Self Studies

Mensuration Test - 10

Result Self Studies

Mensuration Test - 10
  • Score

    -

    out of -
  • Rank

    -

    out of -
TIME Taken - -
Self Studies

SHARING IS CARING

If our Website helped you a little, then kindly spread our voice using Social Networks. Spread our word to your readers, friends, teachers, students & all those close ones who deserve to know what you know now.

Self Studies Self Studies
Weekly Quiz Competition
  • Question 1
    1 / -0
    Area of one swimming pool which is in rectangular shape is half of the area of another swimming pool which is in square shape. If the area of squared shape swimming pool is 64 m2, what would be the breadth of the rectangular shaped swimming pool, provided length of the side of square pool is same as length of rectangular pool?
    Solution
    It is given that,
    (Area of rectangular pool) = (Area of square pool)
    (Length x breadth) = × 64 m2.
    Area of square pool = 64 m2
    So area of rectangular pool = 32 m2
    Side of square = 8 m
    Also length of rectangle = length of side of square = 8 m
    (8 x Breadth) = 32

    Breadth = = 4 m
  • Question 2
    1 / -0
    The figure below shows the blue print of a hotel. If the area of each square is 10 cm2, what is the area of the hotel in the blueprint?


    Solution
    Area of 1 square = 10 cm2

    Number of squares = 11

    So, the area of given figure is 110 cm2


  • Question 3
    1 / -0
    The shape of a garden is rectangular and the area of the garden is 24 m2. Which of the following may not be the possible dimensions of the rectangular garden?
    Solution
    As Area = L x B
    So 8 x 4 = 32 m2 cannot be a possibility.

  • Question 4
    1 / -0
    Find the area of the given figure.

    Solution


    Area of square ABCD = side x side = 4 × 4 = 16 m2
    Area of rectangle CEFG = length × breadth = 16 × 4 = 64 m2
    Area of rectangle HIKJ = 16 × 4 = 64 m2
    Area of rectangle NKML = 12 × 8 = 96 m2
    Total area of this figure is = 16 + 64 + 64 + 96 = 240 m2
  • Question 5
    1 / -0
    A roof of a house measures 80 m by 40.2 m. Find the perimeter of the roof.
    Solution
    Breadth of roof = 40 m 200 cm

    => 4000 cm + 200 cm = 4200 cm (1 m = 100 cm)

    Length = 8000 cm

    Perimeter = 2(8000 cm + 4200 cm) = 24400 cm
  • Question 6
    1 / -0
    Find the perimeter of the shaded region in the given figure.

    Solution
    Perimeter of the shaded region is
    (18 x 1) units = 18 units


  • Question 7
    1 / -0
    Find the perimeter of the given figure.


    Solution
    Perimeter of the given figure = 10 + 6 + 1 + 10 + 12 + 10 + 1 = 50 cm



  • Question 8
    1 / -0
    The breadth of a rectangle is ()th of its length. If its area is 4 m2 , then what will be its perimeter?
    Solution
    Breadth = x Length
    Area = length x breadth
    4 = length x length
    (length)2 = 16

    Length = 4 m

    Breadth = 1 m

    Perimeter = 2( length + breadth)

    = 2(4 + 1)

    = 10 m
  • Question 9
    1 / -0
    A teacher asked his students to draw a triangle. Ali drew an equilateral triangle and the perimeter of that triangle was 24 cm. Find the length of triangle.
    Solution
    Given perimeter = 24 cm

    3 x length = 24 cm

    Length = 8 cm
  • Question 10
    1 / -0
    Which of the following figures has the smallest perimeter if each side of the square is 1 unit?


    Solution
    Perimeter of A = 1 + 1 + 1 + 1 + 1 + 1 + 1 + 1 + 1 + 1 = 10 units

    Perimeter of B = 1 + 1 + 1 + 1 + 1 + 1 + 1 + 1 + 1 + 1 + 1 + 1 + 1 + 1 = 14 units

    Perimeter of C = 1 + 1 + 1 + 1 + 1 + 1 + 1 + 1 + 1 + 1 + 1 + 1 + 1 + 1 = 14 units

    Perimeter of D = 1 + 1 + 1 + 1 + 1 + 1 + 1 + 1 + 1 + 1 + 1 + 1 + 1 + 1 = 14 units

    So, figure A is the correct option.
  • Question 11
    1 / -0
    If side of a square is doubled, then the area of the square becomes ____________ times the original area.
    Solution
    Let side of square be x.

    Area = x2

    If side is doubled = 2x

    New area = (2x)2 = 4x2

    Therefore, the new area is 4 times the original area.
  • Question 12
    1 / -0
    A square park has an area of 3600 m2 . What will be the value of 6 times its perimeter?
    Solution
    Area of square = 3600 m2

    Side of square = = 60 m

    Perimeter = 4 x 60 = 240 m

    6 times perimeter = 6 x 240 = 1440 m
  • Question 13
    1 / -0
    What is the missing length in the given figure?


    Solution
    Perimeter of quadrilateral = sum of all sides
    26 m = 8 m + 5 m + 4 m + ?
    ? = 26 - 5 - 4 - 8 = 9 m
  • Question 14
    1 / -0
    Area of a square is numerically double than its perimeter. What is the length of its side, if the area is 400 cm2?
    Solution
    Let side be x.

    Perimeter = 4x

    According to question,

    400 = 2 x perimeter

    400 = 8 x

    x = 50 cm

  • Question 15
    1 / -0
    A figure is formed by putting 3 rectangles one over the other as shown in figure. If length and breadth of each rectangle is 5 m and 4 m respectively, what is the perimeter of this figure?



    Solution

    Perimeter = [(4 + 4 + 4) + 5] x 2 = 34 m

  • Question 16
    1 / -0
    There are 96 square tiles which make up the floor of the hall in a wedding palace. If the perimeter of each tile is 8 m, what is the area of the floor of the hall?
    Solution
    Perimeter of each square tile = side × number of sides
    8 = side × 4
    8 ÷ 4 = side
    side = 2 m
    Area of each tile = side2
    = 22
    = 4 m2
    Area of 96 tiles on the floor = 4 × 96
    = 384 m2
  • Question 17
    1 / -0
    How much length of a ribbon is required to cover the sides of a photograph of size 51.75 cm x 41 cm?
    Solution
    Perimeter of the picture = 2 (51.75 cm + 41 cm)

    = 2 X 92.75 = 185.5 cm

    So 185.5 cm of ribbon is required.

  • Question 18
    1 / -0
    A swimming pool of area 1176 m2 has length of 42 m. What is the breadth of this pool?
    Solution
    Area = length X breadth
    1176 = 42 X breadth
    Breadth = 1176 ÷ 42 = 28 m

  • Question 19
    1 / -0
    Find the number of tiles needed to cover a plot with length and breadth as 4.45 m and 3.20 m, respectively, if the size of one tile is 20 cm by 20 cm.
    Solution
    Area of plot = 4.45 × 3.20 m2
    or 445 × 320 cm2 = 1,42,400 cm2
    Area of tile = 20 × 20 = 400 cm2
    Number of tiles = 142400 ÷ 400 = 356
  • Question 20
    1 / -0
    How many paper slips of size 36 cm by 24 cm can be cut from a big sheet of paper of size 360 cm by 84 cm?
    Solution
    Area of big sheet = 360 X 84 = 30,240 cm2
    Area of paper slip = 36 X 24 = 864 cm2
    Number of slips that can be cut = 30240÷864 = 35



  • Question 21
    1 / -0
    Ali walks four times around a rectangular field of length 5 m and breadth 8 m. Benny walks thrice around a square field of side 15 m. Who covered more distance and by how much?
    Solution
    Perimeter of rectangular field = 2(l + b) = 2(5 + 8) = 2 x 13 = 26 m
    Distance Ali walked = 4 times the perimeter of rectangular field = 4 x 26 = 104 m
    Perimeter of square field = 4 (side) = 4 x 15 = 60 m
    Distance Benny walked = 3 times the perimeter of square field = 3 x 60 = 180 m
    Difference = 180 - 104 = 76 m
    So, Benny covered more distance than Ali by 76 m.
  • Question 22
    1 / -0
    Deny wants to put a fence around his garden of length 12 m and breadth 15 m. Find the total cost of fencing at the rate of Rs. 20 per metre.
    Solution
    Perimeter of garden = 2(l + b) = 2(12 + 15) = 54 m
    Cost of fencing per metre = Rs. 20
    Cost of fencing 54 metres = 54 × 20 = Rs. 1080
  • Question 23
    1 / -0
    A rectangular pool of length 6 m and width 5 m is embedded with 6 square tiles of side 2 m on some part of the pool. Calculate the area of the remaining part?
    Solution
    Area of the pool =
    Area = =
    Area of one square tile =
    Area = =
    Area of 6 tiles = =

    Difference = 30 - 24 =

  • Question 24
    1 / -0
    What is the distance covered by John, if he walks 30 rounds of a park of equilateral triangle shape of side 18 m?

    Solution
    Length of each side of a park = 18 m
    Perimeter of the given park = 3 x 18 = 54 m
    Distance covered by John in rounds = 30 x 54 = 1620 m
  • Question 25
    1 / -0
    Usain Bolt takes 50 rounds of square park of side 25 m. What is the total distance covered by him?
    Solution
    Side of a square park = 25 m
    Perimeter of the park = sum of all sides = 25 + 25 + 25 + 25 = 100 m
    So the total distance travelled by Usain Bolt in 50 rounds = 50 x 100 = 5000 m

  • Question 26
    1 / -0
    Which of following figures has the minimum shaded area?


    Solution
    Figure (A)
    Area = (10 x 2) + (8 x 2)
    = 20 + 16
    = 36 sq. m

    Figure (B)
    Area = (7 x 2) + (7 x 2) + (4 x 2)
    = 14 + 14 + 8
    = 36 sq. m

    Figure (C)
    Area = (8 x 7) - (6 x 5)
    = 56 - 30
    = 26 sq. m

    So we can say that Figure (C) has minimum shaded area.

  • Question 27
    1 / -0
    State 'T' for true and F for false.

    (i) Area of square is side squared.

    (ii) Pentagon has six sides.

    (iii) Distance covered along the boundary of a closed figure is called perimeter.

    Solution
    (i) True: the area of square is side squared , that is A =
    (ii) False: as pentagon has 5 sides
    (iii) True: Distance covered along the boundary of a closed figure is called perimeter.


  • Question 28
    1 / -0
    Find the area of given figure if all the circles are equal to each other having radius 4 cm.

    Solution
    Radius of circles = 4 cm
    Area of 1 circle = π x r2
    = 3.14 x 4 x 4
    = 50.24 sq. cm
    Area of whole figure= 50.24 x 4 = 200.96 sq. cm

  • Question 29
    1 / -0
    Find the values of P, Q, R and S

    Length of rectangle
    Cm
    Breadth of rectangle
    Cm
    Area
    Cm2
    Perimetor
    Cm
    12 P 144 Q
    R 24 S 68
    Solution
    (P) 12 cm, as 12 x 12 = 144 cm2
    (Q) 48 cm, sum of all sides = 2 x (12 + 12) = 48 cm
    (R)10 cm
    Perimeter = 68 = 2 x ( x + 24)
    68 - 48 = 2x
    20 = 2x
    x = 10
    (S) 240 cm2, area of rectangle = l x b = 10 x 24 = 240 cm2


  • Question 30
    1 / -0
    Figure A is made up of 8 identical squares. Three squares are removed from figure A to get figure B. If the perimeter of figure B is 320 cm. What is the perimeter of figure A?

    Solution
    Let each side be x.
    Perimeter of each square = 4x
    Perimeter of figure B = 5 4x = 320
    x = 16 cm
    Perimeter of figure A = 8 x 4x = 8 x 4 x 16 = 512 cm
Self Studies
User
Question Analysis
  • Correct -

  • Wrong -

  • Skipped -

My Perfomance
  • Score

    -

    out of -
  • Rank

    -

    out of -
Re-Attempt Weekly Quiz Competition
Selfstudy
Selfstudy
Self Studies Get latest Exam Updates
& Study Material Alerts!
No, Thanks
Self Studies
Click on Allow to receive notifications
Allow Notification
Self Studies
Self Studies Self Studies
To enable notifications follow this 2 steps:
  • First Click on Secure Icon Self Studies
  • Second click on the toggle icon
Allow Notification
Get latest Exam Updates & FREE Study Material Alerts!
Self Studies ×
Open Now