Self Studies

Measurement Test - 5

Result Self Studies

Measurement Test - 5
  • Score

    -

    out of -
  • Rank

    -

    out of -
TIME Taken - -
Self Studies

SHARING IS CARING

If our Website helped you a little, then kindly spread our voice using Social Networks. Spread our word to your readers, friends, teachers, students & all those close ones who deserve to know what you know now.

Self Studies Self Studies
Weekly Quiz Competition
  • Question 1
    1 / -0


    Boy A is shorter than Boy B by _______.
    Solution
    Height of Boy A = 9 cm
    Height of Boy B = 5 cm
    Difference = 9 - 5 = 4 cm
    So, Boy A is shorter than Boy B by 4 cm.
  • Question 2
    1 / -0
    What is the weight of each mango?


    Solution
    Total number of mangoes = 4
    Total weight of four mangoes = 600 g
    Weight of one mango = 600 ÷ 4 = 150 g
  • Question 3
    1 / -0


    Key B is longer than Key A by ______.
    Solution
    Length of Key A = 6 cm
    Length of Key B = 13 cm
    Difference = 13 cm - 6 cm
    = 7 cm
    So, Key B is longer than Key A by 7 cm.
  • Question 4
    1 / -0
    If Bottle + Bottle + Bottle + Bottle = 660 ml, then Bottle = ?
    Solution
    Total number of bottles = 4
    Total quantity 4 bottles contain = 660 ml
    Quantity in each bottle = 660 ÷ 4
    = 165 ml
    So, Bottle = 165 ml
  • Question 5
    1 / -0
    The given clocks show the time at which Ajay starts playing and the time at which he finishes playing. How long does he take to play?


    Solution
    Ajay starts playing at 6:45 p.m.
    He finishes playing at 9:00 p.m.
    Total time taken by Ajay = Duration from 6:45 p.m. to 9:00 p.m. = 2 hours and 15 minutes
  • Question 6
    1 / -0
    If
    and , then what is the capacity of one bottle?
    Solution
    Capacity of one glass = 350 ml
    So, capacity of three glasses = 350 x 3 = 1050 ml
    Now, we know that 1000 ml = 1 litre
    And 1050 ml = = 1.05 litres
    Therefore, the capacity of one bottle is 1.05 litres.
  • Question 7
    1 / -0


    The weight of 1 teddy bear is ______.
    Solution
    Total number of teddy bears = 4
    Total weight of 4 teddy bears = 4 kg
    Weight of 1 teddy bear = 4 ÷ 4 = 1 kg
  • Question 8
    1 / -0
    Which of the following boxes is the heaviest?


    Solution
    Weight of box A = 6 kg
    Weight of box B = 10 kg
    Weight of box C = 8 kg
    Weight of box D = 14 kg
    Therefore, the heaviest box is D.
  • Question 9
    1 / -0
    Look at the images given below and answer the following question.



    What is the weight of the box of chocolates?
    Solution
    In the given question,
    Weight of 1 chocolate = 50 gm
    Weight of 1 pack of chocolates = Weight of 3 chocolates = 3 x 50 = 150 gm
    Weight of 1 box of chocolates = Weight of 4 packs = 4 x 150 = 600 gm
    So, weight of a box of chocolates = 600 gm
    Hence, option 4 is correct.
  • Question 10
    1 / -0
    Look at the images given below and answer the following question.



    What is the weight of the carton?
    Solution
    In the given question,
    Weight of 1 chocolate = 50 gm
    Weight of 1 pack of chocolates = Weight of 3 chocolates = 3 x 50 = 150 gm
    Weight of 1 box of chocolates = Weight of 4 packs = 4 x 150 = 600 gm
    Weight of 1 carton of chocolates = Weight of 5 boxes = 5 x 600 = 3000 gm
    And,
    1000 gm = 1 kg
    3000 gm = 3 kg
    Hence, option 3 is correct.
  • Question 11
    1 / -0


    Which of the following statements is incorrect?
    Solution
    'Object A is heavier than object B' is an incorrect statement.
    Object A is equal to object B in terms of weight.
  • Question 12
    1 / -0
    Which of the following is the best title for the things shown below?

    Solution
    Things that have wheels is the best title, as all the objects have wheels.
  • Question 13
    1 / -0
    Which of the following thermometers shows the temperature of 68oC?


    Solution
    In the given picture, number of divisions between 0oC and 10oC = 5
    Therefore, 1 division = 2oC
    Now,
    Thermometer (a) shows: 10 + 4 divisions = 10 + 2 x 4 = 18oC
    Thermometer (b) shows: 60 + 2 divisions = 60 + 2 x 2 = 64oC
    Thermometer (c) shows: 0 + 3 division = 3 x 2 = 6oC
    Thermometer (d) shows: 60 + 4 divisions = 60 + 2 x 4 = 68oC
    Therefore, thermometer (d) shows the temperature of 68oC.
  • Question 14
    1 / -0
    Which of the given figures shows the reading of 130 ml?

    Solution
    In the given picture, number of divisions between 0 and 50 = 5
    So, 1 division = 10 ml
    Figure A = 130 ml
    Figure B = 70 ml
    Figure C = 50 ml
    Hence, figure A shows the reading of 130 ml.
  • Question 15
    1 / -0
    If today is Tuesday, then the day before yesterday was ____________.
    Solution
    If today is Tuesday, then the daybefore yesterday was Sunday.
  • Question 16
    1 / -0
    The following chart shows the number of sweets Ronald ate during the four days:



    How many more sweets Ronald ate on Tuesday and Wednesday together than on Sunday?
    Solution
    Total number of sweets Ronald ate on Tuesday and Wednesday = 8+10=18
    Total number of sweets Ronald ate on Monday= 15
    So, required difference = 18 - 15 = 3
  • Question 17
    1 / -0
    Which of the following readings is closest to the reading shown in the figure below, given that all the readings are in ml?


    Solution
    In the given figure, there is one division between 20 and 40; this means the middle of the two is 30 ml.
    Now, the water level is showing above 40 ml and below 60 ml, and close to the middle value, that is 50 ml.
    This means the closest reading of water level is 50 ml.
  • Question 18
    1 / -0
    Rita decorated her room with stars. She put each star 3 cm apart. If the distance between the first and the second star was 126 cm, then how many stars did she put?
    Solution
    She put each star 3 cm apart.
    The distance between the first and the second star was 126 cm.
    So, total number of stars she put = 1 + (126 ÷ 3) = 43
  • Question 19
    1 / -0


    Which of the following options represents 2 hours and 30 minutes less than the time shown in the clock?
    Solution
    Time shown in the clock = 6:15
    2 hours and 30 minutes less than 6:15 means 3:45.
  • Question 20
    1 / -0
    Anjali made the calendar, as shown below, to set her time table. Which day of the week should be 26thFebruary, 20xx?


    Solution


    26thFebruary, 20xx is Monday.
  • Question 21
    1 / -0
    Sanya eats 12 chocolates everyday. If she eats same number of chocolates everyday, what could be the total number of chocolates she would have eaten after a week?
    Solution
    Number of chocolates Sanya eats everyday = 12
    Number of chocolates Sanya eats in a week = 12 x 7 = 84
  • Question 22
    1 / -0
    Amiya does her homework from 4:15 p.m. to 6:45 p.m. How long does she take to do her homework?
    Solution
    Amiya does her homework from 4:15 p.m. to 6:45 p.m.
    The total time she takes is 2 hours and 30 minutes.
  • Question 23
    1 / -0
    Rahul spent 42 days at a trip to London. What is the total number of weeks he spent in London?
    Solution
    Number of days Rahul spent in London = 42
    Number of days in a week = 7
    Total number of weeks = 42 ÷ 7 = 6
  • Question 24
    1 / -0
    Seema has a wire, 35 cm long. She cuts it into 7 equal pieces. How long is the each piece of wire?
    Solution
    Length of the wire = 35 cm
    Number of pieces = 7
    Length of each piece = 35 ÷ 7 = 5 cm
  • Question 25
    1 / -0
    If a boy's height is 5 cm less than the girl's height as shown in the picture, then what is the height of the boy?


    Solution
    Height of the girl = 80 cm
    Height of the boy = 80 cm - 5 cm = 75 cm
  • Question 26
    1 / -0
    The weight of a red box is 30 kg, as shown below. What is the weight of a white box?

    Solution
    Weight of (3 red boxes + 1 white box) = Weight of 6 white boxes
    3 x 30 + Weight of 1 white box = Weight of 6 white boxes
    Weight of 5 white boxes = 90 kg
    Weight of 1 white box = = 18 kg
  • Question 27
    1 / -0
    Ruby started walking from point A at 1:00 p.m. After 2 hours and 15 minutes, she reached point B. After 1 hour and 30 minutes, she reached point C. At 5:30 p.m, she reached point D. How long did she take to travel from point C to point D?


    Solution
    Starting time for Ruby = 1:00 p.m.
    Time taken by her to travel from point A to point B = 2 hours and 15 minutes
    Time at which she reached point B = 3:15 p.m.
    Time take by her to travel from point B to point C = 1 hour and 30 minutes
    Time at which she reached point C = 4:45 p.m.
    Time at which she reached point D = 5.30 p.m.
    Therefore, time taken by her to travel from point C to point D = 4.45 p.m. - 5.30 p.m. = 45 minutes

  • Question 28
    1 / -0


    All the given blocks are identical. The height of the water bottle is 26 cm. Find the height of the top of the highest block from the ground.
    Solution
    Height of the water bottle = 26 cm
    Height of 1 block = 26 ÷ 2 = 13 cm
    Height of 4 blocks = 13 x 4 = 52 cm
  • Question 29
    1 / -0
    Anand's sister's birthday is on the third Friday of July of 20xx. His own birthday is ten days after his sister's birthday.



    When is Anand's birthday?
    Solution
    The third Friday in the month of July lies on 15th July.
    Now, by adding ten days to 15th July, we get 25th July.
    So, Anand's birthday is on 25th July.
  • Question 30
    1 / -0
    Daniel purchased a baskets of bread, a basket of fruits and a basket of flowers.


    The total weight she carries is ________.
    Solution
    Weight of the basket of breads = 2 kg 185 g
    Weight of the basket of fruits = 3 kg 150 g
    Weight of the basket of flowers = 450 g
    Total weight = 5 kg 785 g
Self Studies
User
Question Analysis
  • Correct -

  • Wrong -

  • Skipped -

My Perfomance
  • Score

    -

    out of -
  • Rank

    -

    out of -
Re-Attempt Weekly Quiz Competition
Self Studies Get latest Exam Updates
& Study Material Alerts!
No, Thanks
Self Studies
Click on Allow to receive notifications
Allow Notification
Self Studies
Self Studies Self Studies
To enable notifications follow this 2 steps:
  • First Click on Secure Icon Self Studies
  • Second click on the toggle icon
Allow Notification
Get latest Exam Updates & FREE Study Material Alerts!
Self Studies ×
Open Now