Self Studies

Mensuration Test - 11

Result Self Studies

Mensuration Test - 11
  • Score

    -

    out of -
  • Rank

    -

    out of -
TIME Taken - -
Self Studies

SHARING IS CARING

If our Website helped you a little, then kindly spread our voice using Social Networks. Spread our word to your readers, friends, teachers, students & all those close ones who deserve to know what you know now.

Self Studies Self Studies
Weekly Quiz Competition
  • Question 1
    1 / -0
    How many times does the area of a square become if its side is doubled?
    Solution
    Let side = x, then area of the square = x2
    If side is doubled;
    New side of the square = 2x,
    Then, new area of the square = 4x2
    Hence, the area becomes 4 times after the side of the square is doubled.
  • Question 2
    1 / -0
    If the area of one square is 5 cm2, find the area of the given figure.

    Solution
    The area of one square is 5 cm2.
    There are 10 squares.
    So, the total area will be 5 × 10 = 50 cm2.
  • Question 3
    1 / -0
    If the area of a rectangle is 64 cm2, then which of the following can be the length and width of that rectangle?
    Solution
    Putting the values as follows:
    Length = 16 cm
    Width = 4 cm
    Area of the rectangle = 16 × 4 = 64 cm2
  • Question 4
    1 / -0
    Find the area of the given figure.


    Solution


    Area of the figure = Area of rectangle ABCD + Area of rectangle IJKL + Area of rectangle GEFH
    (6 × 8.5) + (2 × (8.5 - 3 - 1.5)) + ((6 - 3.5 - 1) × 1)
    = 51 + 8 + 1.5
    = 60.5 cm2
  • Question 5
    1 / -0
    A glass sheet for a building measures 7 m 600 cm by 1 m 300 cm. Find the perimeter of the glass sheet.
    Solution
    Length of the glass sheet = 7.6 m
    Width of the glass sheet = 1.3 m
    Perimeter of the glass sheet = 2(l + w)
    = 2(7.6 + 1.3)
    = 2 × 8.9 = 17.8 m
  • Question 6
    1 / -0
    Find the perimeter of the shaded portion in the given figure.

    Solution
    Length of each side of a small square = 1 unit
    Number of sides which are included in the perimeter of shaded portion = 22
    Perimeter of the shaded portion = 22 x 1 = 22 units
  • Question 7
    1 / -0
    Find the perimeter of the given shape.


    Solution
    Perimeter of the shape = 8.5 + 8.5 + 6 + 6 + 1.5 + 1.5 + 1 + 1 = 34 cm
  • Question 8
    1 / -0
    The breadth of a rectangle is 68 cm and its length isof the breadth. Find the area of the rectangle.
    Solution
    Breadth of the rectangle = 68 cm

    Length of the rectangle =

    Area of the rectangle = 68 × 85

    = 5780 cm2
  • Question 9
    1 / -0
    If the perimeter of an isosceles triangle with the unequal side measuring 5 cm is 37 cm, find the length of the other two sides.
    Solution
    An isosceles triangle is a triangle that has two sides of equal length.
    37 - 5 = 32 cm
    Length of the other two sides = 32 ÷ 2 = 16 cm
  • Question 10
    1 / -0
    Which of the following figures has the largest perimeter?

    (Note: Side of all the squares in the question is 1 unit)
    Solution
    Length of each side of a square = 1 unit
    So, perimeter of the figure in option 1 = 10 units
    Perimeter of the figure in option 2 = 12 units
    Perimeter of the figure in option 3 = 12 units
    Perimeter of the figure in option 4 = 14 units
    Thus, the figure in option (4) has the largest perimeter.

  • Question 11
    1 / -0
    If the length of each side of an equilateral triangle is multiplied by 7, then the new perimeter is __ times the original perimeter.
    Solution
    Let the perimeter of the equilateral triangle be X.
    The new perimeter will be 7X.
    So, the new perimeter is 7 times the original perimeter.

  • Question 12
    1 / -0
    The area of a rectangular sheet is 425 cm2 and its breadth is 17 cm. Which of the following options is 4 times the length of the rectangle?
    Solution
    Area = L × B (L = length and B = breadth)
    B = 17
    425 = L × 17
    L =
    L = 25 cm
    4 times the length = 4 × 25 = 100 cm
  • Question 13
    1 / -0
    Find the missing length in the given figure.

    Solution
    Perimeter = 10 + 29 + 23 + ?
    77 = 62 + ?
    ? = 15 cm
  • Question 14
    1 / -0
    If the perimeter of a square is numerically equal to the area of a rectangle and the breadth of the rectangle is equal to the side of the square, then what is the length of the rectangle?
    Solution
    Perimeter of the square = Area of the rectangle
    4 x Side = Length × Breadth
    But, Breadth of the rectangle = Side of the square
    So,
    4 x Side = Length × Side
    Length = 4 units
  • Question 15
    1 / -0
    A shape is formed by putting 9 squares together as shown in the figure below. If the length of each side is 11 cm, find the perimeter of the figure.

    Solution
    Perimeter of the figure = Sum of all sides
    Total number of sides = 20
    So, perimeter = 20 × 11 = 220 cm
  • Question 16
    1 / -0
    Find the ratio of the perimeter to the area of a square with side 12 cm.
    Solution
    Ratio of the perimeter to the area of the square = 4 × side/(side)2 = (4 × 12)/(12 × 12) = 4/12 = 1 : 3
  • Question 17
    1 / -0
    There is a garden with length 80.5 m and width 70 m. Find the perimeter of the fence required for fencing the garden.
    Solution
    Perimeter = 2(Length + Breadth)
    = 2(80.5 + 70)
    = 2 × 150.5
    = 301 m
    So, required length = 301 m
  • Question 18
    1 / -0
    The lid of a square box of side 40 cm is sealed all round with the tape. What is the length of the tape required if the lid is sealed 4 times?
    Solution
    Length of tape required = 4(perimeter of the lid) = 4(4 × 40) = 640 cm
  • Question 19
    1 / -0
    A certain number of tiles, each of area 46 cm2, are to be placed in a warehouse of area 69,000 cm2. Find the number of tiles that can be placed in the warehouse.
    Solution
    Area of one tile = 46 cm2
    Number of tiles that can placed in the warehouse with area 69,000 cm2


  • Question 20
    1 / -0
    Find the number of tiles, each measuring 25 cm by 6 cm, which can cover a wall of dimensions 12 m by 8 m.
    Solution
    Area of a tile = 25 × 6 = 150 cm2
    Area of the wall (in cm) = 1200 × 800 = 9,60,000 cm2
    Number of tiles required = 9,60,000 ÷ 150
    = 6400
  • Question 21
    1 / -0
    Piyush runs twice around a rectangular field of length 18 m and breadth 16 m. Mohit runs thrice around a square field of side 24 m. Who covers more distance and by how much?
    Solution
    Side of the square field = 24 m

    Perimeter of the square field = 4 × 24 = 96 m

    Length of the rectangular field = 18 m

    Breadth of the rectangular field = 16 m

    Perimeter of the rectangular field = 2(18 + 16)

    = 2(34) = 68 m

    Distance covered by Piyush = 2 × 68 m = 136 m

    Distance covered by Mohit = 3 × 96 m = 288 m

    So, Mohit covers more distance than Piyush, the difference being 152 m.
  • Question 22
    1 / -0
    Manish wants to plough a rectangular field with the help of a tractor. The length of the rectangular field is 100 m and the breadth is 50.5 m. Find the total cost of ploughing the field if the cost of ploughing is Rs. 15 per metre.
    Solution
    Length of the rectangular field = 100 m
    Breadth of the rectangular field = 50.5 m
    Perimeter of the field = 2(100 m + 50.5 m) = 2(150.5) m = 301 m
    Cost of ploughing = Rs. 15 per metre
    Cost of ploughing 301 m = 301 15 = Rs. 4,515
  • Question 23
    1 / -0
    Seven square-shaped flower beds, each of side 1.5 m, are dug on a piece of land, 5.8 m long and 5.2 m wide. What is the area of the remaining part of the land?
    Solution
    Area of the land = 5.8 m 5.2 m = 30.16 m2

    Area of one flower bed = 1.5 m 1.5 m = 2.25 m2

    Area of 7 flower beds = 7 2.25 m2 = 15.75 m2

    So, area of the remaining part of the land = 30.16 m2 - 15.75 m2

    = 14.41 m2
  • Question 24
    1 / -0
    Find the distance covered by Mohan if he takes 5 rounds of an equilateral triangular park of side 110 m.
    Solution
    Length of each side of the park = 110 m
    Perimeter of the equilateral triangular park = 3 × 110 m = 330 m
    Distance covered by Mohan in 5 rounds = 5 × 330 m = 1650 m
  • Question 25
    1 / -0
    An athlete takes 18 rounds of a rectangular park, 35 m long and 25 m wide. The total distance covered by him is
    Solution
    Length of the rectangular park = 35 m

    Breadth of the rectangular park = 25 m

    Perimeter of the park = 2(35 + 25) = 2(60) = 120 m

    So, distance travelled by the athlete in 18 rounds = 18 × 120 = 2160 m
  • Question 26
    1 / -0
    Which of the following figures has/have the maximum shaded area?


    Solution
    (a)
    Area of A = 10 x 2 = 20 m2
    Area of B = 6 x 1 = 6 m2
    Area of the shaded region = 20 + 6 = 26 m2

    (b)

    Area of A = 12 x 2 = 24 m2
    Area of B = 7 x 1.5 = 10.5 m2
    Area of C = 9 x 1 = 9 m2
    Area of the shaded region = 24 + 9 + 10.5 = 43.5 m2

    (c)

    Area of A = 9 x 2 = 18 m2
    Area of B = 10 x 1.5 = 15 m2
    Area of shaded region = 18 + 15 = 33 m2
    Figure (b) has the maximum shaded area.
  • Question 27
    1 / -0
    Directions: State T for true and F for false.

    (i) The perimeter of a rectangle is four times its sides.
    (ii) In a blackboard, the region available for writing is its area.
    (iii) The distance covered along the boundary of a closed figure is called its perimeter.

    (i) (ii) (iii)
    (A) T F F
    (B) F T T
    (C) F F T
    (D) F T F
    Solution
    (i) The perimeter of a rectangle is four times its sides. FALSE; perimeter of a rectangle = 2(l + b)
    (ii) In a blackboard, the region available for writing is its area. TRUE
    (iii) The distance covered along the boundary of a closed figure is called its perimeter. TRUE; the perimeter of a closed figure is the distance covered in one round along the boundary of the figure.
  • Question 28
    1 / -0
    Rahul bent a rope to form the given figure (not drawn to scale). The figure is made up of 5 identical squares and 7 equilateral triangles. Find the length of the rope.

    Solution
    Side of a square = Side of an equilateral triangle = 80 4 = 20 cm
    Perimeter of 1 square = 4 × 20 = 80 cm
    Perimeter of 1 equilateral triangle = 3 × 20 = 60 cm

    Length of the rope = Perimeter of the figure
    Perimeter of the figure = 14 × (Length of one side of equilateral triangle) + 5 × (Length of one side of square) = 14 × 60 + 5 × 80 = 1240 cm
  • Question 29
    1 / -0
    Find the values of P, Q, R and S.

    Length of rectangle (cm) Breadth of rectangle (cm) Area (cm2) Perimeter (cm)
    25 P 400 Q
    18 R S 132


    P Q R S
    (A) 16 80 44 854
    (B) 16 82 48 864
    (C) 18 84 52 874
    (D) 18 86 56 884
    Solution
    Area = 400 cm2
    25 × P = 400
    P = 16 cm
    Perimeter = 2(16 + 25) = 82 cm
    So, P = 16 cm, Q = 82 cm

    Also, perimeter = 132
    2(18 + R) = 132
    18 + R = 66
    R = 48 cm
    Area = S = 48 × 18 = 864 cm2
  • Question 30
    1 / -0
    Figure P is made up of ten identical squares. Six squares are removed from figure P to form figure Q. If the perimeter of figure P is 304 cm, what will be the perimeter of figure Q?

    Solution
    Let the length of each side of a square be x.
    Number of sides of squares which are included in the perimeter of figure P = 16
    Perimeter of figure P = 16x = 304

    Length of each side of a square will be:
    x = 304/16 = 19 cm

    Number of sides of squares which are included in the perimeter of figure Q = 10
    Perimeter of figure Q = 10x = 10 × 19 = 190 cm
Self Studies
User
Question Analysis
  • Correct -

  • Wrong -

  • Skipped -

My Perfomance
  • Score

    -

    out of -
  • Rank

    -

    out of -
Re-Attempt Weekly Quiz Competition
Selfstudy
Selfstudy
Self Studies Get latest Exam Updates
& Study Material Alerts!
No, Thanks
Self Studies
Click on Allow to receive notifications
Allow Notification
Self Studies
Self Studies Self Studies
To enable notifications follow this 2 steps:
  • First Click on Secure Icon Self Studies
  • Second click on the toggle icon
Allow Notification
Get latest Exam Updates & FREE Study Material Alerts!
Self Studies ×
Open Now