Self Studies
Selfstudy
Selfstudy

Unitary Method Test - 1

Result Self Studies

Unitary Method Test - 1
  • Score

    -

    out of -
  • Rank

    -

    out of -
TIME Taken - -
Self Studies

SHARING IS CARING

If our Website helped you a little, then kindly spread our voice using Social Networks. Spread our word to your readers, friends, teachers, students & all those close ones who deserve to know what you know now.

Self Studies Self Studies
Weekly Quiz Competition
  • Question 1
    1 / -0

    If the cost of 20 m of cloth is Rs. 280, find the cost of 12 m of cloth.

    Solution

    Cost of 20 m of cloth = Rs. 280
    Cost of 1 m of cloth = 280/20 = Rs. 14
    Cost of 12 m of cloth = 14 × 12 = Rs. 168

     

  • Question 2
    1 / -0

    If the price of 14 kg of wheat is Rs. 392, find the price of 20 kg of wheat.

    Solution

    Cost of 14 kg of wheat = Rs. 392
    Cost of 1 kg of wheat = Rs. 392/14
    Cost of 20 kg of wheat = 392/14 × 20 = Rs. 560

     

  • Question 3
    1 / -0

    A worker is paid Rs. 2645 for working 10 days. How much would he be paid for working 25 days?

    Solution

    Salary for 10 days = Rs. 2645 ⇒ Salary for 1 day = 2645/10
    Salary for 25 days = 2645/10 × 25 = Rs. 6612.50

     

  • Question 4
    1 / -0

    An aeroplane travels 6000 km in 4 hours. How far does it travel in 1.5 hours?

    Solution

    Distance covered in 4 hours = 6000 km ⇒ Distance covered in 1 hour = 6000/4 km = 1500 km
    Distance covered in 1.5 hours = 1500 km x 1.5 = 2250 km

     

  • Question 5
    1 / -0

    A pile of 12 identical encyclopedias weighs 48 kg. How much would 27 such encyclopedias weigh?

    Solution

    Weight of 12 identical encyclopedias = 48 kg
    Weight of 1 encyclopedia = 48/12 kg = 4 kg
    Weight of 27 encyclopedias = 4 × 27 = 108 kg

     

  • Question 6
    1 / -0

    Jill can run 5 miles in 45 minutes. If she runs at the same rate, how long will it take her to run 18 miles?

    Solution

    Time taken to cover 5 miles = 45 minutes
    Time taken to cover 1 mile = 45/5 = 9 minutes
    Time taken to cover 18 miles = 9 × 18 = 162 minutes
    (162 minutes = 2.7 hours)

     

  • Question 7
    1 / -0

    Manish and Nitish bought some bags of coloured gravel at the same rate. Nitish bought 6 bags for Rs. 15 and Manish bought 14 bags. How much did Manish pay for the bags?

    Solution

    Cost of 6 bags = Rs. 15
    Cost of 1 bags = 15/6
    Cost of 14 bags = 15/6 × 14 = Rs. 35

     

  • Question 8
    1 / -0

    If 8 chairs cost Rs. 720, find the cost of 15 chairs.

    Solution

    Cost of 8 chairs = Rs. 720
    ⇒ Cost of 1 chair = 720/8
    Cost of 15 chairs = 720/8 ×15 = Rs. 1350

     

  • Question 9
    1 / -0

    If 2 shirts cost Rs. 600, find the cost of 5 shirts.

    Solution

    Cost of two shirts = Rs. 600
    Cost of 1 shirt = 600/2 = Rs. 300
    Cost of 5 shirts = 5 × 300 = Rs. 1500

     

  • Question 10
    1 / -0

    If the cost of 15 m of cloth is Rs. 1560, find its unit cost.

    Solution

    Cost of 15 m of cloth = Rs. 1560
    Cost of 1 m of cloth = 1560/15 = Rs. 104

     

Self Studies
User
Question Analysis
  • Correct -

  • Wrong -

  • Skipped -

My Perfomance
  • Score

    -

    out of -
  • Rank

    -

    out of -
Re-Attempt Weekly Quiz Competition
Self Studies Get latest Exam Updates
& Study Material Alerts!
No, Thanks
Self Studies
Click on Allow to receive notifications
Allow Notification
Self Studies
Self Studies Self Studies
To enable notifications follow this 2 steps:
  • First Click on Secure Icon Self Studies
  • Second click on the toggle icon
Allow Notification
Get latest Exam Updates & FREE Study Material Alerts!
Self Studies ×
Open Now