Self Studies
Selfstudy
Selfstudy

Motion Test - 3

Result Self Studies

Motion Test - 3
  • Score

    -

    out of -
  • Rank

    -

    out of -
TIME Taken - -
Self Studies

SHARING IS CARING

If our Website helped you a little, then kindly spread our voice using Social Networks. Spread our word to your readers, friends, teachers, students & all those close ones who deserve to know what you know now.

Self Studies Self Studies
Weekly Quiz Competition
  • Question 1
    1 / -0
    Two trains with lengths 180 m and 220 m respectively, are running in opposite directions with speeds of 40 km/hr and 50 km/hr respectively. The time taken by them in crossing each other will be
    Solution
    u = 40 km/hr
    v = 50 km/hr
    l = 180 m
    L = 220 m
    Now, we know that speed = distance/time
    u+v = l+L / time (When trains move in opposite directions, their speeds are added.)
    u+v = 40+50 = 90 km/hr = 90*5/18 = 25 m/s
    l+L = 180+220 = 400 m
    25 = 400/t
    Hence, t = 16 sec
  • Question 2
    1 / -0
    The wheel of an engine, with a circumference of 25 decimetres, makes 10 revolutions in 4 seconds. The speed of the wheel (in km/hr) is
    Solution
    Circumference of wheel = 25 dm = 2.5 m
    The wheel makes 10 revolutions in 4 s.
    Then, in one second = 10/4 = 2.5 revolutions
    Speed of wheel = 2.5 x 2.5 = 6.25 m/s
    Speed of wheel = 6.25 x 3600/1000 = 22.5 km/hr
  • Question 3
    1 / -0
    Two trains running in the same direction at 40 km/hr and 22 km/hr completely pass one another in one minute. If the length of the first train is 125 m, the length of the second train is
    Solution
    u = 40 km/hr
    v = 22 km/hr
    l = 125 m
    t = 1 min = 60 sec
    L = ?
    Now, we know that speed = distance/time
    u-v = l + L / time (When trains move in same direction, their speeds are subtracted.)
    u-v = 40-22 = 18 km/hr = 18*1000/3600 = 5 m/s

    5 = 125+L/60
    Hence, L = 175 m
  • Question 4
    1 / -0
    If a body takes as much time to cover 10 m as a car takes to cover 25 m, the distance the body will cover during the time the car covers 1 km is
    Solution
    For 25 m of car, body covers = 10 m
    For 1 m of car, body covers = 10/25 m
    For 1000 m of car, body covers = 10/25 * 1000
    = 400 m
  • Question 5
    1 / -0
    A train travels the first 15 km at a uniform speed of 30 km/hr, the next 75 km at a uniform speed of 50 km/hr and the last 10 km at a uniform speed of 20 km/hr. Calculate the average speed for the entire journey.
    Solution
    Time for first 15 km = 15/30 = 0.5 hr
    Time for next 75 km = 75/50 = 1.5 hr
    Time for next 10 km = 10/20 = 0.5 hr
    Total time taken = 2.5 hr
    Total distance = 15+75+10 = 100 km

    Now, average speed = Total distance travelled / Total time taken
    = 100/2.5 = 40 km/hr
  • Question 6
    1 / -0
    Gaurav travelled 1200 km by air which formed th of his trip. He travelled one-third of the remaining distance by car and the rest by train. The distance travelled by him in train was
    Solution
    2/5th of the total distance covered by air = 1200 km
    Hence, total distance covered by air = 1200*5/2 = 3000 km
    1/3rd of remaining distance covered by car = 1/3*1800 = 600 km
    Distance covered by train = 1800-600 = 1200 km
  • Question 7
    1 / -0
    A train overtakes two persons who are walking at the rate of 2 km/hr and 4 km/hr in the same direction in which the train is going, and passes them completely in 9 and 10 seconds respectively. The length of the train (in meters) is
    Solution
    To find: Length of train (L)
    Speed of train (s) = ?
    Train passed first person (at 2 km/hr or 5/9 m/s) in 9 secs.
    Train passed second person (at 4 km/hr or 10/9 m/s) in 10 secs.
    For 1st person,
    s-5/9 = L/9 (When trains move in the same direction, their speeds are
    subtracted.)
    or, 9s - L = 5 --------(i)

    For 2nd person,
    s-10/9 = L/10
    Or 90s - 9L = 100 ---------(ii)

    Solving (i) and (ii), we get
    Length of train = 50 m
  • Question 8
    1 / -0
    The distance between two points A and B is 110 km. A motorcyclist starts from A towards B at 7 a.m. at a speed of 20 km/hr. Another motorcyclist starts from B towards A at 8 a.m. at a speed of 25 km/hr. When will they cross each other?
    Solution
    Speed of 1st motorcyclist = 20 km/hr
    In 3 hrs or at 10 am, distance covered = 60 km

    Speed of 2nd motorcyclist = 25 km/hr
    In 2 hrs or at 10 am, distance covered = 50 km

    Total distance covered by both till 10 am = 60+50 = 110 km
    Hence, they will cross each other at 10 am.
  • Question 9
    1 / -0
    Two trains starting at the same time from two stations, 200 km apart; and going in opposite directions cross each other at a distance of 110 km from one of stations. The ratio of their speeds may be
    Solution
    Let the distance covered by 1st train = 110 km
    Distance covered by 2nd train = 90 km
    Let the time taken by both = t hrs

    Speed of 1st train : Speed of 2nd train
    110/t : 90/t
    11 : 9
  • Question 10
    1 / -0
    A person starts his journey from point A and travels 5 m and reaches point B, then takes a 90o turn and travels another 12 m upto C. What is the total displacement?


    Solution
    Displacement is the shortest distance.
    So, AC2 = AB2+ BC2
    Hence, AC = 13 m
  • Question 11
    1 / -0
    Consider the distance-time graph shown below

    During which interval the velocity of the particle is zero?
    Solution
    We know that velocity = displacement/time
    In the graph, there is only one interval where displacement is zero.
    Hence, velocity of AB = 0
  • Question 12
    1 / -0
    Which of the displacement- time graphs is impossible?
    Solution
    We know that time always increases.
    In all the graphs, time is increasing, except in 3rd graph, where the time first increases, then
    decreases, which is impossible.
    Hence, 3rd graph is impossible.
  • Question 13
    1 / -0
    Consider the following graph

    During which interval is the acceleration of the particle positive?
    Solution
    We know that acceleration is positive when distance is positive, i.e. distance increases with time.
    In the graph, distance of only one interval increases with time, which is OA.
    Hence, OA has the positive acceleration.
  • Question 14
    1 / -0
    In the above question, during which interval, is the acceleration of the particle negative?
    Solution
    We know that acceleration is negative when distance is negative, i.e. distance decreases with time.
    In the graph, distance of only one interval decreases with time, which is BC.
    Hence, BC has negative acceleration.
  • Question 15
    1 / -0
    The figure shows the displacement-time graph of a particle moving along x-axis. Which of the following statements will describe the motion of the particle correctly?


    Solution
    Upto time t1, the velocity is constant and after t1, body stops because of no displacement.
    Hence, option (2) is correct and option (3) is wrong.
  • Question 16
    1 / -0
    The area of a square field is one hectare. The time taken by a boy to run once around it at a speed of 10 km/hr is
    Solution
    Area of field = 1 hectare = 0.01 sq. km
    Side of field = 0.1 km
    Total distance covered by boy = 0.1*4 = 0.4 km
    Speed of boy = 10 km/hr
    Time taken = distance/speed
    = 0.4/10 = 0.04 hr = 0.04*60 = 2.4 minutes
  • Question 17
    1 / -0
    A column of marching battalion extending to 250 m in length, takes one hour to march through a street at the rate of 50 paces a minute, each pace being of 75 cm. The length of the street is
    Solution
    Length of battalion (L) = 250 m
    Speed (s) = 50 paces/min = 37.5/60 m/s (1 pace = 75 cm = 0.75 m)
    (50 paces = 50*0.75 = 37.5 m)
    Time (t) = 1hr = 3600 sec
    s = (250+L)/t
    37.5/60 = (250+L)/3600
    Solving this, we get
    \'L\' = 2000 m = 2 km
  • Question 18
    1 / -0
    A monkey ascends a grease pole 120 meters high, ascending 4 meters in the first minute and slipping down two meters in the next minute, repeating this process till he reaches the top. The time taken by it to reach the top is
    Solution
    In first 2 minutes, height reached after slipping = 4-2 = 2 m
    In 4 minutes, height reached after slipping = 4 m
    //ly, in 116 minutes, height reached after slipping = 116 m
    Now, in the next minute, monkey ascends 4 m and reaches the top.
    Hence, total time taken = 117 minutes
  • Question 19
    1 / -0
    A body is dropped freely into a river from a bridge at a height of 125 m. Find the time taken by the body to touch the water surface.
    Solution
    Time taken to reach surface (t) = ?
    Dropping height = 125 m
    Initial velocity (u) = 0 m/s (body is at rest initially)
    We know that,
    s = ut + 1/2gt2
    125 = 0+ 1/2*9.8*t2
    Solving for t, we get
    t = 5.05 sec = 5 sec approx
  • Question 20
    1 / -0
    A body is dropped freely into a river from a bridge. It takes 5 s to touch the water surface. The velocity with which, it strikes the water surface is
    Solution
    Time taken to reach surface (t) = 5s
    Velocity with which it strikes the surface (v) = ?
    Initial velocity (u) = 0 (body is at rest initially)
    We know that,
    v = u + gt
    v = 0 + 9.8*5
    v = 49 m/s
Self Studies
User
Question Analysis
  • Correct -

  • Wrong -

  • Skipped -

My Perfomance
  • Score

    -

    out of -
  • Rank

    -

    out of -
Re-Attempt Weekly Quiz Competition
Self Studies Get latest Exam Updates
& Study Material Alerts!
No, Thanks
Self Studies
Click on Allow to receive notifications
Allow Notification
Self Studies
Self Studies Self Studies
To enable notifications follow this 2 steps:
  • First Click on Secure Icon Self Studies
  • Second click on the toggle icon
Allow Notification
Get latest Exam Updates & FREE Study Material Alerts!
Self Studies ×
Open Now