Self Studies

Unitary Method ...

TIME LEFT -
  • Question 1
    1 / -0

    Travelling 800 km by rail costs Rs. 4520, what will be the fare of a journey of 200 km when a person travels by train?

  • Question 2
    1 / -0

    If the average cost of 23 pens is Rs. , what is the cost of 49 pens?

  • Question 3
    1 / -0

    42 men can dig a trench in 16 days, how long will 7 men take to dig the similar trench?

  • Question 4
    1 / -0

    If the cost of 20 oranges is Rs. 140, what is the cost of 43 oranges?

  • Question 5
    1 / -0

    If the cost of 18 chocolates is Rs. 540, what is the cost of 25 chocolates?

  • Question 6
    1 / -0

    The length of a shadow of 7 metres high pole at a certain time of day is 4.2 metres, what is the height of the pole whose shadow at that time is 231 metres long?

  • Question 7
    1 / -0

    If 36 men can finish a piece of work in 16 days, how many days will 9 men take to finish the work?

  • Question 8
    1 / -0

    If 49 m of a cloth costs Rs. 1225, how many metres of cloth can be bought for Rs. 7500?

  • Question 9
    1 / -0

    If the cost of 33.5 m silk is Rs. 8375, how many metres of silk can be purchased for Rs. 5000?

  • Question 10
    1 / -0

    If 30 metres of a cloth costs Rs. 3360, how many metres of cloth can be bought for Rs. 4032?

  • Question 11
    1 / -0

    If the thickness of a pile of 24 cardboards is 65 mm, how many cardboards will be there in a pile, which is 130 cm thick?

  • Question 12
    1 / -0

    A train covers a distance of 30 km in 18 minutes. How long will it take to cover 150 km?

  • Question 13
    1 / -0

    A piece of work can be done by 360 men in 8 months. How many extra men are required to complete the work in 5 months?

  • Question 14
    1 / -0

    60 cows can graze a field in 17 days, how many cows will graze the same field in 12 days?

  • Question 15
    1 / -0

    If the cost of 19 apples is Rs. 92, what is the cost of 57 apples?

  • Question 16
    1 / -0

    If 9 kg sugar costs Rs. 202.50, how much sugar can be bought for Rs. 405?

  • Question 17
    1 / -0

    If a worker is paid Rs. 950 for 5 days and his total wage during a month is Rs. 4560, for how many days did he work?

  • Question 18
    1 / -0

    A train covers a distance of 60 km in 24 min, how long will it take to cover 135 km?

  • Question 19
    1 / -0

    If 7 kg of wheat costs Rs. 850.50, how much wheat can be bought for Rs. 1458?

  • Question 20
    1 / -0

    If 17 m of a uniform iron rod weighs 53.2 kg, what will be the weight of 23 m rod?

Submit Test
Self Studies
User
Question Analysis
  • Answered - 0

  • Unanswered - 20

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20
Submit Test
Self Studies Get latest Exam Updates
& Study Material Alerts!
No, Thanks
Self Studies
Click on Allow to receive notifications
Allow Notification
Self Studies
Self Studies Self Studies
To enable notifications follow this 2 steps:
  • First Click on Secure Icon Self Studies
  • Second click on the toggle icon
Allow Notification
Get latest Exam Updates & FREE Study Material Alerts!
Self Studies ×
Open Now