Self Studies

Comparing Quantities Test - 49

Result Self Studies

Comparing Quantities Test - 49
  • Score

    -

    out of -
  • Rank

    -

    out of -
TIME Taken - -
Self Studies

SHARING IS CARING

If our Website helped you a little, then kindly spread our voice using Social Networks. Spread our word to your readers, friends, teachers, students & all those close ones who deserve to know what you know now.

Self Studies Self Studies
Weekly Quiz Competition
  • Question 1
    1 / -0
    Which type of tax is paid by a landowner to the local government or the municipal corporation of his area?
    Solution
    Property tax is paid by a land owner to the local government or the municipal corporation of his area.
  • Question 2
    1 / -0
    In the tax saver fixed deposit accounts, the deposit holder saving in which tax?
    Solution
    In the tax saver fixed deposit accounts, the deposit holder saving in income tax.
  • Question 3
    1 / -0
    An _______ is a government tax on the taxable profit earned by an individual or corporation.
    Solution
    An income tax is a government tax on the taxable profit earned by an individual or corporation.
  • Question 4
    1 / -0
    Martin is planning which crops to plant on his farm for the upcoming season. He has enough seed to plant $$4$$ acres of wheat and $$7$$ acres of soybeans, but the total area of farmland he owns is only $$9$$ acres. He earns $$ $90$$ per acre for every acre of wheat planted and $$ $120$$ for every acre of soybeans planted, and he must pay a $$10$$% tax on all money he earns from selling his crops. Calculate the maximum profit, in dollars that Martin can earn from planting wheat and soybeans this season.
    Solution
    In order to find the greatest profit, maximize the number of acres of soybeans Martin plants, since soybeans bring in more money per acre than does wheat. At most, MartIncan plant $$7$$ acres of soybeans. 
    Therefore, the most money he can make on soybeans is $$7\times 120=840$$.
    He then has $$9 - 7 = 2$$ acres left on which to plant wheat.
    The money he makes from this wheat is $$2\times 90=180$$.
    The total amount Martin makes before taxes is therefore $$840 + 180 = 1,020$$.
    The tax on this money equals $$1020\times 0.10=102$$.
    Subtract the amount Martin pays in taxes to get $$1,020 - 102 = 918$$ profit. 
    The correct answer is $$918$$.
  • Question 5
    1 / -0
    Cost Comparison of Tools
    ItemCost at John's ToolsCost at Lin's Tools
    Hammer$$ $15$$$$ $18$$
    Drill$$ $50$$$$ $55$$
    Electric saw$$ $30$$$$ $25$$
    If a distributor receives a $$10$$% discount from Johns Tools and a $$15$$% discount from Lins Tools, how much more would they pay, in dollars, to buy a drill and electric saw from Johns Tools than Lins Tools?
    Solution
    John's tool $$10\%$$ discount $$=$$ $$\dfrac{50+30}{100}\times 10=8$$

    Lin's tool $$15\%$$ discount $$=$$ $$\dfrac{55+25}{100}\times 15=12$$

    The cost to buy a drill and electric saw from Johns tools than Lins tools $$= 12 - 8 = \$4$$
  • Question 6
    1 / -0
    If paintbrushes cost $$1.50$$ each and canvases cost 6 times that much, which of the following represents the cost, in dollars, of $$p$$ paintbrushes and $$c$$ canvases?
    Solution
    Cost of $$1$$ paintbrush $$=1.50$$

    Hence cost of $$p$$ paintbrushes$$=(p\times 1.5)$$

    Also,

    Cost of $$1$$ canvas $$=1.50\times 6=9$$

    Hence cost of $$c$$ canvases$$=(c\times 9)$$.

    So,

    Cost of $$p$$ paintbrushes and $$c$$ canvases$$=1.5p+9c$$
  • Question 7
    1 / -0
    The population of an invasive species of moth doubles every $$5$$ years. If the initial population is $$300$$, what will be the population after $$15$$ years?
    Solution
    Population of an invasive species of moth doubles every $$5$$ years.
    Let the initial population be $$x$$
    So after $$5$$ years, population will be $$2\times x=2x$$
    After $$10$$ years, population will be $$2\times 2x=4x$$
    After $$15$$ years, population will be $$2\times 4x=8x.$$

    Here, initial population is $$x=300$$.
    After $$15$$ years, population will be $$8x=8\times 300=2400$$

    Hence, the population after $$15$$ years is $$2400$$
  • Question 8
    1 / -0
    FURNITURE SET
    Set$$A$$$$B$$$$C$$
    Tables$$1$$$$2$$$$3$$
    Chairs$$7$$$$5$$$$2$$

    PRICES
    Year$$2002$$$$2007$$$$2012$$
    Table$$ $60$$$$ $80$$$$ $100$$
    Chair$$ $30$$$$ $35$$$$ $40$$

    A furniture company sells three sets of furniture: set $$A$$, set $$B$$, and set $$C$$. Each set consists of a different number of tables and chairs as shown in the first table above. The second table shows the sale prices in dollars of each table and chair in three different years. Based on the prices shown, calculate the greatest possible sale price in dollars of a furniture set bought in $$2007$$.
    Solution
    Consider furniture set $$A$$: it consists $$1$$ table and $$7$$ chairs.
    The price of set $$A$$ in $$2007$$: $$1\times$80+7\times$35=$325$$
    Consider furniture set $$B$$: it consists $$2$$ tables and $$5$$ chairs.
    The price of set $$B$$ in $$2007$$: $$2\times$80+5\times$35=$335$$
    Consider furniture set $$C$$: it consists $$3$$ tables and $$2$$ chairs.
    The price of set $$B$$ in $$2007$$: $$3\times$80+2\times$35=$310$$
    The greatest of these three is $$\$335$$.
    Hence,option $$B$$ is correct.
  • Question 9
    1 / -0
    Spice prices of distributor A
    SpicePrice Per Kilogram
    Cinnamon$$ $7.00$$
    Nutmeg$$ $10.00$$
    Ginger$$ $5.00$$
    Cloves$$ $9.00$$
    If a customer buys $$2$$ kilograms each of cinnamon and ginger and then sells to another person, then what is his net profit if he earns a profit of $$ $3 $$ per $$100$$ grams? 
    Solution
    Given that a person buys 2 kg cinnamon and 2 kg ginger and sell both with profit of $ 3 per kg
    Than the total weight of cinnamon and ginger =2+2=4 kg =40000 gms
    He earn profit of $3 per 100 gms 
    Than he get profit =$$\dfrac{$3}{100}\times 40000=$120$$
  • Question 10
    1 / -0
    A hardware store sells lightbulbs in different quantities. The figure above shows the cost of various quantities. According to the figure, what is the cost of a single lightbulb?

    Solution
    From the graph we can see that cost of $$5$$ lightbulbs is $$ $9$$

    Hence, cost of $$1$$ lightbulb$$=\dfrac95=$1.80$$

Self Studies
User
Question Analysis
  • Correct -

  • Wrong -

  • Skipped -

My Perfomance
  • Score

    -

    out of -
  • Rank

    -

    out of -
Re-Attempt Weekly Quiz Competition
Self Studies Get latest Exam Updates
& Study Material Alerts!
No, Thanks
Self Studies
Click on Allow to receive notifications
Allow Notification
Self Studies
Self Studies Self Studies
To enable notifications follow this 2 steps:
  • First Click on Secure Icon Self Studies
  • Second click on the toggle icon
Allow Notification
Get latest Exam Updates & FREE Study Material Alerts!
Self Studies ×
Open Now