Self Studies

Money Test - 3

Result Self Studies

Money Test - 3
  • Score

    -

    out of -
  • Rank

    -

    out of -
TIME Taken - -
Self Studies

SHARING IS CARING

If our Website helped you a little, then kindly spread our voice using Social Networks. Spread our word to your readers, friends, teachers, students & all those close ones who deserve to know what you know now.

Self Studies Self Studies
Weekly Quiz Competition
  • Question 1
    1 / -0
    Mohit has Rs. 200 note with him. Which of the the following items could he buy?







    Solution
    Option B is correct because Rs. 150 + Rs. 50 = Rs. 200
  • Question 2
    1 / -0
    Rohini went to a shop to buy some sports items, she gives the shopkeeper a Rs. 200 note and bought the following items. What is the change that the shopkeeper will give her?


    Solution
    Total price of the items = 105 + 50 = Rs. 155
    Change = 200 - 155 = Rs. 45
  • Question 3
    1 / -0
    Aman has Rs. 500 with him and he wants to buy his favorite toy. How much more money is required to buy the toy?


    Solution
    Cost of toy = Rs. 750
    Money with Aman = Rs. 500
    Difference = 750 - 500 = Rs. 250
    So, he needs Rs. 250 more to buy the toy.
  • Question 4
    1 / -0
    What will be the total cost of given bats and baseballs?


    Solution
    Number of bats = 6
    Total cost of bats = Rs. 600
    Number of baseballs = 7
    Total cost = 7 x 30 = Rs. 210
    Total = 600 + 210 = Rs. 810
  • Question 5
    1 / -0
    Mohan has some money in his pocket as shown below.


    His friend Mohit has some money in his pocket in small denominations. He wants to exchange the money with Mohan. Which of the following amounts shown below is sufficient?






    Solution
    Option A is correct. It has six 10-rupee coins + two 5-rupee coins and five 1-rupee coins
    = 10 x 6 + 2 x 5 + 5 x 1 = Rs. 75

  • Question 6
    1 / -0
    Sahil has Rs. 100 with him. He purchased two burgers of Rs. 35 each. What is the amount of left with him?
    Solution
    Price of 2 burgers = 35 x 2 = Rs. 70
    Amount left with him = 100 - 70 = Rs. 30
  • Question 7
    1 / -0
    Kareena bought 4 pizzas for Rs. 50 each and 3 burgers for Rs. 30 each. What is the amount she has to pay?
    Solution
    Cost of 1 pizza = 50
    Cost of 4 pizzas = 4 x 50 = 200
    Cost of 1 burger = 30
    Cost of 3 burgers = 3 x 30 = 90
    Total amount = 200 + 90 = 290
  • Question 8
    1 / -0
    A box of fruits is given. which of the following is true as per the information given on the box?



    A) It contains 20 fruits.
    B) Cost of 20 fruits is Rs. 15.
    C) Total cost of fruits is Rs. 300.
    D) Both A and C.
    Solution
    The box contains 20 fruits and the cost for each fruit is = Rs.15
    Total cost = 15 x 20 = Rs. 300
    Hence, both are true.
  • Question 9
    1 / -0
    A box of 1L of milk costs Rs. 80. What is the cost of 5 such boxes?
    Solution
    Cost of 1 box = 80
    Cost of 5 boxes = 80 x 5 = Rs. 400
  • Question 10
    1 / -0
    If Raju have Rs. 15, which of the following could you buy?


    Solution
    Raju can buy only pencil because its price is less than Rs. 15.
  • Question 11
    1 / -0
    A jacket costs Rs. 105. What is the cost of 8 such jackets?
    Solution
    Cost of 1 jacket = Rs. 105
    Cost of 8 jackets = 105 x 8 = Rs. 840
  • Question 12
    1 / -0
    Gaurav has Rs. 150 with him and he buys 2 kitkats, 1 burger, 1 pizza and 2 packs of Lays. How much money will be with him after buying all the items?


    Solution
    Total money with Gaurav is Rs. 150
    Cost of all the items:
    (2 x 15) + 30 + 40 + (2 x 10) = Rs. 120
    Money left with Gaurav = 150 - 120 = Rs. 30
  • Question 13
    1 / -0
    Joe has the below given money with him.


    Which of the following things can he not buy with this money?


    Solution
    Money that Joe has = 100 + 10 = 110
    So, he cannot buy the item which is more than Rs. 110
    He cannot buy the items in option 2.
  • Question 14
    1 / -0
    Soham has Rs. 300 with him. Which of the following toy cars can he buy?

    Solution
    He could buy only car A because he has only Rs. 300 with him.
  • Question 15
    1 / -0
    Sonia had following money with her,



    She participated in a contest and won some money shown as follows.


    What is the total money that she has now?
    Solution
    Sonia had 50+10+5+5 = Rs 70
    Now she got 10+10+10+5+5+5+5 = 50

    So she now has 70+50 = Rs. 120
  • Question 16
    1 / -0
    In a super market there is a toy shop selling different type of toys. The cost for a toy aeroplane is Rs. 250. What is the total money that the store is making by selling 6 aeroplanes?


    Solution
    Cost of 1 aeroplane = 250
    Cost of 6 aeroplanes = 6 x 250 = Rs. 1500
  • Question 17
    1 / -0
    Priyanka has Rs. 300 with her and she bought a dress for Rs. 250. Which of the following items could she buy in addition to the dress?



    Solution
    Priyanka Had Rs. 300.
    After buying a dress of Rs. 250 is has = 300-250 = Rs. 50
    So she can buy a comb only which costs Rs. 50
  • Question 18
    1 / -0
    If a chocolate costs Rs. 27, find the cost of 8 such chocolates.
    Solution
    Cost of 1 chocolate = Rs. 27
    Cost of 8 chocolates = 27 x 8 = Rs. 216
  • Question 19
    1 / -0
    How much will 500 gm of apples cost?


    Solution
    1 kg = 1000 grams
    Cost of 1000 gm = Rs. 80
    500 gm is half of 1000 gm.
    So, price will also be half of Rs. 80
    So, cost of 500 gm = Rs. 40
  • Question 20
    1 / -0
    A bicycle costs Rs. 1500. If Sunita saves Rs. 150 every week, how many weeks will sunita take to purchase the bicycle?
    Solution
    Cost of bicycle = Rs. 1500
    Money saved every week = Rs. 150
    Number of weeks required = 1500 ÷ 150 =10
  • Question 21
    1 / -0
    Sahiba distributed 12,720 candies equally among 12 students on her birthday. How many candies did each student get?
    Solution
    Total number of candies = 12,720
    Number of students = 12
    The amount that each boy get = 12720 12 = 1060


  • Question 22
    1 / -0
    Gautam and his friend bought three items as shown below. If both of them decided to share the cost equally, how much money each of them will pay?
    Solution
    Cost of pencil box = Rs. 30
    Cost of water bottle = Rs. 40
    Cost of school bag = Rs. 160
    Total cost = 30 + 40 + 160 = Rs. 230
    Money to be paid by each of them = 230 2 = Rs. 115
  • Question 23
    1 / -0
    Prateek went to a mall with Rs. 300 and saw the given prices on the given items. Which of the following items can he take so that no amount is left with him?
    Solution
    Cost of doll = Rs. 240
    Cost of fidget = Rs. 60
    Total cost = Rs. 240 + Rs. 60 = Rs. 300
    Therefore, he will buy doll and fidget so that no money is left with him.
  • Question 24
    1 / -0
    Gobind bought 90 mirrors for his gymnasium. The total cost of mirrors was Rs. 7200. Cost of 1 mirror is
    Solution
    Total number of mirrors = 90
    Total cost of mirrors = Rs. 7200

    Cost of 1 mirror = = = Rs. 80
  • Question 25
    1 / -0
    Daljit bought a teddy bear for Rs. 240 and toy car for Rs. 100. If he gave a 500-rupee note to the shopkeeper, then how much did he get in return?
    Solution
    Cost of teddy bear = Rs. 240
    Cost of toy car = Rs. 100
    Money he got in return = Rs. 500 - Rs. (240 + 100) = 500 - 340 = Rs. 160
  • Question 26
    1 / -0
    Sid has Rs. 500. He bought 2 t-shirts, a doll and a purse. How much money will be left with him?

    Solution
    Cost of 2 t-shirts = 2 x 50 = Rs. 100
    Cost of one doll = Rs. 65
    Cost of a purse = Rs. 50
    Money left with Sid = 500 - (100 + 65 + 50) = 500 - 215 = Rs. 285
  • Question 27
    1 / -0
    If Shikha bought 8 jeans each for Rs. 150, then how much change does she receive if she gave Rs. 2000 to the shopkeeper to pay including the offer given in the images?


    Solution
    Cost of one jean = Rs. 150
    Cost of 8 jeans = 8 x 150 = Rs. 1200
    According to the offer, buy three and get Rs. 100 back. Therefore, she will get Rs. 200 back.
    Change received by Shikha = 2000 - (1200 - 200) = 2000 - 1000 = Rs. 1000
  • Question 28
    1 / -0
    While preparing a bill, the shopkeeper made a mistake.



    Step A: 50 + 54 + 70 + 80
    Step B: Rs. 254

    At which step did he make a mistake?
    Solution
    He made mistake at step A. He has taken Rs. 45 as Rs. 54.
  • Question 29
    1 / -0
    Study the below given information and find the cost of one water bottle.


    Solution
    As cost of 3 school bags = Rs. 12

    Cost of one bag = = Rs. 4

    Cost of two water bottles + Cost of two school bags = Rs. 16
    Cost of two water bottles = 16 - 8 = Rs. 8

    Cost of one water bottle = = Rs. 4
  • Question 30
    1 / -0
    Mr. Singh's Restaurant bills are given below:



    Which lunch bill is the costliest?
    Solution
    Bill P costs 60 +70 + 50 = Rs. 180
    Bill Q costs 55+ 40 + 40 = Rs. 135
    Bill R costs 80 + 50 + 70 = Rs. 200
    Bill S costs 40 + 80 +50 = Rs. 170
    Therefore, Bill R the is the costliest bill
Self Studies
User
Question Analysis
  • Correct -

  • Wrong -

  • Skipped -

My Perfomance
  • Score

    -

    out of -
  • Rank

    -

    out of -
Re-Attempt Weekly Quiz Competition
Self Studies Get latest Exam Updates
& Study Material Alerts!
No, Thanks
Self Studies
Click on Allow to receive notifications
Allow Notification
Self Studies
Self Studies Self Studies
To enable notifications follow this 2 steps:
  • First Click on Secure Icon Self Studies
  • Second click on the toggle icon
Allow Notification
Get latest Exam Updates & FREE Study Material Alerts!
Self Studies ×
Open Now