Self Studies

Mathematics (Paper-1) Mock Test - 1

Result Self Studies

Mathematics (Paper-1) Mock Test - 1
  • Score

    -

    out of -
  • Rank

    -

    out of -
TIME Taken - -
Self Studies

SHARING IS CARING

If our Website helped you a little, then kindly spread our voice using Social Networks. Spread our word to your readers, friends, teachers, students & all those close ones who deserve to know what you know now.

Self Studies Self Studies
Weekly Quiz Competition
  • Question 1
    3 / -0

    While playing a number game, Damon got 5 random numbers i.e. 8, 1, 3, 9 and 4. Which of the following can be the smallest 5 digit number that can be formed using these digits?

    Solution

    The smallest 5 digit number using the given digits will be 13489.

     

  • Question 2
    3 / -0

    Write the following into ascending order.

    3/4, 6/2, 7/5, 8/20

    Solution

    8/20, 3/4, 7/5, 6/2

    We have 6/2 = 3

    7/5 is greater than 1, but less than 2.

    3/4 = 0.75

    8/20 = 0.4

    So, we can say that ascending order of the given fractions = 8/20, 3/4, 7/5, 6/2

     

  • Question 3
    3 / -0

    Simplify: 11 + 0.5 + 21/100 + 39/100

    Solution

    11 + 0.5 + 21/100 + 39/100

    = 11 + 0.5 + 0.21 + 0.39

    = 12.1

     

  • Question 4
    3 / -0

    The mean of 5 numbers is 40. If the mean of first 2 numbers is 35 and of the last 2 numbers is 40, then find the third number.

    Solution

    The sum of first two numbers = 35 × 2 = 70

    The sum of last two numbers = 40 × 2 = 80

    The sum of 5 numbers = 5 × 40 = 200

    The third number = 200 – 80 – 70 = 50

     

  • Question 5
    3 / -0

    7/3 of a leap year = ______ weeks

    Solution

    7/3 of a leap year = 7/3 × 366 days = 854 days

    So, 854/7 = 122 weeks

     

  • Question 6
    3 / -0

    Which of the following is the Roman numeral for 567?

    Solution

    D – 500, LX – 60 and VII – 7

    567 = 500 + 60 + 7 = DLXVII

     

  • Question 7
    3 / -0

    Find the value of 9 + 9 ÷ 9 - 9 + 9 ÷ 9 × 9 + 9 - 9 - 9 × 9.

    Solution

    9 + 9 ÷ 9 - 9 + 9 ÷ 9 × 9 + 9 - 9 - 9 × 9
    = 9 + 1 - 9 + 1 × 9 + 9 - 9 - 9 × 9
    = 9 + 1 - 9 + 9 + 9 - 9 - 81
    = -71

     

  • Question 8
    3 / -0

    What percent of 25 litres is 250 ml?

    Solution

    25 litres = 25000 ml

    So, required % =250/25000 × 100 = 1%

     

  • Question 9
    3 / -0

    At what rate will the amount of Rs. 2,000 amount to Rs. 2,420 in 3 years?

    Solution

    Principal = Rs. 2,000

    Time = 3 yrs

    SI = Rs. 2,420 – 2,000 = Rs. 420

    420 =(2000×R×3) / 100

    R = 420/60 = 7%

     

  • Question 10
    3 / -0

    Arun has 2 tables which cost the same. He sold one of his tables at Rs. 2,680 at a profit and the other one at Rs. 1,812 at a loss. Determine the cost price of each table, if there is no profit/loss.

    Solution

    Let the cost price of each table be Rs. x.

    For one table, he had a profit.

    So, SP - CP = Profit

    2,680 - x = Profit

    For the other table, he had a loss.

    CP - SP = Loss

    x - 1,812 = Loss

    Now, given that profit = Loss, so

    2,680 - x = x - 1,812

    2x = 4492

    x = 2246

     

  • Question 11
    3 / -0

    A train leaves Delhi at 06:45 PM on Friday and reaches Pune at 09:30 AM on Saturday. The duration of the journey is

    Solution

    The train leaves Delhi at 06:45 PM on Friday and reaches Pune at 09:30 AM on Saturday.
    Time taken to reach Pune
    = 12 hours (6:45 PM to 6:45 AM) + 2 hours and 45 min (6:45 AM to 9:30 AM)
    = 14 hours and 45 min

     

  • Question 12
    3 / -0

    2 friends went to a grocery shop. The first friend bought 3 jars of peanut butter and 5 broccoli and the other friend bought 3 broccoli and 2 jars of peanut butter. The first friend paid money for both of them. How much money did he pay to the shopkeeper, if the cost of 1 jar of peanut butter is Rs. 15 and cost of 1 broccoli is Rs. 60?

    Solution

    Cost of 1 jar of peanut butter = Rs. 15
    So, cost of 5 jars of peanut butter = 15 × 5 = Rs. 75
    Cost of 1 broccoli = Rs. 60
    So, cost of 8 broccoli = 60 × 8 = Rs. 480
    Total money paid = Rs. (75 + 480) = Rs. 555

     

  • Question 13
    3 / -0

    Which of the following numbers is divisible by 6?

    Solution

    Sum of all the digits of 3414 = 3 + 4 + 1 + 4 = 12
    Also, it is an even number, so it is divisible by 2 as well as 3.
    As it is divisible by both 2 and 3, so it is divisible by 6.

     

  • Question 14
    3 / -0

    Find the smallest square number which is divisible by 6, 8 and 24.

    Solution

    LCM of 6, 8 and 24 is 24.

    So, 24 = 2 x 2 × 2 × 3 = 23 × 31

    So, it means that if we multiply the number by 6, it will make it a square number.

    Thus, required number = 24 × 6 = 144

     

  • Question 15
    3 / -0

    Area of a square land is 576 m2. How many tiles of 20 × 20 cm would be needed to cover the area of the land?

    Solution

    Area of land = 576 m2

    Size of tile = 20 × 20 = 400 cm or 4 m

    Total tiles needed = 576 ÷ 4 = 144 tiles

     

  • Question 16
    3 / -0

    A book named 'Ask me anything' contains 408 pages. Erick reads 2/3 of the pages on Thursday and 1/4 of the remaining pages of Friday. On Saturday he wants to complete the reading of the book. Find out how many pages he has to read on Saturday.

    Solution

    Total number of pages = 408

    Number of pages read on Thursday = 2/3 × 408 = 272

    Remaining pages = 408 - 272 = 136

    Number of pages read on Friday = 1/4 × 136 = 34

    Remaining pages he will read on Saturday = 136 - 34 = 102

     

  • Question 17
    3 / -0

    Round off 95104 to the nearest thousands.

    Solution

    To round off to the nearest 1000, we will look at hundreds place and since there is 1 at hundreds place, so we are going to round off to nearest thousand.
    i.e. 95104 would round off to 95000.

     

  • Question 18
    3 / -0

    A person is driving his car at a speed of 90 km/hour. How much time will he take to cover a distance of 630 km?

    Solution

    We know that the formula for calculating time = distance / speed
    Time = 630/90 = 7 hours

     

  • Question 19
    3 / -0

    Rohan wants to reach his home from his college which is 400 km. If he wants to reach his home in 5 hours, then what will be the speed of his car?

    Solution

    Distance = 400 km

    Time = 5 hours

    Speed = 400/5 = 80 km/hr

     

  • Question 20
    3 / -0

    Hayley was going on a motor boat and she noticed that her boat was moving in the water with a speed of 12.5 m/sec. Find its speed (in km/hr).

    Solution

    In order to convert the speed in km/h to m/sec, we need to multiply the given speed by (18/5).

    So, required speed = 12.5 × 18/5 = 45 km/hr

     

  • Question 21
    3 / -0

    What would be the next row of numbers?

    17 34 51
    20 39 58
    23 44 65
    Solution
    17 34 51
    17 + 3 = 20 34 + 5 = 39 51 + 7 = 58
    20 + 3 = 23 39 + 5 = 44 58 + 7 = 65
    23 + 3 = 26 44 + 5 = 49 65 + 7 = 72

    The next row would be: 26, 49, 72.

     

  • Question 22
    3 / -0

    Find the sum of the number 32786 and the number obtained by interchanging places of 3 and 8.

    Solution

    The number we get after changing places of 3 and 8 is 82736.
    Now, 32786 + 82736 = 115522

     

  • Question 23
    3 / -0

    Choose the correct option if numbers 51860, 50681, 58610, 56018 and 58601 are arranged in ascending order.

    Solution

    50681 < 51860

    51860 < 56018

    56018 < 58601

    58601 < 58610

    50681, 51860, 56018, 58601, 58610 is the ascending order for the given numbers.

     

  • Question 24
    3 / -0

    Simplify: 2 + 0.25 + 2/8 + 7/8

    Solution

    2 + 0.25 + 2/8 + 7/8

    Solve the fraction as

    2 + 0.25 + 0.25 + 0.875 = 3.375

     

  • Question 25
    3 / -0

    Average of 5 numbers is 45. Sum of 4 numbers is 125. What will be the fifth number?

    Solution

    We know the sum of first four numbers.
    Let the fifth number be x.
    Sum of 4 numbers = 125

    Average of five numbers = 45
    Sum of five numbers = 45 × 5 = 225

    Fifth number + Sum of four numbers = Sum of five numbers
    125 + x = 225
    x = 100

     

  • Question 26
    3 / -0

    What is 80 m in km?

    Solution

    1 km = 1000 m
    So, 1 m = (1/1000) km
    80 m = (80/1000) km = 0.08 km

     

  • Question 27
    3 / -0

    Nitin went to a market and purchased a showcase worth Rs. 800. He spent Rs. 70 on its packing and Rs. 40 on its decoration. After that, he sold it to Aman for Rs. 700. What will be his loss percentage?

    Solution

    Cost price for Nitin = 800 + 70 + 40 = Rs. 910
    Selling price for Nitin = Rs. 700
    Loss = 910 - 700 = Rs. 210
    Loss % = 210/910 × 100 = 23.07% ≈ 23%

     

  • Question 28
    3 / -0

    A shopkeeper charges Rs. 900 for a packet of 18 chocolates and Rs. 391 for a packet of 17 coloured pens. How much should a person pay, if he wants to buy 2 chocolates and 5 coloured pens?

    Solution

    Cost of 18 chocolates = Rs. 900
    Cost of 1 chocolate = 900/18 = Rs. 50
    Cost of 17 coloured pens = Rs. 391
    Cost of 1 coloured pen = 391/17= Rs. 23
    Cost of 2 chocolates = 50 × 2 = Rs. 100
    Cost of 5 coloured pens = 23 × 5 = Rs. 115
    Total amount = 100 + 115 = Rs. 215

     

  • Question 29
    3 / -0

    What is the sum of 30.09, 30.007, 30.090 and 30.879?

    Solution

    The sum will be
    30.09
    30.007
    30.090
    30.879
    121.066

     

  • Question 30
    3 / -0

    What will be the measure of supplementary angle of 55°?

    Solution

    Supplementary angles have the sum 180°.

    So, let one of the supplementary angles be 'x'.

    Then, x + 55° = 180°

    x = 125°

     

  • Question 31
    3 / -0

    A lady sprints around a square park of side 75 m. How much distance has she sprinted, if she takes 7 rounds around the park?

    Solution

    Side of the park = 75 m
    Perimeter of the park = 4 × 75 = 300 m
    Number of rounds = 7
    Total distance = 7 × 300 = 2100 m

     

  • Question 32
    3 / -0

    Mia has (1/5)th of a chocolate with her. She divides the chocolate equally into 7 people. What fraction of the chocolate will each person get?

    Solution

    Chocolate with Mia = (1/5)th
    Fraction of chocolate with each person, if it is divided into 7 parts = 1/5 × 1/7 = 1/35

     

  • Question 33
    3 / -0

    A square park around Statue of Unity, inaugurated by PM Modi, is of side 480 m and is to be fenced. Find the cost of fencing the square park, if the rate of fencing per metre is Rs. 20.

    Solution

    Length of fence required = Perimeter of the square park
    = 4 x Side = 4 x 480 = 1920 m
    Cost for fencing 1 m of square park = Rs. 20
    Cost for fencing 1920 m of square park = 1920 x 20 = Rs. 38,400

     

  • Question 34
    3 / -0

    Raman built an apartment where he did some marble work. How many square marbles of side 24 cm would be required to cover floor of kitchen 2.8 m × 3.6 m?

    Solution

    Area of square marble = 24 × 24 = 576 cm

    Area of floor (in cm) = 280 × 360 = 100800 cm

    Number of marbles = 100800/576 = 175

     

  • Question 35
    3 / -0

    If the cost of 15 cans of juice is Rs. 480, what will be the cost of 5 such cans?

    Solution

    Total cans = 15

    Cost of 15 cans = Rs. 480

    Cost of 1 can = Rs. 480/15

    Cost of 5 cans = Rs. 480×5 / 15 = Rs. 160

     

  • Question 36
    3 / -0

    A sweeper was cleaning a rectangular ground of dimensions 80 m × 60 m. What will be the distance covered by sweeper (in km), if he cleaned only the boundaries of ground thrice?

    Solution

    Length of rectangular ground = 80 m
    Breadth of rectangular ground = 60 m
    Perimeter = 2(l + b)
    Perimeter = 2(80 + 60) = 280 m
    Thrice = 3 times = 280 × 3 = 840 m
    840 m = 0.840 km

     

  • Question 37
    3 / -0

    Simplify: 3 + 0.2 + 8/50 – 7/35

    Solution

    3 + 0.2 + 8/50 – 7/35

    = 3 + 0.2 + 0.16 - 0.2

    = 3.16

     

  • Question 38
    3 / -0

    Find the seventh number for which Raman calculated the average of first 7 numbers as 60 and the sum of first 6 numbers as 330.

    Solution

    Average of 7 number = 60
    Total sum of 7 numbers = 60 × 7 = 420
    Sum of first 6 numbers is given as 330.
    Then, seventh number = Total sum of 7 numbers - Sum of first 6 numbers
    = 420 - 330 = 90

     

  • Question 39
    3 / -0

    Taj Hotel in Mumbai consumes 120 litres of water every day. A tank of the hotel can store only 85% of this volume. How much does the capacity of the tank of the hotel fall short of?

    Solution

    85% of 120 = 85/100 × 120 = 102
    Capacity of the tank = 102 litres
    Quantity of water consumed = 120 litres
    Therefore, the deficit is of 120 - 102 = 18 litres.

     

  • Question 40
    3 / -0

    Suresh bought a sofa set for Rs. 12,600 and sold it for Rs. 13,200. What is his profit percent?

    Solution

    CP = Rs. 12,600
    SP = Rs. 13,200
    ∴ Profit = SP – CP
    = 13,200 – 12,600 = Rs. 600
    Profit percent = Profit/CP × 100
    = 600/12600 × 100 = 4.76%

     

  • Question 41
    3 / -0

    If the cost of 7 kg wheat is Rs. 245, then what will be the cost of 5 kg wheat?

    Solution

    7 kg wheat costs Rs. 245.
    1 kg wheat costs Rs. 245/7.
    5 kg wheat costs = 245×5 / 7 = Rs. 175

     

  • Question 42
    3 / -0

    A piece of fibre is in the form of a cube of edge 6 m. How many cuboidal boxes of dimensions 150 cm × 20 cm × 10 cm can be made from the fibre piece?

    Solution

    Volume of the cube = 6 × 6 × 6 = 216 m3 = 216 × 10,00,000 cm3

    Volume of the cuboidal box = 150 × 20 × 10 = 30,000

    Number of cuboidal boxes required = 216000000 / 30000 = 7200

     

  • Question 43
    3 / -0

    While playing tambola, Jack got 5 numbers in a row. If the five numbers were 7, 6, 9, 2 and 8, then which of the following can be the largest 5 digit number that can be formed using these digits?

    Solution

    The largest 5 digit number using the given digits will be 98762.

     

Self Studies
User
Question Analysis
  • Correct -

  • Wrong -

  • Skipped -

My Perfomance
  • Score

    -

    out of -
  • Rank

    -

    out of -
Re-Attempt Weekly Quiz Competition
Self Studies Get latest Exam Updates
& Study Material Alerts!
No, Thanks
Self Studies
Click on Allow to receive notifications
Allow Notification
Self Studies
Self Studies Self Studies
To enable notifications follow this 2 steps:
  • First Click on Secure Icon Self Studies
  • Second click on the toggle icon
Allow Notification
Get latest Exam Updates & FREE Study Material Alerts!
Self Studies ×
Open Now