Self Studies

IMO - Mock Test - 6

Result Self Studies

IMO - Mock Test - 6
  • Score

    -

    out of -
  • Rank

    -

    out of -
TIME Taken - -
Self Studies

SHARING IS CARING

If our Website helped you a little, then kindly spread our voice using Social Networks. Spread our word to your readers, friends, teachers, students & all those close ones who deserve to know what you know now.

Self Studies Self Studies
Weekly Quiz Competition
  • Question 1
    1.2 / -0
    Select a figure from the options which will continue the same series as established by the Problem Figures.


    Solution
    The following transformations occurs alternately:



    Also, encircled elements increase by 2 and move up and down alternately.
  • Question 2
    1.2 / -0
    Select the correct water image of the given figure.


    Solution
  • Question 3
    1.2 / -0
    Q is the brother of R, P is the sister of Q, T is the brother of S and S is the daughter of R. Who are the cousins of Q?
    Solution
    Q is the brother of R and P is the sister of Q. So, R and P are the cousins of Q.
    + represents a male and - represents a female.

  • Question 4
    1.2 / -0
    Study the given Venn diagram carefully.



    How many males are neither civil servants nor married?
    Solution
    Only number 4 does not lie in rectangle and triangle. So, there are 4 males who are neither civil servants nor married.
  • Question 5
    1.2 / -0
    Sukul walks 5 km from her school. Then she turns to her right and after walking 3 km, again she turns to her right and walks 1 km to reach her home. How far is she now from her school?
    Solution
    AE = AC - EC
    = 5 - 1 = 4 km


    In AEB,
    By using Pythagoras theorem,
    AB2 = AE2 + EB2
    AB2 = 42 + 32
    = 16 + 9 = 25
    AB = 5 km
    Sukul is now 5 km away from her school.
  • Question 6
    1.2 / -0
    If it is possible to make a meaningful English word with the second, third, sixth, ninth and tenth letters of the word PREDOMINANT, then the third letter of the word is the answer. If no meaningful word is formed, give 'X' as your answer. If more than one words are formed, give 'Y' as your answer.
    Solution
    The second, third, sixth, ninth and eleventh letters of the word PREDOMINANT are R, E, M, A and N.
    Words formed are MEAN, NAME etc.
    Hence, Y is the answer.
  • Question 7
    1.2 / -0
    In a certain code language, '543' means 'give my water'; '247' means 'water is life' and '632' means 'enjoy my life'. Which of the following stands for 'enjoy' in that language?
    Solution
    543 give my water ...(i)
    247 water is life ...(ii)
    632 enjoy my life ...(iii)
    From (ii) and (iii), 2 stands for life.
    From (i) and (iii), 3 stands for my.
    So, from (iii), 6 stands for enjoy.
  • Question 8
    1.2 / -0
    If '-' stands for 'division', '+' stands for 'multiplication', '' stands for 'subtraction' and '×' stands for 'addition', then which of the following statements is CORRECT?
    Solution
    After interchanging the symbols, we get:

    (1) 265 - 11 × 2 14 = 256 - 11 × 0.14 = 256 - 1.54 = 254.46 22

    (2) 46 × 10 - 10 5 = 460 - 2 = 458 92

    (3) 66 3 × 11 - 12 = 22 × 11 - 12 = 242 - 12 = 230

    (4) 2 × 14 4 - 11 = 2 × 3.5 - 11 = 7 - 11 = - 4 16
  • Question 9
    1.2 / -0
    Choose a box from the options that is similar to the box formed from the given sheet of paper.


    Solution
    Only the box given in option (1) is similar to the box formed when the given sheet of paper is folded to form a box.

    Shaded circle is opposite to the half shaded circle. (3rd option not possible)
    R is opposite to K. (2nd option not possible)
    D is opposite to the empty face of the cube. (4th option not possible)
  • Question 10
    1.2 / -0
    Count the number of cubes in the given figure.


    Solution


    Number of cubes in layer 1 = 5 × 5 = 25
    Number of cubes in layer 2 = 4 × 5 = 20
    Number of cubes in layer 3 = 3 × 5 = 15
    Number of cubes in layer 4 = 2 × 5 = 10
    Number of cubes in layer 5 = 1 × 5 = 5
    Total number of cubes in the figure
    = 25 + 20 + 15 + 10 + 5 = 75
  • Question 11
    1.2 / -0
    Select a figure from the options in which Fig. (X) is exactly embedded as one of its parts.


    Solution
    In option (2), figure X is embedded as.
  • Question 12
    1.2 / -0
    Find the missing term in the series given below.

    12, 13, 18, 19, 24, 25, ?
    Solution
    The rule being followed is:

  • Question 13
    1.2 / -0
    A square transparent sheet with a pattern and a dotted line on it is given. Select a figure from the options which shows the given sheet when folded along the dotted line.


    Solution
  • Question 14
    1.2 / -0
    Group the given figures into three classes on the basis of their identical properties using each figure only once.


    Solution
    (1, 3, 5): Figures containing line segments which are half the number of sides of the figure
    (2, 4, 7): Figures are divided into two parts by a horizontal line and bottom part contains the same figure as outer figure inside it in small size.
    (6, 8, 9): Figures are divided into equal parts by straight lines and also have a black circle at the centre.
  • Question 15
    1.2 / -0
    Select the figure from the given options, which satisfies the same conditions of placement of dots as in the given figure.

    Solution
    One dot in circle and square.
    One dot in triangle and square.
    One dot in all three.
    The only option that satisfies the given conditions is option 4.

  • Question 16
    1.2 / -0
    By which congruency criterion, QPR QPS, if QR = QS, PR QA and PS QC.

    Solution
    In QPR and QPS
    QRP = QSP = 90°
    QR = QS (given)
    QP = QP (Common)
    QPR QPS [By RHS congruence criterion]
  • Question 17
    1.2 / -0
    In the given figure (not drawn to scale), QS is the bisector of PQR. Find the value of 2QSP.

    Solution
    In PQR,
    PQR + QRP + RPQ = 180° (Angle sum property)
    PQR + 50° + 60° = 180°
    PQR = 180° - 110° = 70°
    As, QS is the bisector of PQR;
    So, PQS = SQR = PQR = = 35°
    Now, in PQS,
    PQS + QSP + SPQ = 180° (Angle sum property)
    35° + QSP + 60° = 180°
    QSP = 180° - 95° = 85°
    2 QSP = 2 × 85° = 170°
  • Question 18
    1.2 / -0
    Which of the following angles can be used to construct a right angled triangle?
    Solution
    In a right angled triangle, one angle must be of 90°. So, option (1) is correct as in other options 90° angle is not possible.
  • Question 19
    1.2 / -0
    In the given figure (not drawn to scale), AB and AC are the bisectors of DBC and DCB, respectively. Which of the following options is incorrect?

    Solution
    (1) In BDC,
    DCB + CBD + BDC = 180° (Angle sum property)
    70° + 60° + BDC = 180°
    BDC = 180° - 70° - 60°
    BDC = 50°
    (2) ABC = DBC = × 60° = 30°
    ACB = DCB = × 70° = 35°
    In BAC,
    BAC + ACB + ABC = 180°
    BAC + 35° + 30° = 180°
    BAC = 180° - 35° - 30°
    BAC = 115°

    (3) ABC = 30°

    (4) ACB = 35°33°

    Option 4 is not correct.
    Hence, option 4 is the answer.
  • Question 20
    1.2 / -0
    Which of the following figures have at least 2 lines of symmetry?

    Solution


    Only figures P, Q and R have at least 2 lines of symmetry.
  • Question 21
    1.2 / -0
    Which of the following data has the median as 16?
    Solution
    1. Arranging the given data in ascending order,
    1, 7, 11, 12, 16, 18, 22
    Number of observations n = 7
    Median = term
    = 4th term = 12

    2. Arranging the given data in ascending order,
    1, 11, 15, 16, 17, 19, 21
    Here, n = 7
    Median = term = 4th term = 16

    3. Arranging the given data in ascending order,
    2, 9, 10, 13, 14, 16, 21.
    Here n = 7
    Median = term = 4th term = 13

    4. Arranging the given data in ascending order,
    8, 16, 17, 19, 20, 22, 25
    Here n = 7
    Median = term = 4th term = 19
  • Question 22
    1.2 / -0
    Which of the following rational numbers satisfy the given property?

    a + (b + c) = (a + b) + c
    Solution
    1. L.H.S. =



    L.H.S. = R.H.S.
    2.

    R.H.S. =
    L.H.S. = R.H.S.
    3.



    L.H.S. = R.H.S.
  • Question 23
    1.2 / -0
    Find the sum which will earn a simple interest of Rs. 156 in 4 years at 12% per annum.
    Solution
    Let the sum be Rs. x.

    S.I. =
    156 =

    x =

    x = 325

    The sum is Rs. 325.
  • Question 24
    1.2 / -0
    In the given figure (not drawn to scale), ABCD is a rectangle. ED = 16 cm, FG = FC = 8 cm, BF = 20 cm and FG is perpendicular to BC. If CD is half of AD, then find the area of the shaded region (in cm2).


    Solution
    Draw a line GH perpendicular to CD. So, GFCH is a square.
    Area of square GFCH = (82) cm2 = 64 cm2



    Since ABCD is a rectangle and BC = AD
    28 = AE + ED
    AE = (28 - 16) cm = 12 cm
    As CD is half of AD
    CD = AD = cm = 14 cm
    CH + HD = 14 cm
    HD = (14 - 8) cm = 6 cm
    Now, area of GHD = × 8 × 6 = 24 cm2
    Area of AEB = × 12 × 14 = 84 cm2
    Area of rectangle ABCD = (28 × 14) cm2 = 392 cm2
    Area of the shaded region = Area of rectangle ABCD - (Area of AEB + Area of GHD + Area of square GFCH)
    = {392 - (84 + 24 + 64)} cm2 = 220 cm2
  • Question 25
    1.2 / -0
    The ratio of the length of Rope A to the length of Rope B is 3 : 4. The ratio of the length of Rope C to the length of Rope B is 7 : 6. If the length of the longest rope is 84 cm, then find the total length of the three ropes.
    Solution
    Let the length of Rope A be 3x and length of Rope B be 4x.

    Given that,
    Length of Rope C = × Length of Rope B
    = × 4x =
    As, Rope C is the longest rope.
    = 84 x = 18
    Length of Rope A = 3 × 18 = 54 cm
    Length of Rope B = 4 × 18 = 72 cm
    Hence, the total length of three ropes = 84 + 54 + 72 = 210 cm
  • Question 26
    1.2 / -0
    Which of the following statements is incorrect?
    Solution
    (1) Every negative rational number is less than 0 and every positive rational number is greater than 0.

    (2) The nth term of the number pattern: 11, 21, 31, 41, ..... is 10n + 1.
    Putting n = 1, we get 11
    Putting n = 2, we get 21
    Put n = 3, we get 31
    Putting n = 4, we get 41

    (3) A net is skeleton-outline of a solid that can be folded to make the solid again. This is also a true statement.

    (4) Option 4 is incorrect, as AAA is not a congruence.
  • Question 27
    1.2 / -0
    Which of the following can be the net of the given solid?

    Solution
  • Question 28
    1.2 / -0
    Which of the following number lines correctly represents 'p' if, p - (2p + 5) - 5(1 - 2p) = 2(3 + 4p) - 3(p - 4)?
    Solution
    We have,
    p - (2p + 5) - 5(1 - 2p) = 2(3 + 4p) - 3(p - 4)
    p - 2p - 5 - 5 + 10p = 6 + 8p - 3p + 12
    9p - 10 = 5p + 18
    9p - 5p = 10 + 18
    4p = 28
    p = 7
    So, the number line which represents '7' is

  • Question 29
    1.2 / -0
    Solve for x:
    Solution
    We have,




    46x + 2 = 16x - 3
    30x = - 5
    x = -
  • Question 30
    1.2 / -0
    If of 64% of is 1,280, then the value of x is _______.
    Solution
    We have,
    of 64% of = 1,280
    = 1,280
    x = = 98,000
  • Question 31
    1.2 / -0
    Simplify
    Solution
    We have, = 2(p - 8 - p + 11) × 8(q - 4 - q + 5) = 23 × 81 = 26
  • Question 32
    1.2 / -0
    Select a pair of integers whose sum is - 51.
    Solution
    (1) - 42 + 93 = 51 - 51
    (2) 1 + (- 50) = - 49 - 51
    (3) - 93 + 42 = -51
    (4) - 1 + (- 52) = -53 - 51
  • Question 33
    1.2 / -0
    A circle with centre at O and radius 5 cm is given. A right angled triangle AOB is inscribed in the circle. Find the area of the shaded region.


    Solution
    Area of AOB = × OB × OA = × 5 × 5 = cm2
    Now, area of circle = r2 = × 5 × 5 = cm2
    Area of shaded region = Area of circle - area of AOB

    = cm2
  • Question 34
    1.2 / -0
    By how much is -12x + 2y greater than the sum of -18x + 6y and 5x - 25y?
    Solution
    Sum = (- 18x + 6y) + (5x - 25y) = - 13x - 19y
    Required expression = (- 12x + 2y) - (- 13x - 19y)
    = - 12x + 2y + 13x + 19y = x + 21y
  • Question 35
    1.2 / -0
    If a : b = 2 : 1 and b : c = 1 : 3, then find a : b : c.
    Solution
    a : b =
    And b : c =
    So, a : b : c = 15 : 10 : 28
  • Question 36
    1.2 / -0
    Shubh and Naksh donate some money in a relief fund. The amount donated by Naksh is Rs. 125 more than the amount donated by Shubh. If the total money paid by them is Rs. 975, find the amount of money donated by Shubh.
    Solution
    Let the amount of money donated by Shubh be Rs. x.
    So, the amount of money donated by Naksh = Rs. (125 + x)
    Total amount of money donated by them = Rs. 975
    x + 125 + x = 975
    2x = 975 - 125
    x = = 425
  • Question 37
    1.2 / -0
    A shopkeeper sells two televisions for Rs. 1955 each, gaining 15% on one and losing 15% on other. Find his gain or loss per cent in the whole transaction.
    Solution
    For first television: S.P. = Rs. 1955
    Gain % = 15%
    C.P. =
    For second television: S.P. = Rs. 1955
    Loss % = 15%
    C.P. = × 1955 = Rs. 2300
    Now, total C.P. = Rs. (1700 + 2300) = Rs. 4000
    Total S.P. = Rs. (1955 × 2) = Rs. 3910
    Loss = C.P. - S.P. = Rs. (4000 - 3910) = Rs. 90
    Loss% =
    = %
  • Question 38
    1.2 / -0
    A floor measuring 2 m by 1.5 m is to be covered with tiles measuring 25 cm by 25 cm. Find the number of tiles required to cover the floor and the cost of the tiles at Rs. 420 per dozen.
    Solution
    Number of tiles required =
    = = 48
    Cost of 12 tiles = Rs. 420
    So, cost of 1 tile = Rs. = Rs. 35
    Cost of 48 tiles = Rs. (35 × 48) = Rs. 1680
  • Question 39
    1.2 / -0
    Alisha has to score 40% of the maximum marks to pass. Alisha scored 255 marks and failed by 45 marks. Calculate the maximum marks.
    Solution
    Let the maximum marks be x.
    Number of marks required to pass = 40% of x =
    According to the question, we have

  • Question 40
    1.2 / -0
    An 80 m long ladder is placed against a wall in such a way that the foot of the ladder is 64 m away from the wall. Up to what height does the ladder reach the wall?
    Solution
    Let AB be the length of the ladder, AC be the height of the wall up to the ladder reaches and BC be the distance between the foot of the ladder and the wall.
    By using Pythagoras theorem, we get



    AB2 = AC2 + BC2
    802 = AC2 + 642
    AC2 = 802 - 642
    AC2 = 6400 - 4096
    AC2 = 2304
    AC2 = 482
    AC = 48 m
  • Question 41
    1.2 / -0
    A certain freezing process requires room temperature be lowered from 50°C at the rate of 6°C every hour. What will be the room temperature 12 hours after the process begins?
    Solution
    Room temperature at the beginning = 50°C
    Decrease in temperature in 1 hour = 6°C
    Decrease in temperature in 12 hours = (12 × 6)°C = 72°C
    Room temperature after 12 hours = (50 - 72)°C = -22°C
  • Question 42
    1.2 / -0
    Himani ate half of a cake on Monday. She ate half of the cake left on Tuesday and so on. She followed this pattern till Thursday. What fraction of the cake has she eaten till Thursday?
    Solution
    Let the total fraction of cake be x.
    Fraction of cake eaten by Himani on Monday =
    Fraction of remaining cake = x -
    Fraction of cake eaten on Tuesday =
    Fraction of remaining cake =
    Fraction of cake eaten on Wednesday =
    Fraction of remaining cake = - = =
    Fraction of cake eaten on Thursday =
    Fraction of cake eaten by her till Thursday
  • Question 43
    1.2 / -0
    A bag contains red, white and blue pencils. The probability of selecting a red pencil is and that of selecting a blue pencil is . Find the probability of selecting a white pencil.
    Solution
    As probability (red pencil) + Probability (blue pencil) + Probability (white pencil) = 1
    Probability (white pencil)
    = 1 - [Probability (red pencil) + Probability (blue pencil)]
    =
  • Question 44
    1.2 / -0
    In an examination, one should get 36% of the maximum marks to pass. A student obtained 113 marks and was declared fail by 85 marks. The maximum marks are ______.
    Solution
    Let the maximum marks be x.
    Passing marks = 36% of x = x
    According to the question,
    x = 113 + 85
    x = = 550
  • Question 45
    1.2 / -0
    The grades obtained by 30 students of class VII are as follows:

    A-, B+, A, B, A+, B-, A-, B, B, B-, A, A, A+, B, B+, A, A+, B, B, A, A, A-, A-, B, B+, B, B+, A-, A+, A

    If a student has been selected at random, then what is the probability that he has obtained grade A+?
    Solution
    Total number of students in class VII = 30

    Number of students who got grade A+ = 4

    Required probability =
  • Question 46
    1.2 / -0
    In the given figure (not drawn to scale), if AB || CG || EF, then find

    (i) 2z - x
    (ii) x + 2y

    Solution
    AB || CG and BD is the transversal.
    x = 80° [Corresponding angles]
    BDG = x = 80° [Vertically opposite angles]
    In BDG,
    40° + 80° + y = 180° [Angle sum property]
    120° + y = 180°
    y = 60°
    CG || EF and DE is the transversal.
    x = 20° + z [Alternate interior angles]
    80° = 20° + z z = 60°
    (i) 2z - x = 2 × 60° - 80° = 40°
    (ii) x + 2y = 80° + 2 × 60° = 200°
  • Question 47
    1.2 / -0
    Match Column - I with Column - II and select the correct option.

    Column - I Column - Il
    (P) (i) 1
    (Q) (ii) 39
    (R) (iii)
    (S) (iv)
    Solution
    (P):
    (Q):

    (R):
    (S):

    We have, (P) (iii), (Q) (iv), (R) (i), (S) (ii)
  • Question 48
    1.2 / -0
    Read the following statements carefully and select the correct option.

    Statement-1: Difference between the value of expression, 4x + 2(x + y) when x = 2; y = 3 and when x = 3; y = 2 is 10.
    Statement-2: 4(a + 2b) + 3b2 + 9ab should be subtracted from 2a - 2b + b2 - 6ab to get - (2a + 10b + 8b2 + 5ab)
    Solution
    Statement - 1: Given expression = 4x + 2(x + y)
    Putting x = 2, y = 3 in given expression, we get
    4 × 2 + 2 (2 + 3) = 8 + 2 × 5 = 8 + 10 = 18
    Also, putting x = 3 and y = 2 in given expression, we get
    4 × 3 + 2 (3 + 2) = 12 + 2 × 5 = 12 + 10 = 22
    Required difference = 22 - 18 = 4 10
    Hence, Statement (1) is false.

    Statement - 2: 2a - 2b + b2 - 6ab - [4 (a + 2b) + 3b2 + 9ab]
    = 2a - 2b + b2 - 6ab - [4a + 8b + 3b2 + 9ab]
    = 2a - 2b + b2 - 6ab - 4a - 8b - 3b2 - 9ab
    = -2a - 10b - 2b2 - 15ab
    = -(2a + 10b + 2b2 + 15ab) - (2a + 10b + 8b2 + 5ab)
    Hence, Statement (2) is also false.
  • Question 49
    1.2 / -0
    Read the statements carefully and state 'T for true and 'F' for false.

    (i) The difference between the lengths of any two sides of a triangle is larger than the length of the third side.
    (ii) The measure of any exterior angle of a triangle is equal to the sum of the measures of its interior opposite angles.
    (iii) In an equilateral triangle only one angle is acute.
    (iv) The line segment joining a vertex of a triangle to the midpoint of its opposite side is called an altitude of the triangle.
    Solution
    (i) False, the difference between the lengths of any two sides of a triangle is less than the length of the third side.
    (ii) True, the measure of any exterior angle of a triangle is equal to the sum of the measures of its interior opposite angles (Exterior angle property).
    (iii) False, in an equilateral triangle all the three angles are acute.
    (iv) False, The line segment joining a vertex of a triangle to the midpoint of its opposite side is called median of the triangle.
  • Question 50
    1.2 / -0
    Study the double bar graph, which shows two different models of mobile phones, S1 and S7 produced in a factory from June to September.



    (i) In which month was the production of mobile phones twice the production of mobile phones in September?
    (ii) What is the mean of the S7 mobile phone produced by the factory from June to September?
    Solution
    (i) Number of mobile phones produced in September
    = 40000 + 30000 = 70000
    Number of mobile phones produced in June
    = 50000 + 70000 = 120000
    Number of mobile phones produced in August
    = 55000 + 75000 = 130000
    Number of mobile phones produced in July
    = 80000 + 60000 = 140000
    = 2 × 70000
    = 2 (Number of mobile phone produced in September)
    (ii) Number of S7 mobile phones produced from June to September = 70000 + 60000 + 75000 + 30000 = 235000
    Mean = = 58750
Self Studies
User
Question Analysis
  • Correct -

  • Wrong -

  • Skipped -

My Perfomance
  • Score

    -

    out of -
  • Rank

    -

    out of -
Re-Attempt Weekly Quiz Competition
Self Studies Get latest Exam Updates
& Study Material Alerts!
No, Thanks
Self Studies
Click on Allow to receive notifications
Allow Notification
Self Studies
Self Studies Self Studies
To enable notifications follow this 2 steps:
  • First Click on Secure Icon Self Studies
  • Second click on the toggle icon
Allow Notification
Get latest Exam Updates & FREE Study Material Alerts!
Self Studies ×
Open Now