Self Studies

Mathematics (Paper-1) Mock Test - 3

Result Self Studies

Mathematics (Paper-1) Mock Test - 3
  • Score

    -

    out of -
  • Rank

    -

    out of -
TIME Taken - -
Self Studies

SHARING IS CARING

If our Website helped you a little, then kindly spread our voice using Social Networks. Spread our word to your readers, friends, teachers, students & all those close ones who deserve to know what you know now.

Self Studies Self Studies
Weekly Quiz Competition
  • Question 1
    3 / -0

    If Khalid is running his bike at a speed of 65 km/hour, then how much time will he take to cover a distance of 325 km?

    Solution

    Given: Speed = 65 km/hr

    Distance = 325 km

    Time = Distance / Speed = 325/65

    Time = 5 hr

     

  • Question 2
    3 / -0

    Choose the correct option if the numbers are to be arranged in ascending order.

    78960, 65489, 75234, 73120, 79844

    Solution

    Arranging them in ascending means to start with lowest to highest one.

    78960, 65489, 75234, 73120, 79844

    65489 < 73120 < 75234 < 78960 < 79844

     

  • Question 3
    3 / -0

    Which of the following numbers should be added to 789542 to make it equal to the sum of 59624 and 684788?

    Solution

    By doing calculations, we see that
    59624 + 684788 = 744412
    So, we should add
    789542 - 744412 = 45130

     

  • Question 4
    3 / -0

    It is given that average age of M, N, O and P is 12.5 years and the sum of ages of M, N and O is 32 years. Find the age of P.

    Solution

    Let the age of P be x.
    Average age of M, N, O and P = 12.5
    Sum of ages of M, N and O = 32
    So, x + 32 / 4 = 12.5
    x + 32 = 12.5 × 4
    x = 50 - 32
    x = 18 years

     

  • Question 5
    3 / -0

    What is the product of 120035 × 20?

    Solution

    120035 × 20
    = 120035 × (10 + 10)
    = 1200350 + 1200350
    = 2400700

     

  • Question 6
    3 / -0

    The average of 5 numbers is 12. The sum of the last 4 numbers is 47. Find the first number.

    Solution

    Let the first number be x.
    According to question,
    (x+47) / 5 = 12
    x + 47 = 12 × 5
    x = 60 - 47 = 13

     

  • Question 7
    3 / -0

    Find the missing number.

    ___ = 450%

    Solution

    x = 450%, where x is the unknown number that we need to find.
    x = 450/100
    x = 4.5

     

  • Question 8
    3 / -0

    The average age of 4 students is 9.5. The sum of ages of 3 students is 29. Find the age of the 4th student.

    Solution

    Let the age of 4th student be x.
    Average of 4 students = 9.5
    Sum of ages of 3 students = 29
    So, (x+29) / 4 = 9.5
    x + 29 = 9.5 × 4
    x = 38 - 29
    x = 9 years

     

  • Question 9
    3 / -0

    Arun has two watches of the same cost. He sold one of his watches for Rs. 1,680 at a profit and the other one for Rs. 1,512 at a loss. Determine the cost price of each watch, if he had no profit no loss.

    Solution

    Let cost price of each watch be Rs. x.
    For one watch, he had a profit.
    So, SP - CP = Profit
    1680 - x = Profit

    For the other watch, he had a loss.
    CP - SP = Loss
    x - 1512 = Loss

    Now, given that Profit = Loss

    So, 1680 - x = x - 1512
    2x = 3192
    x = Rs. 1,596

     

  • Question 10
    3 / -0

    Simplify 8 × 8 + 8 ÷ 8 - 8.

    Solution

    According to BODMAS,

    (8 × 8) + (8 ÷ 8) - 8

    = 64 + 1 - 8

    = 65 - 8 = 57

     

  • Question 11
    3 / -0

    What percentage of 50 kg is 5 g?

    Solution

    1 kg = 1000 g

    50 kg = 50000 g

    Percentage = 5/50000 × 100 = 0.01%

     

  • Question 12
    3 / -0

    The product of 100105 × 15 is

    Solution

    100105 × 15 = 100105 × (10 + 5) = 100105 × 10 + 100105 × 5

    100105 × 10 = 1001050 and 100105 × 5 = 500525

    100105 × 15 = 1001050 + 500525 = 1501575

     

  • Question 13
    3 / -0

    Which of the following pairs of angles are complementary?

    Solution

    Angles whose sum adds up to 90° are complementary.
    So, 27° and 63° are complementary angles.

     

  • Question 14
    3 / -0

    The highest number that divides 67 and 97, leaving 7 as remainder in each case is

    Solution

    Leaving same remainder 7 means subtracting 7 from both the numbers will not leave any remainder.
    So, we find HCF of 60 and 90, which is 30.
    The highest number that divides 67 and 97, leaving 7 as remainder in each case is 30.

     

  • Question 15
    3 / -0

    Find the smallest square number which is divisible by 3, 4 and 12.

    Solution

    LCM of 3, 4 and 12 is 12.

    So, 12 = 2 × 2 × 3 = 2× 31

    So, it means that if we multiply the number by 3, then it will make it a square number.

    Thus, required number = 12 × 3 = 36

     

  • Question 16
    3 / -0

    Simplify by approximating up to three decimal places.

    1 + 0.5 + 1/6 + 5/13

    Solution

    1 + 0.5 + 1/6 + 5/13

    = 1 + 0.5 + 0.167 + 0.385

    = 2.052

     

  • Question 17
    3 / -0

    The speed of a car is 54 km/hr. Its speed (in m/s) is

    Solution

    Speed of car = 54 km/hr = 54000/3600 m/s = 15 m/s

     

  • Question 18
    3 / -0

    Riya has (1/3)rd sack of rice. She divides the rice equally into 8 bags. What fraction of the full sack of rice is in each bag?

    Solution

    Given, Riya has (1/3)rd sack of rice.
    Riya divides it in 8 bags.
    Thus, fraction of rice in each bag = 1/3 × 1/8 = 1/24
    Thus, fraction of rice in each bag = 1/24

     

  • Question 19
    3 / -0

    A square-shaped room has side 18 m. What is the cost of flooring the room, if the cost of flooring 1 misRs. 3?

    Solution

    Side of the room = 18 m
    Area of the room = 18 × 18= 324 m2
    Now, cost of flooring = Rs. 3/m2
    Therefore, total cost = Rs. 3 × 324 = Rs. 972

     

  • Question 20
    3 / -0

    What is the sum of 24.09, 24.009, 24.099 and 24.999?

    Solution

    Sum of 24.09, 24.009, 24.099 and 24.999
    = 24.090 + 24.009 + 24.099 + 24.999
    = 97.197

     

  • Question 21
    3 / -0

    Sammy went for running and ran 2 times around a square park, whose length is 115 m. How much did he run?

    Solution

    Length of the square park = 115 m
    Perimeter = 4 × 115 = 460 m
    He ran 2 times = 2 × 460 = 920 m

     

  • Question 22
    3 / -0

    A roll of cloth is 97 cm long. How much is it in m?

    Solution

    1 m = 100 cm
    97 cm = 0.97 m

     

  • Question 23
    3 / -0

    Find the number of square tiles of size 15 cm that are required for flooring a square floor of side 6 m.

    Solution

    Area of one square tile = (15 × 15) cm2
    = 225 cm2 = 0.0225 m2
    Area of square floor = (6 × 6) m= 36 m2
    Number of tiles required = 36 ÷ 0.0225 = 1600

     

  • Question 24
    3 / -0

    How many square tiles of side 12 cm would be required to cover a floor of dimensions 2.8 m × 3.6 m?

    Solution

    Area of tile = 12 × 12 = 144 cm2
    Area of floor (in cm2) = 280 × 360 = 100800 cm2
    Number of tiles = 100800/144 = 700

     

  • Question 25
    3 / -0

    When we add the largest 5 digit number with a number, it gives 118564. What is the number?

    Solution

    Let the required number be 'x'.
    We know that the largest five digit number is 99999.
    99999 + x = 118564
    x = 118564 - 99999 = 18565

     

  • Question 26
    3 / -0

    A square wall of side 2100 cm is to be painted. If the cost of painting 1 sq. m of the wall is Rs. 9, then what will be the cost for painting the whole wall?

    Solution

    Side of the wall = 2100 cm = 21 m
    Area of wall = Side × Side = 21 × 21 = 441 m2
    Cost of painting 1 sq. m of the wall is Rs. 9.
    Cost of painting 441 sq. m of the wall = Rs. 9 × 441 = Rs. 3,969

     

  • Question 27
    3 / -0

    5/6 of a leap year is

    Solution

    Leap year has 366 days.

    So, 366 × 5/6 = 305 days

     

  • Question 28
    3 / -0

    The smallest 8 digit number that can be created from numbers 7, 1, 6, 2, 8, 0, 9, 4 without repeating the digits is

    Solution

    7, 1, 6, 2, 8, 0, 9, 4
    We will arrange it in ascending order in order to get the smallest number.
    01246789 will not be a 8 digit number.
    So, the smallest number would be 10246789.

     

  • Question 29
    3 / -0

    A bus started a journey from Delhi at 10:30 pm on Tuesday and reached Jaipur at 05: 30 am on Wednesday. Find the duration of the journey.

    Solution

    10:30 pm on Tuesday to 12 mid-night = 1 hour 30 minutes
    From 12 mid-night to 5:30 am = 5 hours 30 minutes
    Total duration of journey = 7 hours

     

  • Question 30
    3 / -0

    What will be the difference between the number 87549 and the number obtained by interchanging the places of 7 and 4?

    Solution

    Given number = 87549
    According to question, the number will change as 84579.
    Difference = 87549 - 84579 = 2970

     

  • Question 31
    3 / -0

    Rohan sold his T.V. for Rs. 8,000. He bought that T.V. a few months back for Rs. 12,000. What is the loss percent for Rohan?

    Solution

    Cost of TV = Rs. 12,000
    Selling price = Rs. 8,000
    Loss = 12,000 – 8,000 = Rs. 4,000
    Loss percentage = 4000/12000 × 100
    = 1/3 × 100 = 33.33%

     

  • Question 32
    3 / -0

    Jayesh bought a refrigerator for Rs. 75,900 and a washing machine for Rs. 42,000. He sold both of them for Rs. 1,05,000. How much money did he lose?

    Solution

    Cost of refrigerator = Rs. 75,900
    Cost of washing machine = Rs. 42,000
    Total cost = Rs. 75,900 + Rs. 42,000 = Rs. 1,17,900
    Selling price = Rs. 1,05,000
    Loss = Cost price – Selling price
    Loss = Rs. 1,17,900 – Rs. 1,05,000 = Rs. 12,900

     

  • Question 33
    3 / -0

    The cost of a pack of 18 tennis balls is Rs. 360 and a pack of 25 marbles is Rs. 125. If Sam bought 5 tennis balls and 4 marbles, then how much would he pay to the shopkeeper?

    Solution

    Cost of a pack of 18 tennis balls = Rs. 360
    Cost of 1 tennis ball = Rs. (360/18) = Rs. 20

    Cost of a pack of 25 marbles = Rs. 125
    Cost of 1 marble = Rs. (125/25) = Rs. 5

    Cost of 5 tennis balls and 4 marbles
    = 5 × 20 + 4 × 5 = 100 + 20 = Rs. 120

     

  • Question 34
    3 / -0

    There are 58 cartons in a store. Each carton has 92 boxes. There are 24 toys in each box. Find the total number of toys in the store.

    Solution

    Number of cartons = 58
    Number of boxes in a carton = 92
    Number of toys in a box = 24
    Total number of toys in the store = 58 × 92 × 24 = 1,28,064

     

  • Question 35
    3 / -0

    The sum of two numbers is 159689. If one of the numbers is 8888, then the other number is

    Solution

    Required number = 159689 - 8888 = 150801

     

  • Question 36
    3 / -0

    Convert LXVIII to Arabic number.

    Solution

    L represents 50, X represents 10 and VIII represents 8.

    ⇒ LXVIII = 50 + 10 + 8 = 68

     

  • Question 37
    3 / -0

    Solve the following expression:

    5 + 6 - 4 + 4 × 3 ÷ 1 × 61 - 5

    Solution

    5 + 6 - 4 + 4 × 3 ÷ 1 × 61 - 5
    = 5 + 6 - 4 + 4 × 3 × 61 - 5
    = 5 + 6 - 4 + 732 - 5
    = 734

     

  • Question 38
    3 / -0

    Round off 35673 to the nearest hundred.

    Solution

    For rounding off to the nearest hundred, we see that the digit at tens place is 7. It is greater than 5, so is rounded to 700.
    So, rounding off 35,673 to nearest hundreds is 35,700.

     

  • Question 39
    3 / -0

    Aman deposited Rs. 800 in his bank account and the money increased by 4% every year. What would be the money in his bank account after 5 years?

    Solution

    Given, Aman deposited Rs. 800 in his bank account and the money increased by 4% every year.
    Every year, the amount of money increased = 4% of Rs. 800 = (4/100) × 800 = Rs. 32
    Then, after 5 years, the increase in money = Rs. 32 × 5 = Rs. 160
    So, money in his bank account after 5 years = Rs. (800 + 160) = Rs. 960

     

  • Question 40
    3 / -0

    The greatest even number formed by using the digits 4, 6, 7 and 9 is

    Solution

    This is the correct answer as all the digits of the number are in descending order. Hence, this is the greatest even number that can be formed using the given digits.

     

  • Question 41
    3 / -0

    What is 10% of 10% of 10?

    Solution

    10/100 × 10/100 × 10 = 0.1

     

Self Studies
User
Question Analysis
  • Correct -

  • Wrong -

  • Skipped -

My Perfomance
  • Score

    -

    out of -
  • Rank

    -

    out of -
Re-Attempt Weekly Quiz Competition
Self Studies Get latest Exam Updates
& Study Material Alerts!
No, Thanks
Self Studies
Click on Allow to receive notifications
Allow Notification
Self Studies
Self Studies Self Studies
To enable notifications follow this 2 steps:
  • First Click on Secure Icon Self Studies
  • Second click on the toggle icon
Allow Notification
Get latest Exam Updates & FREE Study Material Alerts!
Self Studies ×
Open Now