Self Studies

Computation Operations Test - 2

Result Self Studies

Computation Operations Test - 2
  • Score

    -

    out of -
  • Rank

    -

    out of -
TIME Taken - -
Self Studies

SHARING IS CARING

If our Website helped you a little, then kindly spread our voice using Social Networks. Spread our word to your readers, friends, teachers, students & all those close ones who deserve to know what you know now.

Self Studies Self Studies
Weekly Quiz Competition
  • Question 1
    1 / -0
    What is the value of MMMDCCLX - MMMDCLVI?
    Solution
    I = 1
    V = 5
    X = 10
    L = 50
    C = 100
    D = 500
    M = 1000
    So, MMMDCCLX - MMMDCLVI= 3760 - 3656 = 104 = CIV
    Hence, option (2) is correct.
  • Question 2
    1 / -0
    Feet is the unit used to measure the height of a person. If the height of the person is 72 inches. What is the height in feet? (1 feet = 12 inches)
    Solution
    We know that
    1 feet = 12 inches
    Height of the person in inches = 72 inches.
    Height of the person in feet = = 6 feet.
    Hence, option (2) is the answer.

  • Question 3
    1 / -0
    Which of the following options is correct?

    Statement 1: If, in a lottery, Rs 7,26,416 is divided between 8 winners, then each winner will get Rs. 90,802.
    Statement 2: If 14 families went to Goa for trip and the total amount they have is Rs. 1,59,600. Each family gives Rs.14,000.
    Solution
    Statement 1:
    Total winning amount = Rs. 7,26,416
    Number of winners = 8
    Each winner will get = = Rs. 90,802
    Statement 2:
    Total amount of money = Rs. 159600
    Number of family = 14
    Amount of money per family = 159600 ÷ 14 = Rs. 11400

    So, only statement (1) is true and statement (2) is false.
    Hence, option (2) is the answer.
  • Question 4
    1 / -0
    Which of the following is incorrect?
    Solution
    685344 x 10 = 6853440
    Hence, option (3) is the answer.
  • Question 5
    1 / -0
    Which of the following options makes the given expression true?

    100038 + 620428 812498 + 623942
    Solution
    100038 + 620428 = 720466
    812498+ 623942= 1436440
    720466 < 1436440
    Hence, option (2) is correct.
  • Question 6
    1 / -0
    A wholesaler supplied 864850 jars in the month of June. Out of these, 8542 jars were found broken in quality check. How many jars were not broken?
    Solution
    Total number of jars supplied = 864850
    Number of broken jars = 8542
    Therefore, number of jars which were not broken = 864850 - 8542 = 856308
    Hence, option (1) is the answer.
  • Question 7
    1 / -0
    What is the value of X in the equation given below?

    X ÷ 15 x 30 = 615030
    Solution
    X ÷ 15 x 30 = 615030
    X ÷ 15 = 615030 ÷ 30
    X = 20501 x 15
    X = 307515
    Hence, option (2) is correct.
  • Question 8
    1 / -0
    Rahul baked 3000 biscuits. He sold 1000 and distributed the rest equally among 50 of his friends. How many biscuits did each of his friend get?
    Solution
    Number of biscuits baked = 3000
    Number of biscuits sold = 1000
    Remaining number of biscuits = 3000 - 1000 = 2000
    Each friend got = = 40
    Hence, option (2) is correct.
  • Question 9
    1 / -0
    X is twice the difference between 9th and 7th multiples of 9. What is the value of X?
    Solution
    7th multiple of 9 = 63
    9th multiple of 9 = 81
    Now, X = 2(81 - 63) = 2 x 18 = 36
    Hence, option (3) is correct.
  • Question 10
    1 / -0

    Find the value of .
    Solution
    Let 2 fruits be orange and guava (as seen in figure)
    Given that:
    2 oranges + 1 guava = 60 ... Equation 1
    1 orange + 1 guava = 45 ... Equation 2

    From equation 2 we can calculate guava as
    1 guava = 45 - 1 orange

    Now, put the value of 1 guava in equation 1. i.e.
    2 oranges + (45 - 1 orange) = 60

    2 oranges - 1 orange + 45 = 60
    1 orange = 60 - 45 = 15

    Then, we can find the value of 1 guava from equation 2 as
    1 orange + 1 guava = 45
    15 + 1 guava = 45
    1 guava = 45 - 15 = 30

    Therefore, the value of 1 guava is 30.
  • Question 11
    1 / -0
    The product of 814 and a number is X. Taking 69 away from X gives 1559.Find the number.
    Solution
    According to the 2nd line of question we have,
    X - 69 = 1559
    X = 1559 + 69 = 1628

    According to 1st line of question we have,
    814 a number = 1628
    Now, required number =
    Hence, option (2) is correct.
  • Question 12
    1 / -0

    The value of

    Solution

    Given Equation -


    Now, by solving it with BODMAS rule we get -


    = 120 + 2 + 18





    Hence, option (4) is correct.

  • Question 13
    1 / -0
    The highest common factor of 34 and 152 is
    Solution

    Form the figure, the factors of 34 = 1, 2 , 17.
    The factors of 152 = 1, 2, 19.
    Therefore, highest common factor of 34 and 152 = 2
    Hence, option (2) is correct.
  • Question 14
    1 / -0
    A company wants to distribute Rs.123580 among 370 children of an orphanage as charity. If an equal amount of money is given to each child, then how much money would each child get?
    Solution
    Total amount of money to be distributed among children = 123580
    Number of children = 370
    So, amount of money each child gets = 123580 ÷ 370 = 334
    Hence, option (3) is correct.
  • Question 15
    1 / -0
    The least common multiple of 6, 12 and 28 is
    Solution


    Therefore, the least common multiple of 6, 12 and 28 = 2 x 2 x 3 x 7 = 84
    Hence, option (1) is correct.
  • Question 16
    1 / -0
    In a building a total of 792 fans are to be installed on different floors and there are 24 floors. If the same number of fans are to be installed, then how many fans will be there on each floor?
    Solution
    Total number of fans = 792
    Number of floors = 24
    Therefore, number of fans on each floor = = 33
    Hence, option (2) is correct.
  • Question 17
    1 / -0
    What will we get subtracting 5608552 from the sum of 4589678 and 1237546?
    Solution
    Sum of 4589678 and 1237546 = 4589678 + 1237546 = 5827224
    Required difference = 5827224 - 5608552 = 218672
    Hence, option (4) is correct.
  • Question 18
    1 / -0
    Which of these could be solved by using the value 'X + 8'?

    A) Deepak has 8 more sweets than Gaurav. If Gaurav has X sweets with him, then how many sweets does Deepak have?
    B) Mohit has th of the sweets that Sanjay has, If the number of sweets with Sanjay are X.
    C) Danish has 8 sweets less than Jack, If Jack has X number of sweets with him.
    D) Varun has 8 times the number of sweets than Tarun, if the number of sweets with Tarun are X.
    Solution
    A) Number of sweets with Deepak = X + 8
    B) Number of sweets with Mohit =
    C) Number of sweets with Danish = X - 8
    D) Number of sweets with Varun = 8X.
    Hence, option (2) is correct.
  • Question 19
    1 / -0
    What will be the quotient when 222936 is divided by 24?
    Solution


    Therefore, the quotient is 9289 when 222936 is divided by 24.
  • Question 20
    1 / -0
    A company produced 124589 shirts in 2014, 56894 shirts in 2015 and 235648 shirts in 2016. What was the total number of shirts produced in all the years together?
    Solution
    The total number of shirts produced in all the years = 124589 + 56894 + 235648 = 417131
    Hence, option (1) is correct.
  • Question 21
    1 / -0
    In a state there is a total population of 4523781. Of these 1278965 are females, 2045896 are males and the rest are children. How many children are there in the state?
    Solution
    Total population = 4523781
    Number of females and males altogether = 1278965 + 2045896 = 3324861
    So, number of children in the state = 4523781 - 3324861 =1198920
    Hence, option (1) is correct.
  • Question 22
    1 / -0
    A sports shop manager packs an equal number of cricket balls in 25 boxes. If each box contains 65 balls, then how many cricket balls does he pack?
    Solution
    Total number of boxes = 25.
    Number of cricket balls in each box = 65.
    Total number of cricket balls = 25 x 65 = 1625.
    Hence, option (4) is correct.
  • Question 23
    1 / -0
    Rahul and his wife earn Rs. 4658900 in a year. If the total expenditure is Rs. 234514, then how much money do they save?
    Solution
    Total earning of both of them = Rs. 4658900
    Total expenses = Rs. 234514
    Total saving = 4658900 - 234514 = Rs. 4424386
    Hence, option (2) is correct.
  • Question 24
    1 / -0
    A company earns an extra profit of Rs. 27675 in the month of June, if there are 225 workers in the company.Find the share that each employee will get from that profit.
    Solution
    Amount of extra profit = Rs. 27675
    Number of workers = 225
    Share that each worker gets = 27675 ÷ 225 = Rs. 123
    Hence, option (3) is correct.
  • Question 25
    1 / -0
    In a state there are 20 cities.Each city has 18 streets and are 35 street lamps in each streets.Find the total number of street lamps in the state.
    Solution
    Number of cities in a state = 20
    Number of streets in 1 city = 18
    Total number of streets = 20 × 18 = 360
    Number of street lamps = 35
    Number of streets = 360
    Total street lamps = 360 × 35 = 12600
    Hence, option (1) is correct.
  • Question 26
    1 / -0


    Find the value of A + B + C - D.
    Solution

    We have,
    A = 0
    B = 5
    C = 0
    D = 3
    So, A + B + C - D = 0 + 5 + 0 - 3 = 2
    Hence, option (4) is correct.
  • Question 27
    1 / -0
    Some flowers are used to decorate a garden's door, edges and the centre of garden. The garden has 2 doors, 4 edges and a centre. The number of flowers used is given below:
    1 door = 895 flowers, centre = 5461 and 1 edge = 1456 flowers

    What is the total number of flowers used?
    Solution
    Flowers for each door = 895
    For 2 doors = 2 x 895
    Flowers used for each edge = 1456
    For 4 edges = 4 x 1456 = 5824
    For centre = 5461
    Total flowers required = 2 x 895 + 5824 + 5461 =1790 + 5824 + 5461 = 13075 flowers
    Hence, option (4) is correct.
  • Question 28
    1 / -0
    In a factory there are 2 types of machines A and B. A can produce 8550 units, which is 360 more than produced by B in a day. Each of 30 units are packed in a big box. How many big boxes will be there if both the machines are used for 9 days?
    Solution
    Number of units machine A produces daily = 8550
    So, number of units produced by machine B = 8550 - 360 = 8190 per day.
    Hence, total units produced by both the machines daily = 8550 + 8190 = 16740.
    Number of units produced in 9 days = 9 x 16740 = 150660
    Number of units in 1 box = 30
    Number of boxes = 150660 ÷ 30 = 5022
    Hence, option (2) is correct.
  • Question 29
    1 / -0
    Jack has 45895 stickers with him. He gave 15630 to his friend and another 20635 to his brother and after that he buys 2135 new stickers. What is the number of stickers that he has now?
    Solution
    Number of stickers = 45895
    Total stickers that he gave to his friend and brother = 15630 + 20635 = 36265
    Number of stickers he buys = 2135
    Number of stickers left = 45895 - 36265 + 2135 = 11765
    Hence, option (2) is correct.
  • Question 30
    1 / -0
    Complete the addition square by finding the missing numbers. Find (P+Q)-(R-S).

    + 13,256 5,693
    15,236 P Q
    9,546 R S
    Solution
    From, the given table,
    P = 15, 236 + 13, 256 = 28492
    Q = 15, 236 + 5, 693 = 20929
    R = 9, 546 + 13, 256 = 22802
    S = 9, 546 + 5, 693 = 15239
    P + Q = 28492 + 20929 = 49421
    R - S = 22802 - 15239 = 7563
    So, (P + Q) - (R - S) = 49421 - 7563 = 41858
    Hence, option (1) is correct.
Self Studies
User
Question Analysis
  • Correct -

  • Wrong -

  • Skipped -

My Perfomance
  • Score

    -

    out of -
  • Rank

    -

    out of -
Re-Attempt Weekly Quiz Competition
Self Studies Get latest Exam Updates
& Study Material Alerts!
No, Thanks
Self Studies
Click on Allow to receive notifications
Allow Notification
Self Studies
Self Studies Self Studies
To enable notifications follow this 2 steps:
  • First Click on Secure Icon Self Studies
  • Second click on the toggle icon
Allow Notification
Get latest Exam Updates & FREE Study Material Alerts!
Self Studies ×
Open Now