Self Studies

Money Test - 5

Result Self Studies

Money Test - 5
  • Score

    -

    out of -
  • Rank

    -

    out of -
TIME Taken - -
Self Studies

SHARING IS CARING

If our Website helped you a little, then kindly spread our voice using Social Networks. Spread our word to your readers, friends, teachers, students & all those close ones who deserve to know what you know now.

Self Studies Self Studies
Weekly Quiz Competition
  • Question 1
    1 / -0
    Harjeet has Rs. 95 with him. Which of the following toys can he buy?
    Solution
    Since Harjeet has Rs. 95; he can buy only those things which are of cost less than Rs. 95 or equal to Rs. 95.
    Cost of a toy car (in option 3) = Rs. 40
    Cost of a toy bike = Rs. 55
    Total cost of both the items = Rs. (40 + 55) = Rs. 95
    Hence, Harjeet can buy both the items mentioned in option 3.

  • Question 2
    1 / -0
    Kanika went to a grocery shop to buy a chocolate and some lollipops. The following were the prices of the chocolate and lollipops:


    If she had Rs. 85 with her, then how much more amount of money did she need to buy the chocolate and lollipops?
    Solution
    Cost of chocolate = Rs. 65
    Cost of lollipops = Rs. 45
    Total amount of the chocolate and lollipops = Rs. (65 + 45) = Rs. 110
    Kanika had to pay Rs. 110, but she had Rs. 85 with her.
    More amount of money that she needed to buy the chocolate and lollipops = Rs. (110 - 85) = Rs. 25
  • Question 3
    1 / -0
    Garima has Rs. 200. She wants to buy the given pens. How much amount of change would she get back if she buys the given pens?

    Solution
    Cost of pens = Rs. 126
    Amount of money Garima has = Rs. 200
    Amount of change Garima would get back = Rs. (200 - 126) = Rs. 74
  • Question 4
    1 / -0
    What would be the total cost of the given toys?

    Solution
    Number of ducks = 3
    Cost of 1 duck = Rs. 15
    Therefore, cost of 3 ducks = Rs. (15 + 15 + 15) = Rs. 45
    Number of fishes = 2
    Cost of 1 fish = Rs. 20
    Therefore, cost of 2 fishes = Rs. (20 + 20) = Rs. 40
    Total cost of toys = Rs. (45 + 40) = Rs. 85
  • Question 5
    1 / -0
    Jasmine get some money from her mother on her birthday. She has the coins as shown below.



    Jasmine wants to exchange the coins with rupee notes. Her father has some rupee notes with him. She exchanges the coins with rupee notes. Which of the amounts shown below is the same as the exchanged amount?
    Solution
    Total number of 1-rupee coins = 4
    Total amount of 1-rupee coins = 4 x 1 = Rs. 4
    Total number of 2-rupee coins = 3
    Total amount of 2-rupee coins = 3 x 2 = Rs. 6
    Total number of 5-rupee coins = 6
    Total amount of 5-rupee coins = 5 x 6 = Rs. 30
    Total number of 10-rupee coins = 3
    Total amount of 10-rupee coins = 10 x 3 = Rs. 30
    Total money Jasmine has altogether = Rs. (4 + 6 + 30 + 30) = Rs. 70

    So, in option (3), one note is of Rs. 50 and two notes are of Rs. 10.
    Total money Jasmine has altogether = Rs. 50 + Rs. 20 = Rs. 70
  • Question 6
    1 / -0
    Honey has Rs. 150. He buys one sandwich for Rs. 55 and one soft drink for Rs. 40. How much money is left with him?
    Solution
    Amount of money Honey has in total = Rs. 150
    Cost of one sandwich = Rs. 55
    Cost of one soft drink = Rs. 40
    Total cost of one sandwich and one soft drink = Rs. (55 + 40) = Rs. 95
    Amount of money left with him = Rs. (150 - 95) = Rs. 55

  • Question 7
    1 / -0
    Kareena purchased 8 candies for Rs. 2 each and 3 lollipops for Rs. 3 each. How much did she have to pay?
    Solution
    Cost of 1 candy = Rs. 2
    Cost of 8 candies = Rs. (2 x 8) = Rs. 16
    Cost of 1 lollipop = Rs. 3
    Cost of 3 lollipops = Rs. (3 x 3) = Rs. 9
    Total cost of 8 candies and 3 lollipops = Rs. (16 + 9) = Rs. 25

  • Question 8
    1 / -0


    The box of footballs is given. Which of the following can be found out from the information on it?
    Solution
    Net Quantity = 7
    This statement means that there are 7 footballs in the box.
    Cost = Rs. (7 X 140) = Rs. 980
    This expression means cost of 1 football is Rs. 140, so the 7 footballs cost = Rs. (7 X 140) = Rs. 980
    So, option (2) is correct.
  • Question 9
    1 / -0
    One dozen bananas cost Rs. 60. What will be the cost of 4 dozen bananas?
    Solution
    Cost of 4 dozen bananas = 4 x (Cost of 1 dozen bananas) = 4 x 60 = Rs. 240
  • Question 10
    1 / -0
    If Ram has Rs. 10, then which of the following things can he buy?
    Solution
    Cost of ice cream, pen and comb each is greater than Rs. 10. Ram can only buy candies because candies cost Rs. 5, which is less than Rs. 10.
  • Question 11
    1 / -0
    A pack of chocolates costs Rs. 50. What will be the cost of 20 such packs of chocolates?
    Solution
    Cost of 20 packs of chocolates = 20 x (Cost of 1 pack of chocolates) = 20 x 50 = Rs. 1000

  • Question 12
    1 / -0
    Dishant has Rs. 80. How much money will he be left with after buying 2 pens, 2 ice-creams and 1 Snickers?

    Solution
    Money that he will be left with = Money that he has - Money required to purchase the things
    Cost of 2 pens = 2 x 15 = Rs. 30
    Cost of 2 ice-creams = 12 x 2 = Rs. 24
    Cost of 1 Snickers = Rs. 20
    Money that he will be left with = 80 - (30 + 24 + 20) = Rs. 6
  • Question 13
    1 / -0
    Ramesh has some money as shown below. He wants to buy chips.

    Which of the following packs of chips can he buy with that much of money?
    Solution
    Money with Ramesh = Rs. (10 + 5 + 2) = Rs. 17
    So, he can only buy those packs of chips which cost less than or equal to Rs. 17.
    So, in option (2), the packs of chips cost Rs. 15.
    All other packs cost more than Rs. 17.
  • Question 14
    1 / -0
    Sunita has Rs. 500 with her. Which of the following juice bottles can she buy?
    Solution
    Sunita has Rs. 500.
    So, she can only buy that juice bottle which costs Rs. 500 or less.
    So, in option (3), the cost of juice bottle is Rs. 460.
    The cost of juice bottle in each of the other three options is more than Rs. 500.
  • Question 15
    1 / -0
    Nisha had the following amount of money in her money box:


    She gave the following amount of money to her brother:



    What amount of money would she be left with?
    Solution
    Amount of money she had in her money box = 200 + 50 + 500 = Rs. 750
    Amount of money she gave to he brother = 100 + 20 = Rs. 120
    Amount of money she would be left with = 750 - 120 = Rs. 630
  • Question 16
    1 / -0
    Ram buys 7 tetra packs of milk, just like the one shown in the picture below.


    If each tetra pack costs Rs. 432, then what amount does he give to the shopkeeper?
    Solution
    Cost of 1 tetra pack of milk = Rs. 432
    Cost of 7 tetra packs of milk = 432 x 7 = Rs. 3024
  • Question 17
    1 / -0
    Radha got Rs. 100 as pocket money. With this money she bought a notebook and a pack of stickers.


    What among the following could she buy along with the notebook and stickers?
    Solution
    Money she had = Rs. 100
    Money she spent = Rs. (40 + 20) = Rs. 60
    Money she was left with = Rs. (100 - 60) = Rs.40
    Cost of each, a pack of pens, a bag, and chocolate, is greater than the money she was left with.
    She could buy a pack of crayons for Rs. 30.
  • Question 18
    1 / -0
    A pen costs Rs. 54. Radha bought 8 pens for her friends. What total amount she gave to the vendor?
    Solution
    Cost of 1 pen = Rs. 54
    She bought 8 pens.
    Cost of 8 pens = 54 x 8 = Rs. 432
  • Question 19
    1 / -0
    What will be the cost of 1400 ml of milk?

    Solution
    Cost of 400 ml of milk = Rs. 12
    Cost of 200 ml of milk = = Rs. 6
    Cost of 1400 ml of milk = Cost of 200 ml of milk x 7 = Rs. 6 x 7 = Rs. 42
  • Question 20
    1 / -0
    Rajiv wants a personal small TV set that costs Rs. 2375. He starts doing household work in some other house, for which he will get Rs. 125 each week. After how many weeks will he be able to buy the TV set?
    Solution
    Cost of the TV set = Rs. 2375
    Money he will get weekly = Rs. 125
    Number of weeks after which he will be able to buy his TV set = Rs. (2375 ÷ 125) = 19
  • Question 21
    1 / -0
    A team of 7 members participated in a dance competition. They won the prize money of Rs. 22,750. How much each person in the group would get, if the price money was distributed among all equally?
    Solution
    Prize money = Rs. 22,750
    Number of persons in the group = 7
    Amount each person would get = Rs. (22,750 ÷ 7) = Rs. 3250
  • Question 22
    1 / -0
    Rupesh bought the following items for his dad's birthday. What would be the total bill amount?
    Solution
    Cost of ball = Rs. 44
    Cost of cake mix = Rs. 36
    Cost of balloons = Rs. 25
    Cost of Happy Birthday hanging = Rs. 30
    Total bill amount = Rs. (44 + 36 + 25 + 30) = Rs. 135
  • Question 23
    1 / -0
    Raja goes to the market with Rs. 300. He saw there few items with different prices as shown below.


    Which of the following items can he buy, so that no amount is left with him?
    Solution
    Cost of 1 joystick = Rs. 115
    Cost of 2 joysticks = Rs. 2 x 115 = Rs. 230
    Cost of 1 joystick wire = Rs.70
    So, total cost of 2 joysticks and 1 joystick wire = 230 + 70 = Rs. 300
    He can buy 2 joysticks and 1 joysticks wire.
  • Question 24
    1 / -0
    Piyush bought 7 bundles of A4 sheets. Each bundle has 20 sheets. What would be the cost of each sheet if 7 bundles cost him Rs. 980?
    Solution
    Number of sheets in one bundle = 20
    Number of sheets in 7 bundles = 20 x 7 = 140
    Cost of 140 sheets = Rs. 980
    Cost of 1 sheet = Rs. (980 ÷ 140) = Rs. 7
  • Question 25
    1 / -0
    Deepa runs a stationery store. A boy buys 2 colouring books for Rs. 67, a colouring set for Rs. 53 and a pencil box for Rs. 50. The boy gives him a 200-rupee note. What amount will Deepa give him back?
    Solution
    Cost of 2 colouring books = Rs. 67
    Cost of 1 colouring set = Rs. 53
    Cost of 1 pencil box = Rs. 50
    Total bill = Rs. (67 + 53 + 50) = Rs. 170
    Amount Deepa will return = Rs. (200 - 170) = Rs. 30

  • Question 26
    1 / -0
    Priya had two 100-rupee notes, two 200-rupee notes and one 50-rupee note. She bought two remotes, a pair of cells, and a toy gun, the costs of which were as shown below:


    How much amount of money would she be left with?
    Solution
    Total amount of money Priya had = Rs. (2 x 100 + 2 x 200 + 50) = Rs. 650
    Cost of 2 remotes = Rs. (46 x 2) = Rs. 92
    Cost of 1 cell = (1/2) x Cost of 1 remote = Rs. ((1/2) x 46) = Rs. 23
    Cost of 2 cells = Rs. (23 x 2) = 46
    Cost of 1 gun = 4 x Cost of one cell = Rs. (4 x 23) = Rs. 92
    Total amount of money she spent = Rs. (92 + 92 + 46) = Rs. 230
    Amount of money she would be left with = Rs. (650 - 230) = Rs. 420
  • Question 27
    1 / -0
    Mukesh went to a book fair, which had the offer as shown below. Mukesh bought 10 books for Rs. 45 each. How much amount would Mukesh get back if he gave two 200-rupee notes and one 50-rupee note?

    Solution
    He bought 10 books, out of which 2 are free.
    So, he paid for 8 books.
    Cost of 8 books = Rs. (45 x 8) = Rs. 360
    Total money he gave = (200 x 2) + 50 = Rs. 450
    Money he will get back = Rs. (450 - 360) = Rs. 90
  • Question 28
    1 / -0
    Raja buys the following things from a store. The shopkeeper makes a bill, which Raja finds incorrect. The shopkeeper prepared the bill in the following steps:

    Step 1: Rs. (66 + 20 + 110 + 60)
    Step 2: Rs. 256
    Step 3: Total bill = Rs. 256


    In which step did the shopkeeper make a mistake?
    Solution
    He made a mistake in step 1. He noted the cost of whistle incorrectly. Its cost is Rs. 6, but the shopkeeper wrote Rs. 66.
  • Question 29
    1 / -0
    If,

    and, then the cost of 1 book is _________.
    Solution
    Cost of 4 kites = Rs. 16
    Cost of 1 kite = Rs. 4
    Cost of 2 kites = 2 x 4 = Rs. 8

    Cost of (2 kites + 2 thread rolls) = Rs. 18
    Rs. 8 + Cost of 2 thread rolls = Rs. 18
    Cost of 2 thread rolls = Rs. 10
    Cost of 1 thread roll = Rs. 5

    Now,
    Cost of (2 thread rolls + 4 books) = Rs. 34
    Rs. 10 + Cost of 4 books = Rs. 34
    Cost of 4 books = 34 - 10 = Rs. 24
    Cost of 1 book = Rs. 6
  • Question 30
    1 / -0
    Raja has 4 combo meals. The lists are given below.



    Which combo is the costliest?
    Solution
    Combo 1 = Rs. (25 + 50 + 65) = Rs. 140
    Combo 2 = Rs. (35 + 40 + 85) = Rs. 160
    Combo 3 = Rs. (90 + 36 + 15) = Rs. 141
    Combo 4 = Rs. (90 + 45 + 30) = Rs. 165
    Combo 4 is the costliest.
Self Studies
User
Question Analysis
  • Correct -

  • Wrong -

  • Skipped -

My Perfomance
  • Score

    -

    out of -
  • Rank

    -

    out of -
Re-Attempt Weekly Quiz Competition
Self Studies Get latest Exam Updates
& Study Material Alerts!
No, Thanks
Self Studies
Click on Allow to receive notifications
Allow Notification
Self Studies
Self Studies Self Studies
To enable notifications follow this 2 steps:
  • First Click on Secure Icon Self Studies
  • Second click on the toggle icon
Allow Notification
Get latest Exam Updates & FREE Study Material Alerts!
Self Studies ×
Open Now