Self Studies
Selfstudy
Selfstudy

Measurement Test - 3

Result Self Studies

Measurement Test - 3
  • Score

    -

    out of -
  • Rank

    -

    out of -
TIME Taken - -
Self Studies

SHARING IS CARING

If our Website helped you a little, then kindly spread our voice using Social Networks. Spread our word to your readers, friends, teachers, students & all those close ones who deserve to know what you know now.

Self Studies Self Studies
Weekly Quiz Competition
  • Question 1
    1 / -0
    Sanjeev left the house at 10:15 a.m. to buy some grocery. He entered the house at 11:05 a.m. For how many minutes was Sanjeev not in the house?
    Solution
    He left the house at 10:15 a.m and returned at 11:05 a.m.
    From 10:15 a.m to 11:00 a.m. there is a difference of 45 minutes, and another 5 minutes difference in between 11:00 a.m. and 11:05 a.m.
    So, the answer is 50 minutes.
  • Question 2
    1 / -0
    (112 km + 36 m + 22 km + 4 m) is equal to
    Solution
    112 km + 22 km = 134 km
    36 m + 4 m = 40 m
    So, in total, it will be 134 km 40 m.
  • Question 3
    1 / -0
    How many packs weighing 300 g can we make from a 3 kg packet of wheat?
    Solution
    We know that there are 1000 g in 1 kg. So, in 3 kg there will be 3 x 1000 = 3000 g.
    Number of 300 g packs made by 3 kg of weight = 3000 ÷ 300 = 10
    So, we can make ten 300 g packs from 3 kg of wheat.
  • Question 4
    1 / -0
    The cost of 1 kg of coal is Rs. 120. What will be the cost of 500 g of coal?
    Solution
    Cost of 1 kg of coal = Rs. 120

    So, cost of 500 g of coal = = Rs. 60
  • Question 5
    1 / -0
    If the whole packet of chocolates costs Rs. 100 and it contains 10 chocolates, what is the cost of each chocolate?
    Solution
    The whole packet of chocolates costs = Rs. 100
    Now, there are 10 chocolates in it and cost of 1 chocolate is
    = 100 ÷ 10 = 10
    = Rs. 10
    Therefore, each chocolate costs Rs. 10.
  • Question 6
    1 / -0
    Which of the following options gives the correct measure of the contents of the jug given below?

    Solution
    750 ml = 200 ml + 200 ml + 200 ml + 150 ml
  • Question 7
    1 / -0
    A box of chips having 1750 g of weight is to be filled with small packets of chips weighing 250 g each. How many packets of 250 g will be required to fill the box?
    Solution
    Weight of the box of chips = 1750 g
    Weight of each small packet of chips = 250 g
    Number of smaller packets required to fill the box = = 7 packets
    Hence, option 2 is correct.
  • Question 8
    1 / -0
    What is the cost of a sharpener?

    Solution
  • Question 9
    1 / -0
    The total weight of Tom and Jerry is _________.


    Solution
    It is clear that Tom's weight is 4 kg 200 g and Jerry's weight is 2 kg 900 g.
    In total, it will be
    4200 + 2900 = 7100 g
    We know that
    1000 g = 1 kg
    So,
    7100 g = 7 kg 100 g
  • Question 10
    1 / -0
    Dalip bought two wrist watches worth Rs. 150 each, a pair of sunglasses for Rs. 200 and five handkerchieves for Rs. 200. If he paid Rs. 1000 to the shopkeeper, then how much money would he get back?
    Solution
    Cost of two wrist watches = 2 x 150 = Rs. 300
    Cost of five handkerchieves = Rs. 200
    Cost of a pair of sunglasses = Rs. 200
    Total cost = 300 + 200 + 200 = Rs. 700
    As he paid Rs. 1000, amount he would get back = Rs. 1000 - Rs. 700 = Rs. 300
  • Question 11
    1 / -0
    The mug can hold _______ more mL of liquid than the cup.


    Solution
    Capacity of the mug = 4 L 400 mL
    = 4400 mL
    Capacity of the cup = 980 mL
    Liquid that the mug can hold more than the cup = (4400 - 980) mL
    = 3420 mL
  • Question 12
    1 / -0
    Directions: Read the menu of a famous restaurant and answer the following question.

    Item Cost (Rs.) Item Cost (Rs.)
    Pasta 50 Samosa 15
    Pizza 95 Pav Bhaji 60
    Burger 40 French Fries 30
    Salad 35 Dosa 70

    If Amit buys 2 burgers, 3 samosas and 1 dosa, then how much does he have to pay?
    Solution
    Cost of 2 burgers = Rs. (2 x 40) = Rs. 80
    Cost of 3 samosas = Rs. (3 x 15) = Rs. 45
    Cost of 1 dosa = Rs. (1 x 70) = Rs. 70
    Total amount Amit has to pay = Rs. (80 + 45 + 70) = Rs. 195

  • Question 13
    1 / -0
    Directions: Read the menu of a famous restaurant and answer the following question.

    Item Cost (Rs.) Item Cost (Rs.)
    Pasta 50 Samosa 15
    Pizza 95 Pav Bhaji 60
    Burger 40 French Fries 30
    Salad 35 Dosa 70

    Kunal goes to the restaurant with his family. They order 2 salads, 4 French fries and 5 pav bhaji. How much does he have to pay?
    Solution
    Cost of 2 salads = Rs. (2 x 35) = Rs 70
    Cost of 4 French fries = Rs. (4 x 30) = Rs 120
    Cost of 5 pav bhaji = Rs. (5 x 60) = Rs 300
    Total amount Kunal has to pay = Rs. (70 + 120 + 300) = Rs. 490
  • Question 14
    1 / -0
    Look at the following matrix.



    In this matrix, each item stands for a different value. The sum of each row and column is given.
    Find the value of .
    Solution





  • Question 15
    1 / -0
    Find the lightest of the given items.


    Solution
    Weight of watermelon = 7 kg
    Weight of stone = 10 kg
    Weight of food pack = 1 kg
    Weight of books = 4 kg
    So, the lightest item is food pack.
  • Question 16
    1 / -0
    The given pictures shows how two different groups of shapes balance a scale.



    6 apples balance _________ cans.
    Solution
    1 block = 3 apples
    2 blocks = 6 apples
    2 blocks = 6 cans
    6 apples = 6 cans

  • Question 17
    1 / -0
    Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sunday
    1 2 3 4 5 6
    7 8 9 10 11 12 13
    14 15 16 17 18 19 20
    21 22 23 24 25 26 27
    28 29 30 31


    Above is given the calendar of July of this year. Aman wants to mark his birthday on the calendar. He knows his birthday is 12 days after the Guru-Purnima; and Guru-Purnima this year is on the second Monday of July.

    On which date should he mark his birthday?
    Solution
    The second Monday is on 14th July.
    His birthday is 12 days after 14th July.
    Therefore, required date = 12 + 14 = 26th July
  • Question 18
    1 / -0
    Ankit took 24 min 14 sec to walk from his home to office. On his way back, he took another route and reached home in 19 min 56 sec. How much time did he save by taking the shortcut route?
    Solution
    Time taken by Ankit to reach office
    = 24 min 14 sec
    = (24 x 60) + 14
    = 1440 + 14 = 1454 sec

    Time taken by Ankit to reach home from office
    = 19 min 56 sec
    = (19 x 60) + 56
    = 1140 + 56 = 1196 sec

    Time saved by Ankit = (1454 - 1196) sec
    = 258 sec
    = 240 sec + 18 sec
    = 4 min 18 sec
  • Question 19
    1 / -0
    There are two weight balances shown below.


    Find the weight of the block .
    Solution
  • Question 20
    1 / -0
    Which of the following relations is INCORRECT?
    Solution
    2 L = 2 x 1000 = 2000 ml
    2 L 400 ml = 2000 + 400 = 2400 ml
  • Question 21
    1 / -0
    Amit travelled 89 km 500 m by bus and 1100 km 60 m by train. How much distance did he travel in all?
    Solution
    Distance travelled by bus = 89 km 500 m
    We know,
    1 km = 1000 m
    So, 89 km = 89,000 m
    89,000 + 500 = 89,500 m
    Distance travelled by train = 1100 km 60 m
    1100 km = 11,00,000 m
    11,00,000 + 60 = 11,00,060 m
    Total distance travelled = 89,500 + 11,00,060 m = 11,89,560 m
    = 1189 km 560 m
  • Question 22
    1 / -0


    Mohit goes to the market with his friend at 4:15 p.m. His mother tells him to come back home in 2 hours and 45 minutes. What time does Mohit need to be at home?
    Solution
    Mohit leave his house at 4:15 p.m.
    He need to be home after 2 hours and 45 minutes.
    So, 4:15 p.m. + 2 hours and 45 minutes = (4 + 2) hours and (15 + 45) minutes
    = 6 hours and 60 minutes or 7 hours (60 minutes = 1 hour).
    He needs to be home at 7 p.m.

  • Question 23
    1 / -0
    Manish went for a picnic at a water park with his friends. He bought four tickets for Rs. 200 each, four burgers for Rs. 40 each and four packets of popcorn. What information is needed to find the total amount spent by him?
    Solution
    Total amount spent by Manish = Cost of 4 tickets + Cost of 4 burgers + Cost of 4 packets of popcorn
    In the given passage, all the required things are mentioned except the cost of a single packet of popcorn.
    Therefore, the cost of a single packet of popcorn is required to find the total amount spent by Manish.
  • Question 24
    1 / -0
    There is 40 litres of oil in a container. A man empties it in 8 cans. Each can will hold ___ litres of oil.
    Solution
    Amount of oil in the container = 40 litres
    Number of cans = 8
    Quantity of oil each can will hold = = 5 litres
  • Question 25
    1 / -0
    Ritu had 36 kg 525 g of rice. She used 24 kg 750 g in a month. How much rice was left with her?
    Solution
    Amount of rice Ritu had = 36 kg 525 g = 36,525 g (1 kg = 1000 g)
    Amount of rice Ritu used = 24 kg 750 g = 24,750 g
    Amount of rice left with her = 36,525 g - 24,750 g = 11,775 g = 11 kg 775 g
  • Question 26
    1 / -0
    If + = 20 kg;
    + + + + + + + + + = 99 kg; and
    - = 11 kg,

    find out the weights of and , respectively.
    Solution
    + = 20 kg --- (1)

    - = 11 kg --- (2)


    + + + + + + + + + = 99 kg


    4( + ) + ( + ) = 99 kg


    4 x 20 + + = 99 kg [using (1)]


    + = 19 kg --- (3)

    Using (2) and (3),

    = 15 kg

    Using (2),

    15 - = 11 kg

    = 4 kg
  • Question 27
    1 / -0
    Rohit wants to go from his office to home. He uses the given map to find the possible routes. The route must start from his office and end at home. He wants to choose the shortest route. Which of the following is the best route?


    Solution
    The shortest route is:
    Office - School - Market - Home =3 km + 2 km + 2 km = 7 km
  • Question 28
    1 / -0
    What is the value of ?

    Rs. 550 Rs. 890 Rs. 1290
    Rs. 1020
    Rs. 820
    Rs. 890
    Solution
    + + = 1290

    1 = 1290 - 2 --- (1)

    + + = 1020 (Row 1)

    Or 2(1290 - 2 ) + = 1020

    Or 2580 - 4 + = 1020

    Or 3 = 1560

    1 = 520

    Since 1 = 1290 - 2 ,

    1 = Rs. (1290 - 1040) = 250

    As we have,

    + + = 890

    1 = 890 - (1 + 1 )

    = 890 - 770 = 120

    Now, + + = 550

    Or 1 = 550 - (1 + 1 )

    = 550 - 370 = 180
  • Question 29
    1 / -0
    Tree A is twice as long as Tree B. Tree C is 540 cm shorter than Tree A. Tree C is 1440 cm long.

    Find out the total length of the three trees.
    Solution
    Length of Tree C = 1440 cm
    Length of Tree A = 1440 cm + 540 cm = 1980 cm
    Length of Tree B = = 990 cm
    Total length of the three trees = 1440 cm + 1980 cm + 990 cm = 4410 cm
  • Question 30
    1 / -0
    If - = 30 g;

    - = 80 g; and
    10+ 10 + 10 = 3500 g,
    then what is the weight of ?
    Solution
    We have - = 30 g

    Or = 30 + --- (1)

    - = 80 g

    Or = 80 + --- (2)

    10 + 10 + 10 = 3500 g
    10 ( + 80) + 10 + 10 ( - 30) = 3500 g [using (1) and (2)]

    30 + 800 - 300 = 3500

    30 = 3000


    = = 100 g

    Now, using (1),

    100 - = 30

    = 70 g
Self Studies
User
Question Analysis
  • Correct -

  • Wrong -

  • Skipped -

My Perfomance
  • Score

    -

    out of -
  • Rank

    -

    out of -
Re-Attempt Weekly Quiz Competition
Self Studies Get latest Exam Updates
& Study Material Alerts!
No, Thanks
Self Studies
Click on Allow to receive notifications
Allow Notification
Self Studies
Self Studies Self Studies
To enable notifications follow this 2 steps:
  • First Click on Secure Icon Self Studies
  • Second click on the toggle icon
Allow Notification
Get latest Exam Updates & FREE Study Material Alerts!
Self Studies ×
Open Now