SHARING IS CARING If our Website helped you a little, then kindly spread our voice using Social Networks. Spread our word to your readers, friends, teachers, students & all those close ones who deserve to know what you know now.
If our Website helped you a little, then kindly spread our voice using Social Networks. Spread our word to your readers, friends, teachers, students & all those close ones who deserve to know what you know now.
The greatest 8-digit number that can be formed using the digits 5, 8, 7, 5, 2, 0, 6, and 1 without repetition is
Greatest number = 87655210 by using given digits We may say the procedure of forming the greatest number is as follows: (a) The smallest digit is placed at one's place. (b) The next greater digit is placed at ten's place. (c) The next greater digit is placed at hundred's place and so on. (d) The greatest digit is placed at the highest place of the number.
Choose the correct option if the given numbers are arranged in ascending order:
52806, 52086, 52860, 52800, 58260
In ascending order, we arrange the numbers from smallest to largest.
After arranging these numbers, 52806, 52086, 52860, 52800, 58260, we will get:
52086, 52800, 52806, 52860, 58260
The number that must be subtracted from 925564 to make it equal to the sum of 234251 and 352421 will be
The first step in solving this would be to add 234251 and 352421, which would give 586672. The next step is to subtract this from 925564, which would give 338892.
The product of 10101 × 25 is
10101 × 25 = (10000 + 100 + 1) × 25 = 250000 + 2500 + 25 = 252525
The average age of 3 sisters is 15. If the ages of 2 sisters are 12 years and 15 years, then the age of the third sister is
If the average age of 3 sisters is 15, then sum of ages of 3 sisters = 45 years And sum of ages of 2 sisters = 12 + 15 = 27 years Then, the age of 3rd sister is equal to 45 - 27 = 18 years
7/6 of a leap year = _____ weeks.
A leap year has 366 days. So ,7/6 × 366 = 427 days Now, to find weeks, we will divide 427 days with 7. So, we have 61 weeks.
The value of (700 ÷ 10) - {(12 × 8) ÷ (34 - 10)} is
Value of (700 ÷ 10) - {(12 × 8) ÷ (34 - 10)} = (70) - {96 ÷ 24} = 70 - 4 = 66
2 = _______ %.
To convert a number into percent, we have to multiply by 100. 2 × 100 = 200%
Vicky bought a bicycle for Rs. 3,000.00 and sold it for Rs. 2,700.00. What was his loss or gain percent?
Cost price = Rs. 3000 Selling price =Rs. 2700 CP > SP So, he gets loss. Loss = CP - SP = 3000 - 2700 = Rs. 300 Loss % = 300 / 3000 × 100 = 10%
A train leaves Hyderabad at 01:15 PM on Friday and reaches Chennai at 07:30 AM on Saturday. The duration of the journey is
A train leaves Hyderabad at 01:15 PM on Friday and reaches Chennai at 07:30 AM on Saturday . The duration of the journey on Friday = 10 hours and 45 minutes The duration of the journey on Saturday = 7 hours and 30 minutes The total duration of the journey = 18 hours and 15 minutes
Karishma bought two necklaces for Rs. 1,39,500.00. She sold one of them for Rs. 75,000.00 and the other one for Rs. 80,000.00. How much money did she gain?
Given, Karishma bought two necklaces for Rs. 1,39,500.00. She sold one of them for Rs. 75,000 and the other one for Rs. 80,000. Cost price for two necklaces = Rs. 1,39,500 Selling price for two necklaces = Rs. 75,000 + Rs. 80,000 = Rs. 1,55,000 Gain = Rs. 1,55,000 - Rs. 1,39,500 = Rs. 15,500
A tall office building has 85 floors. Each floor has 48 windows. Each window is to be decorated with 64 tiny bulbs. How many bulbs would be needed to decorate all the windows?
Total number of bulbs required to decorate 1 window = 64 Total number of windows in 1 floor = 48 Therefore, total number of bulbs required to decorate windows of 1 floor = 48 × 64 = 3072 Total number of floors = 85 Therefore, total number of bulbs required to decorate 85 floors = 3072 × 85 = 261120
The smallest 5-digit number that is divisible by 19 is
The smallest five-digit number = 10,000, but it is not divisible by 19. 10000 = 19 × 526 + 6 So, the smallest five-digit number divisible by 19 is 19 × 527 = 10013.
The greatest number that divides 38 and 68 leaving 8 as remainder in each case is
38 - 8 = 30 68 - 8 = 60 HCF(30 , 60) = 30 So, the answer is 30.
The decimal notation of 10 kg 2 dag 6 g is
The decimal notation of 10 kg 2 dag 6 g is 1 dag = 0.01 kg 2 dag = 0.02 kg 1 g = 0.001 kg 6 g = 0.006 kg So, 10 kg 2 dag 6 g = 10 kg + 0.02 kg + 0.006 kg = 10.026 kg
Which of the following pairs of angles is supplementary?
Supplementary angles are those whose sum is 180°. 113° and 67° are supplementary angles. Their sum is equal to 180°.
The perimeters of a rectangle and a square are the same. The length and breadth of the rectangle are 10 cm and 8 cm, respectively. What is the area of the square?
Length of the rectangle = 10 cm Breadth of the rectangle = 8 cm Perimeter of the rectangle = 2(10 + 8) = 36 cm We know, Perimeter of square = 4 × Side According to question, 36 = 4 × Side Side = 9 cm Area of square = 9 × 9 = 81 cm2
Which of the following sets of three angles can be those of a triangle?
Three angles can be those of a triangle when their sum is equal to 180°. The three angles whose sum is 180° are 32°, 69°, 79°.
Choose the correct statement.
All octagons are polygons because they have at least 3 sides.This is a correct statement. ii) All hexagons are not triangles. iii) All parallelogram are not rectangles. iv) All rhombuses are not squares
Write CDXLIX in Arabic numerals.
When smaller Roman numeral comes before bigger Roman numeral, then we subtract, so we have IX = 9. CDXLIX = 500 -100 + 50 - 10 + 10 - 1 = 400 + 40 + 9 = 449
The sum of two numbers is 11009. If one of them is 9999, the other number is
Let the required number be x'. We know that x + 9999 = 11009 x = 11009 - 9999 = 1010
Simplify: 6 ÷ 6 + 6 × 6 - 6
6 ÷ 6 + 6 × 6 - 6 =1 + 36 - 6 = 31
What is the sum of 20.08, 20.008, 20.088 and 20.888?
The sum of 20.08, 20.008, 20.088 and 20.888 = 20.08 + 20.008 + 20.088 + 20.888 = 81.064
Round off 37504 to the nearest hundreds.
For rounding a number to nearest hundreds, we will see the tens column in 37504. 0 is in the tens column, so we will round it down according to the rounding rule. Therefore, rounding off 37504 to nearest hundred = 37500
A train is running at a speed of 75 km/hour. How much time will it take to cover a distance of 350 km?
Speed = 75 km//hr = 75 km is covered in an hour To cover a distance of 350 km, time required will be = 350 / 75 hours = (350 / 75 × 60 ) = 4 hrs 40 min
A block of wood is in the form of a cube. Its edge measures 4 m. How many rectangular pieces of dimension 20 cm x 10 cm x 5 cm can be cut from the block?
Volume of cube = a3 Edge of cube = 4 m = 400 cm Volume of cube = (400)3 = 64000000 cm3 Area of rectangle = L × B × H = 20 × 10 × 5 = 1000 cm3 Number of rectangular pieces required = 64000000/1000 = 64000 pieces
What percent of 10 km is 10 m?
According to the question: Since 1 km is 1000 m, therefore 10 km is 10000 m. = 10/10000 × 100 = 0.1%
The number of square tiles of side 15 cm required for flooring a room of size 3.6 m x 4.5 m will be
Area of rectangle = L × B Length = 3.6 m = 360 cm Breadth = 4.5 m= 450 cm Area = 360 × 450 = 162000 Area of square = a2 =152 = 225 Number of tiles required = 162000 / 225 = 720
The smallest odd number formed by using the digits 1, 2, 3, 4 and 5 is
Smallest odd number that can be created using the digits 1, 2, 3, 4 and 5 is 12345.
The value of 200° F in degree Celsius is [Use C= 5/9(F-32)]
Using the formula C = 5/9(F-32), C = 5/9 (200 –32) = 93.3°C
Find the difference between the number 36490 and the number obtained by interchanging the places of 6 and 9.
The number obtained by interchanging the places of 6 and 9 in 36490 is 39460. The difference between the number 39460 and 36490 is 2970.
Convert (3.75 of 5% + 7.25 of 10%) into decimals.
3.75 of 5% = 375/100 × 5/100 = 0.1875
7.25 of 10% = 725/100 × 10/100 = 0.725
3.75 of 5% + 7.25 of 10% = 0.1875 + 0.725 = 0.9125
What is the next row of numbers?
As per the given pattern, For the first column, the numbers are increasing in the steps of 10. For the second column, the numbers are increasing in the steps of 30. For the third column, the numbers are increasing in the steps of 40. Now, for the fourth row, first number would be 48 + 10 = 58, the second number would be 144 + 30 = 174 and the third number would be 192 + 40 = 232. Next row of numbers is 58, 174 and 232. Alternate Solution 28 × 3 = 84 28 × 4 = 112 38 × 3 = 114 38 × 4 = 152 48 × 3 = 144 48 × 4 = 192 58 × 3 = 174 58 × 4 = 232
A boy runs around a rectangular field of length 40 m and breadth 25 m. How much distance will he run if he takes 4 rounds of that field?
Length of field = 40 m Breadth of field = 25 m Perimeter of field = 2(length + breadth) = 2(40 + 25) = 130 m Distance covered when he runs only 1 round of the field = 130 m Distance covered when he runs 4 rounds of the field = 130 × 4 = 520 m
A room is 15 m long and 10 m broad. Find the cost of carpeting its floor if 1 sq. cm of carpet costs Rs. 2.00.
Length of the room = 15 m Breadth of the room = 10 m Area of the room = 15 m × 10 m = 150 m2 = 15,00,000 cm2 Cost of carpeting 1 sq. cm = Rs. 2.00 Cost of carpeting 15,00,000 cm2 = Rs. 15,00,000 × 2.00 = Rs. 30,00,000
The cost of a pack of 15 balls is Rs. 300 and a pack of 12 shuttle cocks costs Rs. 96. If Raghu bought 1 ball and 1 shuttle cock, how much would he pay to the shopkeeper?
Cost of a pack of 15 balls = Rs. 300 Cost of 1 ball = 300 ÷ 15 = Rs. 20 Cost of a pack of 12 shuttle cocks = Rs. 96 Cost of 1 shuttle cock = 96 ÷ 12 = Rs. 8 Total cost of 1 ball and 1 shuttle cock = Rs. 20 + Rs. 8 = Rs. 28 So, he would pay Rs. 28 to the shopkeeper.
The greatest number which divides 624 and 936 exactly is 312. Find the smallest number which is divisible by 624 and 936.
Greatest common divisor of 624 and 936 is 312. The relation between greatest common divisor and least common multiple of two numbers is, Product of two numbers = Greatest common divisor × Least common multiple 624 × 936 = 312 × Least common multiple 624 × 936 / 312 = Least common multiple 1872 = Least common multiple So, the smallest number which is divisible by 624 and 936 is 1872.
Amar spent 3/8 of his time studying Science. He spent 2/5 as much time studying English as Science. What fraction of Amar's study time was spent studying English?
Time spent by Amar in studying Science = 3/8 Time spent by Amar to study English = 2/5 ofScience Time spent by Amar in studying English = 2/5 × 3/8 = 6/40 = 3/20
Correct -
Wrong -
Skipped -
"Log in, submit answer and win prizes"
"Enter your details to claim your prize if you win!"
Provide prime members with unlimited access to all study materials in PDF format.
Allow prime members to attempt MCQ tests multiple times to enhance their learning and understanding.
Provide prime users with access to exclusive PDF study materials that are not available to regular users.
Thank you for participating in Quiz Time!
Good luck, and stay tuned for exciting rewards!
Your Selected Class:
Your Selected Stream: