Self Studies
Selfstudy
Selfstudy

Fractions and D...

TIME LEFT -
  • Question 1
    1 / -0

    $$162.17$$ is less than

  • Question 2
    1 / -0

    $$5.462$$ is greater than

  • Question 3
    1 / -0

    $$1.624$$ is less than 

  • Question 4
    1 / -0

    Kristen must buy three items that are priced at $4.58, $6.22, and $8.94. What is the best estimate for the total cost of all three items?

  • Question 5
    1 / -0

    Sally has three pieces of material. The first piece is 1 yd. 2 ft. 6 in. long, the second piece is 2 yd. 1 ft. 5 in long, and the third piece is 4 yd. 2ft. 8in long. How much material does Sally have?

  • Question 6
    1 / -0

    An ant went $$4m\,26cm$$ up a tree, then it came $$2m\,30cm$$ down. The distance in height achieved by the ant is _______ .

  • Question 7
    1 / -0

    Rachel spent $24.15 on vegetables. She bought 2 lbs of onions, 3 lbs of carrots, and $$1\dfrac12$$ lbs of mushrooms. If the onions cost $3.69 per lb, and the carrots cost $ 4.29 per lb, what is the price per lb of mushrooms?

  • Question 8
    1 / -0

    Carlisle charges $21.95 per hair cut and has completed 30 haircuts this week. Which of the following is the best approximation for the total charges for all haircuts?

  • Question 9
    1 / -0

    $$\frac{1}{9} of \frac {1}{6} of \frac{1}{3}$$ of 56052 is

  • Question 10
    1 / -0

    A flask weighs 64.27 g when empty and 150.35 g when full of water. Find its weight when it is

Submit Test
Self Studies
User
Question Analysis
  • Answered - 0

  • Unanswered - 10

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
Submit Test
Self Studies Get latest Exam Updates
& Study Material Alerts!
No, Thanks
Self Studies
Click on Allow to receive notifications
Allow Notification
Self Studies
Self Studies Self Studies
To enable notifications follow this 2 steps:
  • First Click on Secure Icon Self Studies
  • Second click on the toggle icon
Allow Notification
Get latest Exam Updates & FREE Study Material Alerts!
Self Studies ×
Open Now