Self Studies
Selfstudy
Selfstudy

Computation Operations Test - 1

Result Self Studies

Computation Operations Test - 1
  • Score

    -

    out of -
  • Rank

    -

    out of -
TIME Taken - -
Self Studies

SHARING IS CARING

If our Website helped you a little, then kindly spread our voice using Social Networks. Spread our word to your readers, friends, teachers, students & all those close ones who deserve to know what you know now.

Self Studies Self Studies
Weekly Quiz Competition
  • Question 1
    1 / -0
    Which among the following is not true?
    Solution
    In option (3):
    11 x 53 = (11 x 5 ) + (11 x 3 )
    583 = 55 + 33
    583 ≠ 88
    Left-hand side is not equal to right-hand side.
    So, this is incorrect.
  • Question 2
    1 / -0
    Karan arranged some chocolates in the pattern shown below.

    Which number sentence best represents the arrangement?

    Solution
    8 x 3 represents 8 columns and 3 rows.
    We have 8 boxes in a row and 3 boxes in a column.
    So, the total is 8 x 3 = 24.
  • Question 3
    1 / -0
    We have =++++

    and
    = +

    If Rohit bought , then how many more pizzas than toffees did he buy?
    Solution
    1 ball = 5 pizzas
    3 balls = 5 x 3 = 15 pizzas
    1 bowl = 2 toffees
    3 bowls = 2 x 3 = 6 toffees
    So, he bought 15 - 6 = 9 more pizzas than toffees.
  • Question 4
    1 / -0
    Raghav has a rope which is 5 yards long. He requires a 15-feet-long rope for measurement purpose. What should he do to find out the length (in feet) of the rope available? (1 yard = 4 feet)
    Solution
    Since he has a 5-yard-long rope, so first he needs to convert yards to feet.
    We know that 1 yard = 4 feet.
    So, 5 yards = 5 x 4 = 20 feet
  • Question 5
    1 / -0
    Which of the following options shows the common factors of 3 and 21.
    Solution
    Factors of 3 = 1, 3
    Factors of 21 = 1, 3, 7, 21
    Common factors of 3 and 21 = 1 and 3
  • Question 6
    1 / -0
    The product of fifth multiple of 6 by 7 gives
    Solution
    Fifth multiple of 6 = 6 x 5 = 30
    Product = 30 x 7 = 210
  • Question 7
    1 / -0
    Rajan solved the following division. Find the expression which can be used to check the division.
    Solution
    We know:
    Dividend = (Quotient x Divisor) + Remainder
    So, 487 = (15 x 32) + 7
  • Question 8
    1 / -0
    Rohini eats 98 almonds in a week. She eats the same number of almonds each day. How many almonds does she eat each day?
    Solution
    Almonds she eats in a week = 98
    Number of days in a week = 7
    Almonds she eats each day = 98 ÷ 7 = 14
  • Question 9
    1 / -0
    Find the missing number.
    Solution


    If we multiply 2 and 8, we get 16.
    In the same manner, if we multiply 2 and 4, we get 8.
    Or, 2 x 4 = 8
  • Question 10
    1 / -0
    Which among the following is not a common factor of 15 and 30?
    Solution
    Factors of 15 = 1, 3, 5, 15
    Factors of 30 = 1, 2, 3, 5, 6, 10, 15, 30
    So, 10 is a factor of 30, but it is not a factor of 15.

  • Question 11
    1 / -0
    Simmu bought 5 bags of red marbles and 7 bags of purple marbles. Each bag had 10 marbles in it. Which expression could he use to find the total number of marbles bought by him?
    Solution
    Number of bags containing red marbles = 5
    Number of bags containing purple marbles = 7
    Number of marbles in each bag = 10
    Total number of bags containing marbles = 5 + 7
    Total number of marbles Simmu bought =
  • Question 12
    1 / -0
    Pritpal paid Rs. 1250 for 25 chocolates to the shopkeeper. What is the cost of each chocolate?
    Solution
    Cost of 25 chocolates = Rs. 1250

    So, cost of 1 chocolate = = Rs. 50

  • Question 13
    1 / -0
    If
    and
    ,
    then
    Solution





    Therefore, = 28
  • Question 14
    1 / -0
    The lowest prime number is _____.
    Solution
    2 is the lowest prime number as its only common divisors are 1 and 2.
  • Question 15
    1 / -0


    The numbers in region (y) can be divided by ___ both.
    Solution
    The numbers in region (y) are 24, 36 and 48. These numbers can be divided by 6 and 12 both.
    24 divided by 6 and 12 gives 4 and 2.
    36 divided by 6 and 12 gives 6 and 3.
    48 divided by 6 and 12 gives 8 and 4.

  • Question 16
    1 / -0
    If the last digit of a number is either 0 or 5, it can always be divided by ___.
    Solution
    If the last digit of a number is either 0 or 5, the number is always divisible by 5.
    For example, 30 and 35 are both divisible by 5.
  • Question 17
    1 / -0

    Find the value of.
    Solution
  • Question 18
    1 / -0
    Select the correct match from the following:

    (A) XXV + XXVI = 52
    (B) XXI - XVIII = 4
    (C) XL - XXX = 10
    (D) XC + XXVIII = 105
    Solution
    (A) XXV + XXVI = 25 + 26 = 51 ≠ 52
    (B) XXI - XVIII = 21 - 18 = 3 ≠ 4
    (C) XL - XXX = 40 - 30 = 10
    (D) XC + XXVIII = 90 + 28 = 118 ≠ 105
  • Question 19
    1 / -0
    You take a number. Add 12 to it. Multiply the result by 2. Add 2 to the result. Divide the result by 10. Multiply the result by 4. You get 16 as the final result. What is the number?
    Solution
    Let the number be .

    Add 12 to it:

    Multiply the result by 2:

    Add 2 to the result:

    Divide the result by 10:

    Multiply the result by 4:

    The result is 16.

    Now solve for x:














  • Question 20
    1 / -0

    Then,
    Solution

  • Question 21
    1 / -0
    There are 4563 apples and 2631 oranges in a garden, out of which 5789 fruits are sent to the market for selling purpose. How many fruits are left in the garden?
    Solution
    Total number of apples in the garden = 4563

    Total number of oranges in the garden = 2631

    Total number of fruits in the garden = 4563 + 2631 = 7194

    Number of fruits sent to the market = 5789

    So, number of fruits left in the garden = 7194 - 5789 = 1405.
  • Question 22
    1 / -0
    In the first match, Devinder scored 152 runs, in the second match, he scored 256 runs and in the last match, he scored 393 runs. How many runs were scored in total by Devinder in three matches?
    Solution
    Runs scored by Devinder in the first match = 152 runs

    Runs scored by Devinder in the second match = 256 runs

    Runs scored by Devinder in the last match = 393 runs

    Total runs scored by Devinder in all the matches = 152 + 256 + 393 = 801.
  • Question 23
    1 / -0
    There are 12 trees in a garden and on each tree, 16 birds are sitting. How many total birds are sitting on the trees in the garden?
    Solution
    Number of birds sitting on each tree = 16

    Number of trees in the garden = 12

    So, number of total birds sitting on the 12 trees = 12 x 16 = 192
  • Question 24
    1 / -0
    Bhardwaj wishes to visit all the countries in the world. So far, he has visited 148 countries. How many more countries should he visit to fulfil his wish, if there are 195 countries in the world?
    Solution
    Total number of countries in the world = 195
    Number of countries Bhardwaj has already visited = 148
    Number of countries left = 195 - 148 = 47
  • Question 25
    1 / -0
    A machine can make 475 steel balls in an hour. If there are 212 such machines in the factory, then how many steel balls can be made in an hour?
    Solution
    Number of steel balls made by one machine in an hour = 475
    Total number of machines in the factory = 212
    Number of steel balls made by 212 machines in an hour = 475 x 212 = 1,00,700.


  • Question 26
    1 / -0
    Solution
    Here,

    Taking the commons,

    Or, we can write

    Now, we know

    or

    From here, we get the value


  • Question 27
    1 / -0
    Matching the following:

    Column I Column II
    I. When a number is added to 126, we get the answer as 100 less than the half of 1000. a. 274
    II. If 5 is added to the third multiple of 12 and then multiplied by 3, the answer is b. 2925
    III. 45 bats are manufactured in one minute. How many bats will be manufactured in 65 minutes? c. 12532
    IV. What is the number obtained if 2563 is subtracted from the sum of 6532 and 8563? d. 123
    Solution
    (I) Let the number be x, then
    x + 126 = (1000 / 2) - 100
    or x = 400 -126 = 274

    (II) Multiples are the numbers that appear in the times table of that number.
    Third multiple of 12 is: 36 (12, 24, 36)
    Then, 36 + 5 = 41
    Finally, 41 x 3 = 123

    (III) Number of bats manufactured in one minute = 45
    Therefore, number of bats manufactured in 65 minutes = 45 x 65 = 2925

    (IV) Sum of 6532 and 8563 = 6532 + 8563 = 15,095
    So, difference = 15095 - 2563 = 12,532
  • Question 28
    1 / -0
    Each letter below represents a different digit. Same letters represent same digits. The letters V and U, respectively, are

    Solution

    In the given operation:
    5 multiplied by V gives V, it means V must be equal to 5.
    If V = 5, then expression becomes

    So here, V = 5 and U = 2.
    Therefore, option 1 is the answer.
  • Question 29
    1 / -0
    Find 3A - B + C.

    Solution


    So, A = 3, B = 4, C = 7.
    3A - B + C = 9 - 4 + 7 = 5 + 7 = 12
  • Question 30
    1 / -0
    Identify me:

    1. I am a 5-digit number.
    2. No digit is repeated in the number.
    3. Sum of the first three digits is less than the sum of the last two digits.
    4. Digit in the tens place is four times the digit in the thousands place.
    Solution
    Option 1 is the right answer as it satisfies all the conditions:

    1. Option 1 is a 5-digit number.
    2. No digit has been repeated in the number.
    3. Sum of the first three digits is less than the sum of last two digits: (3 + 2 + 5), (8 + 9): 10 < 17
    4. Digit in the tens place is four times the digit in the thousands place (32589), as 8 is four times of 2.
Self Studies
User
Question Analysis
  • Correct -

  • Wrong -

  • Skipped -

My Perfomance
  • Score

    -

    out of -
  • Rank

    -

    out of -
Re-Attempt Weekly Quiz Competition
Self Studies Get latest Exam Updates
& Study Material Alerts!
No, Thanks
Self Studies
Click on Allow to receive notifications
Allow Notification
Self Studies
Self Studies Self Studies
To enable notifications follow this 2 steps:
  • First Click on Secure Icon Self Studies
  • Second click on the toggle icon
Allow Notification
Get latest Exam Updates & FREE Study Material Alerts!
Self Studies ×
Open Now