SHARING IS CARING If our Website helped you a little, then kindly spread our voice using Social Networks. Spread our word to your readers, friends, teachers, students & all those close ones who deserve to know what you know now.
If our Website helped you a little, then kindly spread our voice using Social Networks. Spread our word to your readers, friends, teachers, students & all those close ones who deserve to know what you know now.
While playing a number game, Jimmy got 6 numbers in a row. If the six numbers were 8, 6, 9, 5, 2 and 7, then which of the following can be the largest 6- digit number that can be formed using these digits?
The largest 6-digit number using the given digits will be 9,87,652.
Arrange the numbers 63917, 63197, 63971, 63911 and 69371 in ascending order and choose the correct option.
Compare the digits according to place values. Ascending order means arranging numbers from the smallest to the largest. 63197 < 63911 < 63917 < 63971 < 69371
21/18 of a leap year = _____ weeks
A leap year has 366 days. 21×18 × 366 = 427 days Number of weeks = 427/7 = 61
Evaluate the given expression:
5 + 8 - 5 + 7 × 4 ÷ 2 - 8
Given expression: 5 + 8 - 5 + 7 × 4 ÷ 2 - 8 = 5 + 8 - 5 + 7 × 2 - 8 = 5 + 8 - 5 + 14 - 8 = 14
Convert MMIV to a number and choose the correct option.
M represents 1000. IV represents 4. So, MMIV = 1000 + 1000 + 4 = 2004
Kavya scored 88 out of 200 in a test. What is her percentage in the test?
Percentage = 88/200 × 100 = 44%
Which of the following numbers is divisible by 7?
1841 = 7 × 263 + 0 (1841 is divisible by 7.) 1851 = 7 × 263 + 10 (1851 is not divisible by 7.) 1849 = 7 × 263 + 8 (1849 is not divisible by 7.) 1843 = 7 × 263 + 2 (1843 is not divisible by 7.)
What is the sum of 85.02, 88.02, 35.21 and 82.03?
Here, we have to add the numbers. 85.02 + 88.02 + 35.21 + 82.03 _______ 290.28 _______
What is the measure of the angle supplementary to the angle measuring 105°?
Let the given angle be ∠a. We know that ∠a + 105° = 180° (Supplementary angles) ∠a = 75°
Veena bought a fan, which cost (5/6)th of her total salary. She spent (3/4)th as much on buying a frying pan as she spent on buying the fan. What fraction of salary did she spend on buying the frying pan?
Fraction of the amount spent on buying the fan = 5/6 Fraction of the amount spent on buying the frying pan = 5/6 × 3/4 = 5/8
The smallest 4-digit number that can be formed using all the digits 4, 8, 9 and 0, without repeating the digits, is
The smallest 4-digit number that can be formed using all the digits 4, 8, 9 and 0, without repeating the digits, is 4089. Note: 0489 is not a 4-digit number.
Which of the following numbers are arranged in descending order?
(1) 2/3, 4/5, 0.9 = 0.666... < 0.8 < 0.9 (Ascending Order) (2) 0.95, 6/7, 3/4 = 0.95 > 0.857 > 0.75 (Descending Order) (3) 0.05, 1/4, 0.5 = 0.05 < 0.25 < 0.5 (Ascending Order) (4) 0.3, 0.35, 0.4 = 0.3 < 0.35 < 0.4 (Ascending Order)
A number that must be subtracted from 8,14,453 to make it equal to the sum of 1,23,140 and 2,41,310 will be
The first step to solve this question would be to add 1,23,140 and 2,41,310. i.e. 1,23,140 + 2,41,310 = 3,64,450 Then, we will subtract 3,64,450 from 8,14,453. i.e. 8,14,453 - 3,64,450 = 4,50,003
The average of marks of Yash in seven tests is 40. If the sum of the marks in the first six tests is 242, then how many marks does Yash obtain in his seventh test?
The average of marks of Yash in seven tests is 40. Then, sum of marks in all the seven tests = 7 × 40 = 280 But the sum of the marks in the first six tests is 242. Then, the marks obtained by Yash in the seventh test will be: 280 - 242 = 38 marks Hence, he obtained 38 marks in the seventh test.
Ankit starts for school at 6:45 in the morning. He reaches the school in 55 minutes. At what time does he reach the school?
Ankit starts for school at 6:45 in the morning. He reaches the school in 55 minutes. So, time by which he reaches the school = 6:45 + 15 min + 40 min = 7:40 a.m.
In a college, a botanical garden is built which is 65 m long and 34 m wide. The teacher asks the students to collect the amount for fencing the garden with steel wires. What amount of money will be required if the cost of the wire of length 1 cm is 50 paise?
Length of the garden = 65 m Width of the garden = 34 m For fencing, we need perimeter. Perimeter = 2(65 + 34) = 198 m 198 m = 19,800 cm 19,800 × 0.50 = Rs. 9,900
Round off 26,174 to the nearest ten thousands.
By rounding 26,174 we see the thousand place of the number if it is more than equal to 5 we round it up and if it is less 5 we round it down. 26,174 rounded off to the nearest ten thousands = 30,000
1/9 = ___%
Given fraction: 1/9 So, 1/9 in percentage = 100/9 = 11.11%
Edward purchased a toy car at a cost of Rs. 5600. He sold it at a loss of Rs. 580. At what cost did he sell the toy car?
We know Loss = CP - SP 580 = 5600 - SP SP = 5600 - 580 = Rs. 5020
A car travels a distance of 300 km in 6 hours. Find the speed of the car.
Distance = 300 km, Time = 6 hours We know S = D/T = 300/6 = 50 km/hr
A building has 72 floors. Each floor has 108 windows. Each window is to be decorated with 38 small candles. How many candles would be needed to decorate all the windows?
Number of candles needed = 72 × 108 × 38 = 2,95,488
The smallest number that divides 75 and 85 leaving 5 as a remainder in each case is
10 is the smallest number among all the options because when we divide 75 and 85 by 10, it leaves the remainder 5. We need to find the HCF of (75 - 5) and (85 - 5), which is the HCF of 70 and 80, i.e. 10.
What is the sum of 50.25, 50.025, 50.002 and 50.225?
The given numbers are: 50.25, 50.025, 50.002 and 50.225 So, when we add these numbers, we get 50.25 + 50.025 + 50.002 + 50.225 = 200.502 Hence, the answer is 200.502.
Which of the following pairs represents complementary angles?
When two angles add up to 90°, we say they are complementary angles. 27° + 63° = 90°
The smallest 4-digit number that can be formed using the digits 4, 9, 2 and 8 without repetition is
The smallest 4-digit number that can be formed using the digits 4, 9, 2 and 8 without repetition is 2489.
Katie was playing in rain by making paper boats and she noticed that her boat was flowing with a speed of 0.9 km/hr. Find out its speed in m/sec.
In order to convert the speed in km/h to m/sec, we need to divide the given speed by (5/18). So, 0.9 km/hr = 0.9 × 5/18 = 0.25 m/sec
Find the sum of the number 21,574 and the number obtained by interchanging the places of 2 and 4.
The number obtained after interchanging the places of 2 and 4 is 41,572. Now, 21,574 + 41,572 = 63,146
The average marks of Rohan in three tests were 45. If the marks he scored in the first and the second test respectively are 32 and 52, then how many marks did he score in the third test?
The average marks of Rohan in three tests were 45. Then, sum of the marks obtained in all the tests = 45 × 3 = 135 marks Now, if the marks scored in the first and second test are 32 and 52, respectively. So, he scored: (32 + 52) = 84 marks Then, marks he scored in the third test = 135 - 84 = 51
The temperature in the afternoon was 82.4°F. What is this temperature in degree Celsius? [Use C= (5/9)(F - 32)]
(82.4 − 32) × 5/9 = 28°C
There are 75 computers on every floor of a company. There are 50 floors in the building of the company. Each computer needs to be installed with 2 speakers. How many speakers would be required to install in every computer of the company?
Total number of speakers = 50 × 75 × 2 = 7500
A book contains 204 pages. Emily reads (2/3)rd of the pages on Monday and (1/4)th of the remaining pages on Tuesday. She wants to complete the reading of the book on Wednesday. How many pages does she have to read on Wednesday?
Total number of pages = 204 Number of pages read on Monday = 2/3 × 204 = 136 Number of remaining pages = 204 - 136 = 68 Number of pages read on Tuesday = 1/4 × 68 = 17 Number of remaining pages she will read on Wednesday = 68 - 17 = 51
A girl walks around the park of side 40 m. How much distance has she walked, if she takes 8 rounds of the park?
Side of the park = 40 m Perimeter of the park = 4 × 40 = 160 m Number of rounds made = 8 Total distance walked = 8 × 160 = 1280 m
Rajeev bought 2 cars worth Rs. 15,25,000. He sold one of them for Rs. 9,00,000 and the other one for Rs. 8,75,000. What amount of money did he gain?
Rajeev brought 2 cars for Rs. 15,25,000. He sold 2 cars for Rs. (9,00,000 + 875000) = Rs. 17,75,000. Gain = 17,75,000 - 15,25,000 = Rs. 2,50,000
What is the number of rectangular tiles of size 9 cm × 5 cm, required for flooring a squared basement of side 4.5 m?
Area of one rectangular tile = 9 × 5 = 45 cm2 = 45 cm2 = 0.0045 m2 Area of the basement = 4.5 × 4.5 m2 = 20.25 m2 Number of tiles required = 20.25 ÷ 0.0045 = 4500
Two friends went to a stationery shop. The first friend bought 3 pencils and 5 books and the second friend bought 3 books and 2 pencils. The first friend paid money for both of them. How much money did he pay to the shopkeeper if the cost of one pencil was Rs. 5 and the cost of one book was Rs. 30?
Cost of 1 pencil = Rs. 5 So, cost of (3 + 2) 5 pencils = 5 × 5 = Rs. 25 Cost of 1 book = Rs 30 So, cost of (5 + 3) 8 books = 30 × 8 = Rs. 240 Total money paid = Rs. (25 + 240) = Rs. 265
A square room has side 15 m. What will be the cost of flooring the room if the cost of flooring 1 sq. cm is Rs. 0.25?
Side of the room = 15 m Area of the room = 15 × 15 m2 = 225 m2 = 22,50,000 cm2 Now, cost of flooring = Rs. 0.25/cm2 Therefore, total cost = Rs. 0.25 × 12,50,000 = Rs. 5,62,500
How many cubical boxes of side 6 m will be needed to make a cuboidal box of dimensions 15 m × 12 m × 6 m?
Let us first find the volume of the cubical box of side 6 m. Volume = 6 m × 6 m × 6 m = 216 m3 Now, volume of the cuboidal box = 15 m × 12 m × 6 m = 1080 m3 So, number of cubical boxes of side 6 m needed to make a cuboidal box of dimensions 15 m × 12 m × 6 m = 1080/216 = 5
Two parks, one rectangular and the other square, have equal perimeter. The length and the breadth of the rectangular park are 30 m and 24 m, respectively. What is the area of the square park?
Perimeter of the rectangular park = 2(l + b) = 2(30 + 24) = 108 sq. m Perimeter of the square park = 4a 108 = 4a a = 108/4 = 27 Area of the square park = a × a = 27 × 27 = 729 sq. m
Correct -
Wrong -
Skipped -
"Log in, submit answer and win prizes"
"Enter your details to claim your prize if you win!"
Provide prime members with unlimited access to all study materials in PDF format.
Allow prime members to attempt MCQ tests multiple times to enhance their learning and understanding.
Provide prime users with access to exclusive PDF study materials that are not available to regular users.
Thank you for participating in Quiz Time!
Good luck, and stay tuned for exciting rewards!
Your Selected Class:
Your Selected Stream: