Self Studies

Number System Test - 4

Result Self Studies

Number System Test - 4
  • Score

    -

    out of -
  • Rank

    -

    out of -
TIME Taken - -
Self Studies

SHARING IS CARING

If our Website helped you a little, then kindly spread our voice using Social Networks. Spread our word to your readers, friends, teachers, students & all those close ones who deserve to know what you know now.

Self Studies Self Studies
Weekly Quiz Competition
  • Question 1
    2 / -0.83

    The sum of 3 consecutive even number is 40 more than the average of these numbers. Which of the following is the 2 largest number ?

    Solution

    X+x+2+x+4 = 40+(x+x+2+x+4)/3
    3x+6 = 40+ (3x+6)/3
    (9x+18 –3x-6)/3= 40
    6x + 12 = 120
    X = 108/6 = 18
    18+2 = 20

  • Question 2
    2 / -0.83

    The sum of 3 consecutive number is 1251, Find the largest even number ?

    Solution

    X+x+1+x+2 = 1251
    3x+3 = 1251
    X = 1248/3 = 416
    X+2 = 416+2 = 418

  • Question 3
    2 / -0.83

    What is the least number that can be added to 7218 make it a perfect square ?

    Solution

    85*85 = 7225

  • Question 4
    2 / -0.83

    If a = -2 and b = -5 then find the value of a3 + b3 –a2 + b2  + 2a –3b

    Solution

    a3 + b3 –a2 + b2  + 2a –3b
    (-2)3 + (-5)3 –(-2)2 + (-5)2 + 2(-2) –3(-5) = -8 -125-4+25-4+15 = -101

  • Question 5
    2 / -0.83

    x+(1/x) = 2, then find the value of x + (-1/x)

    Solution

    X+(1/X) = 2 ;

    (X^2+ 1)/ X = 2 ;

    X^2+1 = 2X ;

    X^2 - 2X + 1= 0 ;

    By factorisation method ,

    X = 1 ;

    Now substitute X= 1 in X +(-1/X) ;

    we get , 1 - 1/1 = 0 ;

    Therefore , X = 0 ;

  • Question 6
    2 / -0.83

    The average of 7 consecutive number is n, if the next 2 number also included then the new average will be increased by ?

    Solution

    Avg of 7 no= (7+1)/2 = 8/2 = 4
    Avg of 9 no = (9+1)/2 = 5
    5- 4 = 1
    Hence increased by 1

  • Question 7
    2 / -0.83

    When a positive number n is divided by 7 leaves the remainder 2, when 3n is divided by the same number, then the remainder is

    Solution

    N = 7+2 =9
    3n = 27
    27/7 = 6

  • Question 8
    2 / -0.83

    The number of prime factors of 510510

    Solution

    2*3*5*7*11*13*17 = 510510

  • Question 9
    2 / -0.83

    25% of a number is 2 time 65% of another number.Find the ratio of the second no to the first number ?

    Solution

    (a*25)/100 = b(2*65)/100
    a*25 = b*130
    a/b = 130/25 = 26/5
    b:a = 5:26

  • Question 10
    2 / -0.83

    Which one cannot be the square of a natural number ?

    Solution

    Square number can never end in 2,7

  • Question 11
    2 / -0.83

    When a number is subtracted from the number 8,12 and 20, the remainders are in continued proportion, Find the number ?

    Solution

    8-x / 12 –x = 12-x /20 –x
    (8-x)(20-x) = (12 –x)(12 –x)
    160 –8x –20x + x2 = 144 –12x –12x + x2
    4x = 16
    x = 4

  • Question 12
    2 / -0.83

    Sum of the three consecutive number is 1956. What is 23% of the highest number ?

    Solution

    X+x+1+x+2 = 1956
    3x = 1956 –3 = 1953
    X = 1953/3 = 651
    X+3 = 653
    23% of largest num = 23*653/100 = 150.19

  • Question 13
    2 / -0.83

    If the numerator of a fraction is increased by 100% and the denominator is increased by 200%. The resultant fraction is 1 (1/15), What was the original fraction ?

    Solution

    1(1/15) = 16/15
    X+x/y+2y = 16/15
    2x/3y = 16/15
    x/y = (16*3) / (15*2) = 8/5 = 1(3/5)

  • Question 14
    2 / -0.83

    Which of the following number is divisible by 11 ?

    Solution

    (9+3+4+7) –(2+4+5+1) = 11

  • Question 15
    2 / -0.83

    The sum of square of 2 number is 1972 and the difference of their square is 620. Find the number ?

    Solution

    X2 + y2 = 1972
    X2 –y2 = 620
    Solve this
    2x2 = 2592
    x = 1296
    x = 36
    y2 = 1972 –1296
    y2 = 676
    y = 26

  • Question 16
    2 / -0.83

    Product of one fourth of the number and 120% of another number is what % of the product of the original number ?

    Solution

    x/4 = one fourth of the no
    120y/100 = another no = 6y/5
    % = [(x/4 * 6y/5)*100] / xy
    = 600/20 = 30%

  • Question 17
    2 / -0.83

    Find the 5 digit number, 5th digit is one fourth of the 3rd digit and one half of the 4th digit. 3rd digit is one half of the 1st digit. 2nd digit is 5 more than the 5th digit.

    Solution

  • Question 18
    2 / -0.83

    What is the no of zeroes at the end of the product of the no from1 to 100 ?

    Solution

    100/5 + 100/25 = 20+4 = 24

  • Question 19
    2 / -0.83

    x+y = 8 and x/y = 7 ,find y

    Solution

    7y+y = 4
    8y = 8 Y = 1

  • Question 20
    2 / -0.83

    If three numbers are added in pairs, the sums equal to 11,16 and 23.Find the three numbers

    Solution

    X+y = 11 - (1)
    Y+z = 16 - (2)
    Z+x = 23 -(3)

    Add (1), (2), and (3)

    2(x + y + z) = 50
    X+y+z = 25
    X = 25 –16 = 9
    y = 25 –23 = 2
    z = 25 –11 = 14

Self Studies
User
Question Analysis
  • Correct -

  • Wrong -

  • Skipped -

My Perfomance
  • Score

    -

    out of -
  • Rank

    -

    out of -
Re-Attempt Weekly Quiz Competition
Self Studies Get latest Exam Updates
& Study Material Alerts!
No, Thanks
Self Studies
Click on Allow to receive notifications
Allow Notification
Self Studies
Self Studies Self Studies
To enable notifications follow this 2 steps:
  • First Click on Secure Icon Self Studies
  • Second click on the toggle icon
Allow Notification
Get latest Exam Updates & FREE Study Material Alerts!
Self Studies ×
Open Now