Self Studies

Quantitative Aptitude Test - 10

Result Self Studies

Quantitative Aptitude Test - 10
  • Score

    -

    out of -
  • Rank

    -

    out of -
TIME Taken - -
Self Studies

SHARING IS CARING

If our Website helped you a little, then kindly spread our voice using Social Networks. Spread our word to your readers, friends, teachers, students & all those close ones who deserve to know what you know now.

Self Studies Self Studies
Weekly Quiz Competition
  • Question 1
    1 / -0

    In a class there is 39 students, the average weight decreases by 4 kg, when a new students is joining the class. If the average weight of students is 64 kg. What is the weight of new student?

    Solution

    Given:

    A total number of students = 39.

    The average weight of students is 64 kg.

    The average weight decreases by 4 kg.

    Total weight of class = 39 × 64 kg = 2496 kg

    Total weight after new students joins = (39 + 1)(64 - 4) = 2400 kg

    The weight of new student = Total weight of class - Total weight after new students joins.

    ⇒ 2496 kg - 2400 kg

    ⇒ 96 kg

    ∴ The weight of new student is 96 kg.

  • Question 2
    1 / -0

    In a college election, two candidates A and B contested. If in the election 30% votes were declared invalid and A got 1000 votes more than B. Calculate the total votes in the election if votes received by A is 1375.

    Solution

    Given:

    Votes received by A = 1375

    A got 1000 votes more than B.

    ⇒ Votes received by B = 1375 – 1000 = 375

    ∴ Total valid votes in the election = 1375 + 375 = 1750

    Suppose total votes in the election be 100x.

    ∴ Total valid votes in the election =70100 × 100x = 70x

    ∴ 70x = 1750

    ⇒ x = 25

    ∴ Total number of votes in the election = 25 × 100 = 2500

  • Question 3
    1 / -0

    Directions For Questions

    Direction: In the given question, two equations numbered l and II are given. Solve both the equations and mark the appropriate answer.

    ...view full instructions

    I. x3 = 8

    II. y2 = 4

    Solution

    Given

    I.x3= 8

    ⇒ x3= 23

    ⇒ x= 2

    II. y2= 4

    ⇒ y2- 4= 0

    ⇒ (y+ 2)(y- 2) =0

    ⇒ y= 2, -2

    Comparison between x and y (via Tabulation):

    value of x value of y Relation
    2 2 x = y
    2 -2 x> y

    ∴x ≥ y

  • Question 4
    1 / -0

    Directions For Questions

    Direction: In the given question, two equations numbered l and II are given. Solve both the equations and mark the appropriate answer.

    ...view full instructions

    I. x2 - 3x + 2 = 0

    II. y2 = 1

    Solution

    Given

    I. x2- 3x + 2 = 0

    ⇒ x2- 2x- 1x+2 =0

    ⇒ x(x- 2) - 1(x- 2) =0

    ⇒ (x-1)(x- 2) =0

    ⇒ x= 1 , 2

    II. y2= 1

    ⇒ y2- 1= 0

    ⇒ (y+ 1)(y- 1) =0

    ⇒ y= 1, -1

    Comparison between x and y (via Tabulation):

    Value of x Value of y Relation
    1 1 x = y
    1 -1 x> y
    2 1 x> y
    2 -1 x > y

    ∴x ≥ y

  • Question 5
    1 / -0

    Directions For Questions

    Direction: In the given question, two equations numbered l and II are given. Solve both the equations and mark the appropriate answer.

    ...view full instructions

    I.x52=243

    II.2y32=256

    Solution

    Given

    I.x52=243

    x52=24312

    x52=3512

    x52=352

    ⇒ x = 3

    II.2y32=256

    y32=12×256

    y32=2564

    y32=64

    y32=432

    ⇒ y = 4

    ∴, x < y

  • Question 6
    1 / -0

    Directions For Questions

    Direction: In the given question, two equations numbered l and II are given. Solve both the equations and mark the appropriate answer.

    ...view full instructions

    I: x2 – 2x – 35 = 0

    II: 2y2 + 72y + 70 = 0

    Solution

    Given

    I: x2– 2x – 35 = 0

    ⇒ x2– 7x + 5x – 35 = 0

    ⇒ x × (x – 7) + 5 × (x – 7) = 0

    ⇒ (x – 7) × (x + 5) = 0

    ⇒ x = 7, -5

    II: 2y2+ 72y + 70 = 0

    ⇒ 2y2+ 2y + 70y + 70 = 0

    ⇒ 2y × (y + 1) + 70 × (y + 1) = 0

    ⇒ (y + 1) × (2y + 70) = 0

    ⇒ y = -1,-702

    ⇒ y = (-1), (-35)

    Comparison between x and y (via Tabulation):

    Value of x

    Relation

    Value of y

    7

    >

    -1

    7

    >

    -35

    -5

    <

    -1

    -5

    >

    -35

    ∴ Relationship between x and y cannot be established.

  • Question 7
    1 / -0

    The difference between simple interest and compound interest on a certain sum of money for 2 years at 8% per annum is Rs 120. Find the sum.

    Solution

    Given:

    Difference between simple interest and compound interest on a certain sum of money = Rs. \(120\)

    Time \(=2\) years

    Rate of interest \(=8 \%\)

    We know that:

    Simple interest \(=\frac{(P \times r \times t)}{100} \quad[\because P=\) principle, \(t=\) time, \(r=\) rate of interest \(]\)

    Compound Interest \(=\left[P(1+\frac{r}{100})^{ t}-P\right] \quad[\because P=\) principle amount, \(t=\) time, \(r=\) rate of interest, \(n=\) number of times interest applied per time periods]

    Let, the sum i.e., Principal amount \(=\) Rs \(100 x\)

    \(\therefore\) Simple interest earned = Rs.\(\frac{(100 x \times 2 \times 8)}{100}=\) Rs. \(16 x\)

    \(\therefore\) Compound interest earned \(=\) Rs. \(\left[100 x \times(1+\frac{8}{100})^{2}-100 x\right]\)

    \(=\) Rs. \((\frac{2916 x}{25}-100 x)\)

    According to the question,

    \((\frac{2916 x}{25}-100 x)-16 x=120\)

    \(\Rightarrow\frac{(2916 x-2900 x)}{25}=120\)

    \(\Rightarrow 16 {x}=3000\)

    \(\Rightarrow {x}=\frac{3000}{16}\)

    \(\Rightarrow {x}=\frac{375}{2}\)

    \(\Rightarrow\) Total Sum \(=\) Rs. \((\frac{100 \times 375}{2})=\) Rs. 18,750

    \(\therefore\) Total sum is Rs. 18,750.

  • Question 8
    1 / -0

    Directions For Questions

    Direction: What should come in place of the question mark '?' in the following number series?

    ...view full instructions

    4, 5, 4, 9, ?, 52, 155

    Solution

    The series follows following pattern:

    4 × 1 + 1 = 5

    5 × 1 - 1 = 4

    4 × 2 + 1 = 9

    9 × 2 - 1 = 17

    17 × 3 + 1 = 52

    52 × 3 - 1 = 155

    ∴ The value of ? is 17.

  • Question 9
    1 / -0

    A number is increased by 84, it becomes 107% of itself. What is the number?

    Solution

    Let the number be yAccording to the problem statement,

    ⇒ y + 84 = 107 ×y100

    ⇒ 84 = 1.07y – y = 0.07y

    ⇒ y = 1200

    ∴ the number is 1200.

  • Question 10
    1 / -0

    Directions For Questions

    Direction: What should come in place of the question mark '?' in the following number series?

    ...view full instructions

    14, 14, 28, 84, 336, ?

    Solution

    The series follows the following pattern:

    14 × 1 = 14

    14 × 2 = 28

    28 × 3 = 84

    84 × 4 = 336

    336 × 5 = 1680

    ∴ The value of ? is 1680.

Self Studies
User
Question Analysis
  • Correct -

  • Wrong -

  • Skipped -

My Perfomance
  • Score

    -

    out of -
  • Rank

    -

    out of -
Re-Attempt Weekly Quiz Competition
Self Studies Get latest Exam Updates
& Study Material Alerts!
No, Thanks
Self Studies
Click on Allow to receive notifications
Allow Notification
Self Studies
Self Studies Self Studies
To enable notifications follow this 2 steps:
  • First Click on Secure Icon Self Studies
  • Second click on the toggle icon
Allow Notification
Get latest Exam Updates & FREE Study Material Alerts!
Self Studies ×
Open Now