Self Studies

Perimeter & Area Test - 3

Result Self Studies

Perimeter & Area Test - 3
  • Score

    -

    out of -
  • Rank

    -

    out of -
TIME Taken - -
Self Studies

SHARING IS CARING

If our Website helped you a little, then kindly spread our voice using Social Networks. Spread our word to your readers, friends, teachers, students & all those close ones who deserve to know what you know now.

Self Studies Self Studies
Weekly Quiz Competition
  • Question 1
    1 / -0
    Some tiles are laid in the centre of a rectangular garden that is 9 m by 6 m, leaving a border of 1.5 m around them. What is the perimeter of rectangle in which the tiles are laid?
    Solution


    Length of rectangle formed by joining tiles = (9 - 3) m = 6 m
    Breadth of rectangle formed by joining tiles = (6 - 3) m = 3 m
    So, perimeter of rectangle formed by tiles = 2(Length + Breadth)
    = 2(6 + 3) = 18 m
  • Question 2
    1 / -0
    What is the area of the given figure (in sq.units)?
    Solution
    Number of squares = 28
    Now, 1 square = 2 sq.units
    Therefore, total area = 28 x 2 = 56 sq.units
  • Question 3
    1 / -0
    The figure is made up of 8 identical rectangles. Find the total area of the shaded figure (in m2).

    Solution
    Number of shaded triangles in the figure = 8
    Height of shaded triangle = 20 m
    Base of shaded triangle = 3 m

    Area of 1 shaded triangle =× B × H
    =× 3 × 20 = 30 m2
    Total shaded area = 8 × 30 = 240 m2
  • Question 4
    1 / -0
    In the given figure, PQ = 8 m, PR = 1 m, RS = 3 m, UV = 2 m and QX = 15 m. Find the perimeter of the given figure (in m).

    Solution
    Perimeter of the given figure is the sum of all the sides.

    = 8 + 1 + 3 + 3 + 3 + 2 + 8 + 15 = 43 m
  • Question 5
    1 / -0
    ABDC is a square and AB = 2AE. What is the perimeter of the square?

    Solution
    Length of AE = 4 m
    According to the question,
    AB = 2AE
    So, AB = 8 m
    Length of AB = 8 m
    Perimeter of square
    = 8 + 8 + 8 + 8 = 32 m
  • Question 6
    1 / -0
    What is the area of the shaded figure?
    (Each square is of dimensions 1 m × 1 m)

    Solution
    Area of 1 small square = 1 × 1 = 1 m2
    Number of squares which are fully shaded = 65
    Area of squares which are fully shaded = 65 x 1 = 65 m2

    Number of half shaded squares = 2 = 1 fully shaded square
    Total area of shaded figure = 65 + 1 = 66 m2
  • Question 7
    1 / -0
    Perimeter of any irregular shape can be determined by

    A. adding the lengths of the sides of the shape
    B. multiplying the lengths of the sides of the shape
    C. dividing the figure into different types of shapes
    D. Both A and C
    Solution
    Perimeter can be determined by both of the following ways:

    1. Splitting the figure into many small figures
    2. Adding the total length of outer boundary of the shape

  • Question 8
    1 / -0
    The perimeter of a rectangular garden is 180 m. It is 40 m wide. How long is it?
    Solution
    Perimeter = 180 m
    Breadth = 40 m
    Therefore, 2(Length + Breadth) = 180 m
    Length + 40 = 90 m
    Length = 90 - 40 = 50 m
  • Question 9
    1 / -0
    Find the total shaded area of the figure made up of identical squares, if dimensions of 1 square are 2 m × 2 m.

    Solution

    The above figure is divided into 2 parts namely 1 and 2.
    Area of shaded figure = Area of figure 1 + Area of figure 2

    Area of 1 small square = 2 × 2 = 4 m2
    Number of fully shaded squares in figure 2 = 38
    Area of fully shaded squares in figure 2 = 38 × 4 = 152 m2

    Area of figure 1 (triangle) = × base × height
    = × 16 × 4 ( base = side of 8 squares = 2 x 8 = 16 m)
    = 32 m2

    Area of shaded figure = 152 + 32 = 184 m2
  • Question 10
    1 / -0
    Find the perimeter of the given figure.

    Solution
    Perimeter of the shape
    = 35 × 2 + 4 × 4 + 20 × 4 + 8 × 2
    = 70 + 16 + 80 + 16
    = 182 cm
  • Question 11
    1 / -0
    Find the perimeter of the shape. (All the dimensions in the figure are in cm)

    Solution
    Perimeter of the given figure: (A perimeter is a path that surrounds a two-dimensional shape)

    = 2 + 6 + 3 + 5 + 3 + 3 = 22 cm
  • Question 12
    1 / -0
    Find the total area of the shaded parts of the rectangle BADC.

    Solution
    Area of triangle XCY =× 40 × 30 = 600 cm2
    Area of rectangle EADY = 30 × 10 = 300 cm2

    Total area of shaded parts of the figure = 600 + 300 = 900 cm2
  • Question 13
    1 / -0
    The given figure is made up of two rectangles. Find the total area.

    Solution
    Area of rectangle ABDC = 2 × 4 = 8 m2
    Length of GF = 7 - 4 = 3 m
    Area of rectangle GDEF = 3 × 1.5 = 4.5 m2
    Therefore, total area = 8 + 4.5 = 12.5 m2
  • Question 14
    1 / -0
    Find the area of the shaded figure.
    (Area of 1 square = 3 cm × 3 cm)

    Solution

    The 4 triangles in the above figure are named as 1, 2, 3 and 4.
    Area of 1 small square = 3 × 3 = 9 cm2

    Area of figure 1 = × base × height
    = × 3 × 6 = 9 cm2

    Area of figure 2 = × base × height
    = × 6 × 6 = 18 cm2

    Area of figure 3 = × base × height
    = × 6 × 6 = 18 cm2

    Area of figure 4 = × base × height
    = × 6 × 3 = 9 cm2

    Total area of shaded figure = 9 + 18 + 18 + 9 = 54 cm2
  • Question 15
    1 / -0
    Which of the following shapes in the grid has the smallest area?

    (Area of 1 square = 4 sq.units)

    Solution
    Area of 1 square = 4 sq.units
    Area of shape A = 12 x 4 = 48 sq.units
    Area of shape B = 18 x 4 = 72 sq.units
    Area of shape C = 16 x 4 = 64 sq.units
    Area of shape D = 25 x 4 = 100 sq.units
    So, shape A has the smallest area.
  • Question 16
    1 / -0
    From a rectangle, a part is cut out of the given dimensions. Find the area of the shaded figure.

    Solution
    Area of rectangle PQTV = 9 × 15 = 135 m2
    Area of rectangle RSUV = 5 × 8 = 40 m2
    Required area = 135 - 40 = 95 m2

  • Question 17
    1 / -0
    In the given figure, ABCD is a square and PQSR is a rectangle. Find the remaining area, if PQSR is removed from the figure.


    Solution
    Area of square = 25 × 25 = 625 cm2
    Length of rectangle PQSR = 15 cm
    Breadth of rectangle PQSR = 10 cm
    So, area of rectangle PQSR = 15 × 10 = 150 cm2
    Remaining area = 625 - 150 = 475 cm2
  • Question 18
    1 / -0
    The given figure is made up of 14 similar squares and 2 triangles. Hypotenuse of triangles is 4 cm. The perimeter of each square is 16 cm. What is the perimeter of the figure?

    Solution
    Perimeter of each square = 16 cm

    4 × Side of square = 16 cm

    Side of square = 16 4 = 4 cm

    Now we know that a perimeter is a path that surrounds a two-dimensional shape, So the following figure can be drawn:



    So, total perimeter of a figure = 20 × 4 = 80 cm
  • Question 19
    1 / -0
    Find the area of the shaded part in the figure.

    Solution
    Area of rectangle = 30 × 15 = 450 m2
    Area of unshaded square = 4 × 4 = 16 m2
    Area of unshaded rectangle = 20 × 4 = 80 m2
    Total unshaded = 16 + 80 = 96 m2
    Area of shaded part = 450 - 96 = 354 m2
  • Question 20
    1 / -0
    The shaded part in the given figure is covered with grass in a house. If the cost is Rs. 80 to put grass on 2 m2, then find the total cost of putting grass.

    Solution
    Area of larger rectangle = 30 x 15 = 450 m2
    Also, area of smaller rectangle = 250 m2
    Area of shaded part = 450 - 250 = 200 m2
    Now, cost of putting grass in 2 m2 = Rs. 80
    Cost of putting grass in 1 m2 = Rs. 40
    Cost in 200 m2 = 200 x 40 = Rs. 8,000
  • Question 21
    1 / -0
    Mr. Sharma is going to make a car parking along the side of his house and decides to put tiles in the rest of the area. How much area will be left for the tiles?

    Solution
    Area of rectangular car parking = 20 × 10 = 200 m2
    Total area = 35 × 15 = 525 m2
    Area left for putting tiles = 525 - 200 = 325 m2
  • Question 22
    1 / -0
    Area of the floor of a rectangular classroom is 160 sq.m. What is its perimeter, if its length is 20 m?
    Solution
    Area of rectangular classroom = 160 sq.m
    Length × Breadth = 160 sq.m
    20 × Breadth = 160 sq.m
    Breadth = 8 m
    Therefore, perimeter = 2(Length + Breadth)
    = 2(20 + 8)
    = 2 × 28
    = 56 m

  • Question 23
    1 / -0
    Four poles are stuck into a square ground of side 40 m at the four corners. A rope is to be put around the poles. What length of rope will be required if 2 m is required for tying the each knot?
    Solution
    Length of rope required = 40 + 40 + 40 + 40 + 2 + 2 + 2 + 2 = 168 m
  • Question 24
    1 / -0
    The cost of painting a rectangular wall is Rs. 11 per square metre and total cost to paint the complete rectangular wall is Rs. 1,177. If the length of wall is 15 m, then its breadth is
    Solution
    Total cost = Rs. 1,177
    Cost of painting 1 sq.m = 11
    Area of wall = 1177 11 = 107 sq.m
    Length × Breadth = 107 sq.m
    Breadth × 15 m = 107
    Breadth = 107 15 = 7.13 m
  • Question 25
    1 / -0
    The design of a toy building is rectangular. A boy marked the figure to help him out with the perimeter of the figure. What is the perimeter of the rectangular building?

    Solution
    is one part

    Length of the building = 10 parts

    Breadth of the building = 9 parts

    Perimeter of the building = 2(10 + 9) × 2

    = 2 × 19 × 2 = 76 m
  • Question 26
    1 / -0
    A big square is made up of 121 small squares. After removing some small squares from the big square, the following figure is obtained. The length of a small square is 4 cm. Find the total area of all the squares removed (in cm2).

    Solution
    Area of 1 small square removed.
    Area = 4 x 4 = 16 cm2
    Number of squares removed = 41
    Therefore, total area of squares removed = 41 x 16 = 656 cm2
  • Question 27
    1 / -0
    Two corners of a paper are folded as shown in figure. Find the area when it is unfolded.
    Solution
    Unfolded form of given paper is given below.



    Area of paper = 80 × 70 = 5600 cm2
  • Question 28
    1 / -0
    The figure is made up of 16 squares of the same size. The area of the figure is 144 cm2. Find the perimeter of the figure.

    Solution
    Area of figure = 144 cm2
    Number of squares = 16
    Area of 1 square = 144 / 16 = 9 cm2
    Side of 1 small square = 3 cm
    Perimeter of figure = 18 × 3 = 54 cm
  • Question 29
    1 / -0
    Which of the following figures has an area of 35 sq.m and a perimeter of 24 m?

    Solution
    Side of 1 square = 1 m
    Area of 1 square = 1 m2

    (A) Area of 21 squares = 21 m2
    Perimeter = 2(7 + 3) = 20 m

    (B) Area of 15 squares = 15 m2
    Perimeter of 15 squares = 2(5 + 3) = 16 m

    (C) Area of 14 squares = 14 m2
    Perimeter of 14 squares = 2(7 + 2) = 18 m

    (D) Area of 35 squares = 35 m2
    Perimeter = 2(7 + 5) = 24 m
  • Question 30
    1 / -0
    The given figure shows the top of a building that has a swimming pool in centre with an area of 144 m2. Find the area of the building not occupied by the swimming pool.

    Solution
    Area of rectangle AFKB = 30 x 40 = 1200 sq.m
    Area of rectangle KEDC = (60 - 40) x 15
    = 20 x 15 = 300 sq.m
    Total area = 1200 + 300 = 1500 sq.m
    Given, area of pool = 144 sq.m
    Area not covered by pool = 1500 - 144 = 1356 sq.m
Self Studies
User
Question Analysis
  • Correct -

  • Wrong -

  • Skipped -

My Perfomance
  • Score

    -

    out of -
  • Rank

    -

    out of -
Re-Attempt Weekly Quiz Competition
Self Studies Get latest Exam Updates
& Study Material Alerts!
No, Thanks
Self Studies
Click on Allow to receive notifications
Allow Notification
Self Studies
Self Studies Self Studies
To enable notifications follow this 2 steps:
  • First Click on Secure Icon Self Studies
  • Second click on the toggle icon
Allow Notification
Get latest Exam Updates & FREE Study Material Alerts!
Self Studies ×
Open Now