Self Studies

Quantitative Aptitude Test - 15

Result Self Studies

Quantitative Aptitude Test - 15
  • Score

    -

    out of -
  • Rank

    -

    out of -
TIME Taken - -
Self Studies

SHARING IS CARING

If our Website helped you a little, then kindly spread our voice using Social Networks. Spread our word to your readers, friends, teachers, students & all those close ones who deserve to know what you know now.

Self Studies Self Studies
Weekly Quiz Competition
  • Question 1
    1 / -0

    The average age of 10 students is 20 years. If the age of teacher is also included, the average age is increased by 10%. Find the age of a teacher.

    Solution

    The average age of 10 students = 20 years

    Average age is increased by 10%, when teacher age is included.

    Sum of the ages of 10 students = 200 years

    ⇒ 10% increased in average age = 10% of 20 = 2

    ⇒ New average age = 22 years

    ⇒ Sum of the ages of 10 students and teacher = 22 × (11) = 242 years

    ⇒ Age of teacher = 242 – 200 = 42 years

  • Question 2
    1 / -0

    Total number of employees in an organization is 6000. Ratio of males and females employees is 2 : 3. 30 % of male employees and 50% of females employees got promotion. What is the percentage of employees who do not get promotion.

    Solution

    Number of employees = 6,000

    Ratio of males and females employees = 2 : 3

    Number of male employees: \(\frac{2}{5} × 6000 = 2400\)

    Number of males employees get promotion = 30% of 2400= 720

    Number of female employees: \(\frac{3}{5} × 6000 = 3600\)

    ⇒ Number of females employees get promotion = 50% of 3600= 1800

    ⇒ Number of employees not get promotion = 6000 – 720 – 1800= 3480

    ⇒ Percentage of employees who do not get promotion \(= \frac{3480}{6000} × 100\)= 58 %

  • Question 3
    1 / -0

    Directions For Questions

    Direction: In the given question, two equations numbered l and II are given. Solve both the equations and mark the appropriate answer.

    ...view full instructions

    I. \(x^{2}-6 x-112=0\)

    II. \(y^{3}=3375\)

    Solution

    Equation I:

    \(x^{2}-6 x-112=0\)

    \(\Rightarrow x^{2}-14 x+8 x-112=0\)

    \(\Rightarrow x(x-14)+8(x-14)=0\)

    \(\Rightarrow(x-14)(x+8)=0\)

    \(\Rightarrow x=14,-8\)

    Equation II:

    \(y^{3}=3375\)

    \(\Rightarrow {y}=15\)

    ∴ x < y

  • Question 4
    1 / -0

    Directions For Questions

    Direction: In the given question, two equations numbered l and II are given. Solve both the equations and mark the appropriate answer.

    ...view full instructions

    I. \(x^{2}-25 x+154=0\)

    II. \(y^{2}-24 y+135=0\)

    Solution

    Equation I:

    \(x^{2}-25 x+154=0\)

    \(\Rightarrow x^{2}-14 x-11 x+154=0\)

    \(\Rightarrow x(x-14)-11(x-14)=0\)

    \(\Rightarrow(x-14)(x-11)=0\)

    \(\Rightarrow x=14,11\)

    Equation II:

    \(y^{2}-24 y+135=0\)

    \(\Rightarrow y^{2}-15 y-9 y+135=0\)

    \(\Rightarrow y(y-15)-9(y-15)=0\)

    \(\Rightarrow(y-15)(y-9)=0\)

    \(\Rightarrow y=15,9\)

    ∴ Relationship between x and y cannot be established.

  • Question 5
    1 / -0

    Directions For Questions

    Direction: In the given question, two equations numbered l and II are given. Solve both the equations and mark the appropriate answer.

    ...view full instructions

    I. \(x^{2}+3 x-130=0\)

    II. \(2 y^{2}-10 y-208=0\)

    Solution

    Equation I:

    \(x^{2}+3 x-130=0\)

    \(\Rightarrow x^{2}+13 x-10 x-130=0\)

    \(\Rightarrow x(x+13)-10(x+13)=0\)

    \(\Rightarrow(x-10)(x+13)=0\)

    \(\Rightarrow x=10,-13\)

    Equation II:

    \(2 y^{2}-10 y-208=0\)

    \(\Rightarrow y^{2}-5 y-104=0\)

    \(\Rightarrow y^{2}-13 y+8 y-104=0\)

    \(\Rightarrow y(y-13)+8(y-13)=0\)

    \(\Rightarrow(y+8)(y-13)=0\)

    \(\Rightarrow y=-8,13\)

    ∴ x = y or the relationship between x and y cannot be established.

  • Question 6
    1 / -0

    Directions For Questions

    Direction: In the given question, two equations numbered l and II are given. Solve both the equations and mark the appropriate answer.

    ...view full instructions

    I.\(x^{2}+50 x+600=0\)

    II. \(y^{2}+5 y-50=0\)

    Solution

    Equation I:

    \(x^{2}+50 x+600=0\)

    \(\Rightarrow x^{2}+30 x+20 x+600=0\)

    \(\Rightarrow x(x+30)+20(x+30)=0\)

    \(\Rightarrow(x+20)(x+30)=0\)

    \(\Rightarrow x=-20,-30\)

    Equation II:

    \(y^{2}+5 y-50=0\)

    \(\Rightarrow y^{2}+10 y-5 y-50=0\)

    \(\Rightarrow y(y+10)-5(y+10)=0\)

    \(\Rightarrow(y-5)(y+10)=0\)

    \(\Rightarrow y=5,-10\)

    ∴ x < y

  • Question 7
    1 / -0

    Directions For Questions

    Direction: What should come in place of the question mark '?' in the following number series?

    ...view full instructions

    11, 23, 37, 53, 71, ?

    Solution

    The series follows following pattern:

    9 × 1 + 2 = 11

    10 × 2 + 3 = 23

    11 × 3 + 4 = 37

    12 × 4 + 5 = 53

    13 × 5 + 6 = 71

    14 × 6 + 7 = 91

    ∴ The value of ? is 91.

  • Question 8
    1 / -0

    Directions For Questions

    Direction: What should come in place of the question mark '?' in the following number series?

    ...view full instructions

    320, 162, 84, 46, 28, ?

    Solution

    The pattern of the number series is:

    ⇒ 320 ÷ 2 + 2 =162

    ⇒ 162 ÷ 2 + 3 = 84

    ⇒ 84 ÷ 2 + 4 = 46

    ⇒ 46 ÷ 2 + 5 = 28

    ⇒ 28 ÷ 2 + 6 = 20

    ∴ The value of ? is 20.

  • Question 9
    1 / -0

    Directions For Questions

    Direction: What should come in place of the question mark '?' in the following number series?

    ...view full instructions

    7, 14, 21, ?, 35, 42

    Solution

    The pattern of the number series:

    ⇒ 7 × 1 = 7

    ⇒ 7 × 2 = 14

    ⇒ 7 × 3 = 21

    ⇒ 7 × 4 = 28

    ⇒ 7 × 5 = 35

    ⇒ 7 × 6 = 42

    ∴ The value of ? is 28.

  • Question 10
    1 / -0

    If 56732x is divisible by 11, then find the value of x.

    Solution

    A given number is divisible by 11, if the difference of the sum of the odd place digit and the sum of even place digit is 0 or divisible by 11.

    Calculation:

    Sum of odd place digit = 5 + 7 + 2

    ⇒ 14

    Sum of even place digit = 6 + 3 + x

    ⇒ 9 + x

    ⇒ x + 3 + 6 = 9 + x

    ⇒ 2 + 7 + 5 = 14

    ⇒ 14 = 9 + x

    ⇒ 14 - 9 = x

    ⇒ 5 = x

    6 + 3 + 5 = 14,

    The sum of the digit of the odd place digit and even place digit will be equal when x = 5.

    ∴ x = 5

Self Studies
User
Question Analysis
  • Correct -

  • Wrong -

  • Skipped -

My Perfomance
  • Score

    -

    out of -
  • Rank

    -

    out of -
Re-Attempt Weekly Quiz Competition
Self Studies Get latest Exam Updates
& Study Material Alerts!
No, Thanks
Self Studies
Click on Allow to receive notifications
Allow Notification
Self Studies
Self Studies Self Studies
To enable notifications follow this 2 steps:
  • First Click on Secure Icon Self Studies
  • Second click on the toggle icon
Allow Notification
Get latest Exam Updates & FREE Study Material Alerts!
Self Studies ×
Open Now