Self Studies

Solutions Test - 3

Result Self Studies

Solutions Test - 3
  • Score

    -

    out of -
  • Rank

    -

    out of -
TIME Taken - -
Self Studies

SHARING IS CARING

If our Website helped you a little, then kindly spread our voice using Social Networks. Spread our word to your readers, friends, teachers, students & all those close ones who deserve to know what you know now.

Self Studies Self Studies
Weekly Quiz Competition
  • Question 1
    4 / -1

    What is the mass percentage of carbon tetrachloride if 22g of benzene is dissolved in 122g of carbon tetrachloride?

    Solution

    Mass of solution = Mass of C6H6 + Mass of CCl4
    = 22 + 122 = 144 g
    Mass % of CCl4= 84.72%

  • Question 2
    4 / -1

    What is the mole fraction of glucose in 10% w/W glucose solution?

    Solution

    No. of moles of glucose = 10/180 = 0.0555 mol
    No. of moles of water = 90/18 = 5 mol
    Number of moles of solution = 5.0555 mol
    Mole fraction of glucose = No. of moles of glucose/No. of moles of solution = 0.0555/5.0555 = 0.01

  • Question 3
    4 / -1

    Calculate the percentage composition of a solution obtained by mixing 200 g of a 20% and 300 g of a 30% solution by weight.

    Solution

    Solute in 200 g of 30% solution = 60g
    Solute in 300 g of 20% solution = 60 g
    Total grams of solute = 120 g
    Total grams of solution = 200 + 300 = 500g
    % of solute in the final solution = 

  • Question 4
    4 / -1

    When 1.04g of BaCl2 is present in 105g of solution, the concentration of solution is:

    Solution

    ppm = 

    = 10.4 ppm

  • Question 5
    4 / -1

    What will be the mole fraction of ethanol in a sample of spirit containing 85% ethanol by mass?

    Solution


    Mass of C2H5OH = 85 g
    Molar mass of C2H5OH = 46 g/mol
    nC2H5OH = 85/46 = 1.85 mol
    Mass of water = 100 - 85 = 15 g
    nH2O = 15/18 = 0.833 mol

  • Question 6
    4 / -1

    What is the molarity of a solution containing 10 g of NaOH in 500 mL of solution?

    Solution

    No. of moles of NaOH = 10/40 = 0.25 mol

  • Question 7
    4 / -1

    What will be the molarity of 30mL of 0.5M H2SO4 ​solution diluted to 500mL?

    Solution

    V1 = 30 mL, M= 0.5 M, V2 = 500 mL, M2 = ?,
    M1V1 = M2V2
    0.5 x 30 = M2 × 500 or M2 = 0.03 M

  • Question 8
    4 / -1

    How many Na+ ions are present in 100 mL of 0.25 M of NaCl solution?

    Solution


    NaCl → Na+ Cl
    No. of moles of Na+ ions = 0.025
    No. of Na+ ions = 0.025 x 6.023 x 1023 = 1.505 × 1022

  • Question 9
    4 / -1

    How many grams of NaOH are present in 250 mL of 0.5 M NaOH solution?

    Solution

    No. of moles of NaOH

    Mass of NaOH = 40 × 0.125 = 5g

  • Question 10
    4 / -1

    250mL  of sodium carbonate solution contains 2.65g of Na2CO3. If 10mL of this solution is diluted to 500mL, the concentration of the diluted acid will be

    Solution

    Molarity of Na2CO3 solution
    = 2.65/106 × 1000/250 = 0.1 M
    10mL of this solution is diluted to 500mL
    M1V1 = M2V2 
    0.1 × 10 = M2 × 500
    ⇒ M2 = 0.002M

  • Question 11
    4 / -1

    The density of a solution prepared by dissolving 120g of urea (mol. mass = 60u) in 1000g of water is 1.15g/mL. The molarity of this solution is

    Solution

    Mass of solute taken = 120g
    Molecular mass of solute = 60u
    Mass of solvent = 1000g
    Density of solution = 1.15g/mL
    Total mass of solution = 1000 + 120 = 1120g

  • Question 12
    4 / -1

    What will be the molality of a solution of glucose in water which is 10% w/W?

    Solution

    Mass of the solution = 100g
    Mass of glucose = 10g, Mass of water = 90 g
    No. of moles of glucose = 10/180 = 0.0555mol
    No. of moles of water = 90/18 = 5 mol
    Molality = No. of moles of solute/Mass of solvent in kg
    = 0.0555mol/0.0090kg = 0.617m

  • Question 13
    4 / -1

    The molality of 648 g of pure water is

    Solution

    Molality = no of moles of solute/mass of solvent in kg
    Molar mass of water = 18 g
    Mass of water = 648 g
    No of moles of water = 648/18 = 36 mol

  • Question 14
    4 / -1

    What is the mass of urea required for making 2.5 kg of 0.25 molal aqueous solution?

    Solution

    Mass of solvent = 1000 g
    Molar mass of urea (NH2CONH2) = 60gmol−1
    0.25 mole of urea = 0.25 × 60 = 15g
    Total mass of solution = 100 + 15 = 1.015kg
    1.015 kg of solution contain urea = 15g
    2.5 kg of solution = 

  • Question 15
    4 / -1

    Concentration terms like mass percentage, ppm, mole fraction and molality do not depend on temperature. However, molarity is a function of temperature because

    Solution

    Molarity of a solution is defined as the number of moles of solute dissolved per litre of solution. Since volume depends on temperature and changes with change in temperature, therefore, the molarity will also change with change in temperature. On the other hand, mass does not change with change in temperature, and therefore, concentration terms such as mass percentage, mole fraction and molality which do not involve volume are independent of temperature.

Self Studies
User
Question Analysis
  • Correct -

  • Wrong -

  • Skipped -

My Perfomance
  • Score

    -

    out of -
  • Rank

    -

    out of -
Re-Attempt Weekly Quiz Competition
Self Studies Get latest Exam Updates
& Study Material Alerts!
No, Thanks
Self Studies
Click on Allow to receive notifications
Allow Notification
Self Studies
Self Studies Self Studies
To enable notifications follow this 2 steps:
  • First Click on Secure Icon Self Studies
  • Second click on the toggle icon
Allow Notification
Get latest Exam Updates & FREE Study Material Alerts!
Self Studies ×
Open Now