Self Studies
Selfstudy
Selfstudy

Measurement Test - 1

Result Self Studies

Measurement Test - 1
  • Score

    -

    out of -
  • Rank

    -

    out of -
TIME Taken - -
Self Studies

SHARING IS CARING

If our Website helped you a little, then kindly spread our voice using Social Networks. Spread our word to your readers, friends, teachers, students & all those close ones who deserve to know what you know now.

Self Studies Self Studies
Weekly Quiz Competition
  • Question 1
    1 / -0
    Lovepreet started his lunch at 2:20 pm and finished it at 2:55 pm. How much time did he take?
    Solution
    2:20 pm to 2:50 pm = 30 minutes
    Then, 2:50 pm to 2:55 pm = 5 minutes
    Altogether, he took 35 minutes.

  • Question 2
    1 / -0
    45 m 33 cm + 12 m 5 cm = ?
    Solution
    1 m = 100 cm
    45 m 33 cm = (45 x 100) cm + 33 cm = 4500 cm + 33 cm = 4533 cm
    12 m 5 cm = (12 x 100) cm + 5 cm = 1200 cm + 5 cm = 1205 cm
    45 m 33 cm + 12 m 5 cm = 4533 cm + 1205 cm = 5738 cm
    45 m 33 cm + 12 m 5 cm = (57 x 100) cm + 38 cm = 57 m 38 cm

  • Question 3
    1 / -0
    To fill a juice container of 5 litres, how many cups of juice of 20 ml are required?
    Solution
    1 L = 1000 ml
    5 L = 5000 ml

    Quantity in 1 cup = 20 ml
    So, number of cups required = = 250 cups


  • Question 4
    1 / -0
    If cost of 1 kg mangoes is Rs. 50, then what is the cost of 250 g of mangoes?
    Solution
    1 kg = 1000 g
    Cost of 1 kg mangoes = Rs. 50
    Cost of 1000 g mangoes = Rs. 50
    Cost of 1 g mangoes = Rs.
    Cost of 250 g of mangoes = Rs. = Rs. 12.5

  • Question 5
    1 / -0
    What is the weight of each identical Teddy Bear if the weight of each plate is 900 g?

    Solution
    The weight of each plate = 900 g
    Total plates = 5
    So, total weight on the right hand side = 900 x 5 = 4500 g
    In total there are 3 teddy bears, so weight of each teddy bear will be = 4500 ÷ 3 = 1500 g
  • Question 6
    1 / -0
    Directions: A pack of ketchup is shown below and it is followed by some mini ketchup packs having different sizes (as shown in options).


    Which of the following options will be equivalent to the weight of given pack of ketchup?
    Solution
    As we know that big pack of ketchup weighs 500 g.
    In option (1), total weight of mini ketchup packs = 50 + 50 + 50 + 50 + 50 = 250 g
    In option (2), total weight of mini ketchup packs = 100 + 100 + 100 = 300 g
    In option (3), total weight of mini ketchup packs = 200 + 200 = 400 g
    In option (4), total weight of mini ketchup packs = 250 + 250 = 500 g
    So, total weight of mini ketchup packs in option (4) is equal to 500 g.
  • Question 7
    1 / -0
    What is the weight of flower pot?


    Solution
    1 kg is divided into 10 parts of 100 g each.
    First machine is pointing at 800 g.
    Second machine is pointing at 600 g.
    From the first figure, it is clear that the weight of each brick is 100 g because 800 ÷ 8 = 100 g
    In the second figure, there are 4 bricks which means 400 g and remaining weight is of flower pot which is 600 - 400 = 200 g
  • Question 8
    1 / -0
    What is the cost of pencil?

    Solution
  • Question 9
    1 / -0



    What is the combined length of both the ribbons?
    Solution
    As seen on the first scale, the length of the ribbon is 5 cm.

    Length of the ribbon on second scale = 4 cm

    Total length of ribbons = 5 + 4 = 9 cm
  • Question 10
    1 / -0
    Luke has total Rs. 100 with him. He is spending his money as follows:

    Geometry box Rs. 35
    Card board Rs. 20
    Marker Rs. 25

    After purchasing all these things, how much will money will be left with him?
    Solution
    Cost of Geometry box = Rs. 35
    Cost of Card board= Rs. 20
    Cost of Marker = Rs. 25
    Total cost of items = Rs. 35 + Rs. 20 + Rs. 25 = Rs. 80
    Total money with Luke = Rs. 100
    Amount of money left with Luke = Rs. 100 - Rs. 80 = Rs. 20
  • Question 11
    1 / -0

    The rice bag can hold _____ g more rice than the rice container.
    Solution
    Capacity of rice bag = 5100 g
    Capacity of rice container = 500 g
    Difference = 5100 - 500 = 4600 g
    So, the rice bag can hold 4600 g more rice than the rice container.
  • Question 12
    1 / -0
    Directions: Read the shopping bill of Sonia and answer the following question.

    The cost of 1 book and 2 erasers is
    Solution
    Cost of 2 books = Rs. 200
    Cost of 1 book = Rs. (200 ÷ 2) = Rs. 100
    Cost of 5 erasers = Rs. 20
    Cost of 1 eraser = Rs. (20 ÷ 5) = Rs. 4
    Cost of 2 erasers = Rs. (4 x 2) = Rs. 8
    Cost of 1 book and 2 erasers = Rs. 100 + Rs. 8 = Rs. 108

  • Question 13
    1 / -0
    Directions: Read the shopping bill of Sonia and answer the following question.

    The cost of 2 pizzas and 3 burgers is
    Solution
    Price of 1 pizza = Rs. 60
    Price of 2 pizzas = Rs. (60 x 2) = Rs. 120
    Price of 1 burger = Rs. 30
    Price of 3 burgers = Rs. (30 x 3) = Rs. 90
    Cost of 2 pizzas and 3 burgers = Rs. 120 + Rs. 90 = Rs. 210

  • Question 14
    1 / -0

    Each item stands for a different value. Sum of each row and column is given. What is the cost of?
    Solution





  • Question 15
    1 / -0
    Find the heaviest item in the given figures.

    Solution
    Weight of bag of sugar = 2 kg
    Weight of bottle = 1 Kg
    Weight of Watermelon = 5 kg
    Weight of Apples = 1 kg
    So, Watermelon is heaviest.
  • Question 16
    1 / -0
    The given picture shows two different groups of balls balanced on two different scales.

    2 footballs = ______ rugby balls
    Solution
    1 football balances with 9 little balls.
    2 footballs balance with 18 little balls.
    18 little balls balance with 1 rugby ball.
    Thus, 2 footballs balance with 1 rugby ball.
  • Question 17
    1 / -0
    Amy looked at the following calendar and said that his birthday falls in the 3rd week of the December month and 5 days before Christmas.


    What day and date is his birthday on?
    Solution
    Christmas falls on 25th December and 5 days before Christmas means that his birthday is on 20th December which is Wednesday.
  • Question 18
    1 / -0
    Mini went to the theatre to watch a movie. The movie's length was 92 minutes 15 seconds. She started watching the movie and left the theatre after 65 minutes 40 seconds. What length of the movie did she miss?
    Solution
    Length of the movie = 92 minutes 15 seconds = (92 x 60) seconds + 15 seconds
    = 5520 + 15
    = 5535 seconds

    Length of the part she watched = 65 minutes 40 seconds = (65 x 60) seconds + 40 seconds

    = 3900 + 40
    = 3940 seconds

    Length of the part she did not watch = 5535 - 3940
    = 1595 seconds
    = 26 minutes and 35 seconds
  • Question 19
    1 / -0


    Read and understand the above given figures and find the weight of.
    Solution

  • Question 20
    1 / -0
    Which of the following options is INCORRECT?
    Solution
    In option (3), 3 kg 75 g = 3000 g + 75 g = 3075 g but in option 3705 g is given.
    So, option (3) is incorrect.
  • Question 21
    1 / -0
    Rohan travelled 50 km 200 m by bus and 1500 km 800 m by flight. How much distance has he travelled in total?
    Solution
    Distance travelled by bus = 50 km 200 m
    = (50 x 1000) m + 200 m
    = 50,000 m + 200 m
    = 50,200 m

    Distance travelled by flight = 1500 km 800 m
    = (1500 x 1000) m + 800 m
    = 15,00,000 m + 800 m
    = 15,00,800 m

    Total distance travelled = 15,00,800 + 50,200
    = 15,51,000 m
    = 1551 km
  • Question 22
    1 / -0


    Sonika started watching a movie at 2:45 pm. The movie was 1 hour 15 minutes long. At what time did the movie end?
    Solution
    1 hour 15 minutes is equal to 60 minutes + 15 minutes = 75 minutes

    Now, 75 minutes more than 2:45 pm is 4:00 pm.
  • Question 23
    1 / -0
    Karan went to a shop and bought 3 packs of biscuits, 2 cold drinks and 4 burgers. Price of 1 pack of biscuits is Rs. 10 and that of 1 cold drink is Rs. 40. What other information is needed to find out the amount payable by Karan?
    Solution
    Price of one burger is required to get the total amount payable by Karan at the shop.
  • Question 24
    1 / -0
    A made lemonade in a 3000 ml jar. He then poured all of the lemonade into 6 glasses equally. How much lemonade was poured in each glass?
    Solution
    Total amount of lemonade = 3000 ml
    Number of glasses = 6
    Lemonade in each glass = 3000 ÷ 6 = 500 ml
  • Question 25
    1 / -0
    A shopkeeper has 35 kg 125 g of rice in his shop. He sells 18 kg 125 g to the customers. How much rice is left unsold?
    Solution
    Initial quantity of rice in the shop = 35 kg 125 g
    = (35 x 1000) g + 125 g
    = 35,000 g + 125 g
    = 35,125 g

    Quantity of rice sold = 18 kg 125 g
    = (18 x 1000) g + 125 g
    = 18,000 g + 125 g
    = 18,125 g

    Quantity of rice left = 35,125 - 18,125
    = 17,000 g
    = 17 kg
  • Question 26
    1 / -0

    Solution


  • Question 27
    1 / -0
    Directions: Rohan made different routes he can take to go from his house to his school and represented them in the following figure.



    What is the shortest route from his house to his school?
    Solution
    Distance covered by Home-Museum-School = 2 + 1 = 3 km

    Distance covered by Home-Museum-Park-School = 2 + 1 + 2 = 5 km

    Distance covered by Home-Ice cream shop-Park-School = 2 + 1 + 2 = 5 km

    Distance covered by Home-Shopping mall-School = 3 + 3 = 6 km

    Thus, shortest route is Home-Museum-School
  • Question 28
    1 / -0

    Solution

  • Question 29
    1 / -0
    Rope A is 100 m longer than rope B, Rope B is half as long as rope C, rope C is 200 m shorter than rope D and rope D is 500 m long. Find the length of rope A.
    Solution
    Length of rope D = 500 m

    Length of rope C = 500 - 200 = 300 m

    Length of rope B = 300 ÷ 2 = 150 m

    Length of rope A = 150 + 100 = 250 m
  • Question 30
    1 / -0
    If and and , then find the value of .
    Solution

    Putting value of triangle and circle from (2) and (3) in (1), we get


Self Studies
User
Question Analysis
  • Correct -

  • Wrong -

  • Skipped -

My Perfomance
  • Score

    -

    out of -
  • Rank

    -

    out of -
Re-Attempt Weekly Quiz Competition
Self Studies Get latest Exam Updates
& Study Material Alerts!
No, Thanks
Self Studies
Click on Allow to receive notifications
Allow Notification
Self Studies
Self Studies Self Studies
To enable notifications follow this 2 steps:
  • First Click on Secure Icon Self Studies
  • Second click on the toggle icon
Allow Notification
Get latest Exam Updates & FREE Study Material Alerts!
Self Studies ×
Open Now