Self Studies
Selfstudy
Selfstudy

Computation Operations Test - 2

Result Self Studies

Computation Operations Test - 2
  • Score

    -

    out of -
  • Rank

    -

    out of -
TIME Taken - -
Self Studies

SHARING IS CARING

If our Website helped you a little, then kindly spread our voice using Social Networks. Spread our word to your readers, friends, teachers, students & all those close ones who deserve to know what you know now.

Self Studies Self Studies
Weekly Quiz Competition
  • Question 1
    1 / -0
    Which of the following is NOT true?
    Solution
    R.H.S
    (5 x 6) x (10 x 3)
    = 30 x 30 = 900

    L.H.S
    56 x 13 = 728

    900 ≠ 728
    L.H.S ≠ R.H.S
    Therefore, option 4 is not true.

  • Question 2
    1 / -0
    Lily arranged some toy building-blocks in the manner shown below. Which number sentence best represents her arrangement?

    Solution
    There are 5 rows, which consist of 4 blocks each.
    Thus, 5 x 4 best represents the arrangement.
  • Question 3
    1 / -0
    We have


    and

    If Nikhil bought, then how many more toffees did he buy than chocolates?
    Solution
    Three cubes means 3 x 3 = 9 chocolates.
    Three cones means 3 x 5 = 15 toffees.
    Nikhil bought 6 more toffees than chocolates.
  • Question 4
    1 / -0
    Kevin has a roll of ribbon, 9 m long. Out of it, he needs 150 cm of ribbon for a project. What should Kevin do as a first step to find out the length of the ribbon he requires?
    Solution
    In the first step, Kevin has to find out the length.

    1 m = 100 cm

    He has 9 m of ribbon with him.

    9 m = 9 x 100 = 900 cm
  • Question 5
    1 / -0
    Which of the following options shows the common factors of 18 and 24?
    Solution
    Factors of 18: 1, 2, 3, 6, 9, 18

    Factors of 24: 1, 2, 3, 4, 6, 8, 12, 24

    Common factors of 18 and 24: 1, 2, 3 and 6

    Hence, the correct answer is option (1).
  • Question 6
    1 / -0
    The product of 4 and the seventh multiple of 8 is
    Solution
    Multiples of 8:

    8, 16, 24, 32, 40, 48, 56, 64, 72, 80

    The seventh multiple of 8 is 56.

    56 x 4 = 224
  • Question 7
    1 / -0
    Samuel solved a division problem as shown.



    Which of the following expressions could be used to check his answer?
    Solution
    We know,
    Dividend = Quotient x Divisor + Remainder
    So, 2285 = 571 x 4 + 1
  • Question 8
    1 / -0
    Anil is a novel writer. He writes 336 pages in 8 days. He writes the same number of pages each day. How many pages does he write each day?
    Solution
    Total number of pages = 336
    Total number of days taken = 8
    As he writes the same number of pages each day;
    Number of pages written each day = 336 ÷ 8 = 42 pages

  • Question 9
    1 / -0
    What is the missing number?

    Solution
    From the pattern, we notice that:

    72 = 36 x 2

    After that, it will be:

    36 = 12 x 3

    So, the missing number is 3.
  • Question 10
    1 / -0
    Which of the following is a common factor of 36 and 25?
    Solution
    Factors of 36: 1, 2, 3, 4, 6, 9, 18, 12
    Factors of 25: 1, 5, 25
    So, the common factor of 36 and 25 is 1 (as this is common in factors of both of them).
  • Question 11
    1 / -0
    Kevin bought 7 packs of mini-chocolates and 9 packs of chocolate bars. Each pack had 11 pieces in it. Which expression could he use to find out the total number of chocolates he bought?
    Solution
    In total, Kevin bought 16 packs (7 + 9), which had 11 pieces each.

    So, the expression (7 + 9) x 11 would give the right answer.
  • Question 12
    1 / -0
    Jarvis paid Rs. 41,916 to buy 21 tickets for his friends for a cricket match. How much did he pay for one ticket?
    Solution
    Total number of tickets = 21

    Total money paid by Jarvis = Rs. 41,916

    Price of 1 ticket = = Rs. 1996

  • Question 13
    1 / -0
    If ;


    and ,


    then the value of is
    Solution
    4 triangles = 100

    1 triangle = 100 / 4 = 25

    25 = 5 pentagons

    1 pentagon = 5

    So, pentagon + pentagon + pentagon + triangle equals to

    5 + 5 + 5 + 25 = 40
  • Question 14
    1 / -0
    The biggest factor of a number is
    Solution
    The biggest factor of a number is the number itself.

    E.g. the factors of 10 are 1, 2, 5 and 10, out of which 10 is the biggest factor.
  • Question 15
    1 / -0
    The numbers shown in the region (I) show that the numbers can be divided by ____ both.
    Solution
    Both the numbers in (I) are common multiples of 2, 4, 6 and 12.

    Hence, the correct answer is option 2.
  • Question 16
    1 / -0
    If a number can be divided by both 4 and 9, then it will always be divided by
    Solution
    Numbers that can be divided by 4 are also the multiples of 4, i.e. 4, 8, 12, 16, 20, 24, 28, 32, 36, 40.

    Numbers that can be divided by 9 are also multiples of 9, i.e. 9, 18, 27, 36, 45, 54, 63, 72, 81, 90.

    Numbers that can be divided by both 4 and 9 can also be divided by 36, as it is a common multiple of 4 and 9.
  • Question 17
    1 / -0
    If;

    and,

    then the value ofis
    Solution
    7 toffees = 98

    1toffee = 14

    2 toffees + 1 lollipop = 35

    14 + 14 + 1 lollipop = 35

    1 lollipop = 35 - 28 = 7
  • Question 18
    1 / -0
    Select the correct equation.
    Solution
    (1) XXVII = 10 + 10 + 5 + 1 + 1 = 27
    IX = 10 - 1 = 9
    27 - 9 = 18

    (2) XXXVII + XII = 46
    XXXVII = 10 + 10 + 10 + 5 + 1 + 1 = 37
    XII = 10 + 1 + 1 = 12
    XXXVII + XII = 37 + 12 = 49 ≠ 46

    (3) XIX - XIV = 9
    XIX = 10 + 9 = 19
    XIV= 10 + 4 = 14
    XIX - XIV = 19 - 14 = 5 ≠ 9

    (4) XXVII - XVIII = 12
    XXVII = 10 + 10 + 5 + 1 + 1 = 27
    XVIII =10 + 5 + 1 + 1 + 1 = 18
    XXVII - XVIII = 27 - 18 = 9 ≠ 12

  • Question 19
    1 / -0
    Think of a number. Multiply it by 11. Take away 7. Multiply by 4. Add 20. Divide by 15. The result is 20. What is the number?
    Solution
    Let the number be a.

    Now, step - 1: (multiply by 11)

    a x 11 = 11a

    Step - 2; (subtract 7)

    11a - 7

    Step - 3: (multiply by 4)

    (11a - 7) x 4 = 44a - 28

    Step - 4: (add 20)

    44a - 28 + 20 = 44a - 8

    Step - 5: (divide by 15)

    (44a - 8) 15 = 20

    Now, the value of a can be calculated as -

    44a - 8 = 20 x 15

    44a - 8 = 300

    44a = 300 + 8 = 308

    a = 308 44 = 7

    Therefore, the number is 7.
  • Question 20
    1 / -0
    If ;

    and

    ,

    then
    Solution
    3 pentagons = 2940

    1 pentagon = 980

    1200 - 980 = Right-angled triangle

    Right-angled triangle = 220

    So, Pentagon + Right-angled triangle + Right-angled triangle equals to

    980 + 220 + 220 = 1420
  • Question 21
    1 / -0
    There were 3248 men and 2415 women gathered for a shareholder meeting in a hall. 1112 men went outside the hall after some time. How many people remained in the hall?
    Solution
    Number of men in the hall = 3248

    Number of women in the hall = 2415

    Total number of people in the hall = 3248 + 2415 = 5663

    Number of people who left the hall = 1112

    Number of people who remained in the hall = 5663 - 1112 = 4551
  • Question 22
    1 / -0
    Ravi went on summer vacation for three days. He spent Rs. 2142 on Friday, Rs. 3214 on Saturday and Rs. 4545 on Sunday. How much in total did he spend during his summer vacation?
    Solution
    Money spent on Friday = Rs. 2142

    Money spent on Saturday = Rs. 3214

    Money spent on Sunday = Rs. 4545

    Total money spent = 2142 + 3214 + 4545 = Rs. 9901
  • Question 23
    1 / -0
    Riya got good grades in her exam. So, she brought 15 boxes of sweets in the school. There were 50 sweets in each box. Find the total number of sweets that Riya bought in the school.
    Solution
    Number of sweets in 1 box = 50

    Number of sweets in 15 boxes = 50 x 15 = 750
  • Question 24
    1 / -0
    Rahul received Rs. 850 from his mother. His sister needed some money, so he gave Rs. 223 to his sister. What amount of money was left with Rahul?
    Solution
    Amount of money that Rahul had = Rs. 850

    Amount of money that Rahul gave to his sister = Rs. 223

    Amount of money left with Rahul = 850 - 223 = Rs. 627
  • Question 25
    1 / -0
    There is a toy warehouse. There are 32 boxes in the warehouse. In each box, there are 243 toys. What is the total number of toys in the warehouse?
    Solution
    Number of boxes = 32

    Number of toys in 1 box = 243

    Number of toys in 32 boxes = 243 x 32 = 7776
  • Question 26
    1 / -0
    Directions: Find the missing value.
    Solution
    Let us write pictures in the given question by their names.
    So, we have
    2(crown + fish) = 2420
    crown + fish = 1210
    crown = 1210 - fish ... (i)

    From the third row:
    crown - fish = 180
    1210 - fish - fish = 180
    1210 - 180 = 2(fish)
    1030 = 2(fish)
    fish = 515 ... (ii)

    So, putting the value in equation (i),
    crown = 1210 - 515
    crown = 695 ... (iii)

    Now, from the second row:
    frog + crown + fish = 1260
    frog + 695 + 515 = 1260
    frog = 1260 - 1210
    frog = 50 ... (iv)

    From the fourth row:
    2(crown + frog)
    = 2(695 + 50)
    = 2(745)
    = Rs. 1490
  • Question 27
    1 / -0
    Match the columns:

    Column - I Column - II
    (i) When a number p is divided by 5 and then 10 is added to the answer, the result is 200. The value of p is (a) 2200
    (ii) There are 40 classrooms in a school. In each classroom, there are 55 students. The total number of students in the school is (b) 6977
    (iii) Add 4541 to the difference of 4578 and 2142. (c) 364
    (iv) The product of the 4th multiple of 7 and 13 is (d) 950
    Solution
    (i) We solve it by reverse process.
    200 - 10 = 190
    190 x 5 = 950
    p = 950

    (ii) Number of classrooms in the school = 40
    Number of students in each classroom = 55
    Total number of students = 40 x 55 = 2200

    (iii) Difference of 4578 and 2142 = 2436
    2436 + 4541 = 6977

    (iv) Fourth multiple of 7 = 28
    Required product = 28 x 13 = 364
  • Question 28
    1 / -0
    In the following multiplication, each letter represents a different digit. The same letter represents the same digit. The digits P and Q respectively are

    Solution
    From the given information we notice that P x 9 gives 7 at the units place.
    Now, 9 x 3 = 27
    So, the value of P = 3 and value of Q = 9 ;
    After putting values, the multiplication becomes -
  • Question 29
    1 / -0
    Find the value of C + B - A.

    Solution


    Here, A = 3, B = 1, C = 6

    So, C + B - A = 6 + 1 - 3 = 4
  • Question 30
    1 / -0
    Identify the number.

    • I am a 4-digit number.
    • My two digits are same.
    • The thousands digit is thrice the hundreds digit and the ones digit is 2 more than the tens digit.
    • The difference between the thousands and ones digits is 4.
    Solution
    Checking the options:

    The number 9335 has 4 digits.

    Its two digits are same, i.e. 3.

    The thousands digit is 9 and the hundreds digit is 3, so the thousands digit is thrice the hundreds digit. Also, 5 is at the ones place and 3 is at the tens place; and 5 is 2 more than 3.

    Difference between the thousands and ones digits = 9 - 5 = 4

    Option (4) satisfies all the conditions, hence the answer.
Self Studies
User
Question Analysis
  • Correct -

  • Wrong -

  • Skipped -

My Perfomance
  • Score

    -

    out of -
  • Rank

    -

    out of -
Re-Attempt Weekly Quiz Competition
Self Studies Get latest Exam Updates
& Study Material Alerts!
No, Thanks
Self Studies
Click on Allow to receive notifications
Allow Notification
Self Studies
Self Studies Self Studies
To enable notifications follow this 2 steps:
  • First Click on Secure Icon Self Studies
  • Second click on the toggle icon
Allow Notification
Get latest Exam Updates & FREE Study Material Alerts!
Self Studies ×
Open Now