Self Studies

Mathematics (Paper-1) Mock Test - 5

Result Self Studies

Mathematics (Paper-1) Mock Test - 5
  • Score

    -

    out of -
  • Rank

    -

    out of -
TIME Taken - -
Self Studies

SHARING IS CARING

If our Website helped you a little, then kindly spread our voice using Social Networks. Spread our word to your readers, friends, teachers, students & all those close ones who deserve to know what you know now.

Self Studies Self Studies
Weekly Quiz Competition
  • Question 1
    3 / -0

    What is the smallest six-digit number that can be formed using all the digits 2, 3, 1, 2, 4, 1?

    Solution

    The smallest six-digit number that can be formed using all the digits 2, 3, 1, 2, 4 and 1 is 112234.

     

  • Question 2
    3 / -0

    What is the largest even number that can be formed using all the digits 2, 5, 6, 1, 4, 9 and 8?

    Solution

    9865412 is the largest even number that can be formed using the given digits. In it, the digits are arranged in order from largest to smallest, and 2 lies at the end for it to make even.

     

  • Question 3
    3 / -0

    Choose the option that correctly arranges the following numbers in descending order:

    68129, 61892, 68291, 69812, 61982

    Solution

    Following is the correct descending order:

    69812 > 68291 > 68129 > 61982 > 61892

     

  • Question 4
    3 / -0

    The sum of two numbers is 523582 and one of them is 9729. What is the second number?

    Solution

    One number is 9729.
    Let the other number be x.
    We have:
    x + 9729 = 523582
    x = 523582 - 9729 = 513853

     

  • Question 5
    3 / -0

    How many weeks are there in 1 leap year and 26 days?

    Solution

    Number of days in a leap year = 366
    Here, total number of days = 1 leap year + 26 days = 366 + 26 = 392
    Number of weeks = 392 ÷ 7 = 56

     

  • Question 6
    3 / -0

    Write 450 in Roman numerals.

    Solution

    450 = 400 + 50 = (500 - 100) + 50 = CDL

     

  • Question 7
    3 / -0

    Find the value of x from the following equation:

    18 ÷ x + 18 × 18 - 18 = 307

    Solution

    18 ÷ x + 18 × 18 - 18 = 307
    (18 ÷ x) + (18 × 18) - 18 = 307
    18/x + 324 - 18 = 307
    18/x + 306 = 307
    18/x = 307 - 306
    18 = 1 × x

     

  • Question 8
    3 / -0

    Arjun slept at 09:15 PM one night and woke up next morning at 06:45 AM. Find the duration of his sleep.

    Solution

    From 09:15 PM to 12:00 midnight, we have 2 hours and 45 minutes.
    From 12:00 midnight to 6:45 AM, we have another 6 hours and 45 minutes.
    Total duration of sleep = 2 hours and 45 minutes + 6 hours and 45 minutes
    = 8 hours and 90 minutes
    = 9 hours and 30 minutes

     

  • Question 9
    3 / -0

    Which of the following fractions is the greatest?

    Solution

    4/5 = 0.80
    3/4 = 0.75
    2/5 = 0.40
    2/4 = 0.50
    0.80 is the greatest of all.
    So,4/5 is the greatest fraction out of the given options.

     

  • Question 10
    3 / -0

    Find the value of 15 × 71 + 72 × 8 + 7 - 72 × 7.

    Solution

    15 × 71 + 72 × 8 + 7 - 72 × 7

    = 1065 + 576 + 7 - 504 = 1144

     

  • Question 11
    3 / -0

    The number that must be added to 145231 to make it equal to the difference between 564982 and 267661 is

    Solution

    First, let us calculate the difference between 564982 and 267661 = 564982 - 267661 = 297321
    Now, 297321 - 145231 = 152090
    Hence, the required number is 152090.

     

  • Question 12
    3 / -0

    What is the value of 2 + 10/5 + 1/1000 + 1?

    Solution

    2 + 10/5 + 1/1000 + 1
    Simplifying the above expression, we get:
    2 + 2 + 0.001 + 1 = 5.001

     

  • Question 13
    3 / -0

    Which of the following pairs of angles contains complementary angles?

    Solution

    The angles 64° and 26° are complementary angles because they add up to 90°.

     

  • Question 14
    3 / -0

    The area of a square and a rectangle is the same. If the side of the square is 15 cm and the length of the rectangle is 25 cm, then find the perimeter of the rectangle.

    Solution

    Area of square = 15 × 15 = 225 cm2
    Area of rectangle = 225 cm2
    L × B = 225
    25 × B = 225
    B = 9 cm
    Perimeter of rectangle = 2(25 + 9) = 68 cm

     

  • Question 15
    3 / -0

    How many cubes can be cut out of 20 cm from a cube of side 20 m?

    Solution

    Side of bigger cube = 20 m
    Side of smaller cubes = 20 cm = 0.2 m
    Then, number of cubes = Volume of big cube/Volume of small cubes = (20 × 20 × 20)/(0.2 × 0.2 × 0.2) = 10,00,000 cubes

     

  • Question 16
    3 / -0

    Find the sum of the number 94867 and the number obtained by interchanging places of 4 and 6?

    Solution

    The number we get after interchanging places of 4 and 6 is 96847,
    Then, 94867 + 96847 = 191714

     

  • Question 17
    3 / -0

    Mrinal leaves home at 3:45 PM one day and reaches his friend's home at 9:15 PM. The next day, he leaves his friend's home at 1:00 PM and reaches his home at 5:00 PM. Calculate the total time taken by him to go to and come back from his friend's home.

    Solution

    3:45 PM to 9:15 PM = 5 hrs and 30 min

    1:00 PM to 5:00 PM = 4 hrs

    Total duration = 5 hrs and 30 min + 4 hrs = 9 hrs and 30 min

     

  • Question 18
    3 / -0

    A dragonfly flies at the speed of 11 cm/sec. It travels a distance of 121 cm before it is caught in a jar. Find the time for which it flies before getting caught.

    Solution

    Speed = 11 cm/sec
    Distance = 121 cm
    Time = ?
    Using formula triangle,
    So, Time = Distance / Speed
    Plug-in the values,
    Time = 121/11
    Time = 11 sec

     

  • Question 19
    3 / -0

    If side of a square is doubled, then the area of the square becomes ____________ times the original area.

    Solution

    Let side of square be x.

    Area = x2

    If side is doubled = 2x

    New area = (2x)2 = 4x2

    Therefore, the new area is 4 times the original area.

     

  • Question 20
    3 / -0

    Find the number of tiles needed to cover a plot with length and breadth as 4.45 m and 3.20 m, respectively, if the size of one tile is 20 cm by 20 cm.

    Solution

    Area of plot = 4.45 × 3.20 m2
    or 445 × 320 cm= 1,42,400 cm2
    Area of tile = 20 × 20 = 400 cm2
    Number of tiles = 142400 ÷ 400 = 356

     

  • Question 21
    3 / -0

    Deny wants to put a fence around his garden of length 12 m and breadth 15 m. Find the total cost of fencing at the rate of Rs. 20 per metre.

    Solution

    Perimeter of garden = 2(l + b) = 2(12 + 15) = 54 m
    Cost of fencing per metre = Rs. 20
    Cost of fencing 54 metres = 54 × 20 = Rs. 1080

     

  • Question 22
    3 / -0

    A tank contains 250 litres of oil, 176.39 litres of which was used. How much oil was left in the tank?

    Solution

    Initial quantity of oil = 250 litres
    Quantity of oil used = 176.39 litres
    Remaining quantity = 250 - 176.39 = 73.61 litres

     

  • Question 23
    3 / -0

    5/2 = ____%

    Solution

    5/2 x 100 = 250%

     

  • Question 24
    3 / -0

    Karan bought a motorcycle for Rs. 2,60,000 and paid extra 10% as the cost of insurance. How much in total did he spend to buy that motorcycle?

    Solution

    Base price = Rs. 2,60,000
    Insurance cost = 10% of 2,60,000 = 10/100 × 2,60,000 = Rs. 26,000
    Total money spent = Rs. 2,60,000 + Rs. 26,000 = Rs. 2,86,000

     

  • Question 25
    3 / -0

    Deepak purchased two bikes for a total of Rs. 2,15,000. He sold one for Rs. 97,000 and the other for Rs. 1,07,000. Find the amount of loss he incurred on the sale of the two bikes?

    Solution

    Cost price of the two bikes = Rs. 2,15,000
    Selling price of the two bikes = Rs. (97,000 + 1,07,000) = Rs. 2,04,000
    Loss = Rs. 2,15,000 – Rs. 2,04,000 = Rs. 11,000

     

  • Question 26
    3 / -0

    The age of Jatin 5 years ago was (1/7) of what his age will be 25 years from now. Find the present age of Jatin.

    Solution

    Let the present age of Jatin be x.
    According to the question:
    1/7 (x + 25) = (x – 5)
    x + 25 = 7(x – 5)
    x + 25 = 7x – 35
    x – 7x = –35 – 25
    –6x = – 60
    x = 10

     

  • Question 27
    3 / -0

    Amar sold a refrigerator for Rs. 15,000 and earned a profit of Rs. 3000. How much did Amar buy the refrigerator for?

    Solution

    Let CP be Rs. x.
    We know:
    SP - CP = Profit
    15,000 - x = 3000
    x = Rs. 12,000

     

  • Question 28
    3 / -0

    Sahiba bought 4 diamond bangle sets for Rs. 4,25,000. She sold each one of them for Rs. 1,25,000. Calculate the amount of profit she made.

    Solution

    CP of four diamond bangle sets = Rs. 4,25,000
    SP of four diamond bangle sets = Rs. 1,25,000 × 4 = Rs. 5,00,000
    Profit = SP - CP = 5,00,000 - 4,25,000 = Rs. 75,000

     

  • Question 29
    3 / -0

    A number, when added to the number 94267, gives another number which is equal to the product of 672 and 269. Find the number added to 94267.

    Solution

    Let the number to be added be x.
    According to the question:
    94267 + x = 672 × 269
    94267 + x = 180768
    x = 180768 - 94267
    x = 86501

     

  • Question 30
    3 / -0

    Find the sum of 56.02, 56.253, 56.005 and 56.290.

    Solution

    Given numbers: 56.02, 56.253, 56.005, 56.290
    Sum = 56.02 + 56.253 + 56.005 + 56.290
    = 112.273 + 112.295 = 224.568

     

  • Question 31
    3 / -0

    An electrician is installing tube lights in a building. The building has 68 floors and each floor has 24 rooms. No less than 4 tube lights are to be installed in each room. At least how many tube lights does the electrician need for the whole building?

    Solution

    Number of floors in the building = 68
    Number of rooms on each floor = 24
    So, total number of rooms in the entire building = 68 × 24 = 1632
    Minimum number of tube lights needed = 1632 × 4 = 6528

     

  • Question 32
    3 / -0

    How many lines can pass through two given points?

    Solution

    Only one line can pass through two given points.

     

  • Question 33
    3 / -0

    Find the number of small cubes of 100 cm edge that can be cut out from a cube of 5 m edge.

    Solution

    Side of bigger cube = 5 m
    Side of smaller cube = 100 cm = 1 m
    Then, number of small cubes = Volume of big cube/Volume of small cube = (5 × 5 × 5)/(1 × 1 × 1) = 125 cubes

     

  • Question 34
    3 / -0

    Round 48526 to the nearest hundred.

    Solution

    The given number is 48526.
    We need to round it to the nearest hundred.
    Here, the digit at tens place is less than 5, so the given number is rounded to 48500.

     

  • Question 35
    3 / -0

    The decimal representation of 175 kg and 30 g is

    Solution

    175 kg = 1,75,000 g

    175 kg and 30 g = (1,75,000 + 30) grams

    So, it can be written as 1,75,030 g or 175.030 kg.

     

  • Question 36
    3 / -0

    Area of one swimming pool which is in rectangular shape is half of the area of another swimming pool which is in square shape. If the area of squared shape swimming pool is 64 m2, what would be the breadth of the rectangular shaped swimming pool, provided length of the side of square pool is same as length of rectangular pool?

    Solution

    It is given that,
    (Area of rectangular pool) = 1/2 (Area of square pool)
    (Length x breadth) = 1/2 × 64 m2.
    Area of square pool = 64 m2
    So area of rectangular pool = 32 m2
    Side of square = 8 m
    Also length of rectangle = length of side of square = 8 m
    (8 x Breadth) = 32
    Breadth = 32/8 = 4 m

     

  • Question 37
    3 / -0

    A car is moving at a speed of 90 km/hr on a highway. What is the speed of the car in m/s?

    Solution

    To convert km/hr into m/s, the speed is multiplied by 5/18.

    Speed = 90 × 5/18 = 5 × 5 = 25 m/s

     

  • Question 38
    3 / -0

    Vinay has 3/7 of a pizza left. He divides it equally among four of his friends. What fraction of pizza does each friend get?

    Solution

    Fraction of pizza available = 3/7
    It has to be further divided into 4 equal parts.
    So, the fraction of pizza each friend gets = 1/4 of 3/7 = 3/28

     

Self Studies
User
Question Analysis
  • Correct -

  • Wrong -

  • Skipped -

My Perfomance
  • Score

    -

    out of -
  • Rank

    -

    out of -
Re-Attempt Weekly Quiz Competition
Self Studies Get latest Exam Updates
& Study Material Alerts!
No, Thanks
Self Studies
Click on Allow to receive notifications
Allow Notification
Self Studies
Self Studies Self Studies
To enable notifications follow this 2 steps:
  • First Click on Secure Icon Self Studies
  • Second click on the toggle icon
Allow Notification
Get latest Exam Updates & FREE Study Material Alerts!
Self Studies ×
Open Now