Self Studies
Selfstudy
Selfstudy

Mensuration Test - 6

Result Self Studies

Mensuration Test - 6
  • Score

    -

    out of -
  • Rank

    -

    out of -
TIME Taken - -
Self Studies

SHARING IS CARING

If our Website helped you a little, then kindly spread our voice using Social Networks. Spread our word to your readers, friends, teachers, students & all those close ones who deserve to know what you know now.

Self Studies Self Studies
Weekly Quiz Competition
  • Question 1
    1 / -0
    Which of the following options represents the area of the pentagonal park as shown in the figure?

    Solution


    Given: BC = 20 m
    CD = 20 m
    DE = 20 m
    Height of the pentagon = 40 m
    Draw a line from B to E.
    We will find the sum of the areas of ABE and square BCDE to find the area of pentagon ABCDE.
    Area ABE = =
    Now, AG = AF + FG
    FG = BC = ED = 20 m
    AF = 40 - 20 = 20 m
    Base = BE = CD = 20 m
    Area of ABE = = 200 m2
    Area of square BCDE = (20 20) = 400 m2
    Total area of the pentagon = 200 m2 + 400 m2 = 600 m2
  • Question 2
    1 / -0
    If the area of a rectangle is 60 cm2 and its perimeter is 34 cm, then the length of the diagonal is
    Solution
    We know that,
    Area of rectangle, A = l x w (where l is length and w is width)

    Also, diagonal of rectangle, d =
    But as we do not know the length and width, we can work with another formula to find diagonal, i.e
    (where P is Perimeter of rectangle)

    So, d = cm

    d = 13 cm

    Hence, answer option 4 is correct.
  • Question 3
    1 / -0
    Two circular pieces of diameters 2 cm and 3 cm are cut from a rectangular sheet of length 6 cm and width 3 cm. Find the remaining area (approximate) of the rectangular sheet.
    Solution
    Area of the rectangular sheet = 6 cm × 3 cm = 18 cm2
    Area of first circular piece = = (1)2 cm2 = 3.14 cm2
    Area of second circular piece = (1.5)2 cm2 = 7.065 cm2
    Total area of the circular pieces = (7.065 + 3.14 cm2) = 10.205 cm2
    Remaining area = (18 - 10.205) cm2 = 7.795 cm2 7.80 cm2
  • Question 4
    1 / -0
    A covered wooden box has the inner measures as 115 cm, 75 cm and 35 cm and the thickness of wood is 2.5 cm. Find the volume of the wood.
    Solution
    Thickness of the wood = 2.5 cm
    Now, external dimensions of the wooden box are :
    Length = 120 cm, width = 80 cm & height = 40 cm
    Volume of wood = (120 80 40) - (115 75 35) = 82125 cm3
    Answer: (2)
  • Question 5
    1 / -0
    The ratio of the radii of two cylinders is : 1 and their heights are in corresponding ratio of 2 : 3. The ratio of their volumes must be
    Solution
    Let the radius and height of 1st cylinder be r units and 2h units, respectively.
    Thus, radius and height of 2nd cylinder are r units and 3h units, respectively.
    Required ratio is (r)2 × 2h : r2 × 3h = 6 : 3 = 2 : 1.
  • Question 6
    1 / -0
    Find the sum of two opposite sides of a parallelogram whose height is 25 cm and area is 15 m2.
    Solution
    Height = 25 cm
    Area of the parallelogram = 15 m2 = 150000 cm2
    Area of the parallelogram = Base × Height
    150000 = Base × 25
    Base = 6000 cm
    Now, sum of parallel sides = 6000 + 6000 = 12000 cm
  • Question 7
    1 / -0
    What is the area of the shaded region if the side of the square ABCD is 14 cm?

    Solution
    In the given figure:

    Diameter of the circle = Diagonal of the square

    Diagonal of the square = = = Diameter of the circle

    Radius of the circle = cm

    Area of the shaded region = Area of the circle - Area of the square

    =

    = 14 × 22 - 14 × 14

    = 14 × 8 = 112 cm2
  • Question 8
    1 / -0
    In the figure below, ABC is a right-angled triangle and CD is perpendicular to AB. If AC = 13 cm, DC = 5 cm and AD = DB, find the area of triangle ABC.

    Solution


    According to the question, AC = 13 cm and DC = 5 cm.
    So, AC2 = AD2 + CD2
    132 = AD2 + 52
    AD = 12 cm
    AD = BD
    So, BC2 = BD2 + CD2
    Then, BC2 = 144 + 25
    BC = 13 cm
    Area of ABC = × 13 × 13 = 84.5 cm2
  • Question 9
    1 / -0
    Four ice cubes of sides 11 cm, 12 cm 13 cm and 14 cm are melted and then frozen together again to form one big ice cube. Find the side of the new ice cube formed.
    Solution
    Let the side of the new cube be S.
    According to the question,
    Total volume of all the cubes = Volume of the new cube
    113 + 123 + 133 + 143 = S3
    1331 + 1728 + 2197 + 2744 = 8000 cm3 = S3
    S = 20 cm
  • Question 10
    1 / -0
    The volume of a cylinder is 6280 cm3 and the area of its base is 314 cm2. Find the height of the cylinder. (Note: Use π = 3.14)
    Solution
    Volume of the cylinder = πr2h = 6280 cm3
    Area of the base = πr2 = 314 cm2
    So, the height of the cylinder will be:
    h = = = 20 cm
  • Question 11
    1 / -0
    Find the number of rods that can be made from 0.66 m3 of iron, each having length 21 m and radius 2 cm.
    Solution
    Volume of 1 rod =

    Number of rods = = rods
  • Question 12
    1 / -0
    A cylindrical tube, open at both the ends, is made of metal. The internal diameter of the tube is 10.4 cm and its length is 25 cm. The thickness of the metal is 8 mm everywhere. Calculate the volume of the metal in the cylinder.
    Solution
    Internal radius of cylinder (r) = Diameter/2, i.e. 5.2 cm
    External radius (R) = 5.2 cm + 0.8 cm = 6 cm (Since 8 mm = 0.8 cm)
    Volume of metal = × (R2 - r2) × Length of tube
    = × (6 × 6 - 5.2 × 5.2) × 25 cm3 = 704 cm3
  • Question 13
    1 / -0
    If the area of each small rectangle is 10 cm2, then what will be the area of the shaded portion?


    Solution
    The area of the bigger rectangle = length × width
    = 20 × 13
    = 260 cm2
    Area of each smaller rectangle = 10 cm2
    There are 9 small rectangles in the bigger rectangle.
    So, area of 9 small rectangles = 10 × 9 = 90 cm2
    So, the remaining area = 260 - 90 = 170 cm2
  • Question 14
    1 / -0
    A cubical box of dimension 26 cm is constructed from a metal of thickness 2 cm. Find out the amount of metal used (in cm3).
    Solution
    Thickness of the cubical box = 2 cm
    Internal dimension of the box = 26 cm – [2 + 2] cm = 22 cm
    Internal volume of the box = 22 × 22 × 22 = 10,648 cm3
    External volume of the box = 26 × 26 × 26 = 17,576 cm3
    Volume of the metal used = External volume – Internal volume = 17,576 – 10,648 = 6928 cm3
  • Question 15
    1 / -0
    A ditch 8 m long, 4.5 m wide and 2.5 m deep is dug in a field 36 m long and 11 m wide; the earth so dug is spread out evenly on the remaining field. Find the rise in the level of the field.
    Solution
    Volume of earth dug out = (8 4.5 2.5) m3
    Area over which earth is spread = (36 11) - (8 4.5) m2
    Rise in level =
    = m = 0.25 m = 25 cm
  • Question 16
    1 / -0
    A big ice cube's side measures 50 cm. Calculate its weight (in kg), if ice weighs of the weight of the same volume of water and 1 cm3 of water weighs 1 gm.
    Solution
    Volume of the ice cube = [50 × 50 × 50] = 1,25,000 cm3
    Now, weight of 1 cm3 of water = 1 gm
    Weight of 1 cm3 of ice = weight of 1 cm3 of water
    So, weight of 1 cm3 of ice = gm
    Weight of the ice cube = × 1,25,000 = 87,500 gm = 87.5 kg
  • Question 17
    1 / -0
    A cylindrical metal tank whose diameter is 14 dm can hold 2,310 litres of diesel. Taking a litre of diesel to occupy 832 cubic cm, what will be the height of the tank?
    Solution
    1 dm = 10 cm
    r = = 7 dm = 70 cm
    litres

    h =
    h =
  • Question 18
    1 / -0
    A rectangular park is 20 m long and 10 m wide. It has a 2 m wide path along the boundary. Find the area of the path.

    Solution
    Area of the park = 20 × 10 = 200 m2
    Now, length of the park excluding the path = 20 – [2 + 2] = 16
    Width = 10 - [2 + 2] = 6
    So, area excluding the path = 16 × 6 = 96 m2
    So, area of the path = 200 – 96 = 104 m2
  • Question 19
    1 / -0
    A basketball court is 15 m long and 8 m wide. What will be the total cost of flooring the court with wood at the rate of Rs. 2000 per square metre?
    Solution
    Area of the court = (15 8) m2 = 120 m2
    Total cost = 120 2000 = Rs. 2,40,000
  • Question 20
    1 / -0
    What is the curved surface area of the solid obtained when two cylinders of height 6 cm each and radii 3 cm and 1 cm are joined base to base?
    Solution
    Curved surface area of the solid =
    where, r1 = radius of 1st cylinder
    r2 = radius of 2nd cylinder
    h = height of each cylinder
    Curved surface area of the solid
    =
    = 2 6 cm2 = cm2
  • Question 21
    1 / -0
    The length, breadth and height of a room are in the ratio 3 : 2 : 1. If the breadth and height of the room are halved, and length of the room is doubled, then what will be the change in area of the four walls of the room as compared to the original area?
    Solution
    Let the initial dimensions be 3x, 2x and 1x.
    After applying the given conditions, final dimensions are 6x, 1x and x.
    Initial area of 4 walls = 2(2x2 +3x2)
    = 10x2 sq. units
    Final area of 4 walls = 2(3x2) + 2 (0.5x2)
    = 7x2
    Now, the area decreases and the percentage decrease = = 30%
  • Question 22
    1 / -0
    Find the area of the given shape.

    Solution
    Here, GF + FH = 25 + 15 = 40 cm
    Then, GF + FI + IH = 40 cm
    KJ = GI = 35 cm
    Then, IH = 5 cm
    Also, DC + CE = GF = 25 cm
    So, DC = 10 cm

    Then, Area of the shape = Area of ABCD + Area of BCE + Area of DEFG + Area of EFH + Area of GIJK + Area of HIJ

    = [15 × 10] + [ × 15 × 15] + [25 × 10] + [ × 15 × 10] + [15 × 35] + [ × 15 × 5]

    = 150 + 112.5 + 250 + 75 + 525 + 37.5 = 1150 cm2
  • Question 23
    1 / -0
    Fill in the blanks with the help of the table given and mark the correct option.

    (i) The area of a rectangle becomes ___ times its original area if its length and width are doubled.
    (ii) The curved surface area of a cylinder becomes _________ if the height is doubled.
    (iii) All the faces of a cube are ______ in area.
    (iv) If the height (h) of a cylinder is equal to the radius (r) of its base, then the total surface area of the cylinder, in terms of r, is _______.

    (i) (ii) (iii) (iv)
    A 2 triple unequal 4πrh
    B 4 double equal 4πr2
    C 8 double unequal 2πr2
    D 4 single equal 2πrh + 2πr2
    Solution
    (i) The area of a rectangle becomes 4 times its original area if its length and width are doubled.
    (ii) The curved surface area of a cylinder becomes double if the height is doubled, using the formula 2πrh
    (iii) All the faces of cube are equal in area.
    (iv) If height (h) of a cylinder = radius (r) of the base of the cylinder, then
    Total surface area of the cylinder = 2πrh + 2πr2
    = 2πr × r + 2πr2
    = 2πr2 + 2πr2
    = 4πr2
  • Question 24
    1 / -0
    Find the total surface area of the given figures.
    Solution
    (A) Volume = 2744 cm3
    So, edge = 14 cm
    Total surface area = 6 edge2 = 1176 cm2

    (B) Total surface area = 2[lb + bh + hl]
    = 2 × [16 × 8 + 8 × 10 + 10 × 16]
    = 2[128 + 80 + 160] = 736 cm2

    (C) Total surface area = = = 326.7 cm2

    (D) Total surface area =
    = 2 × 3.14 × 5 × 25 + 2 × 3.14 × 52
    = 942.48 cm2
  • Question 25
    1 / -0
    The area of a parallelogram is 3380 cm2. If the sum of the base and its parallel side is 130 cm, find the height of the parallelogram.
    Solution


    Here, sum of DC and AB = 130 cm
    We know that the parallel sides of a parallelogram are equal.
    So, we can say that DC = AB = = 65 cm
    Area of the parallelogram = AH × DC
    3380 = AH × 65
    So, AH = = 52 cm
Self Studies
User
Question Analysis
  • Correct -

  • Wrong -

  • Skipped -

My Perfomance
  • Score

    -

    out of -
  • Rank

    -

    out of -
Re-Attempt Weekly Quiz Competition
Self Studies Get latest Exam Updates
& Study Material Alerts!
No, Thanks
Self Studies
Click on Allow to receive notifications
Allow Notification
Self Studies
Self Studies Self Studies
To enable notifications follow this 2 steps:
  • First Click on Secure Icon Self Studies
  • Second click on the toggle icon
Allow Notification
Get latest Exam Updates & FREE Study Material Alerts!
Self Studies ×
Open Now