Self Studies

Simplification Test - 2

Result Self Studies

Simplification Test - 2
  • Score

    -

    out of -
  • Rank

    -

    out of -
TIME Taken - -
Self Studies

SHARING IS CARING

If our Website helped you a little, then kindly spread our voice using Social Networks. Spread our word to your readers, friends, teachers, students & all those close ones who deserve to know what you know now.

Self Studies Self Studies
Weekly Quiz Competition
  • Question 1
    2 / -0.83

    36 * 1.75 + 24 * 3.25 = ?

    Solution

    36 * 1.75 = 63

    24 * 3.25 = 78

    63 + 78 = 141

    So Option B is correct

  • Question 2
    2 / -0.83

    16.23 * 12.9 + 17.32 =  ?

    Solution

    16.23 * 12.9 = 209.367
    209.367 + 17.32 = 226.687

    So Option D is correct

  • Question 3
    2 / -0.83

    444 ÷(16*1.5) = ?

    Solution

    Given expression:
    444 ÷(16 ×1.5)
    Step 1: Calculate the denominator
    The denominator is: 16 ×1.5
    16 ×1.5 = 24
    Denominator = 24
    Step 2: Divide the numerator by the denominator
    Now divide: 444 ÷24 = 18.5
    Final result = 18.5
    The correct answer is: c) 18.5

  • Question 4
    2 / -0.83

    ? / 529 = 324 / ? 

    Solution

    x ² = 529 * 324 ⇒x = 23 * 18 = 414

    So Option B is correct

  • Question 5
    2 / -0.83

    [18 * 15 –20] / [(3.2 + 9.4) –7.6] = ?

    Solution

    Calculation Breakdown

    Given expression:

    (18 ×15 - 20) / ((3.2 + 9.4) - 7.6)

    Step 1: Calculate the numerator

    The numerator is: 18 ×15 - 20

    • 18 ×15 = 270
    • 270 - 20 = 250

    Numerator = 250

    Step 2: Calculate the denominator

    The denominator is: (3.2 + 9.4) - 7.6

    • 3.2 + 9.4 = 12.6
    • 12.6 - 7.6 = 5.0

    Denominator = 5.0

    Step 3: Divide the numerator by the denominator

    Now divide: 250 ÷5.0 = 50

    Final result = 50

    The correct answer is: c) 50

  • Question 6
    2 / -0.83

    85943 –71206 + 37517 –3512 + 119 = ?

    Solution

    52254 –3512 + 119 = 48861

    So Option B is correct

  • Question 7
    2 / -0.83

    2522  ÷97 + 34 * 43 –96 + 69 = ?

    Solution

    26 + (34 * 43) –96 + 69 = 1461

    So Option B is correct

  • Question 8
    2 / -0.83

    (54679 + 5982 + 32614) –(312 * 69) = ?

    Solution

    54679 + 5982 + 32614 = 93275
    312 * 69 = 21528
    93275 –21528 = 71747

    So Option B is correct

  • Question 9
    2 / -0.83

    [(24*16) –(736 ÷23)] / [(42*17) ÷102]

    Solution

    384 –32 / 714 ÷102 = 50.285

    So Option C is correct

  • Question 10
    2 / -0.83

    5616 ÷18 ÷8 = ?

    Solution

    • First, divide 5616 by 18: 5616 ÷18 = 312.
    • Next, divide 312 by 8: 312 ÷8 = 39.
    • Hence, the correct answer is 39.

     

  • Question 11
    2 / -0.83

    72.42 + 385.66 + 4976.38 = ?

    Solution

    72.42 + 385.66 + 4976.38 = 5434.46

    So Option D is correct

  • Question 12
    2 / -0.83

    (9.8 * 2.3 + 4.46) ÷3 = 3?

    Solution

    9.8 * 2.3 = 22.54
    22.54 + 4.46 = 27; 27/3 = 9

    So Option A is correct

  • Question 13
    2 / -0.83

    (656 ÷164)² = √?

    Solution

    656 ÷164 = 4; √? = 16 ; ? = 256

    So Option C is correct

  • Question 14
    2 / -0.83

    8934 –3257 + 481 = ? + 2578

    Solution

    Calculation:

    - First, perform the subtraction: 8934 - 3257 = 5677
    - Then, add 481 to the result: 5677 + 481 = 6158
    - Finally, subtract 2578 from both sides to find the missing value: 6158 - 2578 = 3580

    Therefore, the missing value is 3580. So, the answer is B: 3580.

  • Question 15
    2 / -0.83

    Solution


     

  • Question 16
    2 / -0.83

    12.5% of 350 * 8.4% of 250 = ?

    Solution

    12.5% of 350 * 8.4% of 250 = 6.25 * 7 * 21 = 918.75

    So Option D is correct

  • Question 17
    2 / -0.83

    (331 + 19)*(15 –11)*(37 + 13) = ?

    Solution

    (331 + 19)*(15 –11)*(37 + 13) = 350 * 4 * 50 = 70000

    So Option B is correct

  • Question 18
    2 / -0.83

    √((444)÷37 + 15 + 11 * (?)) = 7

    Solution

    √((444)÷37 + 15 + 11 * (?)) = 7
    12 + 15 + 11x = 49
    11x + 27 = 49
    x = 2

    So Option C is correct

  • Question 19
    2 / -0.83

    3/14 of 5/13 of 6/7 of 3822 = ?

    Solution

    3/14 of 5/13 of 6/7 of 3822
    dividing 3822 by 14, 13, and 7
    = 3 * 5 * 6 * 3 = 270
    So Option C is correct

  • Question 20
    2 / -0.83

    69.69 –51.54 + 73.65 = ? + 32.42

    Solution

    69.69 –51.54 = 18.15
    18.15 + 73.65 = 91.80
    91.80 –32.42 = 59.38

    So Option E is correct

Self Studies
User
Question Analysis
  • Correct -

  • Wrong -

  • Skipped -

My Perfomance
  • Score

    -

    out of -
  • Rank

    -

    out of -
Re-Attempt Weekly Quiz Competition
Self Studies Get latest Exam Updates
& Study Material Alerts!
No, Thanks
Self Studies
Click on Allow to receive notifications
Allow Notification
Self Studies
Self Studies Self Studies
To enable notifications follow this 2 steps:
  • First Click on Secure Icon Self Studies
  • Second click on the toggle icon
Allow Notification
Get latest Exam Updates & FREE Study Material Alerts!
Self Studies ×
Open Now