Self Studies

Measurement Test - 1

Result Self Studies

Measurement Test - 1
  • Score

    -

    out of -
  • Rank

    -

    out of -
TIME Taken - -
Self Studies

SHARING IS CARING

If our Website helped you a little, then kindly spread our voice using Social Networks. Spread our word to your readers, friends, teachers, students & all those close ones who deserve to know what you know now.

Self Studies Self Studies
Weekly Quiz Competition
  • Question 1
    1 / -0
    If 5 women can lift a total weight of 550 kg and 1 man can lift 150 kg, then how much more weight can 1 man lift than 1 woman?
    Solution
    If 5 women lift 550 kg, then one woman lifts = 110 kg
    1 man can lift 150 kg.
    Required difference = 150 - 110 = 40 kg
    So, 1 man can lift 40 kg more weight than 1 woman can.
  • Question 2
    1 / -0
    Which of the following lengths is the greatest?
    Solution
    Option 1: 1.2 km = 1200 m (because 1 km = 1000 m)
    Option 4: 12,000 mm = 12 m (because 1 m = 1000 mm)
    Option 3: 0.5 m
    Option 2: 1350 m

    Now, after expressing all the lengths in m, we see that 1350 m is the greatest among them.
    So, option 2 is the correct answer.
  • Question 3
    1 / -0
    Gagan went to sleep at the time shown in the first clock while he woke up at the time indicated by the second clock. For how long did Gagan sleep?
    Solution
    Time he went to sleep - 1:30
    Time he woke up - 3:55
    Duration = 2 hours and 25 minutes
  • Question 4
    1 / -0
    There are two barrels, A and B, filled with milk. The quantity of milk in barrel A is three times that in barrel B. What quantity of milk should be transferred from barrel A to barrel B so that each tank contains 80 L?
    Solution
    Since in the end, each barrel should contain 80 L, therefore the total quantity of milk in both the barrels = 160 L

    Let quantity of milk in barrel B be x litres.

    Then, quantity of milk in barrel A = 3x litres

    Total quantity of milk in both the barrels = x + 3x = 160 litres

    4x = 160 L

    x =

    x = 40 L

    So, quantity of milk in barrel B is 40 L.

    Therefore, we should transfer 40 litres of milk from barrel A to barrel B so that each contains 80 L.
  • Question 5
    1 / -0
    The figure below shows two rectangles. What is the difference between their lengths?

    Solution
    Length of the larger rectangle = 7.2 - 0.6 = 6.6 cm

    Length of the smaller rectangle = 6 - 1.7 = 4.3 cm

    Difference between the lengths of the two rectangles = 6.6 - 4.3 = 2.3 cm
  • Question 6
    1 / -0
    What temperature does the thermometer indicate?


    Solution
    The thermometer indicates 40oC or 100oF.
  • Question 7
    1 / -0
    A person travelled from Delhi to Ambala. He covered 28.5 km by car, and then took a train and covered three times the distance he covered by car. Find the total distance he travelled.
    Solution
    Distance travelled by car = 28.5 km

    Distance travelled by train = 3 x 28.5 = 85.5 km

    Total distance travelled = 85.5 + 28.5 = 114 km
  • Question 8
    1 / -0
    A container is full of sand. Then, 50 kg of more sand is put into it. The container is full at this point. What is the capacity of the container?
    Solution
    Fraction of container that is empty = 1 - =
    According to the question:

    x Capacity of container = 50 kg
    Capacity of container = 50 x = 125 kg
  • Question 9
    1 / -0
    On Monday, the temperature of Shimla was 18oC. On Tuesday, it went down by 3oC. On Wednesday, it went up by 8oC. What was the temperature on Wednesday?
    Solution
    Temperature on Monday = 18oC

    Temperature on Tuesday = (18 - 3)oC = 15oC

    Temperature on Wednesday = (15 + 8)oC = 23oC
  • Question 10
    1 / -0
    Express 7 hours in minutes.
    Solution
    hr = hr

    Now, 1 hour = 60 minutes.

    So, = 440 minutes
  • Question 11
    1 / -0
    The following time readings were noted on Karan's and Gagan's watches when the actual time was 15:15.


    What would be the time indicated by Karan's watch when the actual time is 16:00?
    Solution
    Converting the time from 24-hour format to 12-hour format.

    16:00 hours = 4:00 pm

    15:15 in 12 hour clock = 3:15 pm

    As Karan's watch is 15 minutes behind, therefore at 4:00 pm, the time shown by his watch will be 3:45 pm.
  • Question 12
    1 / -0
    The following time readings were noted on Karan's and Gagan's watches when the actual time was 15:15.


    What would be the time on Gagan's watch when Karan's watch shows quarter to nine?
    Solution
    Converting the time from 24-hour format to 12-hour format:
    15:15 in 12-hour format = 3:15 pm
    When Karan's watch shows quarter to nine, the actual time will be 9.
    As Gagan's watch runs 15 min ahead, therefore the time on his watch will be 9:15.
  • Question 13
    1 / -0
    The weight of an elephant is four times the weight of a cow. If the weight of the elephant is 2046 kg, then find the weight of the cow.
    Solution
    Weight of the elephant = 2046 kg
    Also, we know that:
    Weight of 1 elephant = Weight of 4 cows

    Therefore,
    Weight of a cow = = 511 kg and 500 g
  • Question 14
    1 / -0
    Directions: Look at the following weighing balances carefully and answer the question given below.



    Find the weight of C.
    Solution
    If 2A = 20 kg

    Then, A = = 10 kg
    A + B = 18 kg

    We know that A = 10 kg

    So, B = 18 - 10 = 8 kg

    Now, B + C = 12 kg

    and B = 8 kg

    Then, C = 12 - 8 = 4 kg
  • Question 15
    1 / -0
    If is twice the difference between 12.5 cm and 6 cm, is half of , then find the value of.
    Solution
    Difference = 12.5 - 6 = 6.5 cm

    Twice the difference = 6.5 x 2 = 13 cm

    Half of 13 = 6.5 cm
  • Question 16
    1 / -0
    Ajay jogged 9.8 km and Atul jogged 1 km more than twice the distance Ajay jogged. What distance did both jog altogether?
    Solution
    Distance jogged by Ajay = 9.8 km

    Distance jogged by Atul = + 1 = 20.6 km

    Total = 20.6 + 9.8 = 30.4 km
  • Question 17
    1 / -0
    The given table shows prices of 3 different types of clothing items. of the items that Ravi bought were shirts and were T-shirts, while the rest were trousers.

    If Ravi spent Rs. 6500 on T-shirts and shirts combined, then how much did he spend on trousers?

    T-shirts Rs. 200 each
    Shirts Rs. 900 each
    Trousers Rs. 500 each
    Solution
    Let total number of clothing items be x.

    Number of T-shirts =x
    Number of Shirts =x
    Number of trousers = x - (x +x) =x
    Now, x x x 200 +x x x 900 = 6500

    or = 6500

    1300x = 52,000

    x = 40

    Number of trousers = x 40 = 25

    Money spent on trousers = 25 x 500 = 12500
  • Question 18
    1 / -0
    A shopkeeper had 1 ton and 150 kg of rice with him. He distributed it equally among 25 people. How much rice did each person get?
    Solution
    Total quantity of rice = 1 ton and 150 kg

    1 ton = 1000 kg

    So, total quantity = 1000 + 150 = 1150 kg

    Quantity each person gets = = 46 kg
  • Question 19
    1 / -0
    A milkman has 26 L and 745 ml of milk and he adds 5 L and 989 ml of water to it. What is the total amount of mixture that he has got now?
    Solution
    Quantity of milk = 26 L and 745 ml

    Quantity of water = 5 L and 989 ml

    So, total quantity = (26 + 5) L and (745 + 989) ml

    = 31 L + 1734 ml

    = 31 L + 1 L + 734 ml

    Total quantity = 32 L and 734 ml
  • Question 20
    1 / -0
    Karan has 250 L of milk. He accidentally spills of it. Then, he decides to store the remaining milk equally in 10 barrels. How much milk would there be in each barrel?
    Solution
    Total quantity of milk = 250 L

    Milk quantity spilled = x 250 = 100 L

    Remaining quantity of milk = 150 L

    If he stores milk equally in 10 barrels, then quantity of milk in each barrel = = 15 L
  • Question 21
    1 / -0
    A cricket bat costs Rs. 150 more than a cricket ball. The amount of money a person has to pay is Rs. 750 if he buys 3 balls and 3 bats. Find the cost of one bat.
    Solution
    Let Rs. x be the cost of one ball.

    Cost of one bat = Rs. x + 150

    Now, 3x + 3(x + 150) = 750

    3x + 3x + 450 = 750

    6x = 300

    x = 50

    Therefore, the cost of one ball is Rs. 50.

    Cost of one bat

    = x + 150
    = 50 + 150 = Rs. 200
  • Question 22
    1 / -0
    Eight workers are fencing a park. Each one of them has fenced 9.25 m of park length individually. If the total length of fencing to be done is 125 m, then what length of park remains to be fenced?
    Solution
    Length fenced by one worker = 9.25 m

    Length fenced by 8 workers = = 74 m

    Total length that needs to be fenced = 125 m

    Remaining length = 125 - 74 = 51 m
  • Question 23
    1 / -0
    A shopkeeper mixes 1 kg and 260 g of black chilli with 1 kg and 500 g of red chilli. He then packs this mixture into 15 packets of equal quantity. How much mixture is there in each packet?
    Solution
    Quantity of black chilli = 1 kg and 260 g

    Quantity of red chilli = 1 kg and 500 g

    Total mixture = (1 + 1) kg and (260 + 500) g = 2 kg and 760 g

    = 2000 + 760 = 2760 g (1 kg = 1000 g)

    If it is packed equally in 15 packets, then quantity of mixture in each packet

    = = 184 g

  • Question 24
    1 / -0
    From a jug of milk, a person took out 4 glasses of 1 litres each. There was still 2 litres of milk left in the jug. How much milk was there in the jug initially?
    Solution
    Quantity of milk taken out from the jug = 4 x 1 = = 6 litres

    Amount left in the jug = 2 =

    Total quantity of milk in the jug = 6 + = = 8L
  • Question 25
    1 / -0
    A person goes from point X to point Y and then returns to point X by train, which takes him 30 minutes. If he had gone by train and returned by car, it would have taken him 20 minutes more. How long would it take him to go from point X to point Y and then come back if he had travelled both ways by car?
    Solution
    Time taken to complete the journey both ways by train = 30 minutes

    Time taken one way by train = 15 minutes

    Now, if he had gone by train and come back by car, it would take 20 more minutes, i.e. 20 + 30 = 50 minutes in total.

    Time taken by car one way = (50 - 15) min = 35 minutes

    Therefore, time required to complete the journey both ways by car = (35 + 35) min = 70 minutes
  • Question 26
    1 / -0
    A person had a ribbon. He cut 4 small pieces of lengthm each from the ribbon. He still had 3m of ribbon left with him. Find the original length of the ribbon.
    Solution
    Length cut from the ribbon = 4 x m = 2 m
    Length remaining = 3m
    Original length = 3+ 2 m =m
  • Question 27
    1 / -0
    There are two cans, A and B, containing water. In can A, there is 3 L and 500 ml of water, which is half as much as the quantity of water in can B. Out of can B, a person drinks 1 L of water and equally divides the remaining water in can B into 10 cups.

    Find the quantity of water in each cup.
    Solution
    Quantity of water in can B = 2 x (3 L and 500 ml) = 6 L + 1000 ml = 6 L + 1 L = 7 L

    Quantity of water the person drinks = 1 L = L

    Quantity left = = L

    5 L or 5 L and 500 ml

    Changing the units to ml = 5 L = 5000 ml

    Total quantity left in can B = 5000 + 500 = 5500 ml

    If it is divided into 10 equal parts, then quantity in each cup = = 550 ml
  • Question 28
    1 / -0
    Directions: Look at the following weighing balances carefully and answer the question given below.



    Find the weight of R.
    Solution
    We can see that:
    2P = 24 kg, so P = 12 kg
    And, P + Q = 20 kg
    So, Q = (20 - 12) kg
    Q = 8 kg
    Now, Q + R = 10 kg
    So, R = 10 - Q = 10 - 8 = 2 kg
  • Question 29
    1 / -0
    The table below shows the weights of different combinations of boxes (A, B, C and D). Find the weight of box A.

    Solution
    A + C + D = 850 g

    B + C + D = 550 g

    B + (850 - A) = 550

    B + (850 - 550) = A

    B = A - 300

    A = 300 + B

    B = A - 300

    Also, A + B + B = 900

    A + (A - 300) + (A - 300) = 900

    3 (A) - 600 = 900

    3(A) = 1500

    A = 500 g
  • Question 30
    1 / -0
    Directions: Look at the following weighing balances carefully and answer the question.
    Solution
    Weight of man = 45kg
    Weight of calf + 5 kg =kg
    So, weight of calf =kg
    Now, kg + kg = Weight of bear
    Weight of bear = = = kg
Self Studies
User
Question Analysis
  • Correct -

  • Wrong -

  • Skipped -

My Perfomance
  • Score

    -

    out of -
  • Rank

    -

    out of -
Re-Attempt Weekly Quiz Competition
Self Studies Get latest Exam Updates
& Study Material Alerts!
No, Thanks
Self Studies
Click on Allow to receive notifications
Allow Notification
Self Studies
Self Studies Self Studies
To enable notifications follow this 2 steps:
  • First Click on Secure Icon Self Studies
  • Second click on the toggle icon
Allow Notification
Get latest Exam Updates & FREE Study Material Alerts!
Self Studies ×
Open Now