votes = 4589
    Total number of votes including fake votes from some wards = 1568
    Remaining votes from other wards = 4589 - 1568 = 3021
    Number of fake votes = 1286
    Remaining fair votes from those wards = 1568 - 1286 = 282
    New vote count in those wards = 654 + 282 = 936
    New total vote count = 3021 + 936 = 3957

  • Question 30
    1 / -0
    Find out the value of (F + G - H + I) by completing the matrix.

    + 15586 12358
    12568 F H
    19238 G I
    Solution
    From the matrix, we have

    F = 15586 + 12568 = 28154
    H = 12568 + 12358 = 24926
    G = 19238 + 15586 = 34824
    I = 19238 + 12358 = 31596

    F + G - H + I
    28154 + 34824 - 24926 + 31596 = 69648

Self Studies
User
Question Analysis
  • Correct -

  • Wrong -

  • Skipped -

My Perfomance
  • Score

    -

    out of -
  • Rank

    -

    out of -
Re-Attempt Weekly Quiz Competition
Self Studies Get latest Exam Updates
& Study Material Alerts!
No, Thanks
Self Studies
Click on Allow to receive notifications
Allow Notification
Self Studies
Self Studies Self Studies
To enable notifications follow this 2 steps:
  • First Click on Secure Icon Self Studies
  • Second click on the toggle icon
Allow Notification
Get latest Exam Updates & FREE Study Material Alerts!
Self Studies ×
Open Now