SHARING IS CARING If our Website helped you a little, then kindly spread our voice using Social Networks. Spread our word to your readers, friends, teachers, students & all those close ones who deserve to know what you know now.
If our Website helped you a little, then kindly spread our voice using Social Networks. Spread our word to your readers, friends, teachers, students & all those close ones who deserve to know what you know now.
The biggest 5-digit number that can be formed using all the digits 4, 8, 9, 1, 2 is
The biggest number that can be formed using all the digits 4, 8, 9, 1, 2 is 98421.
Choose the correct option if numbers 675892, 657892, 756892, 789256 and 789526 are arranged in ascending order.
657892 < 675892 675892 < 756892 756892 < 789256 789256 < 789526 657892, 675892, 756892, 789256 and 789526 is the ascending order for the given numbers.
Simplify the following expression:
35.105 - 13.65 - 7.754
= 21.455 - 7.754 = 13.701
Convert (3/5) into percentage.
In order to convert a fraction into percentage form, we multiply it by 100. So, the percentage form of 3/5 will be (3/5) × 100 = 60%
The biggest 5-digit number that can be formed using the digits 8, 9, 0, 2 and 3, without repetition, is
The biggest 5-digit number that can be formed using the digits 8, 9, 0, 2 and 3, without repetition, is 98,320.
3 + 1/100 + 2 + 3/1000
Given: 3 + 1/100 + 2 + 3/1000
= 3 + 2 + 0.01 + 0.003 = 5.013
Write 348 in Roman numerals.
348 = 300 + 40 + 8 = (100 + 100 + 100) + (50 - 10) + 8 = CCCXLVIII
Value of (800 × 15) ÷ {(100 ÷ 10) + (45 - 35)} is
(800 × 15) ÷ {(100 ÷ 10) + (45 - 35)} = 12000 ÷ (10 + 10) = 12000 ÷ 20 = 600
The biggest even number that can be formed using the digits 4, 8, 3, 9 only once is
The biggest even number that can be formed using the digits 4, 8, 3, 9 only once is 9834.
A flight left Delhi at 02:45 PM on Monday and reached London at 3:15 AM on Tuesday. The duration of the journey is
Flight left Delhi at 2:45 PM. From 2:45 PM to 2:45 AM, it covers 12 hours journey. From 2:45 AM to 3:15 AM, it takes 30 minutes. So, total time taken by flight is 12 hours and 30 minutes.
What number should be subtracted from 986575 to make it equal to the sum of 25698 and 456125?
25698 + 456125 = 481823 Required number = 986575 - 481823 = 504752
Three dogs weigh 6 kg, 12 kg and 9 kg. How much more is the weight of the heaviest dog than the average weight of the three dogs?
Weights of three dogs are 6 kg, 12 kg and 9 kg respectively. Average of the weight of three dogs = 6 + 12 + 9 / 3 ⇒ 27/3 = 9 kg Heaviest dog is 12 kg So, difference = 12 – 9 = 3 kg
The fraction equivalent to 1.75 is
The fraction equivalent of 1.75 = 175/100 = 7/4
Amy bought an old phone for Rs. 9,000 and spent Rs. 900 on its maintenance. If she sold the old phone for Rs. 8,550, then her loss percentage is
Total cost price = 9,000 + 900 = Rs. 9,900 Selling price = Rs. 8,550 Loss = 9,900 – 8,550 = Rs. 1,350 Loss percentage = (1350 / 9900) × 100 = 13.63%
Which of the following statements is false?
All rhombuses are not square as measure of each interior angle is not 90° in rhombus.
Which of the following measures of interior angles of a triangle can form a triangle?
Sum of angles of a triangle is 180°. 42° + 63° + 75° = 180°
What would be the volume of a cubical box if its side is 3 m?
Given: Side = 3 m Volume of a cubical box = Side × Side × Side = 3 × 3 × 3 = 27 m3
There is a rectangular park which is 60 m long and 15 m wide. Find the perimeter of a square room whose area is equal to that of the rectangular park.
Area of rectangle = Length × Breadth = 60 × 15 = 900 m2 According to the question, area of square is equal to the area of rectangle. So, area of square = 900 m2 Side of the square = √900 m = 30 m Perimeter of square= 4 × Side = 4 × 30 = 120 m
What would be the next column of numbers?
Starting number of each column is 16 more than the first number of previous column and each of the numbers in a column increases in odd numbers. For first column, it increases in 11. For second, it increases in 13. For third, it increases in 15. For fourth, it increases in 17. So, the next column will be 41 + 16, 41 + 16 + 17, 41 + 16 + 17 + 17 i.e. 57, 74, 91.
Round off 45525 to the nearest thousands.
When we round off 45525 to the nearest thousands, it will be rounded up to 46000 as the hundreds digit is 5. So, when the digit is 5 or more, the number rounds up.
A bus has to cover a distance of 579.5 km. If the speed of the bus is 61 km/hr, then how much time will the bus take to cover the distance?
Time = Distance / Speed
= 579.5 / 61
= 19/2
= 9.5 hours or 9 hours and 30 minutes
A car can cover 72 km in 3 hours. What is the speed of car in m/s?
Distance = 72 km Time = 3 hours Speed = distance / time = 72/3 = 24 km/hr = 24 × 5/18 = 6.67 m/sec
A man is riding motorcycle at a speed of 10 m/sec. Convert it into km/hr.
To convert m/sec into km/hr, we multiply by (18/5) .
So, 10 m/sec = (10 × 18/5) = 36 km/hr
Raman has 16 match boxes. Dimensions of each box are 5 cm × 4 cm × 3 cm. He arranged the boxes in such a way so as to form a cuboid with no space leftover in between. What is the volume of the resulting cuboid?
Volume of 1 box = 5 cm × 4 cm × 3 cm = 60 cm3 Volume of the resulting cuboid = 60 × 16 = 960 cm3
A basketball court is 15 m long and 8 m wide. What will be the total cost of flooring the court with wood at the rate of Rs. 2000 per square metre?
Area of the court = (15 × 8) m2 = 120 m2 Total cost = 120 × 2000 = Rs. 2,40,000
Amaira painted 3/7 of a painting. Her friend helped and painted 4/7 of the painting. What fraction of painting did they paint altogether?
Fraction of painting painted by Amaira = 3/7 Fraction of painting painted by her friend = 4/7 Total fraction of painting painted by Amaira and her friend = 3/7 + 4/7 = 1
Daniel has 1/7 of a sack of sugar. He divides the sugar equally into 3 bags. What fraction of the full sack of sugar is in each bag?
Fraction of sugar with Daniel = 1/7 Daniel divides sugar into 3 bags. Therefore, required fraction = 1/7 × 1/3 = 1/21
A square-shaped classroom has side 44 m. What is the total cost of flooring the classroom if the cost for 1 cm2 is Rs. 0.74?
Side of the classroom = 44 m Area of the classroom = (44 × 44) m2 = 1936 m2 = 1,93,60,000 cm2 (1 m2 = 10,000 cm2) Now, cost of flooring = Rs. 0.74/cm2 Total cost = Rs. 0.74 × 1,93,60,000 = Rs. 1,43,26,400
Find the greatest common factor of 112, 84 and 504.
112 = 2 × 2 × 2 × 2 × 7 84 = 2 × 2 × 3 × 7 504 = 2 × 2 × 2 × 3 × 3 × 7 ∴ Greatest common factor = 2 × 2 × 7 = 28
Rohit's pen is 20 cm long. What does the pen measure in mm?
1 cm = 10 mm 20 cm = 200 mm
A Private Limited Company, in its first year, makes a profit of Rs. 1,00,420 and in the second year, it doubles the profit made in the first year, and in the third year, it doubles the profit made in the second year. How much profit has the company made in its three years?
Profit made in the first year = Rs. 1,00,420 Profit made in the second year = Rs. 1,00,420 × 2 = Rs. 2,00,840 Profit made in the third year = Rs. 1,00,420 × 4 = Rs. 4,01,680 Total profit made in three years = Rs. 1,00,420 + 2,00,840 + 4,01,680 = Rs. 7,02,940
There are 46 rooms in a school. Each room has 58 benches. Each bench has been made by using 4 pieces of wood. Find the total number of pieces of wood used to make the benches of the school.
Total number of rooms = 46 Number of benches in every room = 58 Total number of benches = 46 × 58 = 2668 Each bench is made of 4 pieces of wood. Total number of pieces of wood that will be used = 2668 × 4 = 10,672
What is 20% of 1 km?
1 km = 1000 m 20% of 1000 m = (20/100) × 1000 = 200 m
An athlete runs around a square ground of side 50 m. Find the distance covered by the athlete if he takes 15 rounds of the ground.
Side of the ground = 50 m Perimeter of the ground = 4 × 50 = 200 m Number of rounds made = 15 Total distance covered = 15 × 200 = 3000 m
Find the sum of the number 25,048 and the number obtained by interchanging the places of 5 and 4.
The number obtained by interchanging 5 and 4 is 24,058. Therefore, the sum is: 25,048 + 24,058 = 49,106
The cost of a pack of 20 eggs is Rs. 100 and a pack of 15 breads is Rs. 375. If Harry bought 1 egg and 1 bread, then how much would he pay to the shopkeeper?
Cost of 1 egg = 100/20 = Rs. 5 Cost of 1 bread = 375/15 = Rs. 25 Harry would pay Rs. 25 + Rs. 5 = Rs. 30 to the shopkeeper
The perimeter of a square room is 120 m. What is the area of the room?
Given, Perimeter = 120 m Perimeter = 4 x Side Area of square (A) = a2 Side of square room = 120/4 = 30 m Area = 30 × 30 = 900 m2
The greatest number that divides 57 and 107 leaving remainder 7 in each case is:
57 ÷ 50 = Quotient 1, remainder 7 107 ÷ 50 = Quotient 2, remainder 7
The greatest number that divides 57 and 107 leaving remainder 7 in each case is 50.
Julie bought a laptop for Rs. 26,000 and sold it for Rs. 25,480. What was her loss or gain percent?
Cost price of laptop = Rs. 26,000 Sale price of laptop = Rs. 25,480 Loss = CP – SP = 26,000 - 25,480 = Rs. 520 Loss % = (520 / 26000) × 100 = 2%
Virat had two cars. He sold one car for Rs. 18,52,324 and other car for Rs. 15,34,432. He bought both cars for Rs. 39,50,000. How much money did he lose?
CP of 2 cars = Rs. 39,50,000 SP of 2 cars = (18,52,324 + 15,34,432) = Rs. 33,86,756 Loss = CP – SP = 39,50,000 - 33,86,756 = Rs. 5,63,244
The smallest even number formed using the digits 1, 5, 7, 2 and 3 is
As we look at the numbers, we see that 2 has to be at units place. Now, we need to find the smallest number in the ascending order among these numbers.
Correct -
Wrong -
Skipped -
"Log in, submit answer and win prizes"
"Enter your details to claim your prize if you win!"
Provide prime members with unlimited access to all study materials in PDF format.
Allow prime members to attempt MCQ tests multiple times to enhance their learning and understanding.
Provide prime users with access to exclusive PDF study materials that are not available to regular users.
Thank you for participating in Quiz Time!
Good luck, and stay tuned for exciting rewards!
Your Selected Class:
Your Selected Stream: