Self Studies

Average Test-1

Result Self Studies

Average Test-1
  • Score

    -

    out of -
  • Rank

    -

    out of -
TIME Taken - -
Self Studies

SHARING IS CARING

If our Website helped you a little, then kindly spread our voice using Social Networks. Spread our word to your readers, friends, teachers, students & all those close ones who deserve to know what you know now.

Self Studies Self Studies
Weekly Quiz Competition
  • Question 1
    1 / -0.25

    David obtained 76, 65, 82, 67 and 85 marks (out of 100) in English, Mathematics,Physics, Chemistry and Biology What are his average marks ?

    Solution

    Average =  (76 + 65 + 82 + 67 + 85 )/ 5 = 375/5  =  75.

    So, the  correct option is 'A '

  • Question 2
    1 / -0.25

    The average of 5 consecutive even numbers A, B, C, D and E is 52. What is the product of B and E? 

    Solution

    Let the five consecutive even numbers be x,
    x + 2, x + 4, x + 6 and x + 8 respectively.
    According to the question,
    x + x + 2 + x + 4 + x + 6 + x + 8 = 5 ×52

    B = x + 2 = 48 + 2 = 50 and E = x + 8 = 48 + 8 = 56
     B ×E = 50 ×56 = 2800

     

    So, the  correct option is 'D '

  • Question 3
    1 / -0.25

    The average weight of 8 persons increases by 2.5 kg when a new person comes in place of one of them weighing 65 kg. What might be the weight of the new person ?

    Solution

    Total weight increased = (8 x 2.5) kg = 20 kg.

    Weight of new person = (65 + 20) kg = 85 kg.

    So, the  correct option is 'C '

  • Question 4
    1 / -0.25

    Average score of Rahul, Manish &Suresh is 63. Rahul 's score is 15 less than Ajay and 10 more than Manish. If Ajay scored 30 marks more than the average score of Rahul, Manish &Suresh, what is the sum of Manish 's and Suresh 's score?

    Solution

    Let score of Rahul, Manish, Suresh, Ajay be r, m, s, a respectively  
    Average score of Rahul, Manish &Suresh is 63
    ⇒Total score of Rahul, Manish &Suresh = 3 x 63 = 189
    ⇒r + m + s = 189  — (i) 
    Rahul 's score is 15 less than Ajay and 10 more than Manish
    r = a - 15 —(2)
    r = m + 10 —(3) 
    Ajay scored 30 marks more than the average score of Rahul, Manish &Suresh

    ⇒3a = r + m + s + 90 ----(4)
    Using the value of r  + m + s from (i) in (4)
    3a = 189 + 90
    a = 93  
    Using the value of a in (2)
    r = 93 - 15
    r = 78  
    Using the value of r in (i)
    78 + m + 3 = 189
    m + s = 111  
    i.e., sum of Manish 's and Suresh 's score = 111

    So, the correct option is 'B '

  • Question 5
    1 / -0.25

    The average of four consecutive odd numbers is 24. Find the largest number.

    Solution

    Let the numbers are x, x+2, x+4, x+6, then  

    =>x+3=24=>x=21
    So largest number is 21 + 6 = 27  

    So, the  correct option is 'B '

  • Question 6
    1 / -0.25

    The average of five positive numbers is 308. The average of first two numbers is 482.5 and the average of last two numbers is 258.5. What is the third number.

    Solution

    Let the numbers be  A1, A2 , A3 , A4 , A5

    ►Average of 5 numbers = (A1 + A2 + A3 + A4 + A5) / 5  = 308

    ►Now A1 + A2 + A3 + A4 + A5 = 308 x 5 = 1540

    ►Also,A1 + A2 = 482.5 x 2 = 965

    and A4 + A5 = 258.5 x 2 = 517  

    ►A3 = 1540 −965 −517 = 58

     

    So, the  correct option is 'C '

  • Question 7
    1 / -0.25

    Average age of 54 girls in a class was found to be 10 years. It was later on realised that the actual age of one of the girls in the class was 8 years but it was wrongly taken as 18. The actual average age of the girls in the class is

    Solution

    Summation of ages of 54 girls= 54*10= 540 since 18 is mistakely taken in place of 8 so total summation of ages of girls after correction= 540-18+8= 530 Now the actual average age of the girls = 530/54 =9.81

    So,the  correct option is 'B '

  • Question 8
    1 / -0.25

    The sum of seven consecutive numbers is 175. What is the sum of the first and the last number

    Solution

    Sum of seven consecutive numbers x+(x+1)+(x+2)+(x+3)+(x+4)+(x+5)+(x+6)=175 7x+21=175
    7x=154
    x=22
    First number will be 22 and consecutive series is 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28

    Sum of first and last number =22+28=50

    So, the  correct option is 'D '

  • Question 9
    1 / -0.25

    The average marks of nine students in a group is 63. Three of them scored 78, 69 and 48 marks. What are the average marks of remaining six students?

    Solution

    The total marks of nine students = 9 ×63 = 567

    Sum of the marks of three students = 78 + 69 + 48 = 195

    Therefore, the sum of marks of the remaining six students= 567 –195 = 372

    Average marks of remaining six students = 372/6 = 62.

    So, the  correct option is 'E '

  • Question 10
    1 / -0.25

    The average age of 20 boys in a class is 12 years. 5 new boys are admitted to the class whose average age is 7 years. The average age of all the boys in the class becomes

    Solution

    So, the  correct option is 'A '

Self Studies
User
Question Analysis
  • Correct -

  • Wrong -

  • Skipped -

My Perfomance
  • Score

    -

    out of -
  • Rank

    -

    out of -
Re-Attempt Weekly Quiz Competition
Self Studies Get latest Exam Updates
& Study Material Alerts!
No, Thanks
Self Studies
Click on Allow to receive notifications
Allow Notification
Self Studies
Self Studies Self Studies
To enable notifications follow this 2 steps:
  • First Click on Secure Icon Self Studies
  • Second click on the toggle icon
Allow Notification
Get latest Exam Updates & FREE Study Material Alerts!
Self Studies ×
Open Now