Self Studies

Fractions and Decimals Test - 4

Result Self Studies

Fractions and Decimals Test - 4
  • Score

    -

    out of -
  • Rank

    -

    out of -
TIME Taken - -
Self Studies

SHARING IS CARING

If our Website helped you a little, then kindly spread our voice using Social Networks. Spread our word to your readers, friends, teachers, students & all those close ones who deserve to know what you know now.

Self Studies Self Studies
Weekly Quiz Competition
  • Question 1
    1 / -0

    A barrel has 46.32 literscapacity. If Sneha used 11.19 liters how much water is left in the barrel.

    Solution

    Solution: Given,

    Capacity of the barrel = 46.32 liters

    Amount of water used= 11.19 liters

    Amount of water left in the barrel = 46.32 – 11.19 = 35.13 liters

  • Question 2
    1 / -0

    Add- 3.8 and 8.7

    Solution

    3.8 and 8.7

    So we get

    3.8 + 8.7=12.5

  • Question 3
    1 / -0

    What will be the diameter of a circlehaving circumference of 16.09 cm. Take π=3.14?

    Solution

    Given, circumference = 16.09 cm

    Circumference of a circle, C=2πr

    16.09=2πr

    16.09=2×3.14×r

    r=16.09×1006.28×100

    r=2.56 cm

    Therefore Diameter = 2r = 2 x 2.56 = 5.12 cm.

  • Question 4
    1 / -0

    Add 12.95 and 2.003, and from the result, subtract the sum of 3.794 and 5.2.

    Solution

    We know that addition of 13.95 and 1.003 can be written as

    13.95 + 1.003 = 14.953

    Similarly the sum of 2.794 and 6.2 can be written as

    2.794 + 6.2 = 8.994

    Here the difference between 14.953 and 8.994

    14.953 – 8.994 = 5.959

  • Question 5
    1 / -0

    Add- 0.4136, 0.3195 and 0.52

    Solution

    0.4136, 0.3195 and 0.52

    So we get

    0.4136 + 0.3195 + 0.52 = 1.2531

  • Question 6
    1 / -0

    Convert 3.75 into lowest terms:

    Solution

    3.75

    We can write it as

    = 375/ 100

    Here the HCF of 375 and 100 is 25

    = (375 ÷ 25)/ (100 ÷ 25)

    So we get

    = 15/4

  • Question 7
    1 / -0

    Madhu bought a dozen bags of wheat flour each weighing 4563/100  kg. What will be the total weight?

    Solution

    Total no. of bags = 12

    Weight of each bag = 4563/100 kg = 45.63 kg

    Totalweight =45.63 x 12=547.56 kg

  • Question 8
    1 / -0

    Add 123.456 and 654.321.

    Solution

    123.456+654.321

    =777.777

  • Question 9
    1 / -0

    Write the number of decimal places in 0.4762:

    Solution

    0.4762

    There are four decimal places.

  • Question 10
    1 / -0

    Add - 0.5 and 0.37

    Solution

    0.5 and 0.37

    So we get

    0.5 + 0.37 = 0.87

  • Question 11
    1 / -0

    Add -0.02, 0.008 and 0.309

    Solution

    0.02, 0.008 and 0.309

    So we get

    0.02 + 0.008 + 0.309 = 0.337

  • Question 12
    1 / -0

    What is the other number, if the product of 42.92 and other number is 735.58?

    Solution

    Given,

    One number = 42.92

    Product of two numbers = 735.58

    The other number = 735.58÷42.92

    = 17.14

  • Question 13
    1 / -0

    Convert 245 into decimal fractions:

    Solution

    245
    We can write it as

    = 14/5 × 2/2

    So we get

    = 28/10

    = 2.8

  • Question 14
    1 / -0

    Multiply 0.87 by 10-

    Solution

    0.87 by 10
    It can be written as

    0.87 × 10 = 8.7

  • Question 15
    1 / -0

    Rockey bought a newPulsar. He went on a road trip of 150.2 km on bike. After a week he wentfor another trip of 110.25 km. What will be the reading on meter reader of thebike?

    Solution

    Given,

    Distance travelled on first trip = 150.2 km

    Distance travelled on second trip = 110.25km

    Total distance travelled = 150.2 + 110.25 = 260.45 km

Self Studies
User
Question Analysis
  • Correct -

  • Wrong -

  • Skipped -

My Perfomance
  • Score

    -

    out of -
  • Rank

    -

    out of -
Re-Attempt Weekly Quiz Competition
Self Studies Get latest Exam Updates
& Study Material Alerts!
No, Thanks
Self Studies
Click on Allow to receive notifications
Allow Notification
Self Studies
Self Studies Self Studies
To enable notifications follow this 2 steps:
  • First Click on Secure Icon Self Studies
  • Second click on the toggle icon
Allow Notification
Get latest Exam Updates & FREE Study Material Alerts!
Self Studies ×
Open Now