Self Studies

IMO - Mock Test - 5

Result Self Studies

IMO - Mock Test - 5
  • Score

    -

    out of -
  • Rank

    -

    out of -
TIME Taken - -
Self Studies

SHARING IS CARING

If our Website helped you a little, then kindly spread our voice using Social Networks. Spread our word to your readers, friends, teachers, students & all those close ones who deserve to know what you know now.

Self Studies Self Studies
Weekly Quiz Competition
  • Question 1
    1 / -0

    If "COMPUTER" is coded as "DNNOVSFQ", then how will you code "BOTTLE" in the same way?

    Solution

    C + 1 = D
    O - 1 = N
    M + 1 = N
    P - 1 = O
    U + 1 = V
    T - 1 = S
    E + 1 = F
    R - 1 = Q
    In the same way, "BOTTLE" is coded as "CNUSMD".

     

  • Question 2
    1 / -0

    Pointing to a girl Monica said, She is the daughter of the only daughter of my father. How is Monica related to that girl?

    Solution

    The only daughter of Monica's father is Monica herself.
    Thus, the girl is Monica's daughter.

     

  • Question 3
    1 / -0

    Complete the following series.

    25.3, 26.1, ____, 27.7, 28.5

    Solution

    Each term in the series is increasing by 0.8.

    25.3 + 0.8 = 26.1

    26.1 + 0.8 = 26.9

    26.9 + 0.8 = 27.7

    27.7 + 0.8 = 28.5

     

  • Question 4
    1 / -0

    Rearrange the following letters into a useful word and then select the category to which it belongs:

    A P L O H S I T

    Solution

    The word when rearranged will be HOSPITAL and it will belong to the category place.

     

  • Question 5
    1 / -0

    If DOLLY = 82, SEEMA = 50, then RITA = ?

    Solution

    Step 1: Take place values of letters in the English alphabet:
    DOLLY = 4 + 15 + 12 + 12 + 25 = 68,
    Step 2: Add the digits of the sum obtained in Step 1 to the value of the sum obtained:
    68 + 6 + 8 = 82
    Similarly, for
    SEEMA = 19 + 5 + 5 + 13 + 1 = 43
    Now, 43 + 4 + 3 = 50
    Similarly, for
    RITA = 18 + 9 + 20 + 1 = 48
    Now, 48 + 4 + 8 = 60

     

  • Question 6
    1 / -0

    What will be the next number in the following series.

    155, 325, 635,1285, ?

    Solution

    The series goes like this:

    80 + 80 = 160;
    160 - 5 = 155

    160 + 160 = 320;
    320 + 5 = 325

    320 + 320 = 640;
    640 - 5 = 635

    640 + 640 = 1280;
    1280 + 5 = 1285

    1280 + 1280 = 2560;
    2560 - 5 = 2555

     

  • Question 7
    1 / -0

    If LENOVO is written as HIJSRS, how will SAMSUNG be written in such code.

    Solution

    It is like

    L - 4 = H
    E + 4 = I
    N - 4 = J
    O + 4 = S
    V - 4 = R
    O + 4 = S

    AND SAMSUNG will be written as

    S - 4 = O
    A + 4 = E
    M - 4 = I
    S + 4 = W
    U - 4 = Q
    N + 4 = R
    G - 4 = C

     

  • Question 8
    1 / -0

    Which of the following algebraic expressions is a polynomial in one variable?

    Solution

    Only the expression in option 1 is a polynomial in 1 variable.

     

  • Question 9
    1 / -0

    Find the ratio of Rs. 10 to 10 paise.

    Solution

    Rs. 10 = 1,000 paise.
    So, the ratio is 1000 : 10 = 100 : 1

     

  • Question 10
    1 / -0

    The area of a rectangle is 750 square metres. If the length of it is 20% more than the breadth, then its breadth is

    Solution

    Let the breadth = b m
    Length = 1.2b m
    Area = 1.2b x b m2 = 750 m2
    b = 25
    Thus, the breadth of the rectangle is 25 m.

     

  • Question 11
    1 / -0

    If a worker needs 6 hours to complete a job, then how much time in minutes will he require to complete 2 such jobs?

    Solution

    Time for 2 such jobs = 12 hours.
    12 hours = 12 × 60 minutes = 720 minutes.

     

  • Question 12
    1 / -0

    Sales of dresses on 9 working days are as follows:

    24, 32,78,16, 35, 65, 49, 35 and 44.

    How many dresses are expected to be sold on the 10th working day?

    Solution

    Mean = (24 + 32 + 78 + 16 + 35 + 65 + 49 + 35 + 44) ÷ 9 = 378/9 = 42

    Thus, 42 dresses are expected to be sold on the 10th working day.

     

  • Question 13
    1 / -0

    The perimeter of an equilateral triangle is 15 cm. What will be the area of the square whose side is twice the side of the given triangle?

    Solution

    The perimeter of an equilateral triangle = 3 × side
    or, 15 cm = 3 × side
    So, Side of a triangle = 5 cm
    Now, side of a square = 2 × 5 cm = 10 cm
    Required area = 10 × 10 cm2 = 100 cm2

     

  • Question 14
    1 / -0

    Ravi travelled by a scooter at the speed of 30 km/hr for 1 hr. Then he took a bus to reach his destination. The speed of the bus is 60 km/hr and it took him 2 hours to reach the destination. What is the average speed at which Ravi travelled?

    Solution

    Formula for calculating
    Average Speed = total distance travelled ÷ total time taken
    Distance travelled = speed × time
    So, distance travelled by scooter = 30 × 1 km = 30 km
    Distace travelled by bus = 60 × 2 km = 120 km
    Total distance travelled = (120 + 30) km = 150 km
    Total time taken = time taken on scooter + time taken on scooter = (1 + 2) hrs = 3 hrs
    So, avg. speed = (150/3) km/hr = 50 km/hr

     

  • Question 15
    1 / -0

    What is the value of 73 x 72?

    Solution

    If bases are same, powers will be added.

    73 x 72 = 7(3 + 2) = 75.

     

  • Question 16
    1 / -0

    Solve the given algebric expression:

    x² - 2xy + y² at x = -3 and y = 2

    Solution

    x² - 2xy + y² = (-3)² – 2(-3)(2) + 2² = 9 + 12 + 4 = 25.

     

  • Question 17
    1 / -0

    If two angles of a quadrilateral are in the ratio 3 : 5 and the third and fourth angles are 80° and 120° respectively, then find the other 2 angles.

    Solution

    Sum of interior angles of a quadrilateral is 360°
    Let the angles be 3x and 5x
    3x + 5x + 80° + 120° = 360°
    8x = 160°
    x = 160÷ 8 = 20°
    3x = 3 x 20o = 60°
    5x 20o = 100°

     

  • Question 18
    1 / -0

    Which of the following letters has at least one line of symmetry?

    Solution

     

    Only the letter A has 1 line of symmetry.

     

  • Question 19
    1 / -0

    The perimeter of an equilateral triangle is 165 cm. What is the length of one side of this triangle?

    Solution

    Perimeter of an equilateral triangle = 3 x length of side

    So, length of side = 165/3 cm = 55 cm

     

  • Question 20
    1 / -0

    The area of a square plot is given as 441 m2. What will be the perimeter of the given square plot?

    Solution

    The area of a square plot = (side)2

    441 m2 =(side)2

    Side = 21 m

    Perimeter of a square = 4(side) = 4(21) m = 84 m.

     

  • Question 21
    1 / -0

    In a square base pyramid, the side of the square is 4 m. The height of the pyramid is 3 m. What is the volume of the pyramid if its volume is 1/3 × area of base × height.

    Solution

    Volume of a pyramid = 1/3 × area of base × height
    Side of square base = 4 m
    Area of square = (side)2
    Area = 16m2
    Volume = 1/3 × 16 × 3 m3
    Volume = 16 m3

     

  • Question 22
    1 / -0

    The number of girls are one fourth the number of boys in the class. If the number of boys are 32, find the total number of students in the class.

    Solution

    No. of girls = 1/4 × 32 = 8 girls.
    Total number of students = 32 + 8 = 40

     

  • Question 23
    1 / -0

    In a cricket academy, there are 5 bats for every 10 boys. How many bats will be needed for 44 boys?

    Solution

    No. of bats for 10 boys = 5
    No. of bats for 1 boy = 5/10 = 1/2 
    No. of bats for 44 boys = 1/2  x 44 = 22 bats.

     

  • Question 24
    1 / -0

    A rectangular playground has an area of 576 m2. Find the perimeter of the playground if its width is 18 metres.

    Solution

    Area of rectangle = 576 m2
    Length x Width = 576 m2
    Length x 18 m = 576 m2
    Length = (576 ÷ 18) m = 32 m
    Perimeter = 2 (l + b) = 2 (32 + 18) m
    = 2 x 50 m = 100 m

     

  • Question 25
    1 / -0

    The marks (in percent) of 11 students of 10th grade got in a test are given below.

    65.8, 42.3, 44.45, 58.20, 42, 72.7, 38.92, 66.6, 56, 52.89, 40.63

    Find the range of the data.

    Solution

    Range = maximum value – minimum value = 72.7 - 38.92 = 33.78.

     

  • Question 26
    1 / -0

    What will be the area of a triangle ABC which is right angled at angle B and AB is 5 cm, BC 12 cm and CA is 13 cm?

    Solution

    The area of a triangle is simply 1/2 × B × H = 1/2 × 12 × 5 = cm2 = 6 × 5 cm2 = 30 cm2.

     

  • Question 27
    1 / -0

    Logan is looking for the prime factors of 162. He knows that one of the prime factors is 2. Which is the other prime factor?

    Solution

    162 = 2 x 34

    Thus, the prime factors of 162 are 2 and 3.

     

  • Question 28
    1 / -0

    Amit started walking at 4:30 pm and reach his destination at 6:30 pm. How much time does he take to reach to his destination (in minutes)?

    Solution

    Time he started walking = 4:30 pm

    Time he reached his destination = 6:30 pm

    Time taken to reach = 6.30 - 4.30 = 2 hours

    1 hour = 60 minutes

    2 hours = 2 x 60 minutes = 120 minutes.

     

  • Question 29
    1 / -0

    If Ram has 25 chocolates, Sam has 10 chocolates more than Ram, Shami has 2 chocolates less than Sam and Daman has 12 chocolates, how many chocolates did they have in total?

    Solution

    Number of chocolates Ram has = 25
    Number of chocolates Sam has = 25 + 10 = 35 chocolates
    Number of chocolates Shami has = 35 - 2 = 33 chocolates
    Number of chocolates Daman has = 12
    So adding these, total number of chocolates = 25 + 35 + 33 + 12 = 105.

     

  • Question 30
    1 / -0

    There are 457 employees working in Company Q. Company B has 145 more employees than employees working in Company Q. How many employees are working in company B?

    Solution

    Employees working in company Q = 457

    Employees working in company B = 457 + 145 = 602.

     

  • Question 31
    1 / -0

    Three students worked out different conditions of congruency of triangles.

    Rajat: Two triangles are congruent if all the three sides of one triangle are equivalent to the corresponding three sides of the second triangle.
    Arpit: If any two angles and side included between the angles of one triangle are equivalent to the corresponding two angles and side included between the angles of the second triangle, then the two triangles are said to be congruent.
    Manpreet: If any two sides and angle included between the sides of one triangle are equivalent to the corresponding two sides and the angle between the sides of the second triangle, then the two triangles are said to be congruent.

    Who is correct?

    Solution

    Rajat states SSS rule of congruency, Arpit states ASA rule and Manpreet states SAS rule of congruency.

     

  • Question 32
    1 / -0

    Study the following statements and identify the correct ones.

    Statement A: The flat surface of a three dimensional shape is called a face.
    Statement B: Two faces of a solid shape meet to form an edge.
    Statement C: The points where edges meet are called vertices.

    Solution

    All the given statements correctly explain a face, an edge and a vertex.

     

Self Studies
User
Question Analysis
  • Correct -

  • Wrong -

  • Skipped -

My Perfomance
  • Score

    -

    out of -
  • Rank

    -

    out of -
Re-Attempt Weekly Quiz Competition
Self Studies Get latest Exam Updates
& Study Material Alerts!
No, Thanks
Self Studies
Click on Allow to receive notifications
Allow Notification
Self Studies
Self Studies Self Studies
To enable notifications follow this 2 steps:
  • First Click on Secure Icon Self Studies
  • Second click on the toggle icon
Allow Notification
Get latest Exam Updates & FREE Study Material Alerts!
Self Studies ×
Open Now