Self Studies
Selfstudy
Selfstudy

Measurement Test - 2

Result Self Studies

Measurement Test - 2
  • Score

    -

    out of -
  • Rank

    -

    out of -
TIME Taken - -
Self Studies

SHARING IS CARING

If our Website helped you a little, then kindly spread our voice using Social Networks. Spread our word to your readers, friends, teachers, students & all those close ones who deserve to know what you know now.

Self Studies Self Studies
Weekly Quiz Competition
  • Question 1
    1 / -0
    Amar leaves for his office at 7:40 a.m. and arrives at 8:25 a.m. How long does it take Amar to reach his office?
    Solution
    He leaves for his office at 7:40 a.m.
    So, from 7:40 a.m. to 8:00 a.m, there are 20 minutes.
    And from 8:00 a.m. to 8:25 am, there are 25 minutes.
    So, time taken by Amar to reach his office = 20 minutes + 25 minutes = 45 minutes
  • Question 2
    1 / -0
    126 km 17 m + 41 km 42 m =
    Solution
    As we know, 1 km = 1000 m
    126 km = 126 x 1000 = 1,26,000 m
    So, 126 km 17 m = 1,26,000 m + 17 m = 1,26,017 m
    Also,
    41 km = 41 x 1000 = 41,000 m
    41 km 42 m = 41,000 m + 42 m = 41,042 m

    126 km 17 m + 41 km 42 m = 1,26,017 m + 41,042 m = 1,67,059 m
    1,67,059 m = 167 km 59 m
  • Question 3
    1 / -0
    How many 250g packets of oats are required to make 3 kg?
    Solution
    As 1 kg = 1000 g
    Four 250g packets of oats would make 1 kg (as 4 x 250g = 1000 g).
    Therefore, to make 3 kg, three lots of four 250g packets of oats are required.
    i.e. 3 x (4 x 250 g) = 3000 g = 3 kg
    So, twelve 250g packets of oats are needed to make 3 kg. (as 3 x 4 = 12)
  • Question 4
    1 / -0
    If the cost of a 600g packet of coco powder is Rs. 50, then what is the price of a 120g packet of coco powder?
    Solution
    Rs. 50 = Cost of 600g packet of coco powder.
    Therefore Rs. 1 = Cost of 12g packet of coco powder
    Accordingly, Rs. 10 = Cost of 120g packet of coco powder.

  • Question 5
    1 / -0
    The weight of each of the seven identical balls is ____.

    Solution
    Weight of seven identical balls = 14 kg (7.5 kg + 6.5 kg)

    Hence, weight of one ball = kg = 2 kg
  • Question 6
    1 / -0
    Which of the following combinations is identical to
    Solution

    300 ml + 300 ml + 300 ml + 300 ml = 1200 ml
  • Question 7
    1 / -0
    How heavy is the watermelon?

    Solution
    Six bananas weight 300 g. So, the weight of one banana is 50 g.
    Weight of 3 bananas + weight of 1 watermelon = 550 g
    150 g + weight of 1 watermelon = 550 g
    Hence, weight of 1 watermelon = 550 g - 150 g = 400 g
  • Question 8
    1 / -0
    How much does the shoe cost?
    Solution
    Cost of 2 chocolates = Rs. 14
    Cost of 1 chocolate = Rs. 7
    Cost of shoe + football + chocolate + donut = Rs. 30
    Cost of shoe + football + chocolate = Rs. 25 (Given)
    Hence, Cost of a donut = Rs. 5.
    Cost of a football + 2 donuts = Rs. 14
    Cost of a football = Rs. 4
    Cost of the shoe + Cost of Football + Cost of Chocolate + Cost of Donut = Rs. 30
    Cost of Shoe + Rs. 4 + Rs. 7 + Rs. 5 = Rs. 30
    Cost of Shoe = Rs. 30 - Rs. 16
    Cost of Shoe = Rs. 14
  • Question 9
    1 / -0
    The total weight of Box O and Box X is _____.

    Solution
    O measures 1500 g.
    X measures 500 g
    Hence, total weight of Box O and Box X = 1500 g + 500 g = 2000 g
  • Question 10
    1 / -0
    The following is Mr. Sharma's bill of groceries bought from a nearby shop. If he paid Rs. 1000, how much will he get back?

    Oats Rs. 320
    Peanut Butter Rs. 300
    Banana Rs. 80
    Ice-cream Rs. 125
    Solution
    Total amount to be paid = Rs. 320 + Rs. 300 + Rs. 80 + Rs. 125 = Rs. 825
    Amount he will get back = Rs. 1000 - Rs. 825 = Rs. 175
  • Question 11
    1 / -0
    The bigger jute bag can hold ___ g of weight more than the smaller bag.

    Solution
    Weight that the bigger jute bag can hold = 5 kg 125 g = (5 × 1000 g) + 125 g = 5000 g + 125 g = 5125 g
    5125 g - 550 g = 4575 g
    Hence, the bigger jute bag can hold 4575 g more than the smaller bag.
  • Question 12
    1 / -0
    Directions: Read the list of groceries available in a newly opened grocery shop and answer the following question.

    If Sam bought 3 energy drinks, 4 deodorants and 2 yogurts, then how much does he have to pay?

    Item Cost Item Cost
    Coke Rs. 35 Biscuits Rs. 45
    Energy Drink Rs. 105 Facewash Rs. 130
    Vegetable Oil Rs. 250 Deodorant Rs. 350
    Oats Rs. 300 Yogurt Rs. 40
    Solution
    Cost of 3 energy drinks = 3 x 105 = Rs. 315
    Cost of 4 deodorants = 350 x 4 = Rs. 1400
    Cost of 2 yogurts = 40 x 2 = Rs. 80
    Total = Rs. 1400 + Rs. 80 + Rs. 315 = Rs. 1795
  • Question 13
    1 / -0
    Directions: Read the list of groceries available in a newly opened grocery shop and answer the following question.

    Maya went to the store for the first time and bought 1 vegetable oil, 4 packs of oats and 2 facewashes. How much she has to pay?

    Item Cost Item Cost
    Coke Rs. 35 Biscuits Rs. 45
    Energy Drink Rs. 105 Facewash Rs. 130
    Vegetable Oil Rs. 250 Deodorant Rs. 350
    Oats Rs. 300 Yogurt Rs. 40
    Solution
    Cost of vegetable oil = Rs. 250
    Cost of 4 packs of oats = Rs. 300 x 4 = Rs. 1200
    Cost of 2 facewashes = Rs. 130 x 2 = Rs. 260
    Total = Rs. 250 + Rs. 260 + Rs. 1200 = Rs. 1710
  • Question 14
    1 / -0
    In the following grid, each item stands for a different value. The sum of each row and column is given.



    What is the value of?
    Solution
    Sum of 2nd column = Rs. 84
    Which means that 3 bottles = Rs. 84
    Hence, The value of 1 bottle = Rs. 28

    Sum of 2nd row = Rs. 89
    Bottle + Bottle + Car = Rs. 89
    Hence,
    Rs. 28 + Rs. 28 + Car = Rs. 89
    Therefore, the value of Car = Rs. 33

    Now, Sum of 1st column = Rs. 271
    Computer + Bottle + Car = Rs. 271
    Computer + Rs. 28 + Rs. 33 = Rs. 271
    Hence, the value of Computer = Rs. 210

    Finally, Sum, of last column is:
    Truck + Car + Computer = Rs. 293
    Truck + Rs. 33 + Rs. 210 = Rs. 293
    Hence, the value of Truck = Rs. 50
  • Question 15
    1 / -0
    Find the heaviest item among the given ones. (Maximum limit of all weighing machines is 5000 g i.e. 5 kg)

    Solution
    Weight of flour = 1 kg = 1000 g ( as the mark points at 1 and the scale measures in kg)
    Weight of popcorn = 500 g
    Weight of rice = 1.5 kg = 1500 g
    Weight of money bag = 200 g

    Therefore, the heaviest item is rice.
  • Question 16
    1 / -0
    The given figure shows how two different groups of objects balance a scale.

    4 horseshoes balance ____.

    Solution
    1 Block = 2 Horseshoes.
    From 1st diagram, it is clear that 1 block balances 2 horseshoes.
    2 Blocks = 4 Horseshoes
    Similarly, 2 Blocks will balance 4 Horseshoes ----(i)

    Now, From the 2nd diagram,
    It is clear that,
    2 Blocks balances 6 Hammers. --- (ii)

    Therefore,
    From (i) and (ii)
    4 Horseshoes will balance 6 Hammers.
  • Question 17
    1 / -0
    Atul wants to mark on the calendar the date on which his exam result would be declared. It is five days after his parents' anniversary, which falls on third Tuesday of the given month.


    Using this calendar, find the day on which his result would be declared.
    Solution
    The third Tuesday falls on 20th December. Five days after 20th will be 25th December, Sunday.
  • Question 18
    1 / -0
    Alex takes 18 minutes and 12 seconds in the morning to deliver newspapers in his area. One day, he takes a different route, which takes him 15 minutes and 31 seconds to complete the delivery. How much time does he save by taking the new route?
    Solution
    Time spent to deliver newspapers in the morning = 18 minutes and 12 seconds = 1092 seconds [1 minute = 60 seconds]
    After taking a different route, time taken = 15 minutes and 31 seconds = 931 seconds

    Hence,
    Time saved = 1092 seconds - 931 seconds = 161 seconds = 2 minutes and 41 seconds.
  • Question 19
    1 / -0
    What is the weight of a star?

    Solution
    1 Star = 3 Hearts
    1 Star = 1 Heart + 14.8 kg
    3 Hearts = 1 Heart + 14.8 kg
    2 Hearts = 14.8 kg
    1 Heart = 7.4 kg
    3 Hearts = 7.4 kg x 3 = 22.2 kg = 22 kg and 200 g
  • Question 20
    1 / -0
    Which of the following is incorrect?
    Solution
    4 kg = 4000 g
    4 kg and 12 g = 4000 + 12 = 4012 g

  • Question 21
    1 / -0
    Jatin traveled 158 km and 610 m by road in his car and 118 km and 65 m by ship to reach his destination. What distance did he travel in total?
    Solution
    Distance traveled by road in km = 158 km and 610 m = 158000 + 610 m = 158610 m
    Distance traveled by ship in km = 118 km and 65 m = 118000 + 65 = 118065 m
    Hence, total distance traveled = 158610 m + 118065 m = 276675 m = km = 276.675 km.
    Therefore, total distance traveled by Jatin is 276 km and 675 m.
  • Question 22
    1 / -0
    Fahim left to attend his music class at 5:20 pm. He told his mom that he would be back after 2 hours and 30 minutes. At what time would Fahim be back?
    Solution
    Time when Fahim left his home = 5:20 pm.
    He would be back after = 2 hours and 30 minutes.

    Hence,
    Time he left the home + 30 minutes = 5:20 pm + 30 minutes = 5:50 pm
    5:50 pm + 2 hours = 7:50 pm.

    Hence, Fahim would be back at 7:50 pm.

  • Question 23
    1 / -0
    Arjun went to a carnival with his friend. He bought 2 tickets for Rs 120 each. He bought 4 cotton candies for Rs. 10, 5 milkshakes for Rs. 25 and 2 tickets to a show. What information is needed to find the total amount spent by Arjun?
    Solution
    Cost of 1 ticket = Rs. 120
    Hence, Cost of 2 tickets = Rs. 120 x 2 = Rs. 240

    Money spent on Cotton candies = Rs. 10
    Money spent on Milkshakes = Rs. 25
    Money spent for 2 tickets to a show = ?

    Total money spent = Cost of 2 tickets + Money spent on Cotton candies + Money spent on Milkshakes + Money spent on 2 tickets to a show.
    => Rs. 240 + Rs. 10 + Rs. 25 + Money spent on 2 tickets to a show.

    Hence, the cost of tickets to the show is the only information needed to calculate the total amount spent by Arjun.

  • Question 24
    1 / -0
    A box contains 45 chocolates. A grocer empties the contents of the box in 5 bags. How many chocolates would each bag contain?
    Solution
    The box contains 45 chocolates.
    45 chocolates need to be divided into 5 bags.
    45 ÷ 5 = 9
    Hence, each bag would contain 9 chocolates.
  • Question 25
    1 / -0
    Jack has 67 kg and 210 g of flour. He uses 12 kg and 890 g of flour to bake some cakes. How much flour does he have left with him?
    Solution
    Total quantity of flour = 67 kg and 210 g = 67,210 g
    Quantity of flour used to bake cake = 12 kg and 890 g = 12,890 g
    Quantity of flour left = 67,210 g - 12,890 g = 54,320 g which is 54 kg and 320 g.

  • Question 26
    1 / -0
    = 19 kg,
    = 74 kg
    and= 9 kg.
    Now, find the weights of.
    Solution
    Nail + Nail cutter = 19 kg
    4 nails + 3 Nail cutters + 1 Nail polish = 74 kg
    Nail + 3 (Nail + Nail cutter) + 1 Nail polish = 74 kg
    Nail + 3(19) + 1 Nail polish = 74 kg
    Nail + 57 + 1 Nail polish = 74 kg
    Nail + Nail polish = 17 kg

    Nail - Nail polish = 9 kg
    Nail = 13 kg
    Nail + Nail cutter = 19 kg
    Nail cutter = 6 kg

    Nail + Nail polish = 17 kg
    Nail polish = 4 kg
  • Question 27
    1 / -0
    Ankit wants to go to the supermarket to buy some groceries. He is currently at his home. He wants to take the shortest route. Which route should he take?

    Solution
    Home - School - Mall - Supermarket
    6 km + 1 km + 2 km = 9 km

    Home - Clothing store - Supermarket
    6 km + 8 km = 14 km

    Home - Post-office - Car repair shop - Supermarket
    3 km + 5 km + 2 km = 10 km

    Hence, Home - School - Mall - Supermarket is the shortest route he should take.
  • Question 28
    1 / -0
    Find out the cost of from the given figure.


    Solution
    Sum of 3rd column = Rs. 2580
    i.e. cost of 2 Wrenches + cost of 1 Hammer = Rs. 2580
    Or, cost of 1 Hammer = Rs. 2580 - cost of 2 Wrenches

    Also, from 1st row, it is clear that
    Cost of 2 Hammers + Cost of 1 Wrench = Rs. 2040
    2 (Rs. 2580 - Cost of 2 Wrenches) + Cost of 1 Wrench = Rs. 2040
    Rs. 5160 - Cost of 4 Wrenches + Cost of 1 Wrench = Rs. 2040
    Rs. 5160 - Cost of 3 Wrenches = Rs. 2040
    Hence, Cost of 3 Wrenches = Rs. 3120
    Cost of 1 Wrench = Rs. 1040

    Now, Cost of 1 Hammer = Rs. 2580 - Cost of 2 Wrenches
    Cost of 1 Hammer = Rs. 2580 - Rs. 2080 = Rs. 500

    Now, from 3rd row, it is clear that,
    Cost of 1 Screwdriver + Cost of 1 Hammer + Cost of 1 Wrench = Rs. 1780
    Hence,
    Cost of 1 Screwdriver + Rs. 500 + Rs. 1040 = Rs. 1780
    Therefore, Cost of 1 Screwdriver = Rs. 240


    Now, from 1st column,
    Cost of 1 Hammer + Cost of 1 Saw + Cost of 1 Screwdriver = Rs. 1100
    Rs. 500 + Cost of 1 Saw + Rs. 240 = Rs. 1100
    Therefore, Cost of 1 Saw = Rs. 360
  • Question 29
    1 / -0
    Stick 1 is thrice as long as stick 2. Stick 3 is 90 cm shorter than stick 1. Stick 3 is 180 cm long. What is the total length of all the sticks?
    Solution
    Length of Stick 1 = 3 x length of Stick 2 ---(i)
    Length of Stick 3 = Length of Stick 1 - 90 cm ---(ii)
    Length of Stick 3 = 180 cm (Given)

    From (ii)
    180 cm = Length of Stick 1 - 90 cm
    Hence, Length of Stick 1 = 180 cm + 90 cm = 270 cm
    Therefore, Length of Stick 1 = 270 cm

    Also, from (i)
    270 cm = 3 x Length of Stick 2
    270 cm / 3 = Length of Stick 2
    Therefore Length of Stick 2 = 90 cm

    Hence, total length of all the sticks = Length of Stick 1 + Length of Stick 2 + Length of Stick 3
    = 270 cm + 90 cm + 180 cm = 540 cm
  • Question 30
    1 / -0
    If , and the total weight of is 3200 kg, then what is the weight of?
    Solution
    Star - Hexagon = 20 kg
    Hexagon = Star - 20 kg
    Rhombus - Star = 70 kg
    Rhombus = 70 kg + Star
    10 Rhombuses + 10 Stars + 10 Hexagons = 3200 kg
    10 (70 + Star) + 10 Stars + 10 (Star - 20) = 3200 kg
    700 kg + 10 Stars + 10 Stars + 10 Stars - 200 kg = 3200 kg
    30 Stars = 2700 kg
    Star = 90 kg
Self Studies
User
Question Analysis
  • Correct -

  • Wrong -

  • Skipped -

My Perfomance
  • Score

    -

    out of -
  • Rank

    -

    out of -
Re-Attempt Weekly Quiz Competition
Self Studies Get latest Exam Updates
& Study Material Alerts!
No, Thanks
Self Studies
Click on Allow to receive notifications
Allow Notification
Self Studies
Self Studies Self Studies
To enable notifications follow this 2 steps:
  • First Click on Secure Icon Self Studies
  • Second click on the toggle icon
Allow Notification
Get latest Exam Updates & FREE Study Material Alerts!
Self Studies ×
Open Now